Wypowiedź Tuska zmanipulowana?

Obrazek użytkownika DoktorNo
Inne

Chodzi o słynne przemówienie Tuska na Zjeździe Kaszubów. Wersja internetowa:

"Jak wyzwolić się od tych stereotypów, które towarzyszą nam niemal od narodzenia, wzmacniane literaturą, historią, powszechnymi resentymentami? Co pozostanie z polskości, gdy odejmiemy od niej cały ten wzniosło-ponuro-śmieszny teatr niespełnionych marzeń i nieuzasadnionych urojeń? Polskość to nienormalność - takie skojarzenie nasuwa mi się z bolesną uporczywością, kiedy tylko dotykam tego niechcianego tematu. Polskość wywołuje u mnie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnie ochoty dźwigać... Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski - tej ziemi konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia, prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem"

Tymczasem "Wprost" i redakcja "Znaku" twierdzą, że ten tekst, krąźący po Internecie jest zmanipulowany.

Oto list p.o. redaktora naczelnego miesięcznika "Znak" Michała Bardela, który tłumaczy jak wypowiedź Donalda Tuska została zmanipulowana:

Fragmenty wypowiedzi, które pojawiły się w internecie, przypominają wypowiedzi Donalda Tuska z ankiety zamieszczonej w nr 11-12 z roku 1987. Przypominają, bo tak naprawdę stanowią zlepek zdań wyciętych z szerszej całości, dokładnie z pierwszych akapitów tekstu, zbudowanego - by tak rzec - dialektycznie, z tezy i antytezy. Teza, dotycząca stereotypowych skojarzeń nt. "polskości" jest rzeczywiście bardzo krytyczna, dopiero w ostatnim akapicie (którego nikt już do internetu nie wprowadził) przeciwstawia się jej antytezę, którą cytuję in extenso: "Bo choć polskość wywołuje skojarzenia kreślone przez historię, jest ona także przecież dzianiem się, jest niepewnym spojrzeniem w przyszłość. I szarpię się między goryczą i wzruszeniem, dumą i zażenowaniem. Wtedy sądzę - tak po polsku, patetycznie - że polskość, niezależnie od uciążliwego dziedzictwa i tragicznych skojarzeń, pozostaje naszym wspólnym świadomym wyborem".

W sposób iście artystyczny, bo usuwając przecinek i pozbawiając literkę "ą" ogonka zmieniono także w wersji internetowej dość istotne w wybranych fragmentach zdanie. W internecie czytamy: "Piękniejsza od Polski jest ucieczka od Polski tej na ziemi, konkretnej, przegranej, brudnej i biednej". W "Znaku" natomiast: "Piękniejsza od Polski, jest ucieczką od Polski tej na ziemi, konkretnej, przegranej, brudnej i biednej" (podmiotem domyślnym jest tu polskość przeciwstawiona, jak widać nawet w tym zdaniu, Polsce).

Tekst Donalda Tuska, choć krótki, jest tekstem przeznaczonym dla inteligentnego czytelnika, który rozumie, co to ironia, przenośnia, który jest w stanie uchwycić kluczową dla autora różnicę między "polskością" rozumianą jako hasło a Polską jako taką, który potrafi się domyślić, co kryje się pod zdaniem [Ustawa z dnia 31 VII 1981 r. o Kontroli publikacji i widowisk...] i który potrafi wyciągnąć wnioski z faktu, że napisano go w 1987 roku, a nie przedwczoraj.

Przede wszystkim jednak nie sposób zrozumieć, co ma do powiedzenia autor, jeśli nie podejmie się trudu przeczytania tekstu do końca. Od kilku tygodni nasza redakcja otrzymuje prośby o przesłanie strony 191 z numeru 11-12/87. Tylko tej jednej. Zakończenie tekstu jakoś nikogo nie interesuje. Jest nam zawsze ogromnie miło, gdy ktoś chce zaglądnąć do archiwalnych numerów naszego pisma. Ale konsekwentnie udostępniamy w takich przypadkach całe artykuły. Tak też uczyniliśmy z tekstem Donalda Tuska licząc na to, że zainteresowani podejmą trud zapoznania się z całością. Tym bardziej na to liczymy, że tekst, po ingerencji cenzury, ma tylko trzy strony.

Potrzebne jest bloggerskie dochodzenie w tej sprawie. Trzeba zdobyć oryginał...

Brak głosów

Komentarze

Bo już nie wiem. Z tego, co do dzisiaj wiedziałem, wypowiedź dla "Znaku" i przemówienie na Zjeździe Kaszubów to dwa różne teksty.
W tym drugim podobno Tusk postulował autonomię Kaszub - piszę podobno, bo dotarłem do tekstu:
link
A w "Znaku" jest odpowiedź Tuska na ankietę.

Vote up!
2
Vote down!
0
#402609

P. Michał Bardel sam się dopuszcza manipulacji, bo też wycina z kontekstu, jak popadnie (jak mu wygodnie?).
Akapit wygląda tak:
Jest jakiś tragiczny rozziew w polskości - między wyobrażeniem a spełnieniem, planem a realizacją. Jest ona etosem pechowców, etosem przegranych i zarazem niepogodzonych ze swą przegraną. Wolność jest w nim wartością najwyższą — [----] [Ustawa z dnia 31 VII 1981 r. O kontroli publikacji i widowisk, art. 2 pkt 6 (Dz. U. nr 20 poz. 99, zm.: 1983 Dz. U. nr 44 poz. 204)] porywa się na czyny wielkie z mizernym zwykle skutkiem. Polskość w rzeczy samej jest nieadekwatną do ponurej rzeczywistości projekcją naszych zbiorowych kompleksów. Piękniejsza od Polski, jest ucieczką od Polski tej na ziemi, konkretnej, przegranej, brudnej i biednej. I dlatego tak często nas ogłupia, zaślepia prowadzi w krainę mitu. Sama jest mitem.

Po całość odsyłam na blog Antoniego Ramza

Vote up!
2
Vote down!
0
#402610

Do szczęścia brakuje jeszcze skanów oryginału. 

Vote up!
1
Vote down!
-1
#402611

Trzeba będzie pewnie poszukać w czytelniach. Brak skanu mi doskwiera tym bardziej, że autor bloga zamieścił zdjęcie okładki, a tekst żmudnie przepisał. Nic nie sugeruję, ale w przypadku wszelkich tekstów, które są potencjalnymi wspaniałymi argumentami wolę je zobaczyć/usłyszeć na własne oczy/uszy. Niejeden się już przejechał na prowokacji.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#402612

Cały czas mam to na myśli.

Nie wszystko co jest w Internecie, jest wiarygodne. 

Vote up!
1
Vote down!
0
#402613

http://iskry.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=91&Itemid=3

warto posłuchać, część 4 na początek...
Piata część tez mocna, na końcu Autorzy proszą o kontakt...

Umiesz to zrzucić? Ja nie umiem, a warto to mieć...

Jeszcze to:
http://www.orzelpocztowy.pl/tusk/index.htm

Tutaj Donek trochę o odrywaniu Kaszub:
http://www.naszekaszuby.pl/modules/artykuly/article.php?articleid=169

A jak Donek pieniążki zarabiał też już zapomniano:

http://wiadomosci.wp.pl/kat,9932,title,Gazeta-Polska-Tusk-zarobil-na-dzieciach,wid,9287939,wiadomosc_prasa.html?ticaid=18fde&_ticrsn=3

Vote up!
1
Vote down!
-1
#404130

...pewne zdanie, które tez zmienia sens po przesunięciu przecinka:

Zwalniać, nie pozwalam wieszać.

Kiedy zaś przesuniemy przecinek, mamy:

Zwalniać nie pozwalam, wieszać.

Vote up!
2
Vote down!
-1

Pelargonia

#402614

doktorze no

re

kaszubskiego wystąpienia Tusku w sprawie "odłączenia "Pomorza" od Polski i stworzenia oddzielnego bytu z własnym wojskiem i administracją,to inny fakt z jego zyciorysu

Wyczyszczony net w tej sprawie nie pozwala znależć tamtych relacji,relacji ludz,ktorzy byli na tym spotkaniu,zginął podobno nawet protokół z tego wystąpienia,był tam obecny rownież jakiś ksiadz,moze ON lub protokolantka pamietają

TAMTE SŁOWA-tusku?

 

trzeci temat,to sprawa ankiety,to chyba tez osobna sprawa ,ale tego nie jestem pewna

a ze taka ankieta była i wypowiadał sie w niej bardzo niekorzystnie o Polsce,

to w necie osobiscie czytałam-przed laty

dlatego uwazam,ze warto poprosić szperaczy archiwalnych,by jednak przywrócono Pamięc i fakty o wypowiedziach "turysty"

kiedyć był nik "Mól" jesli dobrze zapamietałam,moze on nam pomoze

liczę na nich,bo nigdy nie zawiedli,pozdr:)

 

Vote up!
2
Vote down!
0

gość z drogi

#404129