Daremne żale

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Kraj

No to dożyliśmy czasów, w których zwykli obywatele spełniają funkcje dziennikarzy. Technologia umożliwia nagranie dźwięku, sfilmowanie, nawet telefonem komórkowym i przesłanie informacji o zdarzeniu w cały świat. Tysiące blogerów wymienia się informacjami. Piszą profesjonalne teksty publicystyczne. Czasem zastanawiam się, czy pod nikami nie kryją się profesjonalni dziennikarze, bojący się ujawnić prawdziwe nazwiska, by nie mieć problemów.

W III RP dziennikarz za napisanie artykułu, który przeszedł cały cykl redakcyjny zostaje dyscyplinarnie wyrzucony z pracy. Nikt jednak nie udowodnił, że w tekście o materiałach wybuchowych skłamał. Składniki substancji wysokoenergetycznych, czy jak to się tam profesjonalnie nazywa, wchodzące w skład materiałów wybuchowych, jednak na Tupolewie odnaleziono. To chyba tak samo, jakby zamiast „ukradł” napisać „zabrał nie swoje”. Jak zwał tak zwał, wiadomo o co chodzi. Skutkiem całego zamieszania jest ogólnonarodowa dyskusja nad TNT, C4 i wolnością słowa w Polsce. To chyba dobrze, że mleko się wylało i nie można już wszystkiego zamiatać po cichutku pod dywan.

Europejska Federacja Dziennikarzy zabrała głos w sprawie wolności słowa w Polsce. Nawet został skierowany list do właściciela „Rzeczpospolitej”, w którym czytamy między innymi, że „decyzja o wyrzuceniu z pracy redaktora naczelnego gazety, autora artykułu oraz dwóch innych dziennikarzy była „motywowana politycznie" ( http://www.sdp.pl/node/7911)

Polityka dezinformacji na temat tragedii w Smoleńsku sprawiła, że coraz więcej osób - 2/3 społeczeństwa żąda powołania niezależnej komisji międzynarodowej. Wzrosło też zainteresowanie mediów zagranicznych. Po publikacjach w prasie niemieckiej o śladach materiałów wybuchowych na wraku, teraz zainteresowali się Czesi. Helena Sulcova w poczytnym czeskim dzienniku „Lidove Noviny” – już w tytule apeluje „Vydej vrak tupoleva Putine!”. W tekście czytamy:

„Także przedstawiciele polskiego rządu powinni twardo i bezkompromisowo rozmawiać z Rosją o odzyskaniu wraku. Jeśli tego nie uczynią będzie wyglądało na to, że w „obrzydliwą grę" grają razem z Rosją.” No cóż cały świat się dziwi!

Redaktor H. Sulcova występuje nie tylko w obronie Cezarego Gmyza, ale też pisze, że „Aktualnie w Polsce dzieje się to, czego bywamy świadkami również w Czechach. Po odkryciu dziennikarzy śledczych, wszyscy zaczynają krytykować pracę tych dziennikarzy. Ze swoich nor wyłażą różni medialni analitycy, specjaliści, z których większość nie wie nawet jak wygląda dyktafon. Wszyscy oni pouczają, moralizują jak dziennikarze śledczy powinni pracować, żeby pojawiła się sprawdzona informacja.” – no cóż to chyba jakaś światowa pandemia. (http://wpolityce.pl/wydarzenia/40705-tylko-u-nas-vydej-vrak-tupoleva-putine-dziennikarka-glownego-czeskiego-dziennika-apeluje-do-rosji).

Dobrze się stało, że ruszył wreszcie portal angielskojęzyczny informujący o wydarzeniach i opiniach dotyczących tragedii w Smoleńsku http://smolenskcrash.eu/home . Redaguje go Mateusz Kochanowski, syn śp. Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich, który zginął w Smoleńsku. Od dłuższego czasu wielu zagranicznych dziennikarzy dzwoni do mnie prosząc o materiały o sytuacji w Polsce - w języku angielskim. Jedynym niezależnym portalem zamieszczającym takie artykuły był dotąd - http://freepl.info/.

W ogóle ciekawie zaczyna się dziać w światku dziennikarskim, wydaje się, że niepoprawni politycznie, a poprawni logicznie, zaczynają przebijać się do świadomości publicznej. Ciekawy był pojedynek dwóch dziennikarzy w programie TVP „Polityka przy kawie”. Cezary Łazarewicz starł się na ekranie z Janem Pospieszalskim. Był bardzo zaskoczony, gdy nie mógł się przebić z przygotowaną formułką o „wyznawcach religii smoleńskiej”. Tak się przygotował! Może chciał nawet zarobić na kolejną nominację do „Hienki” miesiąca za obrazę nie tylko tych wszystkich, którzy chcą wreszcie poznać prawdę o tragedii w Smoleńsku, ale i wyznawców wszystkich religii świata. Pospieszalski reagował ostro. Zastąpił prowadzącą program, gdyż to przede wszystkim ona powinna zareagować. No cóż trening czyni mistrza. Może za kilka lat…. Pojedynek na słowa do obejrzenia m. innymi tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=qXl54XF6K_U

Oj dzieje się w Polsce, dzieje! Nawet zakony męskie i żeńskie przystąpiły do ostrej walki o wolność słowa. Przełożeni instytutów życia konsekrowanego (40 tys. członków) skierowali do KRRiT list, w którym czytamy między innymi: „Wykluczenie TV TRWAM z grona nadawców mających dostęp do multipleksu cyfrowego, jest swoistym „kneblowaniem ust” katolikom i spycha nasze państwo szczycące się zdobyczami wolności i demokracji, do grona państw, w których nagminnie łamie się prawa człowieka, szczególnie zaś prawo do wolności słowa; tym bardziej, że głos społeczny w postaci ponad 2,3 mln głosów sprzeciwu przekazanych do KRRiT, zdaje się być zupełnie ignorowany.” Dokument powstał na konferencji „Doświadczenie wiary osób konsekrowanych a nowa ewangelizacja”, która się rozpoczęła w Krakowie 13 listopada, a dziś tj. 16. kończy (http://www.radiomaryja.pl/informacje/zakony-bronia-tv-trwam/).

Wolności słowa nie da się już ograniczyć. Powstaną kolejne portale, radia i telewizje internetowe. Uaktywnią się kolejne rzesze blogerów i obywatelskich reporterów. Zostali sfilmowani i sfotografowani osobnicy w kominiarkach, chroniący się za szpalerem policjantów a później atakujący Marsz Niepodległości. Wszak poeta głosił – „Spisane będą czyny i rozmowy….”. Nawet głupota aktorów występujących w antypolskim filmie „Pokłosie” produkowanym za rosyjskie pieniądze http://www.wprost.pl/ar/356624/Poklosie-bylo-wspolfinansowane-przez-Rosjan/.

Nic nie ujdzie uwagi dziesiątkom tysięcy dziennikarzy. Bo blogerzy, po pewnym czasie stają się prawdziwymi, rasowymi dziennikarzami. To przede wszystkim portale internetowe obśmiały Maciej Stuhra, występującego w tym żenującym filmie, który chcąc „dowalić” Polakom, trafił na antenę „Radia Erewań” - bo nie pod Cedynią (972r.), a pod Głogowem (1109 r.), i nie do tarcz, a do maszyn oblężniczych, i nie Polacy a Niemcy, przywiązywali zakładników – Polaków - synów polskich obrońców grodu. http://www.wykop.pl/ramka/1320163/stuhr-pod-cedynia-przywiazywalismy-dzieci-jako-tarcze-i-to-jest-super/ .

No cóż jak widać mainstream ogłupia. Celebrytów zwłaszcza! „Głupim ludkiem” łatwiej rządzić. Na szczęście młodzież polska nie ogląda telewizji i głupich filmideł. Ma swój internet i ogłupić się już nie daje!

Tym, którzy próbują również degradować polskie szkoły ograniczając naukę historii, literatury i przedmiotów ścisłych, można tylko współczuć! Zaiste, przejdą oni do historii, a Polaków i tak nie zmienią. Nie tacy próbowali!

Dla pokrzepienia serc przypominam „Daremne żale” Adama Asnyka

Daremne żale - próżny trud,

Bezsilne złorzeczenia!
Przeżytych kształtów żaden cud

Nie wróci do istnienia.

Świat wam nie odda, idąc wstecz,

Znikomych mar szeregu -
Nie zdoła ogień ani miecz

Powstrzymać myśli w biegu.

Trzeba z żywymi naprzód iść,

Po życie sięgać nowe...
A nie w uwiędłych laurów liść

Z uporem stroić głowę.

Wy nie cofniecie życia fal!

Nic skargi nie pomogą -
Bezsilne gniewy, próżny żal!

Świat pójdzie swoją drogą.

Jadwiga Chmielowska
http://www.sdp.pl/daremne-zale-felieton-jadwiga-chmielowska

Brak głosów

Komentarze

Witam Panią: przytoczę napisane przez Panią słowa:

"2/3 społeczeństwa żąda powołania niezależnej komisji międzynarodowej"... Hmmm: w mojej ocenie - już powinna działać, prawda?

Kto tutaj jest dla kogo: my dla rządu, czy - wybrany przez nas rząd - dla nas? Po co ta cała biadanina, absorbująca zbytecznie umysły Polaków od kwietnia 2010 roku? Tylko im (rządowi) jest potrzebna, aby - odwrócić naszą, wszystkich Polaków, od ich rzeczywistej dla Polski działalności...

A może tak: małe referendum? Koszty - będą nieporównywalnie mniejsze (uprzedzam jazgot "budżetu") od ponoszonych dotychczas i spodziewanych, jeżeli sprawa ta się szybko nie wyjaśni. Kosztów ponoszonych przez obywateli tego kraju, także na forum międzynarodowym, ponieważ poważni - śmieją się z Nas w kontekście, także tej, sprawy

pozdrawiam serdecznie

Krzysztof Kaznowski

Vote up!
0
Vote down!
0

Krzysztof Kaznowski

#307046

Zaglądnij do ustawy, która mówi o referendum. Weź także pod uwagę i to, że marszałek sejmu (ta, co kopała na metr wgłąb) z całą pewnością wsadzi głęboko do "zamrażarki sejmowej" wniosek obywatelski dotyczący referendum, a Donaldinio Tuskolini czy Bur-Komoruski wyśle swojego konserwatora tej "zamrażarki", aby obniżył jej temperaturę, na ile to będzie tylko możliwe. Wówczas ów projekt pod wpływem bardzo niskiej temperatury po prostu... rozkruszy się na drobniutkie strzępy (jak to papier).
Jesteś blisko rozwiązania, ale myśl i kombinuj dalej. Jak wiesz, myślenie ma przyszłość.

Pozdrawiam, Satyr 
________________________ 
"I złe to czasy, gdy prawda i sprawiedliwość nabiera wody w usta".  
(ks.J.Popiełuszko)

Vote up!
0
Vote down!
0
#307060

... blogerzy mają tę przewagę nad dziennikarzami mediów mainstreamowych, że są naprawdę niezależni. Wyjątek stanowią ci blogerzy, którzy usiłują pisać na portalach kontrolowanych przez "poprawnych politycznie". Wówczas ich napisanym tekstem zajmuje się najczęściej moderator z... nożyczkami albo gumką.
Ale na portalach niezależnych owi blogerzy świetnie wypełniają lukę informacyjną, jaką pozostawiają po sobie pseudo-dziennikarze najemnicy, czyli... "użyteczni durnie" będący na usługach libertyńsko-platformerskiej tuskolandii, jakże dalekiej od promowania wartości moralnych, etycznych, narodowych i patriotycznych.
To, że większość tekstów blogerów jest profesjonalnie zredagowana, pisana poprawną polszczyzną, - świadczy o tym, iż ta część polskiego społeczeństwa nie dość, że posiada wiedzę, to na dodatek potrafi ją przekazać w przystępny i zrozumiały sposób. A tego niejednokrotnie brakuje... pismakom, którzy szumnie nazywają siebie dziennikarzami, publicystami i Bóg wie jeszcze jakimi niezastąpionymi ludźmi w mediach.

Zatem Szanowni Blogerzy!
- Piszcie jak najwięcej, ale z rozwagą, mądrze, a owi wcześniej wspomniani przeze mnie "redachtory" i pismaki z coraz większym trudem będą się przebijać ze swymi kłamstwami.  

Pozdrawiam, Satyr 
________________________ 
"I złe to czasy, gdy prawda i sprawiedliwość nabiera wody w usta".  
(ks.J.Popiełuszko)

Vote up!
0
Vote down!
-1
#307057