13-XII, dom jaruzela? Halina Martinowa

Obrazek użytkownika zuberegg
Kraj

5 lat temu w Londynie zmarła Halina Martinowa ps. „Dorota”, łączniczka i sanitariuszka Armii Krajowej, zasłużona działaczka społeczna na emigracji w Wielkiej Brytanii. Jej historia pokazuje nie tylko oblicza wojny, ale III RP jako postkomunistyczne państwo, które nie szanuje obrońców niepodległości.

W 1940 r. została zaprzysiężona do Związku Walki Zbrojnej. Współpracowała z Biurem Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ-AK, pisywała do Biuletynu Informacyjnego.
Gdy w 1942 r. Niemcy zarekwirowali majątek w Pawłowicach, zamieszkała w Warszawie, współdziałając z jednym z oddziałów bojowych Kedywu. Od końca 1943 r. kierowała nowo utworzoną na obszarze warszawskim AK Komendą Społecznego Komitetu Antykomunistycznego – tzw. departament „R”.

W czasie powstania warszawskiego prowadziła nasłuchy radiowe w trzech językach dla Komendy Głównej AK. Była też łączniczką i sanitariuszką, w trakcie walk została ranna.
Po wojnie początkowo ukrywała się w miejscowości Świder pod Warszawą, a w listopadzie 1946 r. zbiegła do Wielkiej Brytanii. Do Polski powróciła na krótko w 1947 r. wraz ze zleconą jej misją kurierską.
W latach 80. prowadziła akcję propagandową i charytatywną na rzecz „Solidarności”, wygłaszając prelekcje po całej Wielkiej Brytanii. Zmarła 26 listopada 2007 r. w Londynie.

Została uhonorowana wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Armii Krajowej oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.W 2007 r., w dowód uznania za wkład w ochronę polskiego dziedzictwa narodowego poza granicami kraju otrzymała Nagrodę Kustosza Pamięci Narodowej.

W rodzinnym domu Haliny Martinowej przy ul. Ikara w Warszawie, którego mimo usilnych prób nie zdołała odzyskać, od przeszło 30 lat mieszka gen. Wojciech Jaruzelski. ipn.gov

Ponura puenta IIIRP. W domu bohatera II wojny światowej, działaczki społecznej wspomagającej Solidarność, mieszka zbrodniarz komunistyczny, rosyjski agent, wróg Solidarności oraz niepodległej Polski-gen. jaruzelski.

Halina Martinowa szans na odzyskanie swego domu nie miała, IIIRP i jej "elity" już o to zadbały.....

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Sprostowanie.

Jest: "Współpracowała z Biurem Informacji i Propagandy komendy warszawskiego okręgu AK, pisywała do Biuletynu Informacyjnego."

Powinno być: Biurem Informacji i Propagandy Komendy Głównej ZWZ-AK.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#314012

Ok, poprawiam.
Pozdrawiam:)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

zuberegg

#314018

Dzięki :-).

PS. Istniały wprawdzie BIP przy Komendach Okręgów, ale Martinowa działała w BIP KG.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#314021

Jestem dumny z tego ze taka osoba ukrywala sie kiedys w miejscowosci w ktorej mieszkam :) z drugiej strony tutaj urodzil sie , urodzila sie anna grodzka, przepraszamy za nia :P

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#314305

:)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

zuberegg

#314564