Niepodległość? Co to jest?

Obrazek użytkownika Klonowy Liść
Świat

Dyskusja o niepodległości i niezależności państwowej w dzisiejszym świecie jest  bardzo niejasna. Światowa dominacja USA jako monopolisty się kończy i świat zaczyna być dzielony na strefy wpływu innych ośrodków władzy. I tak oprócz  Waszyngtonu  dzisiaj wyłania się  Bruksela, Moskwa i Pekin. Kto gdzie jest przypisany albo jest już jasne, albo proces jest w toku. 

Takim klasycznym przykładem  do  analizy  jest kształtująca się od nowa sfera wpływów Moskwy. Moskwa rozszerza wpływy nie poprzez okupację wojskową, ale poprzez powiązania gospodarcze. Piszę o tym dlatego, że w Moskwie na konsultacje w sprawie podziału postsowieckich terytoriów  przyjechała Wiktoria Nuland, podsekretarz stanu w rzadzie Bidena. W tym wypadku chodzi o Ukrainę. Dyskurs toczy się między Brukselą, Waszyngtonem i Moskwą.  Prezydent  Zelenski  ubiegał się o protekcję Brukseli, ale po spotkaniu z nim  tak Merkel jak i Macron zaraz zadzwonili do  Putina.  Dzisiaj Zełenski gościł przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen w Kijowie, gdy Europa zmaga się z kryzysem gazowym po gwałtownym wzroście cen i spadku rezerw. Zelenski domaga się większej protekcji w sprawie gazociągu przez Ukrainę. 

Prezydent Rosji Władimir Putin podkreślił w zeszłym tygodniu, że jego priorytetem nie jest postawienie Ukrainy „w trudnej sytuacji”, ale bycie „całkowicie wiarygodnym partnerem” Europy na rynku energetycznym. Jednocześnie szef Kremla powiedział, że ukraińskie gazociągi nie były naprawiane „od dziesięcioleci”, a zwiększenie dostaw przez kraj postsowiecki może prowadzić do „negatywnych konsekwencji”.
– W każdej chwili może tam coś wybuchnąć! – miał powiedział Putin, o czym zawiadamiają Francuzi. https://www.france24.com/en/live-news/20211012-ukraine-demands-greater-support-from-lukewarm-eu

Innym przykładem jest Armenia i  inne państwa Południowego Kaukazu. Tam zaczyna sięgać Turcja i Iran i znowu Armenia ze strachu przed  agresją  muzułmańską jak setki lat temu, zabiega o opiekę Moskwy, nawet nie licząc na Brukselę. 

Jest niejasna sprawa Serbii; z jednej strony ma duże wpływy chinskie, stara się nieskutecznie o  wpływy Brukseli, ale już po Kosowo  sięga Albania, tj. Tirana wystąpiła o formalne włączenie Kosowa do własnego terytorium. W tym wypadku interwencja Moskwy zapobiegła temu. Oprócz tego Serbia ma najtańszy w Europie gaz  z  tureckiego  gazociągu, a to dzięki temu, że w czasie kiedy gaz był tani, Serbia podpisała wieloletnią umowę z Gazpromem.

Oczywiście jasne jest, że zaczęła się nowa "zimna wojna".  To już jest oficjalna i znana sprawa. Kształtują się dwa bieguny; w Pekinie i Waszyngtonie. Obie te stolice ubiegają się o poparcie. Spotkanie Bidena i Putina było właśnie takim aktem zjednywania sobie Moskwy dla sprawy Waszyngtonu, tak jak i obecna wizyta Nuland. Oczywiście  USA popierają  Ukrainę, ale nie wiadomo jak mocno, w przypadku kiedy Chiny wkraczają do Afganistanu, chinskie wpływy są w Iranie, jak również  w południowych postsowieckich państwach, oprócz tego jest Korea Pn. z  bronią jądrową. (?) 

A tak to państwa zachowują się jak dzieci; okładają się sankcjami. Kongres USA  nałożył sankcje na szereg Rosjan i im nie pozwalają wjezdżać do swojego kraju, Rosja również  nałożyła sankcje na amerykańskich polityków. Właśnie  Nuland była takimi sankcjami obłożona ze strony rosyjskiej i aby móc przyjechać do Moskwy, trwały pertraktacje  kogo spod sankcji  uwolnią w Waszyngtonie. W tym wypadku cena była wysoka, sankcje zdjęto z kogoś z Rosji. 

https://thehill.com/policy/international/russia/576149-russia-us-lift-targeted-sanctions-so-nuland-can-visit-moscow

Nuland ma przebywać w Moskwie kilka dni i jak dotąd rozmowy nie przyniosły wielkiego postępu. 
https://www.washingtonpost.com/politics/russia-reaffirms-opposition-to-us-presence-in-central-asia/2021/10/12/0f547490-2b5b-11ec-b17d-985c186de338_story.html

W Europie w polityce dominują Niemcy i Francja, ale  zaczynają się wpływy muzułmańskie.  W mieście Kolonii  muzułmanie dostali pozwolenie na głośne nawoływanie muazina do modlitwy w każdy piątek, przez 5 minut.  W Niemczech mieszka 5.5 mln. muzułmanów,  głównie pochodzenia tureckiego  i mają 3000 meczetów. 
Czechy  zaczynają  zbliżać się do Francji  w kooperacji  z zakresie energii nuklearnej. 
Premier Polski, M. Morawiecki deklaruje, że wszelkie głosy o Polexie, są nieprawdziwe i Polska pozostaje w Unii, bo "Polska jest sercem Europy."  

Polish PM Morawiecki: Polexit nothing but "fake news" (rmx.news)

 

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.1 (6 głosów)

Komentarze

Mój  nick  budzi większe zainteresowanie od tego co ja piszę  w proponowanym tekście  mojego blogu.  To jest  najdziwniejsza reakcja jak do tej pory  jaka  mnie spotkała. 

Vote up!
4
Vote down!
0

Anna K.

#1633002

Obserwuje tez flirtowanie  Victorii Nuland z Putinem i sadze ze jak to w polityce, tego co najwazniejsze sie dyskutuje naogol w swietle flaszu mediow. Co tam moglo byc negocjowane? 

Wbrew mniemaniom powszechnym swiat obecnie zaczyna byc nie dwubiegunowy ale trojbiegunowy. Tym trzecim biegunem obok wymienionych przez Pania jest Niemiecko- Rosyjski

mariaz przemyslu z surowcami. To na razie jest tylko coraz bardziej zaciesniajaca sie wspolpraca

energetyczno- przemyslowa. Rosja coraz bardziej sie laczy z Niemcami poprzez dostawy energii

natomiast Niemcy w zamian buduja w Rosji fabryki i dostarczaja do nich urzadzenia. Na razie nie

ma wspolpracy militarnej, bo to byloby stapanie po grzaskim gruncie. Jezeli Niemcy przelicytuja

we wspolpracy z Rosja Chiny, trzeci biegun tego swiata moze stac sie faktem. Rosja zdaje sobie sprawe z zagrozen jakie dla niej potencjalnie stanowia potezne Chiny. Chinczycy zaludniaja

Syberie bez oficjalnie deklarowanej emigracji. Robia to na rozne sposoby, miedzy innymi poprzez

malzenstwa, ktore zawieraja ze swoimi zimkami wczesniej tam mieszkajacymi. Wszyscy wiemy

ze jak Chiny sie w cos zaangazuja, to sa to mega liczby. Rosja wie ze sama Syberii nie utrzyma

dlatego sojusz i bliska wspolpraca z unia, a moze w przyszlosci tez militarna, zdaje sie

kusic Rosjan, bo co im pozostalo? Ameryka natomiast uznala ze angazowanie sie w Europie

raz ze zbyt duzo ja kosztowalo, a dwa ze w Rosji juz nie ma komunizmu i to zagrozenie ktore

ich wepchnelo do Europy juz nie istnieje. Tylko pytanie jest: jak w tym ukladzie ma grac Polska?

Moim zdaniem musi tak grac, aby Wilk i NIedzwiedz Polski nie pozarly. Polsce potrzebny jest

lisi spryt. 

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
0

JanStefanski

#1633183

na niej, to mało realne. Owszem, Chińczycy mężczyźni szukają kobiet z braku Chinek, ale  to jest niewielka ich ilość. 

Putin nawet zorganizował forum ekonomiczne we Władywostoku, aby tam znęcić ochotników  na podbój  Syberii, ale jak do tej pory, to mały skutek. Na terenach Chin graniczących z Rosją, też  nie ma dużego  zaludnienia. 

Chińczycy  zbudowali mur, aby nie wpuszczać obcych. Raczej nie  powiększają swojego terytorium. Taka duża Mongolia obok, jest prawie pusta.  

 

Vote up!
1
Vote down!
-1

Anna K.

#1633186

Ma Pani racje ze Chinczykom blizej do Mongolii ale zasiedlajac Syberie chca tam doprowadzic do masy krytycznej po to by ja legalnie przejac poprzez referendum. Oni stosuja zasade "kropla drazy skale". Czyli mowiac wprost chca zastosowac pelzajaca aneksje. 

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
-1

JanStefanski

#1633264

Na Syberii nic nie ma. Aby móc za Syberii cokolwiek zrobić, to trzeba dużych pieniędzy. Trzeba inwestycji. Pojedyńczy  zasiedlający Chinczyk nie ma  tam co robić. Owszem  przyjezdżają  handlarze do Władywostoku, sprzedają, coś kupują, żenią się, ale aby moc zasiedlić, to trzeba być legalnym obywatelem, bo trzeba mieć do czynienie z urzędami.  Małżeństwo daje taką leglnośc, ale więcej nic. 

Rosja ma bardzo dużo nielegalnych robotników z byłych republik, znają język rosyjski i  pracują nielegalnie, głównie w budownictwie. Mieszkają byle jak, a zarobek wysyłają do własnych rodzin. Chinczycy nie znają języka rosyjskiego, może minimum do takich niewielkich  handlowych ekskapad, przez granicę. 

W trakcie tej awantury w Donbasie, do Rosji wyjechało sporo Ukrainców, mówiących po rosyjsku.  Putin wprowadził nowe prawo, każdy kto urodził się w ZSRR, może dostać obywatelstwo Rosji.  Ukraincy dostają takie obywatelstwo i jest specjalny program  nadania ziemi; 1 ha  dla  każdego Rosjanina  na siedlisko, czy daczę. . Ten program nie udał się specjalnie, bo co lepsze to wzięli sobie ci co mają lepszy dostęp, ale Ukraincy  i kazdy kto zechce się osiedlić na Syberii, to oprócz ziemi, dostaje jakąś zapomogę na zagospodarowanie i  ma opłacony transport. 

Vote up!
1
Vote down!
0

Anna K.

#1633271