Kilka słów prawdy o Ukrainie i o Julii Tymoszenko

Obrazek użytkownika elig
Świat

  Kilka słów prawdy o Ukrainie i o Tymoszenko można znaleźć w ostatnim numerze "Gazety Polskiej" /nr 47,21.11.2012/. Ukazał się tam wywiad red. Petara Petrovicia z dr Jerzym Kozakiewiczem z UW, ekspertem ds. ukraińskich, pierwszym ambasadorem RP na Ukrainie. Tematem były niedawne ukraińskie wybory parlamentarne. Tytuł brzmi "Wyborczy spektakl władzy".

  Dr Kozakiewicz powiedział w wywiadzie, że polityczny ustrój Ukrainy jest od wielu lat niezmienny i będzie tak i po tych wyborach. Zarówno one, jaki cały parlament nie maja żadnego istotnego wpływu na sferę władzy realnej. Tę ostatnią mają oligarchowie zorganizowani w klany, a jej podstawą jest własność ekonomiczną. Demokracja to tylko fasada. Kozakiewicz stwierdza:

  "Struktura władzy realnej jest prosta. Jest to ściśle zhierarchizowana, wertykalna władza typu nieomal feudalnego. System, w którym najsilniejszy decyduje o wszystkim. Po około dziesięciu latach od udanej modernizacji klanu donieckiego i po dekonstrukcji klanu dniepropietrowskiego niekwestionowanym ośrodkiem władzy jest ten pierwszy, doniecki, i jego polityczne emanacja, czyli prezydent Wiktor Janukowicz ze swoja "familią" i Partią Regionów. Ten ośrodek pozostanie centrum władzy realnej zapewne przez długie lata. Szefem wszystkich szefów jest Rinat Achmetow i nic nie wskazuje, by miało się to w przewidywalnej przyszłości zmienić.".

  W dalszym ciągu dowiadujemy się, że wybory parlamentarne to tylko spektakl służący "rozdawnictwu immunitetów". Listy kandydatów oraz wyniki wyborów ustalane są w międzyoligarchicznych negocjacjach. Na przykład ustalaniem list kierował Andrij Klujew, zaufany Rinata Achmetowa. Na Ukrainie nie ma "prawdziwej opozycji", są tylko przegrane klany, czyli przede wszystkim Dniepropietrowsk.

  Padło następnie pytanie:

  " Dlaczego Julia Tymoszenko znalazła się w więzieniu?"

  Odpowiedź była prosta:

  " Tymoszenko poważnie i niedopuszczalnie naruszyła klanowe reguły gry, omertę. Wykorzystując, jako premier, prawo kodeksowe i uderzając w oligarchów złamała niepisane prawo systemu oligarchicznego".

  Dalej jednak Kozakiewicz mówi o niej tak:

  "Jej rzekoma proeuropejskośc jest mitem, politycznym kłamstwem. Jest ona politykiem mentalnie ukształtowanym bez reszty w kontekście imperialno-klanowym. Jest mentalnie uformowana właśnie w tym systemie, a wszystko co ponad to jest czystą retoryką. W tym spektaklu władzy, jakim są postkomunistyczne wybory, rozpisane są tez role melodramatyczne".

  Muszę powiedzieć, iż ucieszyłam się niezmiernie, czytając te słowa. W maju 2012 napisałam kilka notek /n.p. /TUTAJ/ i /TUTAJ//, w których pisałam, że Tymoszenko nie jest żadnym niewiniątkiem i zasłużyła na więzienie. Krytykowało mnie za to wielu blogerów, szczególnie ostro Janko Walski oraz NASZ_HENRY, który napisał " Pani niepotrzebnie jest zazdrosna o Julię ;-)". Teraz okazało się, że moje poglądy potwierdził wybitny znawca Ukrainy.

  Kozakiewicz surowo ocenia też "pomarańczową rewolucję". Pisze:

  "Tak zwana pomarańczowa rewolucja była (..) próbą wkomponowania do struktur władzy elementu pozasystemowego, czyli grupy młodych oligarchów, szermujących retoryką narodową i nacjonalistyczną, przekonujących, że interesy Ukraińcy powinni robić na Ukrainie, a nie układać się i procedować z Moskwą itd. (...) Prezydentura Juszczenki była więc - z ustrojowego punktu widzenia przykrym wypadkiem przy pracy i skończyła się niesławnie.".

  Jednocześnie Kozakiewicz stwierdza, ze oligarchowie nie mają żadnego pomysłu na państwo, traktując je wyłącznie jako żerowisko. Plany wobec Ukrainy ma natomiast Moskwa. Według Kozakiewicza:

  " Myślę, że Rosja konsekwentnie będzie dążyła do ograniczania ukraińskiego pola suwerenności. Ukraina może zostać poddana pod polityczny wpływ Moskwy, a jednocześnie utrzymać formalne atrybuty niepodległości. W sferze geostrategii będzie się jednak zachowywać w zgodzie z interesami Rosji. Czy w przypadku Ukrainy dzieje się tak już dziś, to kwestia interpretacji.".

Brak głosów

Komentarze

Dokładnie taką samą sytuację zaserwowała nam platforma.
Teoretycznie mamy niepodległość...

Vote up!
2
Vote down!
-2

Tylko ta myśl ma wartość, która przekona kogoś jeszcze

#309450

elig: W Polsce oligarchowie nie są jednak aż tak bezczelni. Muszą się lepiej maskować.

Vote up!
2
Vote down!
-2

elig

#309527

W Polsce nie ma oligarchów, a jedynie ich pachołki.
A w ocenie "maskowania" lekko się różnimy.
Żądanie delegalizacji Opozycji i nasyłanie robocopów na
Polaków - jest szczytem bezczelności.
I proszę uwzględnić "strefy czasowe".
To co na wschodzie teraz, u nas nastąpi z opóźnieniem.
Pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
-1

Tylko ta myśl ma wartość, która przekona kogoś jeszcze

#309567

[quote] Muszę powiedzieć, iż ucieszyłam się niezmiernie, czytając te słowa. W maju 2012 napisałam kilka notek /n.p. /TUTAJ/ i /TUTAJ//, w których pisałam, że Tymoszenko nie jest żadnym niewiniątkiem i zasłużyła na więzienie. Krytykowało mnie za to wielu blogerów[...][/quote]

No niestety, po naszej stronie naiwnych nie brakuje.

Odkąd ją wsadzili, przy każdej możliwej okazji powtarzam, że dobrze się stało - nie żeby sprawiedliwość była, bo jej więzienie ma z nią mało wspólnego - po prostu miło popatrzeć jak ktoś z "nietykalnych", nagle dostaje w d.
Z reguły też zaliczałem totalne niezrozumienie, a nierzadko i oburzenie.
Cwana gapa umiejętnie rżnie męczennicę.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
1
Vote down!
-1

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#309498

elig: Józef Darski uważa jednak, że uwolnienie Tymoszenki byłoby korzystne dla Polski. Oto jego komentarz:
"Bezsensem
Józef Darski
- 24.11.2012 21:09
jest cieszenie się, że Timoszenko zasłużyła na więzienie. Tak samo zasłużyli wszyscy pozostali. Nie została wsadzona za to,za co powinna siedzieć razem z Achmetowem i Janukowczem ale za to co jest jej zasługą, czyli nielojalność wobec systemu. A za to powinna być z naszego punktu widzenia nagrodzona. Młodzi i średni oligarchowie przegrali, bo nie dołączyli do oligarchii mającej władzę, a nie dołączyli bo nie zdecydowali się uruchomić na pełną skalę społeczeństwa ze strachu, że zmiecie również ich. Pozostało ono kukiełkami na scenie. Rozpatrywanie stopnia moralności czy niemoralności bandytów i złodziei jest bezsensowne. To tak jakbyśmy się cieszyli, że Schetyna wsadził Tuska, bo ten na to zasługuje. I co nam z tego. a wsadziłby nie dlatego, żeby go się pozbyć, ale ponieważ Tusk powiedział o machlojkach nie z uczciwości tylko chcąc wykończyć Schetynę.

Dla nas ważne jest wszystko i każdy, kto destabilizuje ten system, oligarchię może zdestabilizować tylko jakaś jej część, walka wewnętrzna, a nie tchórzliwy, spodlały i ogłupiony lud, który tylko myśli komu się podlizać i służyć, by coś urwać dla siebie. Dlatego Timoszenko należy popierać. Chyba że ktoś dokona inwazji na Ukrainę celem jej wyzwolena, ale na to nie zanosi się. Timoszenko na wolności destabilizuje system.".

Vote up!
1
Vote down!
-1

elig

#309528

Nie wierzę w destabilizację systemu panującego na Ukrainie.
Ledwie wierzę w coś takiego u nas, co dopiero tam ?
Tymoszenko na wolności niekoniecznie musiałaby zdestabilizować system - ona wyjdzie jak się rozliczy z udziałowcami w interesach i wróci do gry w "drużynie". Albo nie wyjdzie - być może nie ma już dla niej miejsca w żadnej konfiguracji.

[quote]To tak jakbyśmy się cieszyli, że Schetyna wsadził Tuska, bo ten na to zasługuje. I co nam z tego. a wsadziłby nie dlatego, żeby go się pozbyć, ale ponieważ Tusk powiedział o machlojkach nie z uczciwości tylko chcąc wykończyć Schetynę.[/quote]

To jest radość z gatunku - niby drobiazg, a cieszy. Rozumiem, że w sumie byłoby to nieznaczącym detalem, ale świadomość, że jeden z łobuzów dostał w dolne plecy, byłaby choć namiastką prawdziwego szczęścia ; )

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
-1

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#309537

Pan Kozakiewicz zapomniał chyba wspomniec o roli Sorosa w pomarańczowej rewolucji.

Pozdrawiam

cui bono

Vote up!
3
Vote down!
-1

cui bono

#309502

elig: Rzeczywiście, nie wspomniał o tym ani słowem.

Vote up!
2
Vote down!
-1

elig

#309529

Wystarczy do niej wjechać i wyjechać do Rawy Ruskiej.Wjazd jest niby bezpłatny ale :uzyskanie stempla Strazy Granicznej kosztuje 15-20 hrywni,pieczątka celników 20,15-20 hr.tzw. ekolodzy i 20 hr.na posterunku milicji.Po dojezdzie do kas walutowych "dobrowolna" wpłata dla bandytów w wysokości 15-20 hr.Przy wjezdzie do Rawy milicja chce 20 albo i więcej.Po przejechaniu 500 m. w odległości 1 km.od drogi osiedle celników i pograniczników.Przepych az kapie z dachów domów.Pokryte najdrozszymi pokryciami szwedzkimi czy amerykańskimi.Pełno przepychu i bezgustowia nowobogackich.

Oglądanie ruin klasztoru jest bezpłatne.Kościół katolicki nawet niezrujnowany i czynny codziennie z posługą księzy z Lubyczy Królewskiej.

Przy powrocie tez łapówki ale razy dwa albo trzy!

Ale wcześniej trzeba wystać 12-24 godzin w kolejce albo dać ok.100 baksów [dolarów]za przepuszczenie przez kolejkę.

 

 

Vote up!
1
Vote down!
-1

kazikh

#309556

elig: W korupcji oni jednak bija nas na głowę.

Vote up!
0
Vote down!
-1

elig

#309582

Pięknie powiedziane i akurat "в точку",bo wciąż jesteśmy Azją,pod jakim dachem nie mieszkali by.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#309604

To co mówi pan Kozakiewicz jest czystą prawdą,nie całkowitą,lecz prawdą.Bo to wszystko trzeba czuć własną skórą i mieszkać tu,by napisać jaki jest żywot na "Urkainie".Natomiast ja nie widzę końca temu "zjawisku",który tu rządzi i żeruje!
Niestety :-(

Vote up!
2
Vote down!
-1
#309637

U nas Polaków zrobili na okrągło w innym miejscu na pomarańczowo, a w Czechów i Słowaków próbowali przerobić na dwukolorowy aksamit - nie wyszło, bo za szybko zabity żywy student okazała się podstawionym ichnim takim małym pionkiem z czechosłowackiej milicji politycznej.
Do wspólnych biznesów z Putinem powinien dołączyć do gazowej Julki gazowy Waldek, byłoby im i przyjemniej i raźniej, prawda?

Obibok na własny koszt

Vote up!
2
Vote down!
-1

Obibok na własny koszt

#309648

elig: Zgadzam się. Pawlakowi się to należy.

Vote up!
2
Vote down!
-1

elig

#309666

Obibok na własny koszt

Vote up!
0
Vote down!
-1

Obibok na własny koszt

#309678