Pytania do Waldemara Pawlaka o Kazachstan

Obrazek użytkownika Łażący_Łazarz
Gospodarka

Korzystając z okazji uaktywnienia się Wicepremiera Waldemara Pawlaka w Salonie24 i jego poważnego (trzeba przyznać) podejścia do Komentatorów, postanowiłem zadać mu kilka od kilku lat dręczących mnie pytań.

Jako, że kiedyś o mały włos nie wylądowałem nad Morzem Kaspijskim w charakterze konsultanta ds. organizacji transportu, chciałbym skonfrontować posiadaną przeze mnie wiedzę o pewnej współpracy logistyczno-energetycznej z odpowiedziami Premiera Pawlaka – w ten sposób, będę mógł wyrobić sobie zdanie na temat szczerości i faktycznego działania osoby aktualnie odpowiedzialnej za rozwój gospodarczy Polski.
Oto pytania, które dziś zadałem na blogu Waldemara Pawlaka:
Rozmawiając o gazie chciałbym przy okazji porozmawiać o Kazachstanie.
Kilka lat temu Kazachowie szukali kontaktu w Polsce celem wydzierżawienia pól naftowych i stworzenia (dzięki Polsce) platformy logistycznej dotyczącej przesyłu/transportu gazu, ropy i węgla do odbiorców Europejskich.

Z tego, co wiem, sprawa była nadzorowana bezpośrednio przez Kazachskie kręgi rządowe, które szukały dywersyfikacji odbioru surowców w rozgrywce (a czasem zmowie) pomiędzy Chinami a Rosją.

Wiadomo, że w temat wszedł Jan Kulczyk.

Mam pytanie, czy Rząd RP prowadzi teraz jakieś rozmowy z Kazachami w tej sprawie? Czy widzi możliwości współpracy energetycznej, oraz czy zamierza wykorzystać obecność Jana Kulczyka w okolicach Astany?

I w ogóle, co z naszą szeroko pojętą współpracą gospodarczą z Kazachami, w sytuacji, gdy istnieje tam jeden z największych potencjałów wydobywczych, największy na świecie rynek budowlany (i deweloperski), a Kraj ten walczy o poprawienie swojej pozycji w zachodniej Europie?

Czy mógłby Pan "puścić farbę" na ten temat?

ŁŁ
Ps. I jeszcze jedno mam pytanie (które zadaje dopiero teraz) - co ze współracą technologiczną, wymiany fachowców i w ogóle w ramach rynku Pracy z Polakami w Kazachstanie? Czy może Państwo Polskie już o nich zapomniało? Bo być może pozostaną nam tylko w tej sprawie inicjatywy obywatelskie, polegające na stwarzaniu możliwości pracy naszym rodakom tam, gdzie brakuje w Polsce rąk do pracy.
Mam nadzieję, że przeczytasz i odpowiesz także na to pytanie Panie Wicepremierze.
Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Czyli krótkie przybliżenie kontaktów o których los chciałbym się dowiedzieć.

Jednym z pośredników była firma MegaSide, w której władzach była m.in żona premiera Kazachstanu Masimowa i szwagierka Ministra Zachmatowa

Parę słow o tym gazie i ropie. Szukano firm gotowych wziać w dzierżawę, eksploatacje i organizujacych transport dot. pól naftowych z zasobami złoża (ropy naftowej i gazu).

Pola te znajdowały się w rejonie jeziora Aral (pustynia Kyzył Kum) oraz morza Kaspijskiego
(w pobliżu granicy z Turkmenistanem). Wszystkie dokumenty na których opieram moją wiedzę wydane były przez Ministerstwo Energetyki i Złóż Mineralnych Republiki Kazachstan.

Każde pole miało powierzchnię około 2000 km2.

W tym rejonie występuje ropa naftowa typu MAKATA – to najlepsza ropa naftowa na świecie.

Oczywiście każde pole naftowe miało badanie geologiczne określające wielkość zasobów oraz specyfikację tamtejszej ropy. Cena rynkowa była szacowana na 40 mln $ USA natomiast w porozumieniu z władzami oferowano każdą działkę w cenie przedprzetargowej 12 mln $ USA.

Mówimy o czasie ożywionych kontaktów gospodarczych Kazachów w Polsce. A zwłaszcza w Orlenie (stąd Kulczyk?). W latach 2001-2006 wielokrotnie gościł w Płocku radca handlowy Ambasady Rosji w Polsce Nikołaj Iwanowicz Zachmatow.

 
Pozdrawiam
ŁŁ
Ps. Czujcie się zaproszeni do serwisu społecznościowego dla fachowców: hey-ho.pl

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

 
Pozdrawiam
ŁŁ
Ps. Czujcie się zaproszeni do serwisu społecznościowego dla fachowców: hey-ho.pl

#41048