Polsce potrzeba przedsiębiorczości

Obrazek użytkownika Bartosz Wasilewski
Gospodarka

Chciałoby sie rzec: nareszcie! Takiego entuzjazmu związanego z wypowiedziami polityków nie odczuwałem od długiego czasu. Kiedy jednak przedstawicielka Kancelarii Prezydenta pani Ewa Junczyk-Ziomecka poinformowała o przekazaniu do Ministerstwa Edukacji Narodowej postulatu, aby zasady przedsiębiorczości były jednym z przedmiotów dostępnych do wyboru na maturze, autentycznie sie uradowałem.

O potrzebie uczenia młodych przedsiębiorczości nie trzeba chyba wiele pisać. Wystarczy sięgnąć do klasyków: Smitha, Mandevilla, Benthama aby dowieść, jak egoistyczna chęć posiadania jest korzystna dla całej gospodarki. Każda nowo założona firma to nie tylko korzysć dla młodego człowieka, to również sukces nas wszystkich.

Dlatego należą się ogromne gratulacje Kancelarii Prezydenta za wystapienie z ta inicjatywą. Przy okazji prosze o gromkie brawa dla Fundacji Mlodzieżowej Przedsiębiorczości, która od lat uczestniczy w wielu projekstach popularyzujących przedsiębiorczość: olimpiadach naukowych, konkursach, wykładach, w ktorych wzięło udzial już ponad 2 000 000 uczniów. Przyklad pierwszy z brzegu - 28.11.2008 odbył sie "Dzień Przedsiębiorczości" pod patronatem prezydenckiej kancelarii a zorganizowany i przeprowadzony wlaśnie przez FMP. Młodzi ludzie odbyli jednodniowy staż w firmie. To nie tylko doswiadczenie, to nauka tego, że przedsiębiorca może być każdy.

Brawa należą sie również Akademickim Inkubatorom Przedsiębiorczości, które opiekują się nowozałożonymi biznesami - wspierają informacją i pieniądzem, ułatwiają formalności.

W szkołach licealnych uczniowie uczęszczają na obowiązkowe lekcje podstaw przedsiębiorczości. Sam miałem przyjemność i szczęście trafić na świetnego nauczyciela i ogromne zainteresowanie przedmiotem ze strony władz szkolnych. Niestety, wiem, że taka sytuacja w polskich szkolach to rzadkość. Przedmiot traktuje się po macoszemu, nauczyciele są nieprzygotowani, więdzą często mniej od uczniów, nie starają się zainteresować przedmiotem. Staje się on kolejną zapchajdziurą porównywalną z Przysposobieniem Obronnym lub Wiedzą o Kulturze.

Dlatego też polska młodzież wciąż uczy się przedsiębiorczości głównie samodzielnie. Można to zmienić, ba, trzeba tego dokonać, jeśli chcemy dalej prężnie się rozwijać jako gospodarka. I właśnie dlatego potrzeba takich inicjatyw jak ta Kancelarii Prezydenta. Dlatego też, trzeba zmieniać prawo - niedawno Sejm przyjął ustawę o "jednym okienku" i rejestracji firmy przez Internet od 2011 roku. Trzymam kciuki za  obóz prezydencki i za rząd, i z przyjemnością stwierdzam, że w tej dziedzinie można pochwalić i jednych, i drugich.

Brak głosów