Kto rozpalił ogień pod tyłkiem premiera Tuska?

Obrazek użytkownika elig
Gospodarka

  Minęły zaledwie 23 dni od podpisania przez Komorowskiego ustawy podwyższającej wiek emerytalny docelowo do 67 lat /zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn/, a już jakby wszyscy o niej zapomnieli. Nie odbyły się, przynajmniej na razie żadne protesty podczas Euro 2012, tak szumnie zapowiadane wcześniej przez Solidarność. Nikt o tym jakoś nie mówi i nie pisze. A przecież tryb stanowienia tego prawa jest czymś zdumiewającym.

  W ciągu czteroletnich rządów Tuska przyzwyczailiśmy się, że ich podstawową cechą jest dążenie do nienarażania się nikomu i dbanie o słupki poparcia. Przed wyborami PO i Komorowski twierdzili, ze podwyższanie wieku emerytalnego nie jest w Polsce potrzebne. Nagle, w swoim expose 18 listopada Tusk wspomniał o reformie emerytalnej. Zapadła cisza aż do 13 lutego, gdy powstał projekt ustawy. Potem sprawy potoczyły się szybko. W dniu 30 marca odbyła się debata w Sejmie, podczas której odrzucono złożony przez "Solidarność" wniosek o referendum, podpisany przez 1,5 mln osób. Po pewnych zmianach, postulowanych przez PSL /emerytury częściowe/ ustawa została uchwalona przez Sejm 11 maja 2012, Senat przyklepał ją 30 maja, a prezydent podpisał 1 czerwca. Zlekceważono przy okazji zarówno związki zawodowe, a szczególnie "Solidarność", jak i to, że 80-90 procent obywateli polskich jest przeciwnych tej reformie. Kontrastuje to silnie z poprzednim stylem działań Tuska i PO.

  Wygląda to tak, jakby nagle ktoś zapalił ognisko pod tyłkiem Tuska i zmusił go do błyskawicznego przyjęcia ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. Oficjalna propaganda głosi, że ta ustawa jest konieczne ze względów ekonomicznych i demograficznych. W portalu Biznes-Praca.pl /TUTAJ/ wyliczono, że oszczędności z racji tej ustawy wyniosą 0,8 mld zł w 2013, 2,4 mld zł w 2014 i 5,5 mld zł w 2015 r. Skumulowane oszczędności dla funduszu emerytalnego do roku 2060 wyniosą ponad 600 mld zł. Chodzi tu o okres 48 lat, więc średnio daje to ponad 12,5 mld złotych rocznie. To naprawdę nie jest tak dużo. Jerzy Zerbe w notce "Gdzie są pieniądze ze składek emerytalnych" /TUTAJ/ podaje wyliczenia z których wynika, że nadwyżka sumy zbieranych składek emerytalnych nad kwota wypłacanych emerytur wynosi ok. 30 mld zł.. Wystarczyłoby wiec przestać podkradać składki oraz usprawnić pracę ZUS, by widmo niewypłacalności systemu emerytalnego znikło.

  Trudno prognozować zmiany demograficzne z 48-letnim wyprzedzeniem. Pamiętam doskonale, jak 20 lat temu usilnie straszono nas przeludnieniem. Obecnie te same osoby z równą dozą histerii plotą o zagrażającym wyludnieniu. Prawda jest taka, że wszelkie populacje dążą do stabilizacji na pewnym określonym przez warunki środowiskowe poziomie. Opisuje to t.zw. krzywa logistyczna. Ludzi to też dotyczy. Zwracam uwagę na to, Iż bezrobocie wśród młodych ludzi wynosi ok.25% Ustawa emerytalna ma więc na celu zmuszenie staruszków do pracy, po to, by więcej młodych było na bezrobociu.

  Dlaczego wiec Tusk je tę żabę? Jedna z przyczyn może być nacisk ze strony Niemiec. W tym kraju wiek emerytalny podniesiono tam niedawno do 67 lat, a Niemcy lubią patrzeć na Polskę jako na rezerwuar taniej siły roboczej. Im więcej młodych Polaków wyjedzie na saksy, tym lepiej. Druga przyczyna może być nacisk kół finansowych obiecujących n.p. obniżenie rentowności polskich obligacji. W cytowanym artykule z portalu Biznes-Praca.pl przedstawiciel agencji Moody's wyraża się z uznaniem o polskiej ustawie emerytalnej. Prawdą jest tez, ze ostatnio rentowność polskich obligacji spadła poniżej 5%.

  Czemu zaś światowa oligarchia finansowa tak nie lubi emerytów? Sądzę, iż przyczyny tego nie są wcale ekonomiczne. Emeryci są ostatnią większą grupa ludzi nie wprzęgniętych w system współczesnego niewolnictwa. Mają zagwarantowany stały dochód i na ogół nie spłacają żadnych kredytów. Są wolnymi ludźmi - mogą żyć tak, jak chcą. I to właśnie drażni władców naszego świata.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Elig:

/.../  Wygląda to tak, jakby nagle ktoś zapalił ognisko pod tyłkiem Tuska i zmusił go do błyskawicznego przyjęcia ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego. ...

________________

Witaj !

Sama na to pytanie odpowiadasz pod koniec notki, nie wymieniajac imienia i nazwiska wajchowego. Na polecenie 'swiatowej oligarchii finansowej' zrobil to nasz wesoly, lysiejacy Vincent:

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#268898

#268899

Salata,

za bardzo przyciemnieni sa te 'nasze chlopaki" u koryta.

Czy moglbys podpowiedziec, kto tam jest ;)

* ale kompozycja bananiarzy piekna !

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#268903

Tam jest minister od autostrad - Nowak, minister od dobijania watach - Sikorski. Szef mafi - płemieł Tusk, PO-sioł damski bokser Stefan i ten z perfekt rosyjskim dozorca na niemieckim majątku niejaki Graś.

Vote up!
0
Vote down!
0
#268962

Troch zartowalem z tym nierozpoznaniem ;)

Kompozycja jest naprawde znakomita ! Brakowalo mi tam tylko Vincenta i Gajowego.

Byl tam tez chyba Palikot.

A po wywaleniu Palikota, jako wodza konkurencyjnej mafii i po dodaniu tych dwoch,

o ktorych wspomnialem wyzej, mielibysmy naszych koszmarnych "Siedmiu Wspanialych".

Dzieki, Salato !

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#268963

Miales racje,

nie bylo tam Palikota, jest Gras.

Czyli po dodaniu Vincenta i red Bula mielibysmy nasza lokalna wersce Siedmiu Wspanialych (inaczej) ;)

* z muzyka Elmera Bernsteina:

http://www.youtube.com/watch?v=8XDB7GMnbUQ&feature=related

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#268964

elig: Wygląda na to, ze tak jest. Ale za Vincentem też ktoś stoi.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#268907

elig: Wygląda na to, ze tak jest. Ale za Vincentem też ktoś stoi.

________________

Zgoda. Chyba jednak "Oni" za nim stoja:

http://en.wikipedia.org/wiki/Bilderberg_Group

Ci, ktorzy tak cholernie nie lubia mediow i internetu.

I zwyklych zjadaczy chleba ;)

pzdrwm.

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#268910

elig: Tak. Belka tez tam był. I Olechowski.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#268927

Na krotkiej smyczy, niezaleznie od opcji politycznej ;)

No... moze z wyjatkiem PiS-u, ktory chyba tam chyba jednak nie jezdzil ;)

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#268939

Podniesienie wieku emerytalnego było warunkiem udzielenia pożyczki D.Tusku przez Bank Światowy .

Vote up!
0
Vote down!
0

markiza

#268913

elig: Ale, o ile wiem, my wciąż nie korzystamy z tej linii kredytowej.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#268928

"Czemu zaś światowa oligarchia finansowa tak nie lubi emerytów? Sądzę, iż przyczyny tego nie są wcale ekonomiczne. Emeryci są ostatnią większą grupa ludzi nie wprzęgniętych w system współczesnego niewolnictwa. Mają zagwarantowany stały dochód i na ogół nie spłacają żadnych kredytów. Są wolnymi ludźmi - mogą żyć tak, jak chcą. I to właśnie drażni władców naszego świata."

 

Ten akapit w zasadzie oddaje sedno całej sprawy. Tej grupy nie da się zakuć w kajdany kredytu, nie da się przekabacić i zglobalizować.

Dobry artykuł.

Pozdrawiam.

Vote up!
0
Vote down!
0
#268919

elig: Milo mi, że się zgadzamy.

Vote up!
1
Vote down!
0

elig

#268929

Francja zaczyna się rakiem wycofywać z pomysłu na podniesienie wieku emerytalnego.

Ale to tego, że Tusku darmo d..y daje już się przyzwyczaiłam. Szkoda, że nie swoim kosztem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#268954

elig: Nie tylko Francja. Socjaldemokraci niemieccy też zapowiadają wycofanie się z tego pomysłu. A to oni prawdopodobnie wygrają przyszłoroczne wybory.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#269020

Mozna, a przynajmniej mozna probowac. Przeciez oferuje sie emerytom wspaniale opcje oddania domu (z mozliwoscia dalszego zamieszkiwania w nim, pod pewnymi warunkami) wzamian za gotowke.  Niektorzy sie daja nabrac.

"Question everything. Trust no one."

Vote up!
0
Vote down!
0

Lotna

 

#268955

elig: Nie słyszałam, by ktoś z tego korzystał.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#269021