13.09.1939

Obrazek użytkownika Anonymous
Historia

 

 

 

Płonie ognisko i szumią knieje,

Drużynowy jest wśród nas.

Opowiada starodawne dzieje,

Bohaterski wskrzesza czas.

O rycerzach spod kresowych stanic,

O obrońcach naszych wschodnich granic* , 

 

13.09.1939 r. - z więzienia w Brześciu nad Bugiem został zwolniony jeden z przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepan Bandera, odbywający wyrok dożywocia za współudział w zamachu na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego w 1934 roku.

 

Razem z nim na wolność wychodzą również Mykoła Łebed i Roman Szuchewycz, dwa późniejsze filary ludobójczej organizacji UPA. "Nasza władza będzie dyktaturą OUN, polityczną i wojskową, dyktaturą dla wrogów straszną i nieubłaganą."

13.09.1939 r. - grupy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz ukraińskich mieszkańców miasta i okolic zajmują miejscowość Stryj

 

W wyniku ataków ukraińskich we wrześniu 1939 roku straciło życie około 6 – 8 tysięcy Polaków. Ofiarami byli zarówno zamieszkali tutaj sąsiedzi Polacy, żołnierze Wojska Polskiego usiłujący przedostać się za granicę bądź powracający do swoich domów po rozbiciu ich oddziałów.

Anarchia w mieście została opanowana dopiero po interwencji przybyłych następnego dnia oddziałów wojska polskiego, głównie batalionu marszowego 49 pułku piechoty. Walki z Ukraińcami w Stryju trwały kilka dni." Około 40 bojówkarzy OUN schwytanych z bronią w ręku rozstrzelano.

Szacuje się, że w dywersji brało udział 500-700 Ukraińców.

Polecam strone:

]]>http://www.osadnicy.org/metler54.pdf]]>

Źródło:
Twitter

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)