Dwa wykłady o komunizmie

Obrazek użytkownika elig
Historia

  Dopiero wczoraj natrafiłam w sieci na wykład prof. Andrzeja Nowaka "Komunizm realny - zatrute dziedzictwo i jego przezwyciężanie". Odbył się on 12 czerwca 2012 o 16:30 w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Prawdę mówiąc, trudno było wybrać gorszy termin. W dniu 12 czerwca miał miejsce słynny marsz kibiców rosyjskich, a potem spotkania Czechy - Grecja i Polska - Rosja w ramach Euro 2012. Ja sama zajmowałam się tego dnia opisywaniem tego marszu i oglądaniem meczów, a nie historią Polski. Na filmie z wykładu było widać, że pomimo takiego zbiegu okoliczności - sala była pełna. I dobrze się stało, bo wykład był świetny. Uważam, ze każdy powinien zobaczyć relację z niego. Należy zarezerwować sobie godzinę czasu i kliknąć /TUTAJ/.

  Profesor Nowak polemizował z wieloma fałszywymi opiniami o pierwszym okresie komunizmu w Polsce. Cytował monografię historyczną, wydaną niedawno przez "Znak", w której autor opisywał Polaków w latach 1944-45 jako dziką, kompletnie zdemoralizowaną wojną tłuszczę. Andrzej Nowak dowodził, iż jest to nieprawda. Protestował tez przeciw używaniu terminu "wojna domowa" dla określenia walki z polskim podziemiem niepodległościowym.. W rzeczywistości była to akcja pacyfikacyjna, kierowana przez sowieckiego okupanta. Brały w niej m.in. udział dwie dywizje NKWD, w sumie 35 tysięcy doborowego żołnierza. Po omówieniu terroru stalinowskiego, profesor opisał rok 1956 i rządy Gomułki, który uważał się za gospodarza państwa polskiego nie chciał dzielić się tą rola z prymasem Wyszyńskim - faktycznym przywódcą narodu. Stad jego antykatolicyzm.

  Profesor Nowak twierdzi, ze w przeciwieństwie do Gomułki, Gierek uważał Polskę za swój prywatny folwark. Z przekasem mówil też o danych stalinowcach którzy po 1956 zaczeli nagle udawać wielkich obrońców wolności. Omówił potem opozycję demokratyczną lat 70-tych i 80-tych, jej nurt niepodległościowy i ten promujący wolność indywidualną. Cały czas podkreślał rolę Kościoła w obronie polskiej tożsamości. Mówił także o ciągłości polskiej tradycji i potrzebie jej utrzymania. Różni go to od modnych dziś publicystów, takich jak Rafał Ziemkiewicz, Ryszard Legutko czy Bartłomiej Sienkiewicz, którzy utrzymują, że komunistom udało się zastąpić Polaków przez jakiś nowy "naród PRL-owski".

  Przypomniał mi się też drugi wykład, wygłoszony w dniu 8 maja 2012 przez profesora Jana Żaryna w kościele przy pl. Grzybowskim w Warszawie. Nosił on tytuł "Antypaństwo w kraju PRL". Omawiałam go szerzej /TUTAJ/, wiec obecnie podam tylko link do relacji wideo /i obszernego streszczenia/. Należy zajrzeć /TUTAJ/. Dobrze jest wysłuchać OBU prelekcji, gdyż uzupełniają się one. Profesor Nowak zajmuje się wpływem komunizmu na psychikę i świadomość narodu polskiego, a profesor Żaryn procesem opanowywania instytucji państwa polskiego i sceny politycznej przez komunistów oraz strukturą władzy komunistycznej. Obaj są jednak tego samego zdania: komunizm był dla Polski straszliwym nieszczęściem, a najważniejszą rolę w oporze przeciw niemu odgrywał Kościół Katolicki.

Brak głosów

Komentarze

Elig:

/.../  Różni go to od modnych dziś publicystów, takich jak Rafał Ziemkiewicz, Ryszard Legutko czy Bartłomiej Sienkiewicz, którzy utrzymują, że komunistom udało się zastąpić Polaków przez jakiś nowy "naród PRL-owski".

______________

Bartlomiej Sienkiewicz ?

A coz to za persona ?

Wymienienie w jednym zdaniu Zlemkiewicza, Legutki i Sienkiewicza jest jakims nieporozumieniem.

Profesor Nowak ma bardzo dobre kontakty z profesorem Legutka.

Graja w tej samej druzynie ;)

Kto "dowartosciowal" tego Sienkiewicza - Nowak ?

pozdrowienia.

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#266900

Ktoś - chyba Ty - myli Legutkę (Piotra) z Legutką (Ryszardem). Jednego z nich można ewentualnie nazwać "publicystą". :-))) Drugiego nawet trzeba. :-)))

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#266904

To naprawde nie ja ;)

To Elig pisala... Ryszard Legutko.

Jak chcesz nazywac Ryszarda Legutke 'publicysta', to jest to publicysta, ale wyzszego rzedu.

Czy innej klasy. Powiedzmy... ekstraklasy.

Mam nadzieje, ze sie ze mna zgodzisz ;)

pozdro

w czasie dramatycznych meczow.

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#266920

Baco, jestem nieco rozczarowany Twoją...dżentelmenerią... ;-))) Ty...skarżypyto! :-)))

Napisałem wyrażnie: jednego można, drugiego trzeba. :-)))

Zgadzam się z Tobą. Oczywiście! :-)))

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#266923

No nie...

czy zwrocenie uwagi jest skarzypyteria, odmiennoscia dzentelmenerii ?  ;)

A sam jestes czujny w temecie czestych pomylek i pomyleczek w internecie i nie tylko ;)

* a tak na marginesie,

podziwiam Elig, ze jest na tylu spotkaniach w Wawie.

I dziekuje jej, ze to opisuje ;)

* w ktorym miejscu mieszkal ten general, ktory sie 'zastrzelil' ?

Nie bylo tam monitoringu ?

pozdrowienia !

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#266947

Ulica Rabindraha Tagore, okolice skrzyżowania Odyńca z Wołoska. Samotny apartamentowiec w osiedlu z lat 50/60 przeznaczonym wówczas dla funkcjonariuszy.

Monitoring był. Ale jest prawda czasu i prawda ekranu. :-)))

PS. Powinieneś to wziąć na bacowską klatę, a nie płakać "to nie ja"!!! n:-)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#266951

W dzienniku wspomniano tylko, ze general SAM wchodzil do garazu....

Spojrzalem na google map... 

Takie sobie osiedle (gomulkowskie). Duzo zieleni, a po drugiej stronie Odynca rozlegle ogrodki dzialkowe.

Podejrzewam, ze przez te ogrodki w srodku Mokotowa nie moga spokojnie spac urzednicy Bufetowej w Ratuszu. Ilez lodow mozna by ukrecic na tych ogrodkach ;)

* Ciekawe, gdzie teraz sa nagrania z tego monitoringu. Nie zdziwie sie, jak okaze sie, ze tych nagran juz nie ma, albo ich jakosc jest niezadawalajaca ;)

dzieki, pozdro.

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#266993

elig: O Sienkiewiczu prof. Nowak nie wspominał /o Legutce i Ziemkiewiczu też nie/.
Bartłomiej Sienkiewicz, opisany w Rzepie jako analityk specjalizujący się w polityce międzynarodowej, wchodzi w skład Rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, były pracownik UOP i współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich, którego był kiedyś dyrektorem. Jest podobno potomkiem Henryka Sienkiewicza. Jego artykuł w Rzeczpospolitej omawiałam tu: http://blogmedia24.pl/node/43318 .
Jeśli chodzi o Ryszarda Legutkę,to w swojej książce "Esej o duszy polskiej" w rozdziale "Rzeczpospolita kibiców" pisze on:"pokazały, iż oderwanie Polaków od historii, jakie dokonało się w PRL-u miało charakter trwały i że upadek komunizmu tego nie zmienił" i dalej: "Polska historia nie ma przyszłości, bo straciła kontakt z przeszłością jako siłą inspirującą (...) czujemy się debiutantami w europejskiej historii wrzuconym tam nagle i przypadkowo". Podobne uwagi powtarzają się w całej książce,
Co do Ziemkiewicza, to wystarczy przypomnieć sobie "Polactwo".

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#266973

No tak,

piszesz, ze o Sienkiewiczu, Legutce i Ziemkiewiczu profesor Nowak nie wspominal.

Jednak w notce jest tak:

/.../  Różni go to od modnych dziś publicystów, takich jak Rafał Ziemkiewicz, Ryszard Legutko czy Bartłomiej Sienkiewicz, którzy utrzymują, że komunistom udało się zastąpić Polaków przez jakiś nowy "naród PRL-owski".

_____________________

Trzeba bylo zaznaczyc, ze to nie opinia Nowaka !

A przy okazji  opieprza mnie czujny pan Tomasz, ze podnosze jakies znaki zapytania i niedopowiedziane kwestyje ;)

Drobiazg.

Wspomnialem tylko, ze Andrzej Nowak i Ryszard Legutko to naprawde ta sama opcja ;)

Wrazliwa jak cholera na kwestie edukacji historycznej naszego kochanego Narodu.

Znam ksiezke Legutki.  Nie przeciwstawialbym jednak jej pogladom Andrzeja Nowaka (historyka)  Co najwyzej jest  to dopowiedzenie oceny naszego Narodu przez krakowskiego filozofa.  

pozdrowienia,

takze dla Pana Tadeusza.

 

Vote up!
0
Vote down!
0

baca.

#266988