Salut rzymski? Nie ma czegoś takiego, bo nikt nie wie jak pozdrawiano się w starożytnym Rzymie

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Świat

Bzdura, jakoby w starożytnym Rzymie pozdrawiano się wyciągniętą ręką, wzięła się z obrazu "Przysięgi Horacjuszy" z 1784 roku, autorstwa Jacques'a-Louis Davida.

Mit o salucie rzymskim przejęła kultura popularna na przełomie XIX i XX w. w sztuce i filmach, które przedstawiały salut jako starożytny rzymski zwyczaj. Najważniejszym filmem, który upowszechnił tę nieprawdę, jest włoska superprodukcja, niemy film "Cabiria" z 1914 roku, do którego napisy napisał nacjonalistyczny poeta Gabriele d'Annunzio, a który w 1919 roku rzekomy salut rzymski rozpowszechnił wśród włoskich faszystów.

Zresztą, ten film m.in. pokazuje, jak paru ludzi, w tym silny czarny niewolnik (aktor był biały, ale pomalowany na czarno), ratuje dziecko przeznaczone na ofiarę pogańskiemu bożkowi Molochowi. Posąg Molocha był wzorem dla tego posągu, który został wystawiony niedawno w rzymskim Koloseum, miejscu kaźni chrześcijan.

Gest o nazwie „Salut Rzymski” od wielu lat stosowany był przez rasistowski i antykatolicki Ku Klux Klan w południowych stanach USA.

Gest otwartej ręki w mowie ciała (m.in. w filmie "Cabiria") oznacza uczciwość, otwartość, szczere, dobre, pozytywne intencje.

Jak zauważył pewien amerykański badacz (film jest na YT ale nie pamiętam nazwiska), cechą wszystkich –izmów jest kolektywizm, i to jest właśnie wspólna cecha faszyzmu, nazizmu i komunizmu. Samodzielne myślenie dla tych systemów jest wrogie. Grupa-większość, ma zawsze rację.

Zresztą, pamiętam nazistowski ruch skinowski z lat 90-tych w Polsce i reprezentujący go "nazi skins" – najbardziej znienawidzoną subkulturę. Znienawidzoną nawet przez skinów-narodowców. Polacy-naziści? To oksymoron. Rozumiem, że jako Polacy mamy frustrację z powodu naszej historii, jak zostaliśmy potraktowani w XX wieku (dziś byłoby nas ponad 55 milionów), ale nie tak ma wyglądać leczenie kompleksów.

"Nazionale" po włosku oznacza „krajowy”. Jednak pojęcie „nazizm” wywodzi się z „nationalsozialismus”, co z niemiecka oznacza narodowy socjalizm – to hańbiąca niemiecka ideologia uważająca Polaków za podludzi. Ideologia baranów, którzy sami mieli wiele kompleksów ze swoim poprapranym ideologiem jebni....ym Adolfem.

Uważanie się za polskiego nazistę, to nic innego jak zdrada, wyrażana przez sfrustrowanych i zakompleksiałych debili, pragnących być na miejscu niemieckich morderców-barbarzyńców.

A tak w ogóle, nazizm to okultyzm. Gdy nazistowskie świnie zaczęły przegrywać pod Stalingradem, degenerat Himmler rozpętał piekło Holocaustu, ofiary całopalnej składanej swoim popapranym niemieckim bożkom.

A zresztą, proszę pooglądać filmy pokazujące Hitlera z wyciągniętą ręką – „przewodnik” (fuhrer) zachowywał się jak nienormalny. Naziści z poparciem swojego narodu przeprowadzili akcję T4, polegającą na mordowaniu osób upośledzonych i chorych psychicznie. Tymczasem sami powinni być leczeni w zakładach zamkniętych.

Zdjęcie: w prawym górnym rogu widzimy obraz "Przysięgi Horacjuszy" z 1784 roku, autorstwa Jacques'a-Louis Davida, w lewym dolnym kadr z filmu "Cabiria" z 1914 roku. Pozostałe dwa zdjęcia to amerykańscy rasistowscy i antykatoliccy protestanci zrzeszeni w KKK z zapewne wielkim kompleksem nizszości, choć oficjalnie uważają się "za lepszych".

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:8)

Komentarze

"24 listopada 1933 wprowadzono ustawę o ochronie zwierząt – Tierschutzgesetz. Adolf Hitler zapowiedział kres okrucieństwu wobec zwierząt: „Im neuen Reich darf es keine Tierquälerei mehr geben”. („W nowej Rzeszy nie będzie więcej dopuszczalne okrucieństwo wobec zwierząt”

https://www.google.com/search?q=hitler+prawo+dla+zwierzat&oq=hitler+prawo+dla+zwierzat&aqs=chrome..69i57.19249j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Dziękuję za wartościowy wpis,

Pozdrawiam serdecznie- Szanownego Pana Romualda,

MM

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1662487

...bardzo kochał zwierzęta. Ten sławny Człowiek Roku tygodnika "Time" 1938 narobił światu sporo kłopotów.

Pozdrawiam!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Romuald Kałwa

#1662502

"Anatomia ludzkiej destrukcyjności " : Erich Fromm

Książka po którą sięgałam nie raz, 

dodatkowo Alfi był nekrofilem.....jak mówił , usypiał siebie i słuchaczy w odróżnieniu od Stalina - sadysty. ciągle na " baczności"

Alfi usypiał też małe dzieci.........lululu....lululu....

Pozdrawiam,

MM

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1662550

Tak właśnie ( jak w wykonaniu "Marii Magdaleny" ) powinny wyglądać: riposty, rzeczowe głosy w dyskusjach , w necie,  a nawet w sejmie czy środkach przekazu . Bez jarmarcznej kłótni, jeden spokojny celny, beznamiętny głos działający jak zapora przeciwko sterotypom i naginaniu rzecyzwistości.

Z szacunkiem- Marek Mozets.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Mozets

#1662779