Mitologie "III RP"

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Od pewnego czasu prowadzę potyczki blogerskie z uproszczonymi, naiwnymi lub, odwrotnie, w pełni świadomymi cynicznymi opiniami na temat systemu partyjnego w Polsce. Wiele osób wydaje się sądzić, że mamy do czynienia z normalnym procesem politycznym i z systemem partyjnym, w którym zwycięska partia sprawuje niepodzielną władzę. Otóż jest to mitologia stworzona na użytek lemingów i reszty spoleczeństwa. Realną władzę w Polsce sprawują nie partie, lecz establishment postkomunistyczny poprzez wywieranie zakulisowego wpływu na rozmaite instytucje, w tym partie. Partie dostarczają jedynie fasadowego szyldu do realizacji interesów określanych zupełnie gdzie indziej. Partie są nawet celowo tworzone, na wzór partii Żirinowskiego w Rosji, jak Ruch Palikota, by sprawiać wrażenie demokratycznego procesu politycznego. Jednakże większość partii - SLD, PSL a ostatnio PO to tylko rozmaite emanacje establishmentu, które także muszą, do pewnego stopnia, konkurować mędzy sobą, by zasłużyć na aprobatę establishmentu.Blogerzy s24 dają się na to nabierać lub sami chętnie z tego pozoru korzystają, bo o pozornych ruchach na szczeblach partyjnych można przecież pisać w nieskończoność i błyskać dociekliwością. Ale nawet poważni ludzie dają się wpuszzać w maliny, gdy np. mówią o niekorzystnej "zmienności politycznej", która, ich zdaniem, źle wływa na kadrową obsadę służb i innych instytucji, gdy cała poprzednia obsada zostaje zwlniona by zapewnić miejsca dla swoich.. Pozornie tak się może wydawać na powierzchownych poziomach rozmaitych instytucji. Jednakże głębiej, w realnych ośrodkach decyzyjnych mamy do czynienia z fatalną, zasadniczą niezmiennością odziedziczoną po peerelu. W ostatnich latach okazuje się, na szczęście, że ten system nie wytrzymuje zderzenia z wyzwaniami dynamicznej współczesności i zaczyna się sypać.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:3)

Komentarze

S. Michalkiewicz zapytany kiedys dlaczego nie bierze czynnego udzialu w zyciu politycznym kraju odparl iz, aby byc liczacym sie politykiem, to trzeba byc czyims agentem. Ja wlasnie tutaj upatruje "sil sprawczych" a nie w establishmencie.
Diagnoza Twoja jest sluszna tylko przczyny dostrzegam gdzies indziej

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

              

#1432013

Stan rzeczy zależy od struktury.Te same elementy można raz ułożyć tak, drugim razem inaczej. Za każdem razem otrzymamy odnienny obiekt, bo decyduje struktura a nie elementy. Podobnie jest i w polityce - tu mamy do czynienia z tzw systemem sfunkcjonalizowanych patologii w postaci establishmentu postkomunistycznego, o czym pisalem niejednokrotnie. A zmiany historyczne polegają na narastaniu zmian strukturalnych. W sensie uogólnionym każdy jest agentem, czyli czynnikiem sprawczym, zależnie tylko w czyjej służbie - diabła czy Boga.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1432066