To już 40 lat! - Pierwsze lądowanie na Księżycu.

Obrazek użytkownika DoktorNo
Historia

Dziś ma miejsce 40 rocznica pierwszego lądowania ludzi na Księżycu.

O znaczeniu tego wydarzenia dla historii ludzkości nie trzeba nikomu przypominać. Co prawda wyścig kosmiczny się już skończył, ale pierwsze małe kroki Armstronga i Aldrina inspirują do dziś. Teraz, gdy programami kosmicznymi dysponuje coraz więcej państw, a my na co dzień używamy rzeczy powstałych przy okazji eksploracji Kosmosu, a podróżami kosmicznymi zaczyna się interesować sektor prywatny (]]>SpaceShip One]]>), to tak naprawdę przygoda ludzkości w Kosmosie dopiero co się zaczyna, mimo jej powolnego tępa.

"The Eagle has landed" - 40 lat temu, o godź. 20:17:40 Czasu Uniwersalnego 20 Lipca 1969 roku, na powierzchni Księżyca osiadł lądownik LM nazwany "Eagle", czyli "Orzeł".

Najpierw był start:

Wejście na orbite dla każdego lotu Apollo było takie samo: tu sekwecja z lotu Apollo 4, błędnie przypisywana Apollo 11:

Astronauci mieli do dyspozycji komputer pokładowy (dokładniej: system wbudowany) dzięki któremu czuli się "jak na mostku 'Enterprise'":

Pierwsze kroki na powierzchni:

Powrót na Ziemie:


Najnowsze zdjęcia z próbnika LRO, pokazujące miejsca lądowania misji Apollo:

Więcej zdjęć:]]> LRO Sees Apollo Landing Sites]]>

Brak głosów

Komentarze

Miło powspominać.
Pozdr.

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

Vote up!
0
Vote down!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#26262

Nie spodziewalem sie, ze ktos tutaj na niepoprawnych moze promowac to wierutne jankeskie klamstwo. Czy nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, ze ci blagierzy made in USA nigdy tam, czyli na ksiezyc nie polecieli i nie polecieli przez nastepne 40 lat ??? Nie bede przytaczal tu tak powszechnie znanych z internetu dowodow przeciwko tej wierutnej bladze. Ludzie nie dajcie sie oszukiwac. To bylo jedno z najwiekszych klamstw tych czasow, aby zydostwo ameryckie (une) mogly zaczac juz tak na powaznie krasc miliardy dolcow potrzebnych im do rozpoczecia nowego porzadku swiatowego (NWO). Zbyszek Lowcakangurow

Vote up!
1
Vote down!
0

Zbyszek Lowcakangurow

#26264

Wiadro zimnej wody dla tego pana powyżej.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#26288

...Księżyca. Miałem wtedy siedem lat. Najpierw byłem nieco zdziwiony, bo myślałem, że kosmonauci już dawno byli na Księżycu, a nawet na Marsie :):):) Potem byłem bardzo przejęty. Po raz drugi odzczuwałem podziw, nawet większy, bo niemal dorosły, jak zobaczyłem pierwszy prom kosmiczny.
P.S.
Nie sądzę, żeby pierwszy krok człowieka na Księżycu był medialnym oszustwem. Widziałem liczne dokumenty obalające pomysły sceptyków. Dam jeszcze jeden argument. Myślicie, że USA zaryzykowały kompromitację, którą urządziliby im Ruscy, gdyby złapali ich na kłamstwie. Wszystko łatwo sprawdzić, bo na Księżycu nie ma wiatrów, więc nie tylko flaga, ale nawet ślady stóp przetrwają tysiąclecia (chyba, że trafi je meteoryt).
Misja na Marsa, z kapsułą balonową to też było coś. Przecież odkryto tam nawet ślady wody... Czy to też była inscenizacja???

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#26286

Przed chwilą wróciłem do domu po całodziennej podróży. Już szykowałem tekst w głowie o Apollo XI.Patrzę, a tu doktorek mnie ubiegł:)
Tekst może krótki, ale multimedia na piątkę:)

Vote up!
0
Vote down!
0
#26299

Panie Dixi... w wieku 45 lat jak by wynikalo z panskiej wypowiedzi, nalezaloby sie juz troszke rosadniejszego myslenia i pisania, a juz szczegolnie na Niepoprawnych. Czy Pan nie zdajesz sobie sprawy, ze CIA i KGB to na wskros organizacje nie tylko ze przestepcze ale i bardzo zaprzyjaznione i od poczatkow swojego istniena mocno ze soba wspolpracujace. Ruskie dogadali sie z jankesami odnosnie ladowania na Ksiezycu. Czy Pan nie pamietasz jak zaraz prawie natychmiast kacapy wyslali na Ksiezyc lonochoda (czyli mede po polsku), aby i im tez przywiozl probki ksiezycowe ? Zbyszek Lowcakangurow

Vote up!
1
Vote down!
0

Zbyszek Lowcakangurow

#26308

po polsku (żeby pisać) - nie tylko ogonki są potrzebne...

Vote up!
1
Vote down!
0
#26311

40+7=47, nie? :):):)

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#26327

Panie Kuku czy Kuki, pewnie Kuku lepiej by tu pasowalo, bo mowia starozytni gorale cus takiego jak 'kuku na muniu". Co sie Pan czepiasz jakiejs malej pomylki z brakujacym "a" i jakimis ogonkami w polskiej pisowni. Przeca tu chodzi o meritum, ze na witrynie Niepoprawnych zamieszcza sie takie bzdety jak to cale sfingowane ladowanie na Ksiezycu. Tego sie Pan czep i do tego ustosunkoj. Na Prawicy. net dzieje sie bardzo podobnie. Une tez tam sie czepiaja ogonkow, gramatyki i stylistyki jezyka polskiego, a przeca une sa najlepsi w idisz . Panie Dixi...to zes Pan 47 latek a moze i 48 to tylko jeszcze bardziej swiadczy na Pana niekorzysc. Ja juz w tym wieku zaczynalem powoli przejrzewac na oczy. Z powazaniem dla obu Panow.. Zbyszek Lowcakangurow

Vote up!
0
Vote down!
0

Zbyszek Lowcakangurow

#26333

Bez odbioru!

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#26334

czep się tramwaja za cus, czyli się odstosunkoj.
jasne, przejrzałeś - jak Cię alzheimer dopadł

łączę wyrazy szacunku -
łowca starych durniów

Vote up!
1
Vote down!
0
#26335