Wolność bycia sobą - temat "ogórkowy"?

Obrazek użytkownika elig
Świat

  Mamy środek leniwego upalnego lata - typowy "sezon ogórkowy". Nigdy więc nie można przewidzieć, jakie dziwo napotkamy zaglądając do prasy. W ostatnim numerze "Forum" /nr 32/33/2012/ zobaczyłam najpierw zdjęcie . Była to fotografia pary wędrowców, mężczyzny i kobiety, ubranych tylko w buty i niosących plecaki. Poza tym byli goli, jak ich Pan Bóg stworzył. Do plecaka faceta był przytwierdzony proporczyk z napisem "The Freedom TO BE Yourself" /wolność bycia sobą/. Zdjęcie ilustrowało artykuł Neila Forsytha "Stephen w stroju Adama" przedrukowany z "The Guardian". Angielski oryginał ukazał się 23 marca pod tytułem "The Naked Rambler: the man prepared to go to prison for nudity". Można go przeczytać /TUTAJ/.

  Dowiadujemy się o zdumiewającej historii Stephena Gougha - "nagiego wędrowca", mającego obecnie 53 lata. Wiódł on dość spokojne życie jako kierowca ciężarówki i ojciec dwojga dzieci, aż do roku 2000, gdy wyjechał do Kanady i doznał tam olśnienia. Doszedł do wniosku, że:

  "Nagle odkryłem, że jestem dobry, że wszyscy jesteśmy dobrzy i że trzeba zaufać tej cząstce samego siebie".

  Pod wpływem tego odkrycia uznał, że jego ciało też jest dobre, nikogo nie powinno gorszyć i zaczął rozbierać się publicznie. Wrócił do Anglii przekonany, iż nagość rozwiązuje wiele problemów. W rodzinnym Eastleigh odwiedził posterunek policji i zapytał, czy chodzenie nago po ulicy jest przestępstwem. Nikt nie umiał na to odpowiedzieć. W 2003 przewędrował na golasa całą Wielka Brytanię od Kornwalii do Szkocji. Już wtedy w Szkocji miał problemy i odsiedział cztery miesiące w więzieniu w Inverness. W 2005 powtórzył tę trasę wraz ze swą ówczesna dziewczyną Melanie Roberts. Tym razem odsiedział pięć miesięcy, Melanie zgodziła się ubrać i wykręciła się sianem. W 2006 roku Gough otrzymał nakaz stawienia się w sądzie w Perth /w Szkocji/. Na rozprawie pojawił się nago i poszedł siedzieć za obrazę sądu.

  I tak zaczęło się błędne koło. Gough od sześciu lat nie włożył na siebie ubrania. W więzieniu siedzi w jednoosobowej celi i nie uczestniczy w zajęciach innych więźniów. Gdy kończy się kolejny wyrok, wychodzi na wolność, chodzi nago po Perth, zatrzymuje go policja, w sadzie jest wciąż goły i zostaje znów skazany za naruszenie porządku publicznego i obrazę sądu. W ciągu ostatnich 11 lat był 18 razy skazany i odsiedział w sumie sześć lat .

  Poza chodzeniem nago nigdy nie popełnił żadnego przestępstwa, ani wykroczenia. Nie jest też szalony. Więzienny psychiatra bada go często i stwierdza, iż jest całkowicie zdrowy na umyśle oraz wykazuje się wielka odpornością. Rzeczywiście wydaje się, że jeśli ktoś ma tu hopla, to sędziowie i policja z Perth. Po jaką cholerę wciąż go zatrzymują, zamiast pozwolić mu wrócić do Anglii, gdzie jego zachowanie nie było przez nikogo karane i wzbudzało raczej powszechną wesołość?

  Sam Gough napisał: "Możemy skończyć wiodąc takie życie, jakiego oczekują od nas inni, ale możemy tez żyć na podstawie własnej prawdy. Różnica jest taka, jak między życiem świadomym, a nieświadomym: jedno z nich jest życiem, a drugie nieżyciem".

  Po przeczytaniu artykułu Neila Forsytha przypomniałam sobie filmy dokumentalne które widziałam na kanałach Discovery i Planete+. Opowiadały one o hinduskiej religii zwanej dżinizmem /Patrz /TUTAJ//. Dżinijscy mnisi z zakonu Digambara muszą chodzić całkowicie nago. Ich reguła nakazuje ascezę. Mogą posiadać tylko miotełkę i tykwę na wodę. Są oni wędrownymi nauczycielami objaśniającymi nakazy dżinizmu. Ich nagość nikogo nie gorszy - uważani są za świętych. Oto różnica między Indiami a Szkocją.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Niech gościu przystąpi do dżinistów - wtedy nie tak łatwo będzie go wsadzić. ;)

Jak chce po swojemu, to niestety nie da się - cywilizacja! ;p

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#280878

elig: Nie wiem, czy on słyszał o takiej możliwości. Trzeba jednak przyznać, że nie tylko w Polsce wymiar sprawiedliwości bywa do d...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#280882

"Gough od sześciu lat nie włożył na siebie ubrania."

W Szkocji? Od 6 lat nie włożył na siebie ubrania? To już tak tam jest zaawansowane globalne ocieplenie? ;-)

Czy można ufać autorowi (chodzi mi o Neila Forsytha), skoro popełnił taką nieścisłość? Bo nie wierzę, żeby Gough był aż tak odporny na zimno.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#280890

elig: Z artykułu wynika, że był morsem. Jest tam opis jak wraz ze swoją dziewczyna wędrowali nago po północnej Szkocji w styczniu i lutym. Tylko w nocy spali w ubraniach i śpiworach. Nie mam pojęcia, czy można wierzyć Forsythowi. Publikacja w "The Guardian" ukazała się jeszcze przed sezonem ogórkowym, 23 marca, więc może jest rzetelna. Nie wiem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#280909

Te sześć lat w więzieniu też spędził nago ???

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mukuzani

#280901

elig: Według Forsytha - tak. Napisał on:
"Każdego ranka Gough jest pytany, czy nie ma zamiaru się ubrać i wziąć udział w normalnych zajęciach zajęciach więziennych. Każdego ranka wędrowiec odmawia współpracy.".
Angielski tekst:
"Mr Gough is asked every morning if he is willing to get dressed and take part in the daily regime," a spokesman for Perth prison says. "This he refuses. Due to his refusal to wear clothes, we cannot move him around the prison, meaning all services come to him in his cell."
W angielskiej wersji Gough przyznaje jednak, że okrywa się czymś w nocy:
"I put a quilt over my shoulders at night," Gough says. "That's not a contradiction because there are no restrictions on me when I'm alone in my cell. It's in public I'm restricted and go naked as a result. Even with the quilt it gets pretty cold, but exercise helps."

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#280911

Taka mala uwaga do tytulu Twojej notki:

 

http://3.bp.blogspot.com/_PVh45va_lKs/TLa76ODb6cI/AAAAAAAAALs/aPc4ixG5icY/s1600/Socha+Svobody+blesk.jpg

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

baca.

#280931

elig: Zdjęcie piękne. Dla mnichów /i dla Gougha chyba też/ nagość jest formą ascezy i umartwienia. Spoglądając nieco szerzej, nudyzm jest mało popularny nie tylko dlatego, ze odzież pełni funkcje ochronne, ale i ze względów czysto estetycznych. Po prostu widać wszelkie wady urody takiego nagusa /naguski/ nie maskowane przez ubranie. Mało kto przypomina ideał.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#281000

Ruscy by go wysłali na białe niedźwiedzie to myślę że by się ubrał ;)
Ale na miejscu szkotów wolał bym go wydalić w zamkniętej suce jak najdalej z wyrokiem zakazującym mu przebywania na terenie Szkocji.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#280973

elig: Wystarczyłoby pozwolić mu odejść po wyjściu z więzienia i udać się do Anglii. Po prostu nie zatrzymywać go.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#281001