Mała tabliczka, duży wstyd

Obrazek użytkownika Budyń78
Kraj

Media elektroniczne donoszą o pojawieniu się jakiejś tajemniczej tablicy, upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej, jednak tablica ta istnieje jedynie w tytułach artykułów.

Bo już z treści wynika, że tablica - co nie jest już tajemnicą, bo napis widzieli w TV wszyscy - upamiętnia mnie i kilkadziesiąt tysięcy innych osób, które przychodziły oddać hołd ofiarom katastrofy, nie zaś - same ofiary. Dlatego nie może być rozwiązaniem problemu, a jedynie - punktem wyjścia.

Czytamy: "W tym miejscu, w dniach żałoby po katastrofie smoleńskiej, w której zginęło 96 osób wśród nich prezydent Lech Kaczyński z żoną i były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski obok krzyża postawionego przez harcerzy gromadzili się licznie Polacy zjednoczeni bólem i troską o losy państwa". Tablica honoruje więc nie ofiary, a jedno, najmilsze naszemu dobremu samopoczuciu, jej następstwo. Pośpiech przy jej wmurowaniu, brak konsultacji społecznych (bo trudno za takie uznać rozmowy na linii urzędnicy prezydenta - urzędnicy miasta), brak na nadzwyczaj skromnej uroczystości przedstawicieli rodzin, które o fakcie dowiedziały się z mediów, o czym mówił bynajmniej nie sympatyzujący z PiS wdowiec po p. Szymanek-Deresz; brak przedstawicieli władz. Wszystko to razem jest i hańbą, i kpiną. Nawet życzliwa przecież rządowi TVN 24 relacjonując i komentując uroczystość ustami Grzegorza Miecugowa (też trudno posądzać o sympatię do PiS) używała takich słów jak "parodia". W późniejszych komentarzach słyszeliśmy też o chytrości, pośpiechu, indolencji i prawie pewnym zaognieniu konfliktu. Trudno się nie zgodzić.

Znowu nikt nie wygrał. Nie wygrały władze, ponieważ ostatecznie uczciły tablicą pewien zryw społeczny, który im akurat nie był specjalnie miły. Do tego, poprzez formę tego uczczenia wystawiły sobie bardzo złe świadectwo, zaś sposób, w jaki wszystko się odbyło, będzie niemożliwy do obrony. Zwolennicy krzyża odnieśli pewien sukces, ponieważ, niezależnie od dalszych losów harcerskiego krzyża, sam symbol znalazł się już na zawsze przy pałacu. Niemniej - wpisany w tablicę, która nie upamiętnia samych ofiar (czemu? Władze znowu pakują się w ślepą uliczkę, pokazując, że boli je pamięć o ofiarach), zaś kaliber ma podobny do tych, znanych z warszawskich ulic, które informują, że w tym domu w latach x - y żył i tworzył Z.

Dlatego też dzisiejszy happening (bo jak to inaczej nazwać?) Kancelarii Prezydenta nie zamknie na pewno ani sporu o upamiętnienie ofiar, ani nie przerwie protestu, ponieważ de facto nie odnosi się w żaden sposób do jego przyczyn. Tak, jak rozmija się z życzeniem harcerzy, wyrażonym na tabliczce, która znajduje się przy drewnianym krzyżu, a która najbliżej oddaje odczucia chyba większości zainteresowanych. Przypomnijmy - "Ten krzyż to apel harcerek i harcerzy do władz i społeczeństwa o postawienie tutaj pomnika w hołdzie tragicznie zmarłym (...) oraz dla upamiętnienia dni żałoby narodowej (...)" Nie da się nie zauważyć, że spełniono jedynie drugą część postulatu.

Co będzie z krzyżem - nie wiem, znając niechęć władz kościelnych do zajęcia jednoznacznego stanowiska - nic. Będzie stał, otoczony niewielką grupą osób, otoczonej z kolei atakującą i wyszydzającą ją młodzieżą z modnych knajp, gdzie ani barman, ani diler o dowód nie pytają. Pojawiają się też głosy, według mnie godne rozważenia, by zgodzić się na przeniesienie krzyża, by następnie ułożyć krzyż z kwiatów i przy nim zaciągnąć wartę. Sprawa zaś upamiętnienia ofiar pozostaje otwarta. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem, które pozwoliłoby jeszcze wyjść z twarzą władzom odpowiedzialnym za dzisiejszą kompromitację, jest realizacja projektu Czesława Bieleckiego, lub innego o podobnym ciężarze, która stałaby się dopełnieniem umieszczonej w tak żenujący sposób i tak niekompletnej tablicy.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

uzyskuje się po pisemnym zgłoszeniu biura planowania przestrzennego lub tez wydziału architektury 30 dni wcześniej. Najlepiej jakby ktoś mógł się zająć tym "szczegółem" od strony dokumentacji. Kiedy np. wpłynęło takie pismo z kancelarii Komorowskiego do w/w instytucji. Taki jest wymóg wedle tzw. polskiego prawa........30 dni zawiadomienie na piśmie. Jeśli tak nie było doszło do jego złamania.
Faktycznie Cz. Bielecki dzisiaj w radio Wnet przedstawił bardzo logiczną propozycję.Tylko nie przewidzial jednego faktu..wmurowania tablicy.
O samym fakcie tej "podniosłej uroczystości" szkoda pisać . to jest zupełna ignorancja, chamstwo i profanacja. Tak działają tylko ludzie , którzy mają coś na sumieniu.
Gorzej jak za komuny. Komuniści w skórze liberałów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

halibuter

#78905

... to cenne info i trza by za tym pójść.

A "komuniści udający liberałów"? Czy naprawdę różnica między tymi dwiema sektami jest aż tak wielka?

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#78915

Niesioł już zdążył skomentować tablicę jako "niepotrzebne ustępstwo"...

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#78907

Obrońcy krzyża do dla niego profanatorzy. A kim są ci, którzy depczą krzyż? Jeden z przedstawicieli "światłej młodzieży" wytrącił kobiecie stojącej pod krzyżem różaniec z rąk i podeptał krzyżyk w tym różańcu, pytając bezczelnie "I co? Co mi zrobisz?" Tak właśnie "bawią się" wysłannicy władzy - mający za zadanie przestraszyć obrońców Krzyża. A premier Tusk radzi, żeby podejść do tych "harców" z poczuciem humoru. Znajoma skomentowała to tak, że straciła wiarę w to, że pozostały w nim jeszcze jakieś resztki człowieczeństwa.

444Polska.bloog.pl

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Nasze miejsce po stronie odwagi bezbronnej" - Jan Pietrzak

#78922

ossala
Opadły mi ręce i nie mam, naprawdę zabrakło mi słów na jakiekolwiek komentarze.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#78909

Rano włączyłem tv i szok! Na tvpinfo mogłem obejrzeć relację z "uroczystości" odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej no właśnie czemu?

"Uroczystość" bez prezydenta, bez premiera, bez posłów i bez członków rodzin ofiar.

W trakcie oglądania miałem nieodparte wrażenie, że wszyscy biorący w niej udział myśla tylko o tym aby ta farsa skończyła się jak najszybciej.

No właśnie farsa a nie uroczystość upamiętniająca tragedię Smoleńską z 10.04.2010, ale dzięki tej tablicy będzie można zastosować siłę w stosunku do osób protestujących przed krzyżem albo bardziej eskalować napięcie. Przecież macie swoją tablicę to wynocha spod mojego pałacu itd.

germario

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

germario

POLSKOŚĆ to NORMALNOŚĆ !!!

#78911

pingla z ks Cebulą i kapciowym Wachowskim.
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#78912

... Bieleckiego!

Temu panu już dziękujemy.

Pzdrwm
triarius
-----------------------------------------------------
http://bez-owijania.blogspot.com - mój prywatny blogasek
http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#78914

Pytam z czystej ciekawośći.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#78916

bez owijania
daliśmy radę 90 lat temu przegonić czerwoną zarazę - damy i teraz. Bij bolszewika bij 1920 - 2010 90 lat chwały bohaterom. 12 sierpnia zaczeli gonić to dziadostwo i się udało dzięki mądrości, postawie i dumie.

I tym razem możemy to zrobić. 90 lat temu było jeszcze więcej wrogów wolnej (nie "wolnej")ojczyzny, wszelkiej masci komunistów, socjalistów, szpiegów i całego tego robactwa.
A jednak się udało.
Dosyć plucia na godło i Polskę
Dosyć lekceważenia patriotów a namszczania bandytów i przestępców.

Biiiiiiiiiiiijjjj bolszewika Bij

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

czasem trzeba jak krowie na rowie

#78920

Upamietnia rowniez, ze byli tam Rambo, Zbigniew S. z Mucha w objeciach i tych z krzyzem z puszek po piwie... Ale za to...

http://fakty.wwl.pl/component/content/article/24-materiay-nadesane/592-Bolszewicka-mogila-w-Ossowie---komentarze-i-opinie.html
Bolszewicka mogila w Ossowie

Cala kompozycja wykonana bedzie z nierdzewnej kwasoodpornej stali. Pomnik ma byc gotowy w 90. rocznice "Cudu nad Wisla". Samorzad Wolomina sfinansowal utwardzenie prowadzacej do niego drogi. Wojsko przerzuci nowa kladke nad rzeczka Czarna Struga. Podczas uroczystosci 14 sierpnia bolszewicka mogile odwiedzi prezydent Bronislaw Komorowski.”

Przy wykonaniu tymczasowej przeprawy przez rzeke na czas obchodów , które odbeda sie w dniach 13 – 15 sierpnia 2010 roku, pomoc zadeklarowalo Dowództwo Wojsk Ladowych.
W chwili obecnej trwaja prace nad przygotowaniem mogily i dojsc do niej. Prace maja sie zakonczyc do 14.08.2010r.

http://fakty.wwl.pl/component/content/article/24-materiay-nadesane/594-Mogila-w-Ossowie-w-ocenie-historyka.html
Jaki moze byc wymiar symboliczny pobudowania takiej mogily w miejscu pamieci o polskim zwyciestwie nad bolszewikami, w miejscu smierci ks. Ignacego Skorupki?

Posród setek publikacji w mediach rosyjskich, które wracaja do tej rzekomej zbrodni polskiej i wyolbrzymiaja ilosc zmarlych jenców rosyjskich, wizyta przedstawicieli panstwa rosyjskiego na takim pochówku zolnierzy bolszewickich z wojny z 1920 roku, moze byc wykorzystana jako swego rodzaju odpowiednik Katynia. Rosjanie moga uznac, ze pozwolili uczcic ofiary Katynia i nareszcie doczekali sie jakiegos rewanzu ze strony Warszawy. Jest to falszywe porównanie. W swietle znanej mi od lat tezy propagandowej w Rosji, taka mozliwosc wykorzystania tych uroczystosci nie tylko istnieje, a nawet jest pewnikiem.

Dlaczego polskim politykom moze zalezec na tym, zeby dokonac tak symbolicznego gestu?

Nie widze od 1990 roku wsród najwazniejszych polityków jakiejs szczególnej woli, aby w sposób wyjatkowy czcic kolejne rocznice zwyciestwa w wojnie z 1920 roku. Natomiast dostrzegam w ostatnich dwóch latach, a z ogromnym przyspieszeniem w ostatnich kilku miesiacach wole podporzadkowania polskiej pamieci historycznej koncepcji zgody z Moskwa na warunkach Moskwy, a konkretnie na warunkach Wladimira Putina.

Rzeczpospolita okresla - tablica upamietniajaca solidarnosc Polakow po 10 kwietnia.

(..) odsłonili tablicę upamiętniającą solidarność Polaków po 10 kwietnia. Towarzyszyły im głosy ze strony obrońców krzyża: "Hańba!, Hańba!", krzyczano z megafonu
http://www.rp.pl/artykul/2,521367_Palac_Prezydencki__Tablica_odslonieta__problem_pozostal.html

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Rafal

#78944

wieś w Polsce?

edit: sorry za offtop, gdzieś musiałem zapytać...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#78951

JAK MOZE MORDERCA WIESZAC TABLICE UPAMIĘTNIAJĄCE CZY DO WAS TO NIE DOCIERA? JESLI NIE ZROBI TEGO PIS TO ZAPOMNIJ CZŁOWIEKU
O JAKIMS NORMALNYM UPAMIĘTNIENIU KONIEC KROPKA!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Alexola

#78999

No to doczekaliśmy się. Mamy prezydenta, który olewa Polaków i polskie sprawy a włazi w dupę ruskim i składa im hołd w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Toż to jawna prowokacja i kpina z godności i honoru Polaków. A ta tabliczka, którą nie wiadomo dlaczego dzisiaj odsłonięto, to świadectwo tego, jakim urzędnikiem jest tow. Komoruski. Niech w końcu ogłupiały narodek , ktory wybrał tego agenta otworzy oczy i zacznie myśleć. Pozdrawiam prawdziwych Polaków.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#79016

Teraz mamy już jawny dowód mierności nowego włodarza pałacu.
I śmiało można mówić:

Jaki Prezydent, taka tablica...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#79036