Polska Rzeczypospolita Narodów - rok 2013

Obrazek użytkownika Łażący_Łazarz
Blog

Polska ma szansę grać pierwsze skrzypce w Europie. Wystarczy tylko ustalić właściwą strategię i splot pewnych okoliczności, a możemy być uczestnikami powstania Polskiej Rzeczypospolitej Narodów. Czyżby istniała możliwość realizacji wizji Marszałka Piłsudskiego? Tak. Nawet w o wiele szerszym zakresie. Wystarczy, że UE i Rosja będą szły spodziewaną drogą, rozpad Ukrainy będzie postępował, USA nie stracą zainteresowania Europą a Polacy zaczną prowadzić z podniesioną głową, mądrą i niezależną politykę.

 

Niżej moja skrótowa propozycja wydarzeń:

Jest rok 2009, lipiec.

Podczas kolejnego kryzysu rządowego na Ukrainie Prezydent Juszczenko zostaje pozbawiony władzy w wyniku inpiczmentu. Nie ustępuje jednak i zarzucając parlamentowi łamanie konstytucji oraz działanie pod wpływem agentury rosyjskiej, doprowadza do jego rozwiązania. Parlament nie uznaje decyzji Prezydenta i z inicjatywy Partii Regionów zbiera się w Doniecku i rozpisuje nowe wybory wybory prezydenckie. Nowym Prezydentem zostaje Wiktor Janukowycz.

Pod koniec 2009 r. na Ukrainie urzęduję dwóch niezależnych Prezydentów, nieuznających się nawzajem, oraz funkcjonują dwie stolice: Kijów, z którego rządzi Prezydent Juszczenko oraz Donieck miejsce urzędowania nowego rządu, nowego Prezydenta oraz większej części Parlamentu. Przy Prezydencie Juszczence zostaje 14 obwodów po zachodniej stronie Dniepru, z Odessą i Lwowem. Prezydenta Janukowycza uznało 10 obwodów po wschodniej stronie Dniepru, z Połtawą, Charkowem i Krymem.

W 2010 r. dochodzi do faktycznego podziału Ukrainy wzdłuż linii Dniepru. Obydwa kraje używają nazwy „Ukraina” i obydwa kwestionują wzajemnie prawa drugiego do reprezentowania państwa na zewnątrz. W stosunkach międzynarodowych używa się nazw Ukraina Zachodnia i Ukraina Wschodnia. Ukraińska Armia także lądowa jest podzielona. Ukraińska Flota Czarnomorska w całości stacjonuje w okolicach Odessy, blokowana przez Flotę Rosyjską. Państwa NATO, głównie USA i TURCJA przeprowadzają jesienią 2010 szerokie manewry na Morzu Czarnym.

Rumunia zwraca się do Warszawy o organizację konferencji Państw Europy Środkowej na temat bezpieczeństwa w Regionie. Inicjatywą zainteresowane są państwa bałtyckie, Słowacja, Czechy i – o dziwo – Słowenia. Stare kraje Unii Europejskiej odmawiają uczestnictwa w Konferencji Narodów Środkowych, nawet jako obserwatorzy, tłumacząc, że jest to awanturnictwo, ponieważ Ukraina należy bezsprzecznie do strefy wpływów Rosyjskich. Po owym oświadczeniu Kijów zawiesza stosunki dyplomatyczne z Niemcami, Francją i Włochami oraz zgłasza Prezydentowi Kaczyńskiemu wolę uczestnictwa w Konferencji.

Lato 2011 USA zaprasza Gruzję do NATO. W odpowiedzi, protestujące Francja i Niemcy zawieszają swoje uczestnictwo w Pakcie Północnoatlantyckim. Jesienią Ukraina Wschodnia składa wniosek o wstąpienie do Wspólnoty Niepodległych Państw. Prezydent Juszczenko ogłasza stan secesji Ukrainy Wschodniej od Ukrainy. ONZ uznaje fakt istnienia dwóch niezależnych Państw.

Po wielkiej awanturze międzynarodowej UEFA ogłasza, że EURO 2012 odbędzie się w Polsce i krajach bałtyckich.

Grudzień 2011 r. – II Konferencja Narodów. Przyłączają się do niej Węgry. Na Konferencji USA ogłaszają decyzję o pomocy Polsce – jako liderowi całego regionu – w sprawach finansowych, gospodarczych, technologicznych i militarnych. Prezydent Kaczyński ogłasza program Wspólnej Polityki Energetycznej Narodów EŚ oraz plany budowy dwóch nowych Elektrowni Atomowych.

Rok 2012 z przyczyn uszkodzenia gazociągu przez ekstremistów gruzińskich GAZPROM wstrzymuje dostawy na Ukrainę Zachodnią. Turcja podejmuje kroki zmierzające do dostaw ropy do Ukrainy Zach. drogą morską. 2 tyg. przed EURO 2012 na nadzwyczajnej Konferencji Energetycznej w Warszawie zostaje podjęta decyzja o szerokiej, doraźnej pomocy energetycznej dla Ukrainy oraz o ograniczeniu formalności granicznych. EURO 2012 w Polska-Bałtowie jest imprezą bardzo udaną, chociaż 5 drużyn, w wyniku bojkotu politycznego lub wykluczenia przez UEFA nie wystartowało. Jesień 2012, Unia Europejska żąda o Polski i Krajów Europy Środkowej dotrzymywania Brukselskich dyrektyw granicznych pod rygorem wstrzymania dotacji. Warszawa, Bratysława, Praga, Budapeszt oraz Bukareszt odmawiają natychmiast. Na grudzień 2012 kraje te zwołują III Konferencję Narodów, na której ma zostać sformalizowane nowa, ścisła współpraca krajów Europy Środkowej. Na tydzień przed Konferencją, działając na zaproszenie Prezydenta Janukowycza (obawiającego się rzekomego ataku armii zachodniej, zgrupowanej na brzegu Dniepru) wojska rosyjskie wkraczają na teren Ukrainy Wschodniej i zakładają tam bazy wojskowe. USA protestuje, a państwa bałtyckie oraz Słowenia zgłaszają swój akces do uczestnictwa w Konferencji Federacyjnej w Bukareszcie.

Styczeń 2013 powstaje Polska Konfederacja Państw Europy Środkowej nazwana „Rzeczypospolitą Narodów”, ze stolicą w Warszawie. USA uznają nowy podmiot prawny. Bruksela zawiesza skonfederowane państwa w prawach członka Unii Europejskiej. Niemcy występują z NATO i podpisują pakt o ścisłej współpracy gospodarczej i pokojowej z Rosją.

Lato 2013 – zamieszki na granicy Turecko-Albańskiej. Łukaszenka w tajemnicy znalazł się w Waszyngtonie. Nie wiadomo czy na rokowania czy oczekując azylu.

http://antydziad.salon24.pl/104226,index.html

http://antydziad.salon24.pl/103939,index.html

http://www.niepoprawni.pl/blog/164/wielka-gra-z-polska-o-polske

i polecam dyskusję na S24 (jeżeli ktoś ma jeszcze jakąś Wizje Naszej Ojczyzny):

http://antydziad.salon24.pl/index.html

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

... w sieci!

Pzdrwm

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Think but don’t think too much, just fucking whack him.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#8373

Ktoś tu za dużo gra w "Civilisation" lub "Europe Universalis"...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#8382

Przyznam, że liczyłem, iż kto jak kto, ale WY podejmiecie dyskusję nad Wizją Przyszłości Naszej Polski.
Ten przykład wyzej, to tylko jedna z prawdopodobnych propozycji. Jeśli macie coś do zarzucenia oprócz "akapitów" to zapraszam. Jeśli jesteście tylko w stanie komentować wydarzonka bieżące- to wielka szkoda, i wielki zawód.

Spengler oduczył tworzenia wartości dodanej na rzecz li tylko mędrkowania?

Ukłony

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
Pozdrawiam
ŁŁ
Ps. Czujcie się zaproszeni do serwisu społecznościowego dla fachowców: hey-ho.pl

#8403

Łazarzu, jestem obecnie zajęty, i mam inne sprawy na głowie, oprócz blogowania. Postaram się już niedługo coś więcej napisać.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#8404

od dawna piszę o potrzebie stworzenia silnego sojuszu państw Europy Środkowo-Wschodniej. Oto moje teksty na ten temat:

http://kcmatrix.blogspot.com/2008/05/europa-udaje-e-kocha-rosj.html

http://kcmatrix.blogspot.com/2008/05/niewygodny-sojusz-nowa-sia-w-europie.html

http://kcmatrix.blogspot.com/2008/08/tracimy-litw.html

Rzeczywiście chciałbym realizacji prezentowanego przez Ciebie scenariusza ale byłbym ostrożniejszy w prognozach i liczył na powstanie silnej współpracy w ramach bloku państw Europy Środkowo-Wschodniej - przeciwwagi dla Starej Unii, adwokata USA w Europie i antyrosyjski bufor zdolny poskromić Wielkiego Niedźwiedzia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#8406

Dla mnie ta wizja jest rodem z gry komputerowej; o wiele bardziej realne jest zaciskanie współpracy z państwami bałtyckimi, i naszymi południowymi sąsiadami. Poczekajmy, aż Węgrzy wywalą postkomunistów, wtedy jakoś dogadamy się z min. Orbanem. :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#8407

Czyż to nie jest ten sam plan o którym piszesz.

Ta futurystyczna zabawa jest tylko jednym z wielu mozliwych rozwojów wydarzeń, które miało stanowić ilustracje dla proponowanej przeze mnie własciwej strategii dla Polski.

Słowem, zaciśnianie stosunków z bałtami iraz sąsiadami i szukanie porozumienia z krajem (bo pewnie tym) znad Morza Czarnego i próba dogadania się, celem uzyskania okna nad adristyk. Przy powstaniu takiej Konfederacji 3 mórz bylibyśmy (i nasi sąsiedzi) potęgą w EUropie.

I stanelibysmy skutecznie na osi IV Rzesza-Rosja

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
Pozdrawiam
ŁŁ
Ps. Czujcie się zaproszeni do serwisu społecznościowego dla fachowców: hey-ho.pl

#8463

Zgadzam się z Twoim pomysłem na kierunki polskiej polityki zagranicznej, ale wytłumacz mi po co do przyszłego sojuszu dodajesz Słowenię i cel przebicia się do Adriatyku? Jaki Polska miałaby w tym interes?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#8526

... przeczytać, prawda?

No to zrozum brachu, że MAM DYSLEKSJĘ! (Co podobno oznacza, że mój mózg chodzi 800-1500 x szybciej od przeciętnego, co się może do strategii przydać, ale czytania jednak zdecydowanie NIE UŁATAWIA.)

Poza tym mam zamiar długo żyć i muszę oszczędzać oczki.

Więc przeformatuj to, please, a potem pogadamy.

Zresztą widzę, że już chyba przeformatowane. A więc cóż, słowo się rzekło.

Z drugiej strony jednak jeden akapit nadal potwooooornie dłuuuuuuuuugiii....

Pzdrwm

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Think but don’t think too much, just fucking whack him.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

http://bez-owijania.blogspot.com/ - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#8411

Sorki, ale ten scenariusz to S-F i to bardziej fiction niż S.
Ale coś w tym jest. To coś to jest to, że dokładnie takiego lub zbliżonego scenariusza boją się kacapy. A najbardziej boją się takiego wyglądu mapy.
Parę tygodni temu w Rzepie był wywiad z Lechem Kaczyńskim i padały dokładnie takie pytania, czy nie jest planowana restauracja I RP w jej starych a nawet poszerzonych granicach. Prezydent wyśmiał to, jednocześnie zaznaczając, że był o to pytany przez ludzi z Europy zachodniej, którzy są znanymi "przyjaciółmi" Moskwy. Prezydent powiedział wtedy, że trwają prace nad większą koordynacją w ramach tej grupy państw (tak jak na mapie), ale o żadnej koncepcji federalistycznej nie ma mowy.
Żeby było śmieszniej to w zeszłym tygodniu na tych samych stronach Rzepy wypowiadał się niejaki Aleksander Smolar - ten od fundacji Batorego i "piętnował" dokładnie te same elementy, które Kaczor dezawuował tydzień wcześniej jako utopie i kompletny brak realizmu.
Właśnie taka mapa jest kompletnym brakiem realizmu i jest to coś co Wańkowicz nazywał chciejstwem. Kraje, które są tu pokazane jako członkowie federacji zbyt długo walczyły o swoją niezależność aby teraz tak na jedno pstryknięcie palcami tejże niezależności się wyzbyły.
Z drugiej strony gdyby taka federacja powstała, a nawet nie federacja tylko taka trochę ściślejsza współpraca, to było by to niewątpliwie niezwykle korzystne w konfrontacji z Moskwą (konfrontacji nie koniecznie militarnej).
Taki sojusz państw doświadczonych "opiekuńczością" Moskwy ma sens głównie z tego powodu, że są to państwa i społeczeństwa, które wiedzą czym to grozi w przeciwieństwie do społeczeństw zachodnich.
Andrzej.A

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#8636

To jest niesłychanie optymistyczna wizja. Nazwij to chciejstwem jezeli chcesz. Ale jak widzę zgadzasz się, że założenia strategiczne polegajace na coraz ściślejszej współpracy tych oto krajów nie są pozbawione sensu.
Mapka miała szokować ale i zmusić do myslenia. I to się dzieje jak widzę.

Poza tym, konfederacja za zwyczaj nie powoduje utraty niepodległości.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
Pozdrawiam
ŁŁ
Ps. Czujcie się zaproszeni do serwisu społecznościowego dla fachowców: hey-ho.pl

#8658

Jeśli chodzi o ostatnie zdanie to można polemizować, dając za przykład Unię Europejską. Ale ja sam nie miałbym nic przeciwko dominacji Polski w takim związku:D

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#8659