Czy J. Owsiak jest przestępcą?

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

Niemal od zawsze - za wyjątkiem kilku pierwszych Orkiestr - byłem i jestem wobec J. Owsiaka i jego WOŚP sceptyczny. Przedstawiałem swoje poglądy i o nich opinie obszerniej m.in. w swoich notkach sprzed kilku lat lat: WOŚP. Jak długo jeszcze?,  No... i jednak Owsiak to pusty indoktrynator!Owsiak to pusty Indoktrynator czy Oszołom? czy Przystanek Woodstock i List Otwarty do Sekretarza Generalnego OPM!.

 

Treści zawarte w owych postach nic nie straciły na swojej aktualności a wobec ostatnich wydarzeń wokół przedsiębiorstwa WOŚP i jego prezesa nabrały dodatkowego wymiaru.

 

Przebieg procesu jaki wytoczył J. Owsiak blogerowi Matce Kurce potwierdził moje wątpliwości co do niejasności finansowych związanych z WOŚP i firmami kierowanymi przez rodzinę Owsiaków: "Złoty Melon" i "Mrówka Cała" [1], [2], [3]. Poza tym brak transparentności działań WOŚP i jej firm zależnych wskazują jasno, że J. Owsiak ma wiele do ukrycia i że całe to jego przedsięwzięcie jest też prywatnym jego i jego rodziny czystym osobistym biznesem.

 

Podobnie, ostatnie zachowania i wypowiedzi J. Owsiaka, m.in. nakazanie swojemu ochroniarzowi wyrzucenie z konferencji prasowej dziennikarza TV Republika M. Rachonia za zadawanie trudnych pytań dotyczących finansów firm Owsiaków a także niemal przyrównanie krytyki jego osoby i fundacji do ostatniego zamachu islamistów w Paryżu [4], [5] ukazują po raz kolejny osobę J. Owsiaka jako nie tylko megalomana i mitomana (a może i coś więcej), ale też cynicznego biznesmena reagującego strachem i agresją na jakiekolwiek próby dociekania prawdy o jego interesach [6].

 

Mnie dziś natomiast najbardziej zastanawia, czy - w świetle odmowy przez J. Owsiaka udzielenia sądowi do wglądu dokumentacji finansowej jego firm, m.in. Mrówki Całej - osoba J. Owsiaka jest przestępcą? A jeżeli tak jest to dlaczego do tej pory sąd nie nakazał prokuraturze i organom ścigania zdobycia tych dokumentów i zatrzymania J. Owsiaka pod zarzutem nie wykonania zaleceń/wyroków sądowych? Niezmiernie też jestem ciekawy jaka okrutna dla J. Owsiaka prawda tkwi w tych dokumentach....

 

Nie jestem prawnikiem... ale czy jest zgodne z polskim prawem lekceważenie i nie podporządkowywanie się decyzjom niezawisłych sądów?

 

Może jakiś prawnik jest w stanie całą tę sytuację wytłumaczyć?

 

Pozdrawiam

 

[1] http://niezalezna.pl/61139-uzasadnienie-wyroku-miazdzy-owsiaka-sad-potwierdza-fakty-podane-przez-blogera

[2] http://kontrowersje.net/owsiak_przegra_proces_karny_i_przegrywa_cywilny_niestety_wszystko_po_11_stycznia_2015_r

[3] http://kontrowersje.net/uzasadnienie_wyroku_matka_kurka_pisa_o_faktach_zeznania_owsiaka_dobiesa_i_pilarskiej_niewiarygodne

[4] http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/228869-dzika-furia-jerzego-owsiaka-dla-mnie-nie-jestes-dziennikarzem-wezcie-go-stad-to-zulik

[5] http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/228751-odlot-owsiak-porownuje-zamach-w-paryzu-do-krytyki-jego-dzialan-kto-moze-powiedziec-wiecej-o-nienawisci-niz-ja-czy-sa-granice-tej-megalomanii

[6] http://wpolityce.pl/polityka/228904-siema-sciema-ostatnia-zbiorka-na-owsiaka-jurka-czyli-pokaz-odwagi-mediow-iii-rp

 

P.S.

W obronie haniebnego zachowania J. Owsiaka nakazującego wyrzucenie dziennikarza z konferencji prasowej stanął rzecznik TVP Jacek Rakowiecki, który stwierdził m.in. że "utożsamienie człowieka, który zachowuje się jak awanturnik (...), z dziennikarstwem, jest hańbiące dla każdego posiadającego choćby minimalne rozumienie dla przyzwoitości" [7]. Jeżeli byłoby tak, że J. Owsiak jest przestępcą to takie wypowiedzi rzecznika TVP nie dziwią. Wszakże to TVP2 będzie transmitowała i promowała jego oraz WOŚP w najbliższą niedzielę. A jeżeliby nawet okazało się, że jak na razie nie ma podstaw do uznania J. Owsiaka za przestępcę to przecież właśnie z powodu owej transmisji TVP musi robić wszystko, aby prawdy o J. Owsiaku i jego przedsiębiorstwie pod nazwą WOŚP nie  ujrzały miliony Polaków... Zresztą cała III RP boi się owej prawdy...

 

[7] http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,17227624,Rzecznik_TVP_o_wyrzuceniu_dziennikarza_z_konferencji.html#BoxSlotIMT

 

P.S.2

Podnoszę po raz kolejny jeszcze jeden - bardzo kontrowersyjny - aspekt działania WOŚP. Otóż - wedle informacji z sieci - prawie cały sprzęt zakupiony przez tę fundację pozostaje cały czas... jej własnością (sic!) i jest tylko użyczany placówkom ochrony zdrowia. Tak więc wspieramy tak naprawdę wzrost posiadanych aktywów przez samą fundację WOŚP a nie konkretnie określone instytucje ochrony zdrowia. Czy jest to prawdą?

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.8 (głosów:18)

Komentarze

chciałabym usłyszeć odpowiedzi na te pytania! Od kilkunastu lat jak już pisałam, nie uczestniczę w Owsikowej szopce! Wszystko właściwie opisał Pan! Nawet nie chce mi się na tę prymityną gębę patrzeć! Histeryk w w wyolbrzymionych, jak jego ego okularach, wścieka się, bo mu forsa ucieka! A jak ucieka forsa, to i znaczenie megalomana w czerwonych portkach w świecie "biznesu" traci moc! Szacunek dla Michała Rachonia, za dociekliwość! 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

viki

#1459721

Ten POtomek ubeka, już tyle nachapał że mu starczy do końca tego ubeckiego życia.

Widać musi się dzielić z kimś, za to że tak długo jest bezkarny, nawet sądowi odmawia faktur i dokumentów, taki jest pewny, ale to kosztuje, i dalej udając troskę o dzieci, nabiera Polaków.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1459724

Masz rację! Też tak uważam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

viki

#1459736

dzialalnosci mafi zwanej WOSP ktorej oficjalnie przewodniczy zolnierzyk WSIokwy Owsiak.
Kazdy duzy obrot pieniedzy w Polsce jest kontrolowany i nikt bez "ochrony" pieniedzy tak duzych w Polsce nie zrob.
WOSP zostal zalozony przez sluzby i mial blogoslawienstwo Kwas/Stolcmana prezydenta Polski.
Od tego momentu mial ochrone jewrejskich i postkomuszych powiazanych ze sluzbami mediow.
Owsiaka nie obekmowalo zadne prawo zreszta tak zrobione zeby takie organizacje niby charytatywne mogly doic najwnych baranow ze to niby pieniadze ida na dzieci.
Owsiak i jego pieniadze to male piwo w porownaniu z ukradzionymi pieniedzmi podatnika przy oraganizowaniu zbiorek.I tak jakis WSIOK wojewoda, ktory nakradl i nie mogl sie rozliczyc badz chcial zarobic i podzielic sie na swieta ze swoimi organizowal Owsiakowi impreze i pod tym pretekstem przelewal milony na organizowanie tego jak by nie bylo chwalebnego czynu - zbierania na dzieci.
Wlasnie pod koniec roku finansowego taki Owsika mial zadanie POmoc swoim.

TAK ZE ZBIORKA PIENEIDZY OWSIAK NIBY DLA DZIECI TO PRZYKRYWKA MAFIJNEJ PRZESTEPCZEJ DZIALANOSCI POSTPRLOWSKICH SLUZB DOJENIA PODATNIKOW.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2
#1459778

Krzysztofie, także nie jestem prawnikiem, ale przypominam, że to nie Piotr Wielgucki wytoczył sprawę Owsiakowi tylko odwrotnie. Chyba mógł więc się wycofać, ryzykując (co się właśnie stało) przegraną.

Poza tym jest to fundacja, sąd nie może jej skontrolować, tylko prokuratura w przypadku podejrzenia o popełnieniu przestępstwa i UKS w przypadku przestępstw podatkowych.

pozdr...

/benjamin

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0
#1459723

To jest to! Słowo klucz! Tam można włożyć wszystko! Czyli kto może skontrolować fundację? Nik! Głupio pytam!

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

viki

#1459737

Podobnie mi to wytłumaczył bloger BEEM.DEEP pisząc:

"Rzeczona decyzja Sądu Rejonowego w Złotoryi miała postać "zarządzenia" i podlegała wykonaniu. Trzeba jednak zauważyć, iż sprawa toczyła się w trybie oskarżenia prywatnego, a nie publicznego, zaś zarządzenie Sądu dotyczyło samych oskarżycieli prywatnych. W związku z tym jedyną możliwą sankcją za niewykonanie zarządzenia była ewentualna przegrana procesu sądowego przez oskarżycieli prywatnych i tak się w efekcie stało. Nb. nikt nie musi dostarczać do Sądu dokumentacji, która mogłaby później dla niego oznaczać kłopoty natury prawnokarnej. Ani oskarżony, ani oskarżyciel. W związku z tym nie ma mowy o pociągnięciu do odpowiedzialności karnej za takie działanie. Pozostaje oczywiście ocena moralna odmowy wykonania zarządzenia Sądu. Owsiak reprezentujący organizację pożytku publicznego, która co do zasady powinna być czysta jak łza, pokrył tę "czystość" grubą warstwą autentycznego łajna. I niech się teraz nie dziwi, że śmierdzi - mimo prób rozpaczliwego lakierowania łajna ze strony mediów mainstreamowych".

Tak więc w świetle prawa J. Owsiak nie popełnił przestępstwa, ale na pewno takie działanie zadaje kłam jego charytatywnej szlachetności i udowadnia, że Owsiak ma wiele do ukrycia i obawia się, że owe dokumenty mogłyby stać się podstawą do wysunięcia wobec niego oskarżeń dotyczących przepływów finansowych pomiędszy WOŚP, Mrówką Całą a Złotym Melonem a nawet działania na niekorzyść WOŚP. NIe znamy tych dokumentów więc trudno sporządzić akt oskarżenia. Nie znamy ich bo Owsiak "olał" decyzję sądu.

Warto tutaj przytoczyć fragmenty z sentencji uzasaadnienia wyroku (wybory też dokonał wspomniany bloger:

"W ocenie sądu, gdy oskarżony wykazał istnienie pewnego mechanizmu (transakcji w trójkącie: Fundacja WOŚP, spółka „Złoty Melon", firma „Mrówka Cała"), a z przyczyn obiektywnych, wspominanej z powołaniem się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka niemożności uzyskania szczegółowych danych, nie był w stanie podeprzeć swoich twierdzeń konkretnymi dokumentami, wskazującymi konkretne kwoty, to przeprowadzenie dowodu prawdy przez zobowiązanie oskarżycieli prywatnych oraz powiązanej z nimi spółki „Złoty Melon" do złożenia dokumentacji będącej w ich wyłącznym posiadaniu jest wręcz konieczne.

(...)

Przeprowadzenie tzw. dowodu prawdy, w niniejszym procesie, było zatem i konieczne i w pełni zgodne z procedurą karną. 

Podkreślić należy, co wielokrotnie sąd dawał do zrozumienia w toku procesu, iż argumentacja, polemika z sądem przed podjęciem decyzji jest ze wszech miar pożądana, aie gdy decyzja zapadła, a strona oskarżająca jej nie respektuje to nie mamy do czynienia z niczym innym niż lekceważeniem orzeczeń sądu. W ocenie sądu, gdyż sąd w niniejszym składzie uważa prawo do dyskusji nad orzeczeniami sądów i ich krytykę za rzecz oczywistą, czym innym jest brak zgody z orzeczeniem, a czymś zupełnie innym niewykonanie takiego orzeczenia, z czym ze strony oskarżającej w tym procesie i to w ważnym aspekcie dowodowym sąd miał do czynienia.

Skoro zatem Piotr Wielgucki wykazał powyżej wskazany mechanizm, wykazał po swojej stronie staranność w próbach pozyskania bardziej szczegółowych danych, czego nie uzyskał ani on ani sąd, to nie sposób uznać, aby zobowiązanie jego właśnie do przestawienia szczegółowej dokumentacji księgowej, którą dysponują oskarżyciele, było wymogiem realnym. Z tego zatem względu, żądanie przedstawienia tej dokumentacji przez oskarżycieli czy firmy z nimi związane było w pełni zasadne i stanowiło uzasadnione odstępstwo od zasady wykazania zarzutów wyłącznie przez stawiającego je".

To tyle z sentencji, która jasno wskazuje, że Owsiak "olał" sąd i tym samym tak naprawdę "olał" wszystkich darczyńsców WOŚP, bowiem winna być to organizacja czysta jak łza.

Według mnie jednak J. Owsiak nie bał się tyle jakiś prawno-karnych skutków ujawnienia owych dokumentów, ale tego, że ich ujawnienie skompromitowałoby go w oczach Polaków, którzy - poznawszy te dokumenty - już nigdy nie wrzuciliby żadnej złotówki na Owsiaka. Ponadto kompromitacja Owsiaka byłaby kompromitacją niemal całego establishmentu III RP na co sobie nasze okragłostołowo-magdalnkowe elyty nie mogły pozwolić. Stąd Owsiak bniejako musiał (i też oczywiście chciał) ukryć te dokumenty mimo tego, że spowodowało to, iz przegrał rozprawę z Matką Kurką.

Pozdrawiam

 

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-1

krzysztofjaw

#1459770

- trudno powiedzieć. Na pewno szulerem z dobrej stajni.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Racjonał

#1459776

radze mniej poslkojezycznych mediow bierz pod uwage w ocenie mafijnej przestepczej organizacji wyprowadzanai pieniedzy podatnikow na konta mafi kontrolujacej Owsika.
Przeciez to jest kradziez w bialych rekawiczkach a Ty masz dylemat jeszcze.
Zlodzieja trzeba nazwyawac zlodziejem, zdarjce zdrajaca,bandyte bandytom, a nie stosowac jakies elfeminizmy.
Tak czesto Polacy widza tak sparawy jak im polskojezyczne media wtlocza pod kopuly.
Myslec ,myslec to nie boli a jak juz nie to stosowac prosta prawde "po owocach ich poznacie" a jakie owoce sa to woiemy Owsiak i jego sponsorzy kazdego roku zarabiaja prywatnie miliony na dzieciach.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1459781

WRZUCAMY DO PUSZEK I SŁOIKÓW PYTANIE MICHAŁA RACHONIA

https://www.facebook.com/events/1587123121499846/?ref_dashboard_filter=upcoming

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

zimny drań
 

#1459809

przed chwilą leciał w Telewizji Republika znakomity wywiad Anity Gargas z Piotrem Wielguckim poprzedzony krótkim reportażem, serdecznie polecam! Fakty pogrążają czerwonego błazna

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

ah posłuchajmy:
https://www.youtube.com/watch?v=hG7gVNYAwJA

#1459838

ocenilem na 5 ale wiara w niezalezne i sprawiedliwe sady zasluguje na 0, nastepnie owsik jak sama nazwa wskazuje jest pasozytem i nic tego nie zmieni.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

adolfnr2

#1461305