Indie i Rosja na tle antagonizmów.

Obrazek użytkownika Klonowy Liść
Świat

Skrócony tekst zamieszczony w The National Interest, autorstwa  hinduskiego autora, pracownika naukowego - dr Jagannath Panda.  Ciekawe spojrzenie  na obecny układ  Indie- USA - Rosja  a również na Chiny - Rosja - Indie.Can Putin Bring Out the True Potential of India-Russia Relations? | The National Interest

Wizyta Władimira Putina w New Delhi 6 grudnia wskazuje, że historyczne partnerstwo między Indiami a Rosją jest nadal silne i obaj przywódcy nadal są zaangażowani w dalsze budowanie partnerstwa pomimo różnic w stosunkach z Chinami i Stanami Zjednoczonymi.

Po starciu w Dolinie Galwan z Chinami w 2020 r. New Delhi przyswoiło sobie silną strategię „ostrego wyrównania”, w której koncentruje się na zacieśnianiu więzi z państwami partnerskimi, aby reagować na wspólne problemy, które są nadrzędne dla narodowych interesów Indii. Niedawna decyzja Indii o rozmieszczeniu dwóch  rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej S-400 wzdłuż swoich granic z Pakistanem i Chinami – mimo, że stoją przed potencjalnymi sankcjami ze strony Stanów Zjednoczonych zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu amerykańskim adwersarzom poprzez sankcje (CAATSA)  Niedawno zakończone wizyta państwowa  prezydenta Rosji Władimira Putina w Indiach wskazuje, że Rosja jest jednym z takich kluczowych partnerów New Delhi. Jednak rosnąca koncentracja Indii na Stanach Zjednoczonych oraz ich złożone i burzliwe relacje z Chinami przełożyły się na napięcia w  jej partnerstwo z Rosją.

Czy w tym kontekście niedawne „zbliżenie” współpracy obronnej między Indiami a Rosją naprawdę zmieniło relacje między nimi? Czy specjalne i uprzywilejowane partnerstwo strategiczne indyjsko-rosyjskie osiągnęło swój prawdziwy potencjał, czy też takie zmiany są bardziej powierzchowne niż merytoryczne?


Nieusuwalny wzrost w powiązaniach
Kiedy Putin odwiedził Indie w 2018 r. na doroczny szczyt dwustronny w New Delhi, nazwano go „Indie-Rosja: trwałe partnerstwo w zmieniającym się świecie”. Krótka, ale kluczowa wizyta państwowa Putina w Indiach 6 grudnia 2021 r., gdzie odbył się XXI doroczny szczyt Indie-Rosja, pokazuje „trwały” charakter ich partnerstwa. Symbolicznie wizyta – która zaowocowała podpisaniem dwudziestu ośmiu Memorandum of Understanding (MoU) – wskazuje, że historyczne partnerstwo między Indiami a Rosją pozostaje silne i że obaj przywódcy nadal są zaangażowani w dalsze budowanie partnerstwa pomimo różnic w ich powiązaniach do Chin i Stanów Zjednoczonych. Same protokoły ustaleń pokazują rosnące zainteresowanie  oprócz opartych na obronności powiązań, obejmujących również sektory, takie jak energia, handel, edukacja i kultura. Jednocześnie, mimo, że sektorowa ekspansja stosunków jest ewidentna, ostateczny nacisk na obronność pozostaje silny i centralny  powiązań indyjsko-rosyjskich. Wyrazem tego jest podpisanie programu współpracy obronnej na kolejną dekadę (2021-2031). Takie długoterminowe planowanie strategicznie podkreśla krytyczną zasadę wizyty Putina w Indiach.


Przed szczytem Indie sfinalizowały długoterminową umowę z Moskwą dotyczącą karabinu AK-203 Kałasznikowa o wartości prawie 5000 rupii rupii. Po podpisaniu umowy oba kraje zamierzają teraz wyprodukować ponad 500 000 karabinów w Indiach za pośrednictwem spółki joint venture. New Delhi chce szybko zmodernizować swoje siły zbrojne w wyniku napięć granicznych z Chinami (i Pakistanem); Podkreśla się w tym kontekście postawę Rosji w myśleniu strategicznym Indii. 
Posuwanie się New Delhi do przodu z systemem S-400 i karabinami pokazuje  znaczenie, jakie przywiązuje do Moskwy, mimo że więzi amerykańsko-indyjskie pozostają silne. Decyzja jest świadectwem determinacji Indii i podkreśla jej strategiczną autonomię; To pokazuje, że wąska granica, jaką Indie zwykle poruszają się między Stanami Zjednoczonymi, głównym partnerem w dziedzinie obrony, a Rosją, tradycyjnym partnerem w dziedzinie obrony, dziś przechyliła się na korzyść Moskwy.

Rosnąca i aktywna rola Indii w pakcie wojskowym QUAD stworzyła   obawy dla Rosji przed utratą nie tylko „przyjaciela”, ale także głównego nabywcy sprzętu obronnego. Konkurencja na indyjskim rynku zbrojeniowym budzi niepokój Rosji, ponieważ Moskwa była historycznie głównym dostawcą dla Indii. Wizyta Putina i zawarte porozumienia mogą jednak oznaczać, że Rosja pozostaje na silnej pozycji do kontynuowania tego handlu.


Co więcej, wizyta Putina oznacza również, że Rosja zamierza zacieśnić relacje z Indiami w celu uzyskania obecności w regionie Indo-Pacyfiku i Eurazji. Bliskość Rosji do Chin skutecznie ograniczyła jej wpływy w regionie Indo-Pacyfiku. Mimo to Rosja jest bardzo zainteresowana, aby „wcisnąć stopę w drzwi”, aby ograniczyć zarówno amerykańskie, jak i chińskie oferty hegemonii.

 
Stosunki rosyjsko-chińskie były w dużej mierze wynikiem wzajemnego dystansowania się od Stanów Zjednoczonych i wspólnego ideologicznego przywiązania do komunizmu, a nie tradycyjnie budowanych więzi. Jednak niedawny wzrost stosunków dyplomatycznych i wpływów Chin z Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Turkmenistanem i Uzbekistanem głęboko zaniepokoił Rosję, która jest tradycyjną potęgą w Eurazji. Wraz z rozwojem chińskiej inicjatywy Belt and Road Initiative (BRI), rosyjskie wpływy w Eurazji są zagrożone. Prowadzona przez Rosję Eurazjatycka Unia Gospodarcza (EAEU) jest kluczowym partnerem w chińskim BRI;
Moskwa obawia się teraz osłabienia swojej politycznej i gospodarczej siły w regionie, ponieważ kraje stają się coraz bardziej zależne od chińskich kredytów i inwestycji. Ostatecznie BRI pozostaje przedsięwzięciem jednostronnym; Moskwa rozumie, że nigdy nie będzie to wspólne korzystne przedsięwzięcie z Chinami.


Tak zmieniająca się dynamika w Eurazji sprawiła, że ​​Rosja musiała zdywersyfikować swoje możliwości, aby nie stała się nadmiernie zależna od Chin lub zdegradowana do roli młodszego partnera w relacjach rosyjsko-chińskich. Jako kluczowa potęga Indo-Pacyfiku, Indie zapewniają istotną i silną bramę do wejścia Rosji do regionu. 
W związku z tym Rosja stanowczo popierała Indie w kwestiach trzeciorzędnych, w tym w kwestii Dżammu i Kaszmiru, pomimo powiązań Moskwy z Pakistanem. Co więcej, podczas gdy Chiny mocno zgromadziły się przeciwko Indiom na   Rosja otwarcie poparła włączenie New Delhi jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. Podobnie Rosja była silnym zwolennikiem reprezentacji Indii w Nuclear Suppliers Group (NSG) pomimo oporu Chin
Podobnie Indie wspierały Rosję w sprawach wielostronnych – utrzymując kontakty z Moskwą na forach takich jak Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, Szanghajska Organizacja Współpracy i BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chińska Republika Ludowa i Republika Południowej Afryki), przypominając, że Fora nie powinny być całkowicie zdominowane przez Chiny, chociaż Pekin był podporą większości tych forów wielostronnych. Poza tym Indie nie zareagowały na obecną debatę międzynarodową na temat możliwej inwazji Rosji na Ukrainę. Co ważniejsze, Indie w pewnym stopniu poparły nadrzędną wizję Rosji wielobiegunowego świata, która obejmuje uczynienie globalnego zarządzania i instytucji wielostronnych bardziej pluralistycznymi i integracyjnymi, a zatem reprezentatywnymi dla zmian w światowej sile spowodowanych wzrostem mocarstw wschodzących. Takie wzajemne wsparcie w kwestiach integralności terytorialnej, nieingerencji i znaczenia Organizacji Narodów Zjednoczonych pomogło wzmocnić ich stosunki dwustronne.
Relacje indyjsko-rosyjskie wzmocniły się i być może zostały nieco przeformułowane po wizycie Putina. Niemniej jednak, chociaż sektor obronny pozostaje głównym motorem ich partnerstwa, z pewnymi wysiłkami na rzecz poszerzenia powiązań, nie wystarcza to do zbudowania wszechstronnego partnerstwa. Warto zauważyć, że dwadzieścia osiem protokołów ustaleń uzgodnionych po wizycie Putina obejmowało różne sektory, ale ostatecznie zawierało dla nich perspektywy obronne, w tym współpracę w kosmosie i zwalczanie terroryzmu w Afganistanie w obliczu zagrożenia ze strony Talibów. 


W związku z tym najbardziej znaczące osiągnięcia osiągnięto w zakresie obronności i handlu gospodarczego opartego na obronności, a celem było zwiększenie rocznej wymiany handlowej do 30 mld USD do 2025 r. z obecnych 8,1 mld USD odnotowanych w okresie od kwietnia 2020 r. do marca 2021 r. Ważne było również bezpieczeństwo energetyczne koncentracja, przy czym oba kraje podpisują kontrakty na ropę i zgadzają się na nieprzerwane dostawy węgla do Indii w celu wsparcia przemysłu stalowego. Dlatego największym osiągnięciem wizyty było wzmocnienie bezpieczeństwa i obronności poprzez dziesięcioletnią umowę o współpracy obronnej, która obejmuje rozszerzenie współpracy w zakresie technologii wojskowych i produkcji.

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (6 głosów)

Komentarze

Taki kwiatuszek do tego pięknego Hindusko -rosyjskiego ogródka
To warto przypomnieć ciągnący się latami bez większych sukcesów i wreszcie zarzucony program myśliwca dwuosobowego bazującego na rosyjskim Su-57. Indie z powodów nieuczciwej gry Rosjan porzuciły ten projekt i zostawiły Rosje na lodzie. Od tego czasu nie ma klientów na eksportowe wersje Su-57 których Rosjanie wyprodukowali szt.2. Słownie dwa. Z czego jeden się rozbił zaraz po starcie a drugi lądował bez podwozia i wrak jest obecnie remontowany.
To jedno
Cudowny system S-400 jak dotąd sprawdził się doskonale w warunkach bojowych.....

W Syrii .Rosjanie zestrzelili nim ...własny samolot.
Irański klon tego systemu również odniósł wielki sukces zestrzeliwując. ukraiński samolot cywilny

Vote up!
4
Vote down!
0
#1638745

Niezależnie od tych niepowodzeń, liczy się  polityka. A jest to ciekawy układ, bo  daje  Indiom możliwość  na lekką  niezależność od USA, a Rosji o taką samą  niezależność  od Chin.  Fakt, że Rosja promuje Indie w ONZ, wbrew Chinom,  też ma znaczenie światowe.

.Indie też są potencjalnym dużym odbiorcą   rosyjskich węglowodorów. 

Vote up!
2
Vote down!
0

Anna K.

#1638748

A co do tego ma USA

Indie sa w NATO?

Vote up!
3
Vote down!
0
#1638750

Quadrilateral Security Dialogue (QSD, znany również jako Quad lub QUAD) to strategiczny układ dotyczący bezpieczeństwa między Stanami Zjednoczonymi, Indiami, Japonią i Australią. Układ został zainicjowany w 2007 roku przez premiera Japonii Shinzo Abe, przy wsparciu wiceprezydenta USA Dicka Cheneya, premiera Australii Johna Howarda i premiera Indii Manmohana Singha. Quad  prowadzi wspólne ćwiczenia wojskowe na niespotykaną dotąd skalę, zatytułowane Exercise Malabar. Porozumienie dyplomatyczne i wojskowe było powszechnie postrzegane jako odpowiedź na wzrost chińskiej potęgi gospodarczej i militarnej, a chiński rząd odpowiedział na dialog czterostronny, wystosowując formalne protesty dyplomatyczne do swoich członków, nazywając go „azjatyckim NATO”

Quadrilateral Security Dialogue - Wikipedia

Vote up!
2
Vote down!
0

Anna K.

#1638752

Prawie

Z naciskiem na prawie

Vote up!
2
Vote down!
0
#1638753

Dzisiaj w NATO są państwa, które 80% Amerykanów nie wie gdzie ich szukać na mapie. Kiedy do NATO przyjęto .. Czarogórę, czyli Montenegro, to pojawił się w USA artykuł który pytał: "Czy poślesz syna lub córkę  aby ginęli za ...Montenegro?"  

Would You Send Your Son or Daughter to Die for Montenegro? | Cato Institute

"Rząd USA powinien ryzykować życiem swoich obywateli i trwonić ich bogactwo tylko po to, by chronić swój naród, a nie po to, by prowadzić wielkie zagraniczne krucjaty, nawet dla Czarnogóry."

Vote up!
2
Vote down!
0

Anna K.

#1638754

To ja z drugiej strony

Niech mi Pani odpowie na jedno proste pytanie

Patrząc na ostatnie sto lat, to za co my Polacy mamy szanować czy kochać Rosję i Rosjan

Nie jestem skrajnym rusofobem.Mam swoją wiedzę, ale może Pani mi to przetłumaczy że się mylę nazywając Rosję śmiertelnym wrogiem Polski
ps.
I Niemcy też

Vote up!
2
Vote down!
0
#1638756

W polityce nie ma miłości, tylko interesy.  A jak widać tak Rosja jak i Niemcy o swoje interesy dbają. 

A przecież historycznie było duże mordobicie  i co czy ktoś się tam pyta czy te interesy wynikają z miłości? 

Nie wiem ile polskiego dobrobytu jest  w niemieckich rękach, ale coś tam jest, można się handryczyć, ale chleba z tego nie będzie. 

Vote up!
1
Vote down!
0

Anna K.

#1638759

Pozytywne nastawienie wobec Rosjan deklaruje 28 proc. badanych, niechęć - 43 proc

36 proc. ankietowanych wyraża sympatię do Niemcow  34 proc. niechęć

Sympatię do Amerykanów deklaruje 51 proc. badanych  i 14 proc. niechęc

Vote up!
2
Vote down!
0
#1638760

o to pytają,  np. w Szwajcarii, która  finansowała  NS2 i  czeka kiedy będzie mieć  dojście do gazu. Węgry  też jako bratanki mają inne zdanie, biorą rosyjski  gaz z tureckiej rury z ominięciem  Ukrainy. 

Polska geograficznie jest tu gdzie jest i trzeba prowadzić politykę  stosowną do tego położenia. 

Vote up!
2
Vote down!
0

Anna K.

#1638762