Jak Tusk zatopił polską politykę
"Czujemy się odpowiedzialni za ludzi, za Polaków, którzy żyją tu i teraz, a nie w dalekiej przyszłości”.
Czy pamiętają Państwo, kto to powiedział ?
Pisałem jakiś czas temu o koncepcjach neurologów i neuropsychologów, jak koncepcja markera somatycznego Antonio Damasio, dających klucz do interpretacji polskiej polityki, zachowań polityków i elektoratu.
No to sobie poczytajmy, co na temat zachowań kredytobiorców, które są takie same jak zachowania konsumentów ofert politycznych, ma do powiedzenia słynny amerykański neurofizyk, David Eagleman. Pozwolę sobie go zacytować ("Mózg incognito.Wojna domowa w twojej głowie"):
"Gdzieś między rokiem 2005 a 2006 w Stanach Zjednoczonych pękła bańka kredytowa. Sedno problemu leżało w tym, że osiemdziesiąt procent niedawno przyznanych kredytów hipotecznych miało zmienną stopę procentową. Mniej majętni kredytobiorcy, którym udzielono pożyczek subprime ( wyżej oprocentowanych) nagle zostali zmuszeni do płacenia wyższych rat bez możliwości refinansowania. Gwałtownie wzrosła liczba wykroczeń. Od końca 2007 do 2008 roku niemal milion domów w Stanach Zjednoczonych zostało przejętych przez banki na skutek niespłacania kredytu. Papiery wartościowe, których zabezpieczeniem były nieruchomośći, straciły niemal całą wartość rynkową. Gospodarka weszła w kryzys.
Jaki to ma związek ze współzawodniczącymi systemami mózgu ? Kredyty hipoteczne zostały skonstruowane w taki sposób, by odwoływać się do systemu "chcę to mieć natychmiast": kup ten piękny dom teraz, płać niedużą ratę, zrób wrażenie na rodzicach i znajomych, mieszkaj wygodniej, niż myślałeś, że możesz. W pewnym momencie stopa procentowa twojego kredytu wzrośnie, ale stanie się to w przyszłości, która jest jeszcze daleko. Umiejętnie pobudzjąc obwody odpowiedzialne za pragnienie natychmastowej korzyści, pożyczkodawcy niemal zatopili amerykańską gospodarkę."
No i co i kogo nam taka strategia przypomina ? Znacie chyba Państwo twórcę osławionej koncepcji tuiterazizmu ?
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 437 odsłon