KDT: klęska państwa polskiego (aktl.).

Obrazek użytkownika DoktorNo
Kraj

Bardzo krótko o wczorajszych wydarzeniach w Warszawie, w formie wypunktowanej:

 •  Jak to było możliwe, że komornik przyszedł w towarzystwie sporej grupy pracowników prywatnej firmy ochroniarskiej, z ledwie kilkoma policjantami dla wypełnienia formalności? Gdzie była policja, skoro wiadomo było, że sytuacja będzie wręcz wybuchowa? W "Życiu Warszawy" ukazał się artykuł "KDT: klęska sił mundurowych", gdzie czarno na białym stwierdza się totalną nieudolność policji, która zareagowała dopiero wtedy, gdy doszło już do eskalacji.
 • Nie jestem prawnikiem, ale czy agenci ochrony mają prawo używać granatów gazowych? Skąd firma ochroniarska miała taki sprzęt? Czy posiadała go legalnie? Jak to było możliwe, że wynajęto firmę należącą do człowieka, który był już aresztowany przez CBA?
 • Z tego co mi wiadomo, granatów gazowych nie wolno używać w przestrzeni zamkniętej, gdyż stężenie gazu staje się na tyle silne, że wywołuje opisane przez media podrażnienia oczu i skóry itp. oraz problemy z oddychaniem u osób starszych i dzieci.Czy takie postępowanie mieści się w kanonie działań ochroniarskich? Szczerze mówiąc, wątpię. Dlaczego sprawą nie interesuje się prokuratura? Czy będzie w ogóle jakieś dochodzenie w sp. ewentualnych nadużyć?
 • Sam fakt wyręczenia się prywatną firmą ochroniarską uważam za skandal, szczególnie, że policja jest predysponowana do radzenia sobie z takimi sytuacjami. Widać wyraźnie, że Platformie Obywatelskiej bliski jest model kapitalizmu południowoamerykańskiego, gdzie prywatne bojówki są na usługach bogaczy i właścicieli hacjend.
 • Skandalem jest sposób relacjonowania wydarzeń, jaki zaserwowała widowni telewizja TVN, świadomie pomijając kilka wątków (min. wypowiedzi posłów opozycji, SLD i PiS, oraz pomijając materiał, na którym widać, jak ochroniarze sami demontują drzwi wejściowe), a wzmacniając inne, np. obecność pospolitych chuliganów. Mnie to nie dziwi, bo TVN od dawna celuje w widownie dla której wzorcem osobym i elitą są pozamykane w "gettach dla bogatych" rodzime odpowiedniki yuppies, co oczywiście też jest bliskie modelowi latynoamerykańskiemu.
 • Mam jedno pytanie do Czytelników: czy mi się przewidziało, czy tylko TVN zamazało w materiale filmowym twarze ochroniarzy? Proszę o potwierdzenie, lub zdementowane!
 • Najpierw się mówiło, że w miejscu pokracznej budy KDT ma powstać Centrum Sztuki Współczesnej, potem dowiaduje się z mediów, że chodzi o Muzeum Sztuki Współczesnej (taka instytucja już istnieje; czyżby ktoś sobie ostrzył zęby na dotychczasowy gmach, Pałac Ujazdowski). Skąd ten chaos? Czyżby po prostu Warszawa nie miała żadnego planu zagospodarowania przestrzennego?

I teraz na koniec moja mała teoryjka spiskową: być może posłużono się ochroniarzami właśnie dlatego, żeby z powodu ich nieprzygotowania i niedoświadczenia, doszło do eskalacji zajść, tak aby popsuć opinię sklepikarzom.Nie przewidziano jednak tego, że w obliczu recesji i bezrobocia i nędzy, ludzie będą się z determinacją bronić.

W tej sytuacji władza nie powinna doprowadzać do sytuacji, jak wczoraj w Warszawie, szczególnie, że kryzys spowoduje więcej takich okazji. I co będzie, gdy będą pierwsze ofiary śmiertelne?

Naprawdę chcemy tego?.

Aktualizacja (godź. 13:55):

 • Właśnie
  oglądałem TVN Warszawa. Stwierdziłem, że w materiale filmowym - będącym
  tłem do audycji z telefonicznymi wypowiedziami widzów - zamazano twarz
  ochroniarza leżącego na ziemi, któremu pomocy udzielała obsługa karetki
  pogotowia.
 • Mała uwaga ogólna: będąc w Niemczech widziałem
  jak działa niemiecka policja. W czasie ulicznych demonstracji i pikiet
  obok odziałów prewencji z pałkami i tarczami w szeregach policyjnych
  działali specjalni funkcjonariusze z kamizelkami podpisanymi "Anti
  Konflikt Team". Są to ludzie przeszkoleni w psychologii tłumu itp.
  których zadaniem jest rozładowywanie napięcia i deeskalacja zajść,
  poprzez tłumienie przemocy w zarodku.
  Nie jestem ekspertem, ale
  logika podpowiada, że miarą profesjonalizmu policji jest umiejętność
  kontroli takich zajść, bez używania nadmiaru siły i puszczania "na
  żywioł".
Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

1. Tych kilku funkcjonariuszy wokół komornika, to byłą tzw. asysta. Pełni ona rolę obserwacyjno-ochronną, zabezpiecza samego komornika i ewentualnie informuje swoich kolegów, żeby przysłali wsparcie. W lwiej części przypadków taka asysta jest załkowicie wystarczająca dla przeprowadzenia skutecznej egzekucji.

2. Policja, o ile dobrze zauważyłem stała w tzw odwodzie na tyłach tłumu demonstrantów i gapiów. Dlaczego tak późno reagowała, to trzeba koniecznie wyjaśnić, bowiem stan zagrożenia porządku publicznego był ewidentny niemal od samego początku.

3. Wydaje mi się, że użycie do pomocy ludzi wynajętych jest legalne, ale to trzeba dokładnie sprawdzić. Komornik w kwestii zabezpieczenia swoich działań ma dość szerokie uprawnienia.

4. Jetem prawnikiem, ale też nie wiem, gdzie i jak można używać wybrane środki rażenia. Czyli do wyjaśnienia. 

5. Jako syndyk kilakrotnie dokonywałem wejścia do upadłości (jest to tzw. egzekucja generalna), ale zawsze czyniłem to z udziałem odpowiednio dobranych kilku pracowników upadłej firmy, chętnych do współpracy  i kilku swoich stałych współpracowników. Obywało się więc bez jakichkolwiek oporów i problemów, tym bardziej, że ode mnie zależało, czy jacyś pracownicy jeszcze trochę popracują, czy zostaną natychmiast zwolnieni.

6. Relacje TVP Info i TVN 24 uważam za w miarę dobre, nie czułem się dezinformowany (fakt, że jestem na to impregnowany i nawet dezinformacji często nie słyszę, chociaż jest obecna - puszczam mimo uszu, na co pozwala mi wieloletnia praktyka dziennikarska).

7. Nie zauważyłem żadnego zamazywania twarzy interweniujących.

8. Tak, ma powstać Muzeum Sztuki Nowoczesnej, kontaktowałem się z biurem budowy tego obiektu, bardziej szczegółowa relacja o trzech nowych muzeach w Warszawie ( w tym o Muzeum Sztuki Nowoczesnej znajduje się na mojej stronie - pod tym linkiem (otwiera się w nowej zakładce).

Sprawna egzekucja jest kwestią starannego przygotowania i szybkiej realizacji. Objęcie w posiadanie obiektu zajmowało mi nie więcej niż kwadrans (kwestia wejścia w posiadanie książeczek czekowych kluczy, pieczątek i podstawowych dokumentów firmy), natomiast nieruchomość upadłej firmy jest najwyżej zajęta przez kilkoro urzędników i komplet prezesów, a to nie stanowi żadnego problemu. Policja, którą też miałem prawo wzywać do pomocy - nigdy nie była mi w najmniejszym stopniu potrzebna. Wszystko załatwiałem z uroczym uśmiechem i ze stanowczą, a wrodzoną łagodnością. Pozdrawiam. 

 

Piotr W.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#26440

Dziękuje za wyjaśnienia. Zawsze uważam, że postawienie dobrych pytań jest ważniejsze od odpowiedzi. :)

Tylko mam jedno pytanie: czy pan w swojej praktyce miał do czynienia z sytuacją w której miał pan po drugiej stronie kipiący emocjami tłum?

No i pamiętajmy, że tam była regularna BITWA - policjanci przyszli tam kibicować?

Co do TVN: na gorąco oglądałem Fakty i potem Dziennik na TVP: różnica była kolosalna, materiał na publicznej był bardziej wyważony, a brak wypowiedzi opozycji w Faktach był zauważalny.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#26441

Oczywiście, że nie miałem do czynienia z oblężeniem. To była reakcja na wielką skalę. Miałem tylko do czynienia sam, samiutki z kilkudziesięcioosobową grupą wściekłych robotników budowlanych (a to nie żarty, o nie), którzy potraktowali mnie jako faceta, który wywala ich z roboty.

Kiedy zobaczyłem ich, zbliżając się do siedziby firmy, to przeszedł mi po plecach dreszcz i zrobiłem się dziwnie miękki w kolanach. Ale wziąłem to bez wahania na twarz, bo wiedziałem, że jakikolwiek moment niepewności mnie zgubi.

Grzecznie się przywitałem i i spytałem co i jak? A potem zareagowałem mniej więcej w stylu: "Jestem tu właśnie w Waszym interesie, aby wyciągnąć z upadłości jak najwięcej pieniędzy dla Was, a gdyby nie ja to już nic byście nie dostali" itd, itp. I to była prawda, gdyż nie zapłacono im za poprzedni miesiąc. Wynająłem inżyniera i załątwiłem im robotę na akord, a jak ją wykonali dostali wyższe stawki. Prosto, uczciwie i twarzą w twarz (i to ostatnie jest najważniejsze). Nie można się migać w takich sytuacjach.

Piotr W.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#26447

Egzekucja prawa to jedno, a sposób jego przeprowadzenia to drugie.

Zaznaczam, że się z panem zgadzam. :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#26448

... gdyby to było przyzwoite państwo. Niestety nie jest.
Mam podobna teorię spiskową (napisałem o tym). Uważam, że zajścia były wręcz sprowokowane.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#26444

http://www.pardon.pl/artykul/9167/bitwa_w_warszawie_ludzie_komornika_zlamali_prawo

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#26445

Komornik może odpowiedzieć za wyrządzone szkody. Por. wyrok TK SK 34/07 z 24 lutego 2009 r.:

Odpowiedzialność komornika za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu czynności jest zgodna z konstytucją.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji w brzmieniu obowiązującym do dnia 12 listopada 2004 r., jest zgodny z zasadą poprawnej legislacji i sprawiedliwości społecznej.

Przepis ten nakłada na komornika obowiązek odszkodowawczy za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności egzekucyjnych niezależnie od przesłanki winy tego komornika. W konsekwencji czyni go podmiotem odpowiedzialnym także wówczas, gdy źródło bezprawności ma charakter zewnętrzny, tkwi np. w czynnościach sądu. O konstytucyjności przepisu decyduje to, że w takich sytuacjach znajduje zastosowanie mechanizm regresu. Mechanizm ten umożliwia dokonanie, odpowiednich do winy i stopnia przyczynienia się komornika do powstania przy wykonywanych przez niego czynnościach egzekucyjnych szkody, rozliczeń pomiędzy nim a zobowiązanym solidarnie Skarbem Państwa. W razie wystąpienia szkody osoba dotknięta jej konsekwencjami może zwrócić się o stosowne odszkodowanie do komornika, bez konieczności przeprowadzania postępowania dowodowego na okoliczność winy organu egzekucyjnego. To postępowanie przeprowadzić będzie musiał komornik w toku sprawy o rozliczenie regresowe ze Skarbem Państwa, jako dłużnikiem solidarnym. Biorąc pod uwagę funkcję prewencyjną, to w sposobie, w jaki kwestionowany przepis kształtował odpowiedzialność komorników, można dostrzec dodatkowy instrument służący zapobieganiu nieprawidłowym czynnościom komornika. W konsekwencji wzmacnia on ochronę interesów stron w postępowaniu egzekucyjnym i prawidłowym przebiegu egzekucji.

A WIĘC PRZEDE WSZYSTKIM POZWAĆ KOMORNIKA.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#26469

http://niepoprawni.pl/content/hgw-klamie

Czy na pewno komornik wynajął tych bandziorów?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#26470

Niech udowodni w sądzie, że nie korzystał z ich pomocy.

Jeśli miał czyste rączki, przysługuje mu prawo regresu wobec HGW. Taką zasadę orzekł TK.

Dla wyjaśnienia sprawy kupcy mogą też złożyć w ciągu 7 dni skargę na czynności komornika.

Odpowiedż komornika na skargę ujawni, czy miał coś do czynienia z ochroną, czy też nie.

Pozdrowienia

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#26472

Myślę, że kupcy pozwą komornika.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#26507

Księga Zamówień Publicznych

Urzędu m.st. Warszawy

Zamówienia Publiczne
Ogłoszenia o przetargach
Ogłoszenia o konkursach
Informacje o postępowaniach prowadzonych zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zamówieniach publicznych

Zamówienie

Numer zamówienia: Zp/LL/341/II-154/09

Przedmiot zamówienia: Ochrona terenu hali Kupieckich Domów Towarowych przy pl. Defilad
Zamawiający: Miasto Stołeczne Warszawa
Rodzaj zamówienia: Usługa
Typ zamówienia: Zamówienie z wolnej ręki
Zamówienie sektorowe nie

Oferty do zamówienia

Liczba ofert:

Oferent wybrany Agencja Ochrony Osób i Mienia ZUBRZYCKI
Wartość wybranej oferty: 166 896,00 zł

Protesty:
Ogólnie: 0
W tym uwzględnionych:
W tym oddalonych:
Odwołania:
Ogólnie:
W tym uwzględnionych:
W tym oddalonych:

Data podpisania umowy: 2009-07-20
Termin realizacji zamówienia: 2009-07-29

Skutki finansowe umowy:
Skutki finansowe na rok 2009 166 896,00 zł

Źródła finansowania umowy
Budżet Gminny Fundusz
Ochrony Środowiska Powiatowy Fundusz Ochrony
Środowiska Fundusze pomocowe Inne
166 896,00 zł

Powrót

Ciekawe źródło finansowania.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------------------- "Polska Niepodległa to Polska niebezpieczna" Lenin

#26489