Trzeba być jak Erdogan...;)

Obrazek użytkownika Klonowy Liść
Świat

STAMBUŁ, 23 października (Reuters) – Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział w sobotę, że nakazał ministerstwu spraw zagranicznych ogłoszenie 10 ambasadorów z krajów zachodnich „persona non grata”. Przyczyną tej reakcji, było wezwanie przez rzady europejskich państw skierowane do władz tureckich o uwolnienie  Osmana Kavali.

Kavala jest w więzieniu od czterech lat, oskarżony o finansowanie ogólnokrajowych protestów w 2013 roku i udział w nieudanym zamachu stanu w 2016 roku. Pozostał w areszcie podczas jego procesu i zaprzecza oskarżeniom.
Kawala został uniewinniony w zeszłym roku z zarzutów związanych z protestami z 2013 roku, ale w tym roku orzeczenie zostało uchylone i połączone z zarzutami w innej sprawie dotyczącej próby zamachu stanu. 
Kavala powiedział w piątek, że uczestnictwo w jego procesie byłoby „bezsensowne”, ponieważ uczciwe przesłuchanie było niemożliwe, biorąc pod uwagę ostatnie komentarze Erdogana. Następna rozprawa w sprawie przeciwko Kavali i innym odbędzie się 26 listopada.
Wydalenie 10 ambasadorów, z których siedmiu reprezentuje rządy sojuszników Turcji z NATO, oznaczałoby najgłębszy rozdźwięk dyplomatyczny z Zachodem podczas 19 lat sprawowania władzy przez Erdogana.

We wspólnym oświadczeniu z 18 października ambasadorowie Kanady, Danii, Francji, Niemiec, Holandii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych wezwali do sprawiedliwego i szybkiego rozwiązania sprawy Kavali i o jego " pilne zwolnienie".  Tureckie MSZ  nazwało to oświadczenie nieodpowiedzialnym.

„Dałem niezbędny rozkaz naszemu ministrowi spraw zagranicznych i powiedziałem, co należy zrobić: Tych 10 ambasadorów należy natychmiast ogłosić persona non grata. Proszę to zrobić natychmiast” – powiedział Erdogan w przemówieniu.
„Jeżeli poznają i zrozumieją Turcję pozostaną. W dniu, w którym nie poznają i nie zrozumieją Turcji, odejdą” – powiedział, wiwatując z tłumu w północno-zachodnim mieście Eskisehir.
Ambasady USA, Niemiec i Francji oraz Biały Dom i Departament Stanu USA nie odpowiedziały natychmiast na prośby o komentarz.
Erdogan powiedział wcześniej, że planuje spotkać się z prezydentem USA Joe Bidenem na szczycie G20 w Rzymie w przyszły weekend.

Sześć zaangażowanych krajów to członkowie UE, w tym Niemcy i Francja. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli powiedział na Twitterze: „Wydalenie dziesięciu ambasadorów jest oznaką autorytarnego dryfu tureckiego rządu. Nie damy się zastraszyć. Wolność dla Osmana Kavali”.
Erdogan był cytowany w czwartek, mówiąc, że ambasadorzy, o których mowa, nie wypuszczają „bandytów, morderców i terrorystów” z więzień we własnych krajach.
Europejski Trybunał Praw Człowieka wezwał do natychmiastowego uwolnienia Kavali pod koniec 2019 r., twierdząc, że nie ma uzasadnionego podejrzenia, że ​​popełnił przestępstwo i stwierdzając, że jego zatrzymanie miało na celu tylko jego uciszenie.
Podobne orzeczenie wydała w tym roku w sprawie Selahattina Demirtasa, byłego szefa prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), przetrzymywanego w więzieniu od prawie pięciu lat.

Rada Europy, która nadzoruje wykonanie decyzji ETPC, zapowiedziała, że ​​rozpocznie postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Turcji, jeśli Kawala nie zostanie uwolniony.

Erdogan says Turkey is set to banish 10 Western ambassadors | Reuters

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (13 głosów)

Komentarze

Erdogan by wiedział co zrobić z polską kastą sędziowską
Dwa dni i problem znika.
Choć nie dla wszystkich.
Grabarze nie nadążyliby ich grzebać

Vote up!
0
Vote down!
0
#1633903

...mieć taka pozycję jak Turcja. Z krajem, z którym się liczą, rozmawiają inaczej. Choć jak widzimy też używają podobnych metod.

Vote up!
26
Vote down!
-3

Krispin z Lamanczy

#1633925

To prawdziwy maz stanu a nie marionetka.Gdyby takie pajace jak Tusk i jego poplecznicy probowali swoje poglady przedstawiac przeciwko lini politycznego bytu w Turcji to dawno by chodzili w pasiakach.Dla mnie nie ma wiekszego znaczenia ze armia turecka jest potezna,ale licza sie fakty twardego postepowania wobec skomunialej unii jewropejskiej.Oni bardzo dobrze wiedza co to znaczy patriotyzm a nie wyswiechtane  hasla takiej  np Lempart potrafiacej krzyczec spierdalaj co przypomina zachowanie menelki na imprezie alkocholowej pod mostem Kierbedzia w latach 60-tych ubieglego stulecia.Bardzo ciekawy jestem czy my polacy doczekamy sie takiego przywodcy o tak odwaznym i stanowczym postepowaniu jak Pan Erdogan?

Vote up!
18
Vote down!
-3

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1633962

bardzo was prosze o nie chowanie sie za minusami,ale otwarta wymiane zdan.To  nie boli chyba ze nie macie tesciowej z telefonem jak to ma wasz wybitny Tusk. Zapewniam ze wasze postepowanie prowadzi tylko do coraz wiekszych napiec spolecznych a mysle ze taki sposob rozwiazywania waszych flustracji przyprawi was o przedwczesny udar mozgu lub zawal serca,a co wtedy?Czy napewno chcecie aby w polsce byly przed kazdym urzedem takie zasieki jak sa w Brukseli przed polakami strajkujacymi w obronie nie tylko Turowa ale nas wszystkich polakow?Nie podoba wam  sie polska to nie ma problemu przesiedlic sie i tam prowadzic swoje antyspoleczne powinowactwo.Mysle ze tym wprawie was w szybkie stawianie palek nawet swoim ktorzy funkcjonuja na tym portalu.

Vote up!
13
Vote down!
0

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1633979