Tusk walczy o życie

Obrazek użytkownika kataryna
Kraj

Wersja Kamińskiego: 14 sierpnia 2009. Osobiste spotkanie Szefa CBA z Prezesem Rady Ministrów. W jego trakcie Szef CBA stwierdza, że Szef Komisji Finansów Publicznych – Zbigniew Chlebowski oraz Minister Sportu i Turystyki – Mirosław Drzewiecki, biorą udział w nielegalnych działaniach, których celem jest zmiana rządowego projektu ustawy hazardowej i zablokowania wejścia w życie przepisów umożliwiających pobieranie dodatkowych opłat od hazardu. W wyniku tych działań doszło do wycofania przez Ministra Drzewieckiego z projektu ustawy przepisu o dopłatach. (...) W tej sytuacji Szef CBA zaapelował do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie bezzwłocznych działań mających na celu przywrócenie pierwotnych założeń projektu ustawy, tak aby interes ekonomiczny państwa został należycie zabezpieczony. Szef CBA poprosił, aby Premier, podejmując działania w tej sprawie, odwoływał się do jawnej korespondencji między Ministrem Sportu i Turystyki a Ministrem Finansów – nie ujawniając roli i zainteresowania CBA w tej sprawie. Szef CBA podkreśla, że niezwykle istotne jest, aby osoby pozostające w zainteresowaniu operacyjnym CBA nie dowiedziały się o tym. (...) Szef CBA stwierdza, że należy wyjaśnić rolę w tej sprawie następujących osób (...) Wicepremiera Grzegorza Schetyny – w związku ze spotkaniami jakie odbywał z R. Sobiesiakiem i nie poinformowaniu Premiera o intensywnych zabiegach lobby hazardowego.

Wersja Tuska: Premier pyta, czy opisane w materiale sytuacje wskazują, że któraś z osób popełniła przestępstwo. MK odpowiada, że na razie nie ma podstaw do stwierdzenia popełnienia przestępstwa przez którąś z opisanych osób, ale niewątpliwie mamy do czynienia z działaniami nagannymi z punktu widzenia polityczno-etycznego.

Relacje Kamińskiego i Tuska ze spotkania znacząco się różnią, na razie jest to tylko "słowo przeciwko słowu" więc trudno rozstrzygać czy Kamiński powiedział Tuskowi, że działania są nielegalne (wersja Kamińskiego) czy tylko nieetyczne (wersja Tuska). Nie to jest jednak najważniejsze, a wkrótce może stać się całkiem nieistotne. Bo najważniejszy jest materiał z 12 sierpnia i nazwiska w nim wymienione.
A ten materiał istnieje i jego treść nie zależy już ani od pamięci, ani od interesów stron sporu. I moim zdaniem kluczowe dla Tuska będzie utrzymanie tajności tego dokumentu.

Wiemy, że w materiale padały jakieś nazwiska, na pewno Chlebowskiego i Drzewieckiego, a Schetyny? Jeśli tak, to Tusk ma problem, bo wczoraj u Moniki Olejnik Schetyna powiedział trochę za dużo.

Grzegorz Schetyna: Nie, proszę pamiętać, że sprawa, z którą przyszedł minister, szef CBA, z tego co ja wiem polegała na tym i prośba Mariusza Kamińskiego polegała na tym żeby premier wziął osobisty nadzór nad legislacją, nad procesem legislacyjnym dotyczącym spraw hazardowych. (...)

Monika Olejnik: Teraz opozycja oskarża premiera o to, że premier był źródłem przecieku, że poinformował o tym Drzewieckiego i Chlebowskiego, którzy byli zainteresowani tą sprawą.

Grzegorz Schetyna: Tłumaczę, to jest absurdalne. Byłem przy tych rozmowach i w żaden sposób nie mówił premier, czy nie przekazywał takich informacji. Pytał się o zaangażowanie obu panów w proces legislacyjny.

Monika Olejnik: Wtedy był pan przy rozmowie.

Grzegorz Schetyna: Tak, przy rozmowie z Chlebowskim i przy części rozmowy z Mirosławem Drzewieckim.

Monika Olejnik: A był pan przy rozmowie z Mariuszem Kamińskim, kiedy Mariusz Kamiński przyszedł do premiera, a premier pana poinformował o tym, że są takie materiały z podsłuchów.

Grzegorz Schetyna: Nie, nie, mówił mi o rozmowie, nie mówił mi o szczegółach, mówił mi o rozmowie. Chodziło o zabezpieczenie procesu legislacyjnego, takie było oczekiwanie CBA i takie działania podjął premier. Wszystko inne jest następstwem następnych zdarzeń, czyli ujawnienia spraw...

Jeśli w materiale z 12 sierpnia jest choćby wzmianka o niejasnej roli Schetyny, to wczoraj Schetyna Tuska wkopał, zdradzając, że Tusk mu powiedział o rozmowie z Kamińskim. Schetyna przyznał się też, że był przy obu rozmowach Tuska - z Drzewieckim i Chlebowskim. O tym, że Schetyna był przy rozmowie z Chlebowskim wiemy z kalendarium Cichockiego, ale o jego udziale w rozmowie z Drzewieckim nie ma tam ani słowa. Nie wierzę, że Tusk zapomniał kto w tak ważnej rozmowie uczestniczył. Dlaczego więc to zataił?

Gdyby spotkania Tuska z Chlebowskim i Drzewieckim miały na celu
wybadanie ich roli w procesie legislacyjnym to udział w nich Schetyny jest niezrozumiały i nienaturalny, a w sytuacji gdy Tusk został poproszony o daleko posuniętą ostrożność i dyskrecję, wyjątkowo niefrasobliwy bo musiał wzbudzić podejrzenia rozmówców. Chyba, że celem spotkań wcale nie było zorientowanie się w roli Chlebowskiego i Drzewieckiego, ale wspólne narady nad ich ratowaniem. Wtedy udział Schetyny jest całkowicie zrozumiały.

Po rozmowie z Kamińskim Tusk nie zrobił nic, żeby aferę hazardową naprawdę wyjaśnić, w kalendarium Cichockiego nie ma śladu po spotkaniach Tuska z ministrem sprawiedliwości, z ministrem ds. zapobiegania korupcji, z koordynatorem ds. służb specjalnych, nie ma też żadnej informacji o treści spotkań z Drzewieckim i Chlebowskim. A przecież gdyby intencje Tuska były szczere to jego kalendarium w tym czasie byłoby wypełnione analizą dokumentów, spotkaniami z Piterą, Czumą i Cichockim, a ze spotkań z Drzewieckim i Chlebowskim powstałyby notatki służbowe, które otrzymałby potem Kamiński. Wszystko wyglądałoby inaczej. Tymczasem to co mamy, to tylko dwa nieudokumentowane spotkania z negatywnymi bohaterami afery i dużo późniejsze spotkanie z Kapicą, na którym Tusk mający już za sobą dwa tygodnie wgryzania się w aferę i spotkania z Chlebowskim i Drzewieckim zadaje Kapicy niezwykle dociekliwe pytania w rodzaju "Czemu miały służyć dopłaty?".

Jeśli Kamiński założył na Tuska pułapkę, to Tusk w nią ochoczo wskoczył. Pytanie tylko jak bardzo jest ona głęboka. Odpowiedź na nie jest w materiałach jakie Kamiński przekazał Tuskowi 12 i 14 sierpnia, one dadzą odpowiedź co Tusk  wiedział i pozwolą ocenić racjonalność jego późniejszych zachowań, począwszy od niezwłocznego poinformowania Schetyny, na ręczeniu za Drzewieckiego do ostatniej chwili skończywszy.
Dlatego kluczowe na dzisiaj jest niedopuszczenie do odtajnienia tego materiału. No i oczywiście zniszczenie Kamińskiego, nawet za cenę zrobienia małej przykrości Schetynie, "ukaranemu" przesunięciem na odcinek kierowania klubem. Dzisiejsze dymisje, bez względu na to kogo dotkną, są wyłącznie wizerunkowe. Gdyby były karą za zachowanie, nastąpiłyby wcześniej. Teraz to już tylko ratowanie tego co się da i wywołanie maksymalnego szumu, który pozwoli zagłuszyć pytania o zachowanie Tuska, w najlepszym razie tylko biernie akceptującego harce swoich ludzi, a w najgorszym razie ostrzegającego ich i pomagającego zacierać ślady.

Wczorajsza rozbieżność wersji CBA i Tuska odnośnie przebiegu i treści spotkania z 14 sierpnia jest kluczowa. Na razie faktycznie mamy tylko słowo przeciwko słowu ale sprawa jest rozwojowa. Mariusz Kamiński jest chyba na tyle ostrożny i rozsądny, że po swojej rozmowie z Tuskiem zostawił ślad, na przykład w postaci sporządzonej bezpośrednio po spotkaniu notatki służbowej z niego. Sądząc po szczegółowości przedstawionej we wczorajszym kalendarium CBA relacji z tego spotkania, raczej nie odtwarzał go z pamięci. Tymczasem kalendarium Cichockiego powstało po 29 września, półtora miesiąca po spotkaniu z Kamińskim. Jeśli więc Kamiński wyciągnie notatkę służbową sporządzoną zaraz po spotkaniu, a Cichocki szybko nie przypomni sobie, że on też taką notatkę zrobił, może być ciekawie. Cichocki pisał swoje kalendarium po 29 września, odtwarzając z pamięci zdarzenia sprzed półtora miesiąca. Jeśli Kamiński ma bieżącą dokumentację tych spotkań, będzie ona siłą rzeczy bardziej wiarygodna niż wspomnienia Tuska. Mam nadzieję, że Kamiński nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i tanio skóry nie sprzeda. Dzisiejsze pozorne ruchy Tuska (bo bez względu na to jakie będą, ich celem jest wyłącznie ratowanie wizerunku, czego nikt w Platformie nie kryje) niewiele mu pomogą jeśli wkrótce potwierdzi się czarno na białym to co uważny obserwator już widzi. Że każdy ruch i zaniechanie Tuska po 12 sierpnia był na rękę zamieszanym w aferę, których bronił dopóki się dało (i jeden dzień dłużej) a jedynym, którego naprawdę chciał za aferę hazardową ukarać był Kamiński.

***

Józef Forgacz: Rysiu, dzwonił nasz kolega (Chlebowski – red.) i prosił, bym ci przekazał... prosił o dyskrecję i żebym przekazał ci, że to spotkanie o 15. z Marcinem w Marcinkowicach na CPN.

Ryszard Sobiesiak: Nie o 15:30?

Józef Forgaca: O 15.

Ryszard Sobiesiak: Ale kiedy dzwonił?

Józef Forgacz: Przed chwilą do mnie dzwonił, powiedział, żebym nie gadał i żebym przekazał ci informację, żeby dyskrecję zachować.

Czy tylko mnie zastanawia dlaczego uczciwy Chlebowski umawiając się z Sobiesiakiem na cmentarzu musiał to robić za pośrednictwem wspólnego znajomego a ten dla kamuflażu nazywał go "Marcinem"? Pewnie dlatego, że taki uczciwy i nic do ukrycia...

A Zyta wyleciała za zatrudnianie synowej...

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

[quote=kataryna]

Monika Olejnik: Wtedy był pan przy rozmowie.

Grzegorz Schetyna: Tak, przy rozmowie z Chlebowskim i przy części rozmowy z Mirosławem Drzewieckim.

Monika Olejnik: A
był pan przy rozmowie z Mariuszem Kamińskim, kiedy Mariusz Kamiński
przyszedł do premiera, a premier pana poinformował o tym, że są takie
materiały z podsłuchów.

Grzegorz Schetyna: Nie, nie, mówił mi o rozmowie, nie mówił mi o szczegółach, mówił mi o rozmowie. Chodziło o zabezpieczenie procesu legislacyjnego ,
takie było oczekiwanie CBA i takie działania podjął premier. Wszystko
inne jest następstwem następnych zdarzeń, czyli ujawnienia spraw...

[/quote]
Harcerz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#33338

przecież już same rozmowy z Chlebowskim i Drzewieckim nawet bez udziału Schetyny to dla zainteresowanych czytelny sygnał, że coś śmierdzi i trzeba się ewakuować. Niezależnie od treści rozmów - wystarczy, że dotyczyły sprawy dopłat. A raczej należy przyjąć, że były to narady z udziałem Schetyny jak się z tego wywinąć. Sytuacja rozwija się coraz ciekawiej. A z aferałów jednak kiepscy mafiosi - na Sycylii kariery by nie zrobili. Co chwila, któryś się z czymś przechlapnie a wystarczy jedno zdanie, by przybliżyć do prawdziwego obrazu wydarzeń.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

oszołom z Ciemnogrodu

#33339

sądzie!
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#33343

http://romano-manka-wlodarczyk.salon24.pl/129649,schetyna-wsypal-tuska

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#33341

[quote=kataryna]
Wczorajsza rozbieżność wersji CBA i Tuska odnośnie przebiegu i treści spotkania z 14 sierpnia jest kluczowa. Na razie faktycznie mamy tylko słowo przeciwko słowu ale....
[/quote]

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#33349

Onet odpalił, że fala bandytyzmu zalewa Warszawę. A policja kierowana przez Grześka nic nie robi. Przyjaźń Donka i Grzesia już jest historią ? Grzesiek jeszcze nie odpalił !

pzdr
Milton

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#33357

pozdrawiam
............................
http://andruch.blogspot.com/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-----------------------------------------

Andruch z Opola

http://andruch.blogspot.com

#33366

[quote=kataryna
Mam nadzieję, że Kamiński nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i tanio skóry nie sprzeda.
Dzisiejsze pozorne ruchy Tuska (bo bez względu na to jakie będą, ich celem jest wyłącznie ratowanie wizerunku, czego nikt w Platformie nie kryje) niewiele mu pomogą jeśli wkrótce potwierdzi się czarno na białym to co uważny obserwator już widzi.
każdy ruch i zaniechanie Tuska po 12 sierpnia był na rękę zamieszanym w aferę, których bronił dopóki się dało (i jeden dzień dłużej) a jedynym, którego naprawdę chciał za aferę hazardową ukarać był Kamiński.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#33363

... a mówię to już po jego "przetasowaniach".

Poza tym jego konferencja to cudny przykład postpolitycznego bełkotu i usłużności zsowietyzowanych dziennikarzy, ale cóż - lemingi to łykną.

Pzdrwm

triarius
- - - - - - - - - - - - - - - -
Liberalizm to lewactwo sklepikarzy (i alibi aferzystów).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#33373

Bardziej pozorne niż działanie Tusia to jest tylko życie statuy gorgony z Rzymu. A i to chyba nie.

Myślę, że nawet jeżeli nie padnie ta hołota za tym razem, to mają poważne pęknięcia w fundamencie. Nie są monolitem. Ich mocodawcy już nie uważają Tusia et omnes penises za wiarygodnych kontrahentów - to jest widoczne w GazWybie, Walterowni, Polszicie i RynszTOKu. Jak tylko znajdzie się wiarygodniejszy (dla nich) człowiek, to się koncertowo od Tusia odwrócą. A wtedy w piiiiiiiiiiiizdu poszedł! fotelik prezydencki.Nasza szansa w przepychankach co do następcy. Gdzie się SB z WSI i KGB kłóci tam Kaczor ugrywa. Oby!

Co do kupujących lemingów, to ci zawsze kupią, wszystko. Angole mawiają o takich "there's one born every minute", a ja skromnie za koleżanką z Niepoprawnych dodam że hall ich dokształca.

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę!

#33375

Nie byłbym aż takim optymistą.

Pzdrwm

triarius
- - - - - - - - - - - - - - - -
Liberalizm to lewactwo sklepikarzy (i alibi aferzystów).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#33497

[quote=kataryna
Mam nadzieję, że Kamiński nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i tanio skóry nie sprzeda. >[/quote]
cdn

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#33377