Antyklerykalna propaganda trwa na Onecie

Obrazek użytkownika reign_77
Kraj

Nie będzie żadną nowością jeśli powiem, że każdy fakt można przedstawić z wielu perspektyw, aby czytający przyjął odpowiednie dla piszącego stanowisko. Dlatego prezentuję przykład drobnego, acz bardzo konkretnego manewru antyklerykalnego wymierzonego w KRK. Naszą 'gwiazdą' jest Onet.

Jak czytamy w tytule artykułu promowanego w dziale Wydarzenia na onecie (który powołuje się na Super Express), który pojawił się dzisiaj o godzinie 7:31, ​pijany ksiądz zaatakował żonę​. I już mamy nastawienie na Kościół katolicki. Mimo tego, że zaraz potem można przeczytać, że to ​Proboszcz prawosławnego kościoła z Kalisza został zatrzymany przez policję​, to i tak wielu czytających ulegnie sugestii i przyjmie, że mowa o księdzu katolickim.

Nie rozumiem, czemu użyto słowa 'ksiądz'. Przecież w Kościele prawosławnym nie ma księży. Kapłan Kościoła prawosławnego to pop (поп), zaś po rosyjsku 'ksiądz' to swjacennik (священник). Nie można używać słowa 'pop' i 'ksiądz' na zmianę. To tak, jakby o duchownym Judaizmu mówić 'ksiądz', a o kapłanie katolickim 'rabin'. No coś tutaj się mocno nie zgadza, prawda? A wg tego językotwórstwa tytuł mógłby równie dobrze brzmieć 'pijany rabin zaatakował żonę', czyż nie?

Musimy pamiętać, że trwa teraz antyklerykalna nagonka. Gdzie nie spojrzymy tam informacje o księdzu pedofilu (na końcu króciutkie wspomnienie, że jest to sprawa zamknięta sprzed czternastu lat), księdzu złodzieju, czy księdzu idiocie i takimi samymi wiernymi (vide ostatnia sprawa w parafii Dominikańskiej). Jeśli chcemy przyjmować takie informacje - dokładnie sprawdźmy o czym mowa - czy jest to temat aktualny, a nie przypomnienie oraz czy są to fakty a nie plotki.

I pamiętajmy, że media zawsze w jakimś stopniu kłamią, niezależnie od nazwy. Zawsze trzeba pamiętać o krytycznym podejściu do każdej informacji podawanej przez TV, gazetę czy serwis internetowy. Jeśli uwierzy się jakiemukolwiek medium na 100%, to znaczy że straciliśmy zdolność samodzielnego myślenia i łatwo jej odzyskać nie będzie.

Link do artykułu na Onecie: http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/poznan/super-express-pijany-ksiadz-zaatakowal-zone,1,5399536,region-wiadomosc.html

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Dobry tekst.

Pozdrawiam

PS. Bardzo brakuje mi informacji o pedofilii pastorów, popów, rabinów, mułłów i ajatollahów ;-). Oraz o ewentualnej pedofilii żon niektórych z nich ;-).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#324597

dawno nie usłyszałem od Ciebie, żem coś dobrego napisał :p dzięki :)

jeśli chodzi o pedofilię wśród kobiet, to w ogóle bardzo cichy temat. Powiem szczerze, że mi na przykład w ogóle prawie nic nie wiadomo poza tym że wiem, iż takowa występuje

Dominik C

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Dominik Cwikła

#324600

Zwykle gdy coś uważam za dobre, to piszę, że jest dobre. Wyciągnij wnioski ;-)!

PS. PS w poprzednim komentarzu miało charakter żartu... ;-)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#324602

http://www.newstelegraf.pl/content/pedofilia-wsrod-niemieckich-protestantow

http://www.rp.pl/artykul/447387_Izrael__Ultraortodoksi_oskarzani_o_pedofilie.html

http://antysocjal.blog.onet.pl/2010/03/27/heretyk-ma-klawe-zycie/

:)

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#324644

Wynika ona z dominującej pozycji Kościoła katolickiego w Polsce, a co za tym idzie skojarzeniu słowa "ksiądz" z duchownym katolickim.
Miałem jednak okazję spotkania się na gruncie ekumenicznym (w ramach duszpasterstwa akademickiego) z duchownym prawosławnym z cerkwi w Sosnowcu. Zapytany o słowo "pop" odpowiedział, że w Polsce poprawne jest mimo wszystko określenie "ksiądz". Określenie "pop" jest dla polskich prawosławnych odpowiednikiem słowa "klecha", i uważają je za pejoratywne.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

M-)

#324731