Bitwa o Indie
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/55/Emblem_of_India.svg/85px-Emblem_of_India.svg.png)
Świat już dawno pogodził się z myślą, że centrum globalnej gospodarki (i w nieco dalszej perspektywie również polityki) przesunęło się mocno na Wschód. Ameryka Północna złączona cywilizacyjnym sojuszem z Europą, przekazuje pałeczkę Azji. Dziś już nikt nie kwestionuje globalnej roli Chin czy Indii. Takie "przetasowanie potęgi" spowodowało monstrualne zmiany geopolityczne. Ekspansja chińska w Azji Południowo-Wschodniej i Południowej zagraża interesom USA w regionie, Azja Środkowa to pole rywalizacji Pekinu i Moskwy. Na świecie toczy się właśnie wielka rozgrywka o kształt nowoczesnych potęg. W coraz bardziej multipolarnym świecie szanse się wyrównują. Kto zdobędzie kontrolę nad Azją, zdobędzie kontrolę nad światem XXI wieku.
Naturalna alternatywa dla chińskiego autorytaryzmu, czyli azjatyckie liberalne demokracje - Japonia i Korea Południowa - od lat są pogrążone w ekonomicznej stagnacji i znajdują się w głębokiej defensywie względem chińskiego kapitału na wybrzeżu Pacyfiku. W tej sytuacji jedyną azjatycką siłą zdolną do efektywnego powstrzymywania chińskiej dominacji są Indie. Klucz do rozwiązania azjatyckiej łamigłówki znajduje się w Delhi. Doskonale zdają sobie z tego sprawę zarówno w Waszyngtonie, Moskwie, jak i Pekinie.
![](http://www.russiatoday.com/media/news/b/48e871d0b2a94.jpg)
Wyrazem tego była niedawna wizyta Condoleezy Rice w New Delhi, gdzie 5 października uzgodniono układ nuklearny, który zawiesza embargo na handel materiałami promieniotwórczymi z Indiami. Co jednak bardzo istotne, przeciwko niemu manifestowała indyjska opozycja, a podpisany został dopiero 10 października. Może to być sygnał, że indyjsko-amerykańska współpraca wcale nie pójdzie tak gładko.
![](http://www.brahmos.com/images/missile_about.jpg)
Co na to Chiny? Czy Indie będą lawirowały między Moskwą a Waszyngtonem, czy zdecydują się tylko na jednego z tych partnerów? Trudno przewidywać. Widzimy wyraźnie, że "bitwa o Indie" już się rozpoczęła i nabrała sporej prędkości. Przyszłość Azji, a więc i przyszłość świata leży nad Indusem i Brahmapurtą.
warto odwiedzić:
www.russiatoday.com
www.brahmos.com
Bartosz Wasilewski
p.s polecam nowy portal o polityce międzynarodowej www.politykaglobalna.pl
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1523 odsłony
Komentarze
Re: Bitwa o Indie
20 Października, 2008 - 14:59
Jak mówił Napoleon: "Europa to nędzne kretowisko, tylko w Azji można coś zdziałać".