O Józefie Mackiewiczu

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Kultura

Znalazłam przypadkiem nagrana w 1991r. w Polskim Radiu
Lewa Wolna
dostępna dla wszystkich:
http://www.polskieradio.pl/68/787/Tag/11841

Brak głosów

Komentarze

No to jak dla mnie "przypadkiem" kolejna rzecz się rozjaśniła. :(

http://wiktorinoc.blogspot.com

Vote up!
0
Vote down!
0

http://wiktorinoc.blogspot.com

#264197

Twórczość J.Mackiewicza została niesłusznie zapomniana.Szkoda.To o czym pisał przed laty jest ciągle aktualne.

Vote up!
0
Vote down!
0

markiza

#264345

Cytat z wiki bez komentarza:

Po śmierci pisarza prawa autorskie do jego książek na podstawie testamentu uzyskała żona, która następnie przekazała je jego długoletniej wydawcy, Ninie Karsov-Szechter (szerzej o sprawie piszą Jacek Trznadel[5][6] oraz Włodzimierz Bolecki). Pomiędzy testamentem Mackiewicza dla Barbary Toporskiej i testamentem Barbary Toporskiej dla Niny Karsov istniał jeszcze jeden testament Józefa Mackiewicza. Podała go do wiadomości publicznej Barbara Toporska po śmierci Józefa Mackiewicza w marcu 1985 roku. Jego zawartość nigdy nie została unieważniona przez żaden dokument, a zwłaszcza przez Barbarę Toporską, która go ogłosiła w swoim „Oświadczeniu z marca 1985 roku”:

Zgodnie z wolą zmarłego Józefa Mackiewicza upoważnia się wszelkie nielegalne wydawnictwa w PRL, do przedrukowywania jego książek, pod zasadniczym warunkiem niedokonywania żadnych skrótów, adiustacji, ani też opatrywania ich wstępami, komentarzami itp. [...] Z prośbą o przedrukowanie we wszystkich pismach. (Barbara Toporska, „Kultura”, Paryż, marzec 1985). Prawa do drugoobiegowych wydań krajowych przekazał listownie swojej córce Halinie. Jednak po 1989 roku Nina Karsov-Szechter zachowała wszelkie prawa i nie zezwala na oficjalne wydania krajowe tłumacząc to „wolą zmarłego” jej przekazaną i konsekwentnie wytacza procesy każdemu, kto bez jej zgody publikował szersze fragmenty jego dzieł. Równocześnie opublikowała w swoim londyńskim wydawnictwie „Kontra” dwadzieścia tomów „Dzieł” Józefa Mackiewicza, które są dostępne w niektórych księgarniach w Polsce, a także w polskich księgarniach internetowych i obejmują zarówno książki wydane w Polsce przed wojną oraz na emigracji, jak i zbiory artykułów z całego okresu twórczości, a także listy, oraz odnalezione, a nie publikowane wcześniej teksty. W Polsce kolportażem książek Mackiewicza wydawanych przez „Kontrę” zajmuje się BDM DiSO.

W roku 1997 w Polsce ukazało się pierwsze wydanie polskiego tekstu dzieła pisarza poświęconego zbrodni katyńskiej, z dodaniem artykułów, które opublikował na temat Katynia. Książka nosi tytuł: Katyń. Zbrodnia bez sądu i kary. Ze względu na sprzeciw właścicielki praw autorskich, sąd nakazał wycofanie książki z księgarń, lecz jej wydanie w Zeszytach Katyńskich jest dostępne w Internecie[7]. Książka Józefa Mackiewicza o Katyniu ukazała się w wydawnictwie „Kontra” w roku 2009 jako 19 tom „Dzieł” – pod tytułem „Sprawa mordu katyńskiego”.

W sierpniu 2006 roku sąd potwierdził prawo Niny Karsov do spuścizny po pisarzu, córka zapowiedziała apelację. W dniu 19 sierpnia 2008 roku apelacja została oddalona, zaś orzeczenie I instancji wedle którego schedę po pisarzu otrzymuje Nina Karsov-Szechter zostało utrzymane w mocy[8].

W roku 2009 Nina Karsov otrzymała nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za publikowanie utworów Józefa Mackiewicza.

Vote up!
0
Vote down!
0
#264349

Znam tę historię.

Vote up!
0
Vote down!
0

markiza

#264351

Nie kierowałem tego "wypisu" pod konkretny adres.

Vote up!
0
Vote down!
0
#264352

Przepraszam,napisałam to trochę ''z rozpędu'', ponieważ Pan często komentuje moje komentarze :)

Vote up!
0
Vote down!
0

markiza

#264353

Pani komentarz przypomniał mi po prostu dzisiaj rano o notce @Jadwigi Chmielowskiej, którą zamierzałem już wczoraj uzupełnić o te informacje.

Vote up!
0
Vote down!
0
#264355

Tak,J.Mackiewicz,a właściwie jego książki wymagają nagłośnienia.
PS Komentowanie przez Pana moich komentarzy to dla mnie zaszczyt.

Vote up!
0
Vote down!
0

markiza

#264359

Tu chyba powinienem użyć pewnego wyrażenia idiomatycznego, związanego z nabiałem, a raczej brakiem nabiału...;-)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#264363

...ale dziękuję bardzo... :-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#264364

PS Poprawka
Jest mi miło,gdy Pan komentuje markizowe komentarze.

Vote up!
0
Vote down!
0

markiza

#264382

;-)

Vote up!
0
Vote down!
0
#264389

Książki Mackiewicza są stale dostępne np. w księgarniach Matras.
W PRL -bis zwaną III RP nie powinny byc drukowane. Moze niektórym sie wydaje ze żyją w demokratycznym kraju!

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#264526

Znam twórczość Mackiewicza.Miałam raczej na myśli jego ponadczasowe znaczenie i mimo wszystko zapomnienie z przyczyn wiadomych.

Vote up!
0
Vote down!
0

markiza

#264528