Postulat do Igora Janke

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Mnożą się w mediach doniesienia i ostrzeżenia przed spodziewanymi efektami reform edukacyjnych pani Hall i sądzę,że byłoby celowe zorganizowanie pod patronatem salonu24 dyskusji z udziałem ekspertów, prawdziwych a nie tych z MEN, polityków i renomowanych publicystów. Tematem powinno być zagadnienie jak cofnąć koszmarne efekty reform niszczących szkolnictwo po r. 1989. Mnożą się też doniesienia o protestach rodziców związanych z zamykaniem małych szkół. Jeszcze niedawno narzekano na przeludnienie szkół, zbyt dużą ilość dzieci w klasach i konieczność pracy na dwie zmiany i co ?

Efekty, choćby w polszczyźnie, słychać na ulicy, w radio i w telewizji, widać na portalach internetowych, na blogach,w poziomie komentarzy i w polityce. Bez rozwiazania tego problemu - a jest to problem kapitału ludzkiego i kapitału społecznego - nie ma co marzyć o jakimkolwiek postępie w pozostałych sferach życia. Powtarzam - nie ma co nawet marzyć a do tego dodam,że niektóre reformy są jedynie leczeniem skutków a nie przyczyn, są więc wyrzucaniem pieniędzy w błoto.

Głosów krytycznych jest mnóstwo, sam krytykuję edukację od lat,ale potrzebne jest przekroczenie masy krytycznej krytyki tego stanu rzeczy i dlatego niezbędne jest bezustanne wałkowanie tego problemu.

Gdybym spotkał złotą rybkę, która zechciałaby spełnić jedno z moich życzeń , to miałbym poważny problem - czy wylać Platformę na zbity pysk czy też raczej zamknąć polską szkołę. I chyba zdecydowałbym się na zamknięcie polskiej szkoły - a przy okazji załatwiłbym i problem Platformy, bo ustałby automatycznie dopływ świeżych, burackich kadr.

Żeby komuś, jakiemuś dogmatykowi ślepemu na jedno oko nie wydawało się,że edukacja to problem wycinkowy, dodam parę uwag na temat systemowej rangi edukacji.

Nasza cywilizacja przeżywa poważny kryzys, objawiający się ekscesami rozpasanego konsumpcjonizmu, owocującymi kryzysami finansowymi, a te kryzysy biorą się przede wszystkim z kryzysu jednostki (słynna teoria "korozji charakteru" Sennetta ) oraz błędnych rozwiązań instytucjonalnych, także z kryzysem jednostki bezpośrednio powiązanych. Pojawiają się więc rozmaite zagrożenia wolności jednostki, związane także z osłabieniem więzów wspólnotowych, które tę wolność dotychczas gwarantowały - kryzys państwa, zadłużenie państwa. Mnóstwo jest oznak rozmaitych kryzysów szczegółowych jak zapaść wychowawcza,zapaść edukacyjna, które objawiły się w fenomenie Ruchu Palikota.

Jednym z nielicznych rozwiązań, leczących przyczyny a nie skutki jest oddziaływanie na jednostkę poprzez zapewnienie jej nowego rodzaju kompletnej edukacji i wychowania, zgodnie zresztą ze starą maksymą,ze taka będzie przyszłość, jak młodzieży chowanie.To jest zagadnienie ponadczasowe. Klucz do odwrócenia grożąćej nam zapaści cywilizacyjnej leży więc w sferze edukacji , bo stąd bierze się kapitał ludzki a następnie kapitał społeczny i dlatego warto o tym rozmawiać by zapobiec marnowaniu pieniędzy na źle ukierunkowane reformy w kwestiach drugorzędnych.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

To,ze ten list ukazał się w S24,to jest zrozumiałe...chociaż
uważam,ze bez sensu!
Dlaczego to zostało opublikowane na niepoprawnych.pl,to juz
wie tylko autor.
Zwracanie sie do Igora Janke z czymkolwiek,to strata czasu.
Ten pan jest nastawiony na włażenie w pewna część ciała PO.
Dawniej siedział na barykadzie okrakiem,była za a nawet przeciw,trochę za PiS-em,troche za PO,bardzo za PJN!
Po napisaniu listu do Zdrojewskiego i otrzymaniu od niego
odpowiedzi:"owszem,ale koniec z jazda po Tusku i PO na S24"
Igor kupił cysternę wazeliny,wziął do współpracy Krawczyka
oraz moderatorów z Onetu!
Zdrojewski finansuje Krytyke Polityczną Sierakowskiego
i lewackie media!
Dorzuca też Jankemu trochę kasy na propagowanie w S24 różnych pajaców od osoby palikot,Millera i platfusów!
Zobacz szanowny autorze,ile osób zostało wywalonych z S24!
Ile osób tu weszło z S24...
Pisanie do Jankego w tej sprawie,to błąd,a nawet strata czasu i działanie wprost odwrotne do zamierzenia...
Patryk G.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#226063

Wychodzę z założenia,że kropla drąży skałę. Ponadto uważam,że koncepcje uzdrowienia systemu wiążą się raczej z naprawianiem skutków zamiast z usuwaniem przyczyn. Naprawa systemu edukacji nie wiąże się w takim stopniu z emocjami politycznymi jak ewentualne reformy w innych dziedzinach. Notkę umieściłem też na niepoprawnych ze względu na tematykę, a nie ze względu na Igora Janke.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#226069

Tam jest obszerne omówienie "reform" szkolnictwa...
Nawet Giertycha pochwalono,że niczego nie zepsuł.
Hall powinna iść pod TS i do pudła!
Ja sam widzę podczas rozmów z kandydatami na studia,co soba
prezentują...DNO!
Dalej jest juz tylko gorzej I O TO CHODZI!
Ciemnym tłumem,analfabetami i nieukami da sie rzadzić bez
wychodzenia z łóżka...przez telefon do TVN24 i GW!
Notka w sumie jest OK,pełna zapału i emocji...tylko nie trafi.
A nawet jak trafi,to co z tego?
Pozdrawiam serdecznie Patryk G.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#226074

Tak trudno było zmienić tytuł?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#226068

Po co zmieniać tytuł ? Niech będzie wiadomy pierwotny adresat. Ale to nie wyklucza adresatów innych, opcjonalnych.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#226071