Warszawa: VII Katolickie Dni Filmowe (2-3 marca)

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Kultura

W dniach 2 - 3 marca 2013 roku w Centrum Łowicka w Warszawie (Mokotów - ul. Łowicka 21) odbędą się VII Katolickie Dni Filmowe, organizowane przez Fundację Św. Kazimierza Królewicza. To wydarzenie od siedmiu lat gromadzi mieszkańców Warszawy na pokazach filmów, często niedostępnych w programowej ofercie kinowej i telewizyjnej.

Termin tegorocznego przeglądu zbiega się z Narodowym Dniem Żołnierzy Wyklętych. Nawiązując do tego święta zostaną zaprezentowane 2 filmy dokumentalne: „Kapelan wyklęty - kapelan Polski Podziemnej” w realizacji Bernadety Grabowskiej i Piotra Grabowskiego oraz „Sny stracone sny odzyskane” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Ten film otworzy sobotni przegląd filmów patriotyczno-historycznych. Zobaczymy także 2 inne filmy autorstwa Arkadiusza Gołębiewskiego. „Duchem Ciosany” to dzieje polskich przemian minionego trzydziestolecia, wplecione w historię obecności niezwykłych krzyży, której początkiem stal się wielki krzyż z pamiętnej papieskiej Mszy św 2 czerwca 1979 r. na Placu Zwycięstwa w Warszawie. „Historia Kowalskich” to wstrząsający obraz losów tytułowej rodziny, która, jak wiele polskich rodzin, za próbę pomocy sąsiadom - polskim Żydom zapłaciła życiem. Przewidziane jest również spotkanie z reżyserem.

Kolejnym filmem z gatunku dokumentu historycznego będzie obraz Ewy Stankiewicz „Trzech kumpli” - dramatyczna historia trzech przyjaciół - Staszka Pyjasa, Lesława Maleszki i Bronisława Wildsteina. Przedstawiona w filmie rekonstrukcja wydarzeń odsłania kulisy funkcjonowania SB w czasach PRL-u.

Sobotnie projekcje zakończy amerykański dramat wojenny „5 dni wojny” inspirowany wydarzeniami zbrojnego konfliktu gruzińsko-rosyjskiego w sierpniu 2008 r. Film w polskiej wersji zawiera dokumentalne fragmenty wystąpień ś.p. Lecha Kaczyńskiego podczas wiecu w Tbilisi.

Drugi dzień pokazów rozpocznie się projekcją filmu „Skarga” - filmową biografią ks. Piotra Skargi. W tym roku po raz pierwszy w programie Katolickich Dni Filmowych znalazł się film animowany. Będzie to interesujący obraz w reż. Bruce M. Morrisa „Największy z cudów” prod. USA – dramat religijny zbudowany wokół trzech postaci zagubionych w problemach współczesnej egzystencji. Ich życie zyskuje pełny wymiar, kiedy prowadzeni przez Aniołów Stróżów odkrywają istotę Mszy św. Producentem filmu jest Pablo Jose Barroso, który wcześniej zrealizował głośny film „Guadalupe”. Niebawem, 5 kwietnia b.r. na ekrany kin w Polsce wejdzie jego superprodukcja „Cristiada”, która mimo znakomitej obsady nie może się przebić do szerokiej dystrybucji światowej z powodu niepoprawnej politycznie treści.

W bloku programowym Kościół w świecie zobaczymy filmy dokumentalne organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie i „Open Doors – w służbie prześladowanym chrześcijanom”. Będą to 2 filmy w reżyserii Agnieszki Dzieduszyckiej-Manikowskiej: „Ziarno w cierniach” przedstawiający odradzający się kościół katolicki na Białorusi i „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” ukazujący pracę polskiego misjonarza w Gruzji. Open Doors zaprezentuje 2 filmy dokumentujące prześladowania kościoła w Korei Płn. i sytuację chrześcijan w Egipcie. Po projekcji widzowie będą mieli okazję spotkać się z przedstawicielami organizacji Open Doors. Blok zakończy reportaż Telewizji TRWAM „ Ziemia Święta - Ziemia bez chrześcijan ?” - próba odpowiedzi na pytanie, czy możliwy jest scenariusz Ziemi Świętej bez chrześcijan.

Ostatnią pozycją niedzielnego wieczoru będzie pełnometrażowy, oparty na prawdziwej historii film fabularny „October Baby” (Październikowe dziecko). To poruszająca opowieść o dziewczynie, która szukając swej biologicznej matki odkrywa, że urodziła się w trakcie nieudanej aborcji.

W trakcie imprezy czynny będzie dobrze zaopatrzony bufet.

Wstęp na projekcje jest bezpłatny.

Szczegóły na stronie www.fundacjaswkazimierza.pl

Patronat medialny nad VII Katolickimi Dniami Filmowymi objęło Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy: http://www.ksd.media.pl/aktualnoci/995-warszawa-vii-katolickie-dni-filmowe-2-3-marca

--
Biuro Prasowe
Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy

Brak głosów