Holokaust Polaków

Obrazek użytkownika Rybitzky
Historia

"Warszawa musi być zburzona, gdy tylko nadarzy się ku temu sposobność."
Adolf Hitler, 6 lutego 1944

"Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy."
Adolf Hitler, rozkaz ustny dla Heinricha Himmlera, przekazany Oskarowi Dirlewangerowi

"Mój Wodzu! Skończymy z tym w ciągu 5–6 tygodni. Wtedy jednak zostanie zlikwidowana Warszawa, stolica, jądro, kwiat inteligencji, ongiś 16–17–milionowego narodu polskiego, tego narodu, który od 700 lat zamyka nam drogę na Wschód."
Słowa Himmlera skierowane do Hitlera

Jak już dobrze wiemy, każda rocznica Powstania Warszawskiego budzi wielkie polemiczne emocje. Tak naprawdę wszelka debata na temat wydarzeń z 1944 roku nie ma większego sensu. Chociażby na Salonie24 – dyskutujemy o Powstaniu już trzeci raz, a nikomu nikogo nie udało się przekonać do swego zdania. A zdania są zwykle dwa – Powstanie miało sens, lub nie miało.

W całych tych Polaków rozmowach jest jednak pewien element, który mnie zaskakuje – czy wręcz przeraża. Wymordowanie przez Niemców niemal 200 tysięcy cywilów jest traktowane jako niemal oczywisty efekt Powstania. To właśnie za doprowadzenie do tych strat różni „realiści” oskarżają dowódców AK. Nikt się nie zastawia, jak do takiej zbrodni mogło w ogóle dojść?

W walce poległo wielu Warszawiaków, lecz liczba zabitych Niemców jest bardzo podobna. Według niektórych obliczeń nawet większa. Lecz dziesiątki tysięcy ofiar Powstania to nie żołnierze, lecz bezbronni cywile – kobiety, dzieci, starcy. W samej tylko rzezi Woli zginęło 60 tysięcy osób. Po upadku Starego Miasta Niemcy wymordowali 35 tysięcy cywilów oraz rannych żołnierzy.

Rzezie miały systematyczny charakter, dokonywano ich w przeciągu kilkudziesięciu godzin. Akcje te niczym nie różniły się np. od operacji likwidacji warszawskiego Getta. Teraz więc pytanie do tych wszystkich, którzy winą za rzeź praktycznie obarczają przywódców Powstania: dlaczego nie pójdziecie do Marka Edelmana i nie zarzucicie mu odpowiedzialności za śmierć Żydów zamordowanych podczas powstania w Getcie?

Tych sytuacji nie można porównywać? A dlaczego nie? Już w „Mein Kampf” Hitler zapowiadał eksterminację Polaków. Byliśmy po Żydach drudzy na niemieckiej liście narodów do likwidacji. Od początku wojny Niemcy dokonywali na Polakach masowych zbrodni. Podczas Powstania osiągnęły one apogeum – stanowiąc zarazem dowód na to, co by nas spotkało, gdyby Rzesza przetrwała kilka lat dłużej.

To, co działo się w Warszawie było niczym innym jak Holocaustem, Zagładą. Bynajmniej nie był to naturalny, nawet dla Niemców, sposób prowadzenia wojny. Polscy dowódcy mogli spodziewać się ostrych represji, ale przecież nikt nie mógł przewidzieć, mającej nastąpić rzezi.

Nikt nie zarzuca Żydom, że są frajerami, bo czczą ofiary Holocaustu. Żydzi byli narodem, na którym dokonano zbrodni, która na zawsze zmieniła ich historię. Jednakże i my mieliśmy swoje Shoah, tyle, że oprawcom nie starczyło czasu na dokończenie dzieła eksterminacji.

W Warszawie nie mordowano ludzi za to, że walczyli z Niemcami, byli powstańcami. Nie, dwieście tysięcy Polaków zabito dlatego, że byli Polakami. I o tym musimy przede wszystkim pamiętać.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Prawda

Ale jak to możliwe jest, że świadomość tego faktu wyparowała?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#27009

"Warszawa musi być zburzona, gdy tylko nadarzy się ku temu sposobność."
Adolf Hitler, 6 lutego 1944

Wlasnie ta data! 6 luty 1944 roku!

Ciekawa wypowiedz. Dziekuje!

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#27022

Krzysztof J. Wojtas

Kilka razy w polemikach podnosiłem tą kwestię, ale jakoś nikt nie chciał tego dostrzec. Bardzo dobrze, że to tak jednoznacznie ująłeś.
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Krzysztof J. Wojtas

#27028

Trzeba jeszcze wspomnieć o Friedrichu Pabście (od 1939 naczelnego architekta miasta Warszawy, projektującego modelowe osiedla dla Niemców rozmieszczone wokół centrum miasta). Więcej tutaj.

Jak widać był to zbiorowy wysiłek "nazistów" mówiących po niemiecku!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#27034

o bezsensownym powstaniu!
Ale jak słyszę, gdy czytam opinie ludzi zdawałoby się przyzwoitych to zadaje sobie pytanie, dlaczego tak trudno im jest pojąć, że w szóstym roku wojny ten zryw był tak logiczny i tak nieunikniony!
Wszak młodzież i tak poszłaby na Niemców!
Skumulowany ładunek nienawiści do okupanta był tak wielki, że musiał eksplodować!
W razie braku decyzji o wybuchu młodzież nawet z gołymi rękoma uderzyłaby na hitlerowców!
I na nic byłaby dotychczasowa subordynacja podziemnej armii!
Ten wątek przejawia się niemal we wszystkich meldunkach i analizach wraz ze zbliżającym się frontem!
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#27042

Ale o tym że Polacy przeżyli Holocaust tylko dlatego że byli Polakami nie chcą dziś pamiętać tylko agenci wpływu.I to oni podważają słuszność decyzji o wybuchu Powstania.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#27065

Bardzo dobre, ukazuje jak „społeczność międzynarodowa” (i nie tylko) jest wstanie różnie odbierać i reinterpretować podobne zdarzenia.

"prawda przeciw wszystkim"

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"prawda przeciw wszystkim"

#27107