Grodzki & Gowin: dwa bratanki

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

Doprawdy.

 

Obserwując poczynania posła i szefa Porozumienia J. Gowina przychodzi mi na myśl Marszałek Senatu T. Grodzki.

 

Ta sama gestykulacja i mowa ciała. To samo wymachiwanie rękami dla podkreślenia ważności swoich słów. Ta sama modulacja głosu i bijąca z ich postaci mitomania i megalomania połączona z brakiem jakiejkolwiek pokory. Ta sama mentalność.

 

Jeden ciągle podkreśla, że jest trzecią osobą w państwie i zapewne z samouwielbieniem spogląda w lustro widząc swoją facjatę. Drugi zapewne widzi siebie jako drugą a może nawet pierwszą osobą w państwie w postaci Marszałka Sejmu lub nawet Prezydenta RP.

 

Ich ego łatwo można "połaskotać" obiecując jakieś ważne stanowiska lub profity płynące z posiadania władzy.

 

Niemniej pomimo tych podobieństw jest pewna różnica.

 

Otóż o Marszałku Senatu można łatwo powiedzieć, że jest typowym przedstawicielem PO-KO i został wybrany z list tejże koalicji. Natomiast J. Gowin został wybrany z listy PiS w ramach koalicji z PiS i Solidarną Polską. Porozumienie jako samodzielny byt nie miałoby szansy dostać się do Parlamentu.

 

Przez pięć lat J. Gowin męczył się na stanowisku wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Gdy jednak w ostatnich wyborach jego Porozumienie (startujące pod szyldem PiS) uzyskało nadmierną w stosunku do poparcia społecznego liczbę posłów to jego ego i megalomaństwo wyszło z niego niczym "słoma z butów".

 

Tę jego rejteradę można rozumieć w czwórnasób.

 

Po pierwsze jako ucieczkę od odpowiedzialności za ewentualny kryzys, który jest nieunikniony w czasie i po epidemii koronawirusa. On w swoim zaślepieniu być może uważa, że koszty jakie społeczeństwo będzie musiało ponieść będą na tyle wysokie, iż mogą doprowadzić do przedwczesnych wyborów i odwrócenia się wyborców od PiS a tym samym od prezydenta. W tym kontekście warto zauważyć, że J. Gowin jest jak kosiniakowo-kamyszowy kameleon, który zawsze chce być blisko władzy. Jego droga polityczna jest bardzo kręta, ale jego cel chyba jest jednoznaczny: być kimś ważnym. W ostatnich latach był zarówno w rządzie PO jak i PiS-u... Symptomatyczne, nieprawdaż?

 

Po drugie zaś być może jego postawa jest li tylko po prostu wykorzystaniem pandemii dla własnego i tylko własnego ego, które prowadzi go do chęci rozbicia Zjednoczonej Prawicy a tym samym - podobnie jak w pierwszym przypadku - do upadku rządu i rozpisania przedterminowych wyborów. Liczy tutaj na jeszcze większy dorobek poselski, choć dalej uważam, że samodzielnie nie osiągnie nic, więc może ewentualnie dołączyć do PO-KO.

 

Po trzecie. Być może J. Gowin faktycznie chce zostać Marszałkiem Sejmu a tym samym w okresie kryzysu konstytucyjnego związanego z wyborem nowego prezydenta przejąć jego obowiązki, choć na jakiś czas, aby później móc kandydować już na to stanowisko w normalnych wyborach. Niestety tu też przewija się jego wybujałe ego połączone z megalomaństwem i mitomanią.

 

Po czwarte i w kategoriach spiskowej teorii dziejów, choć ja osobiście uważam, że cała historia jest oparta na spiskach. Być może J. Gowin jest i był przez ostatnie lata "uśpionym" koniem trojańskim w ZP, reprezentującym proniemiecką PO-KO. Wcześniej nie musiał być "wybudzany", bo miał za mało "szabel" w Sejmie. Teraz zaś taką siłę ma a ponadto może doprowadzić do przesilenia politycznego w Polsce. Więc jego prowadzący postanowili go "wybudzić ze snu" i nakazali takie a nie inne działanie.

 

Tak czy owak jego postępowanie jest zdecydowanie gorsze niż Marszałka Senatu. O tym ostatnim możemy powiedzieć, że jest naszym (moim) wrogiem i można spodziewać się po nim wszystkiego co najgorsze po totalnej opozycji. Natomiast najgorszy - w kontekście ostatniej jego wolty - jest w tym wszystkim właśnie J. Gowin. Jest takie powiedzenie: "Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam". Ja bym dodał: fałszywych przyjaciół a za takiego fałszywca i kameleona uważam od zawsze J. Gowina. To co robi teraz jest obrzydliwe: w czasie pandemii i walki z nią naraża też konstytucyjną stabilność państwa i chce doprowadzić do chaosu. To tożsame cele jak u totalnych.

 

Jak on uwielbia te konferencje prasowe z nim, jak groteskowo brzmi tembr jego głosu z tą mentorską nutą. No "wypisz wymaluj" T. Grodzki.

 

Doprawdy J. Gowinie, po sienkiewiczowsku: "Kończ waść, wstydu oszczędź!".

 

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

]]>http://krzysztofjaw.blogspot.com/]]>

kjahog@gmail.com

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.6 (22 głosy)

Komentarze

Donek oświadczył , iż nie będzie głosować ; jeśli podobne deklaracje padną z ust moich idoli - Gersdorf , Rzepliński , Juszczyszyn , Hartman , Janda , Stuhr , Ostaszewska , Tuleya , Tokarczuk , Pochanke , Werner, Zawisza czy Ruszkiewicz itd ............to po dopiciu drinka wykurwię z 127-go piętra na beton .

Tylko czy nie szkoda szklanki?

Vote up!
11
Vote down!
-2
#1628028

Od setek lat podli, żądni władzy ludzie o dużym ego, chcieli zniszczyć Polskę. Różne były nasze losy, ale Polska jest i będzie, nawet gdyby stu Gowinów chciało Polskę zniszczyć to  nie damy się ! Nie dość, że mamy najbardziej prymitywną opozycję na świecie. Nie dość, że mamy pandemię to jeszcze właśnie teraz Gowin musi realizować swoje chore ambicje polityczne. Biedna ta nasza Ojczyzna.

Vote up!
11
Vote down!
-1

Nigdy nie przegrywasz, gdy walczysz.Przegrywasz, gdy przestajesz walczyć.
Ryan

#1628090

Po tej wolcie Gowin jest już spalony dla Zjednoczonej Prawicy (PiS-u). Teraz tylko kwestią pozostaje, ilu mu się da urwać posłów podzielających jego nikczemność i podłość. Jeżeli powyżej pięciu to PiS będzie miał kłopot. Mam jednak nadzieję, że aż tylu się nie znajdzie (na razie razem z Gowinem jest trzech). Gowin naiwnie sądzi, że jest w stanie skonstruować nową formację polityczną lub uzyskać jakieś profity od PO-KO. Przeliczył się chyba a teraz jest jak "Zosia-Samosia" tupiąca nóżkami i wołająca "nie bo nie". 

Pozdrawiam

Vote up!
9
Vote down!
-1

krzysztofjaw

#1628093

Biskupi już dali głos wspominając o poszanowaniu układu prawnego. Czują pismo nosem lub mają lepsze informacje niż media?

PS

To wszystko są gierki dla tłuszczy i próba znalezienia jakiejś łajby ratunkowej, bo mimo wszystko Tytanic zbliża się do góry lodowej. 

Pozdrawiam

Vote up!
4
Vote down!
-2

casium

#1628102

  Witam! Nie udało się przewrócić rządu senatem, to próbują prezydenturą. Jeszcze dojdzie walka o stołek schedy w SN, po Niemieckiej agentce. Tym odpadom marzy się Euroazja tandemu Niemiecko-Rosyjskiego. Targowica, to twarz tego układu.

Vote up!
6
Vote down!
0

ronin

#1628267

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika pacyna nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

  Któryś z polskich wielkich pisarz okresu wojny wspominał, jak tuż po ogłoszeniu podpisania paktu pomiędzy 3 Rzeszą a ZSRR, pewna rozpromieniona nauczycielka zapewniała, że dzięki temu porozumieniu "Hitler się ostatecznie skompromitował". Podobnie jest z Jarosławem Gowinem, którego odsądza się od czci i wiary za to, że...pokazuje, iż można być skutecznym politykiem nawet w systemie demokratycznym. Dla jasności nadmienię, że nie wierzę w żaden patriotyzm ani dobre intencje okrągłostołowych nadzorców, niezależnie od tego, pod jakim szyldem chwilowo występują i jakie serdelki wyborcze rzucają pomiędzy motłoch. Prawda jest taka, że Gowin próbował realizować SWOJE cele w ramach PO, a gdy dalsze ich realizowanie stało się wyjątkowo trudne lub wręcz nie możliwe, to przyłączył się do PiS. Tak samo działali bracia Kaczyńscy, choć od 10 lat pozostał już tylko jeden z nich. Efektem tych działań jest obecna sytuacja, gdy "szeregowy poseł" może zwolnić równie szeregową sprzątaczkę Urzędu Pocztowego w Pierdziszewicach, a konsekwencje bezprawności takiego czynu spadną na tego, kto podpisał zwolnienie. Konsekwencją działania J. Kaczyńskiego jest też fakt, iż jego "alianci" nieco "nabrali tłuszczyku" i całkiem słusznie pokazują J. Kaczyńskiemu, że bez nich może tylko sprzątaczki zwalniać, bo arytmetyka sejmowa jest bezlitosna. J. Gowin byłby głupcem, gdyby z okazji nie skorzystał, natomiast decyzja jaką podejmie może zadecydować o jego politycznej przyszłości, choć nie miejmy złudzeń, co tego, że od tej decyzji zależy jego finansowa przyszłość. W końcu, niezależnie od tego, która strona POPiS-u będzie rządzić, J. Gowin zawsze będzie mógł liczyć na synekurę. Czy to w KGHM, czy gdzieś na jakiejś wyższej uczelni, czy może w PAN. Koledzy zawsze mu coś wynajdą, choć- jak się można domyślać-, J. Gowin mierzy nieco wyżej, a do odważnych świat należy. 

Vote up!
3
Vote down!
-5

              

#1628042

Dziękuję za obszerny komentarz, ale jednak zdecydowanie się z jego wymowom nie zgadzam. 

Tak naprawdę pisze Pani (Pan) o tzw. rozgrywkach personalnych poszczególnych partii. Mnie to mierzi, bowiem każdy polityk polski powinien winien walczyć nie o siebie, ale walczyć o dobro Polski i dobro Polaków. Wiem, że często u nas jest inaczej, ale uważam za barbarzyństwo  i łajdactwo zdradę dokonywaną przez J. Gowina. Piszesz (o ile tak się mogę zwrócić) o tym, że w obecnej sytuacji Gowin byłby głupcem, gdyby z niej nie skorzystał. Jest głupcem, ale tylko dlatego, że przedkłada swoje ambicje ponad dobro Polski. Uważam, że jest to jego gwóźdź do politycznej trumny. Chłopiec z przerostem własnego ego przeliczy się, bo kto będzie chciał współpracować z takim chwiejnym i zdradliwym człowiekiem? 

Pozdrawiam

Vote up!
11
Vote down!
-2

krzysztofjaw

#1628059

Są naprawdę w czarnej dupie skoro nawet tego szczura wyciągnęli z nory i wstawili za autorytet. Następny to będzie chyba Trynkiewicz.

 

Nawet jeśli dojdzie do najgorszego, że zostaną sfałszowane wybory (...) to i tak uruchomi to energię społeczną, protesty społeczne wobec władzy!" - Janusz "Dildo" Palikot u Tomasza Lisa.

Vote up!
6
Vote down!
-3

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1628083

No jeszcze jego brakowało. Widać, że są przerażeni i trzęsą "dupciami", bo tak naprawdę zwycięstwo A. Dudy a sromotna porażka M. Kidawy-Błońskiej będzie początkiem końca dla PO-KO. Poza tym zwietrzyli szansę na przeprowadzenie kolejnego puczu (pierwsza próba była w grudniu 2016 roku). To są po prostu kanalie. Inaczej tego czegoś nie mogę nazwać.

Pozdrawiam

Vote up!
11
Vote down!
-1

krzysztofjaw

#1628089

W punkt! 100/100. 

Pozdrawiam serdecznie.

Vote up!
7
Vote down!
0
#1628096

Nie sądzę aby POstKOmuna była jakoś specjalnie przerażona i miała do tego powody - najwyżej kolejny raz się przemalują, zmienią szyld i będzie po sprawie. Raczej zwąchali szansę na przewrót więc "wszystkie ręce na pokład".

Vote up!
1
Vote down!
-1
#1628107

Jak informuje portal Interia, podczas spotkania panowała napięta atmosfera. Prezydent Andrzej Duda miał nie szczędzić krytyki pod adresem niektórych prominentnych polityków PiS. Prezydent jasno wyraził swoje niezadowolenie w związku z postępowaniem kierownictwa PiS względem Gowina.

– Użył ostrych słów w kontekście wypowiedzi najważniejszych osób w partii Kaczyńskiego. Ich zachowanie nazwał "chamskim" – relacjonuje informator Interii, polityk Porozumienia. – Prezydent dodał, że w trudnych decyzjach to politycy Porozumienia byli z prezydentem, a nie PiS. Chodziło mu o weto ustaw sądowych i inne sporne tematy – dodaje. Nazwisko Ryszarda Terleckiego nie padło, ale "kontekst był oczywisty".

– To była ewidentna aluzja do Terleckiego. Pan prezydent wspominał nawet o krakowskich działaczach PiS. Mówił, że też był wielokrotnie atakowany, w różnych sytuacjach. Prosił, żeby to przetrzymać – dodaje źródło Interii z Pałacu Prezydenckiego.

https://dorzeczy.pl/kraj/138212/chamskie-zachowanie-nowe-informacje-ws-spotkania-prezydenta-i-gowina.html

 

Vote up!
3
Vote down!
-2

              

#1628097

....to nie jest wiarygodne źródło informacji, zatem osobiście sprawdził bym w innych miejscach. Po wtóre, Gowin i jego partyjni opowiadając się za wetami, stanęli po stronie kasty. To ma jednoznaczną wymowę. Dziś nie bylo by tego bajzlu, gdyby wtedy sejm, także głosami Porozumienia, odrzucił prezydenckie weto. Zatem mamy tu ładną klamrę, spinającą nam wszyatko razem. A dzisiejsza postawa Gowina, niezależnie od tego, czy są to jego chore ambicje, czy od zawsze był kretem - sprawiają że stajemy na krawędzi bardzo niebezpiecznych napięć. Najbardziej jednak w tym wszystkim dziwi, że polityk tej miary, Gowin, nie myśli kategoriami państwowca, dbającego o dobro Polski, polityka co dba o "dobro wspólne", odkładając swoje polityczne czy raczej personalne ambicje na później, tylko zupelnie bez refleksyjnie i nie bacząc na społeczne koszty, na sytuację utrudniego dzialania gospodarki, walczy o coś, co jest w jego przypadku, efemerydą. Ułudą, zbudowaną na chorej ambicji odgrywania ważniejszego niż jest, bez refleksji nad swoimi możliwościami. Realizuje prymitywną gre politycznego chamstwa, która musi się dla niego w tej sytuacji skończyc co najwyzej chwilowym wzrostem jego akcji, po czym nastąpi błyskawiczny spadek. Bo nic tak nie obnaza polityka jak brak klasy, stylu ktory wzbudza szacunek czy podziw. Chamstwo zas zwykli ludzie dostrzegają intuicyjnie i natychmiast. Taki polityk budzi odrazę u elektoratu. Gowin budzi odrazę, niezależnie od tego w jak bardzo pragmatyczny sposób stara się działać.

Vote up!
7
Vote down!
0
#1628113

Bardzo trafna synteza. Ja osobiście skłaniałbym się do tego, iż jego wybujałe ego idzie pospołu z tym, że ktoś (kto?) go prowadzi jako wcześniej uśpionego kreta w ZP. Jeden z komentatorów wspomniał, że w okresie jego bycia wykładowcą nawiązał ścisłą współpracę z niemieckimi fundacjami. Czy to może coś tłumaczyć? Nie wiem, ale jedno wiem, że PO-KO jest proniemiecka od zawsze, od kiedy KLD powstał podobno za pieniądze BND a D. Tusk jest podejrzewany o to, że jest agentem pod pseudonimem Oskar. Piszę to jako li tylko przypuszczenie, ale zastanawiać się jednak warto... 

Pozdrawiam

Vote up!
6
Vote down!
0

krzysztofjaw

#1628135

Duda2020 idziemy na wybory,

a czerwona zaraza jak sobie chce

Vote up!
10
Vote down!
-2
#1628099

No nie mamy wyjścia. Gromadnie i niech będzie nas jak najwięcej. 

Pozdrawiam

Vote up!
5
Vote down!
0

krzysztofjaw

#1628136

 

Vote up!
8
Vote down!
-2
#1628100

Polskie bagno kipi w najlepsze i nie zauważa, że Trump powiedział coś, co wszyscy dobrze wiedzą, ale jeszcze więcej udaje, że tak nie jest.

https://www.youtube.com/watch?v=0pQ8Vo-vpMQ

PS

"Durnym narodem rządzi się łatwiej".

~  Stefan Pacanek "Myśli o ludziach i świecie.

Pozdrawiam

Vote up!
4
Vote down!
-2

casium

#1628101

Vote up!
4
Vote down!
0


,,żeby głosić kłamstwo, trzeba całego systemu, żeby głosić prawdę, wystarczy jeden człowiek”.

#1628111

trzeba z niego wyciagnac wnioski.

Juz dosc czasu PiS stracilo po ostatnich wyborach do Sejmu i Senatu - zadnych wnioskow z senackiej kleski nie wyciagnieto.

Mam wrazenie, ze Prezes Kaczynski czuje sie zmeczony (wiekiem i... brakiem zrozumienia jego idei, ktora chce zaszczepic politykom PiS), a jego otoczenie - zlozone w wielkiej czesci z "lesnych dziadkow" nie ulatwia mu zycia.

Niestety - w PiS zamiast pracowac nad realizacja ambitnych programow -  (juz przed wyborami do Sejmu i Senatu), wielu politykow zaczelo pracowac  nad wlasnymi politycznymi synekturami i interesami.

W wyborach do Senatu - PiS mial niezbyt silna reprezentacje - a na dodatek w wielu okregach kandydatami byli "spadochroniarze" zupelnie nie powiazani z terenem, na ktorym kandydowali - to byl poczatek "czarnej serii".

Dzisiejsza sytuacja jest poklosiem bledow popelnianych przez politykow PiS - z ktorych wielu uwierzylo, ze sa niezatapialni i niezastapieni, a przywodcy frakcji (Gowin), poczuli szanse na wzmocnienie swoich pozycji.

Tymczasem sposoby w jaki realizuja polityke - prezentujac arogancje wladzy, brak poszanowania dla innych (chociaz czasem lepszych) pomyslow na polityke i reformy. Bez wielkiego "przewietrzenia " zaplecza politycznego Zjednoczonej Prawicy - nie bedzie postepow, ale wylacznie "dzielenie" formacji politycznej, ktora jest dzisiaj jedyna nadzieja na lepsze jutro Polski i Polakow.  Sam Morawiecki - nawet z Szumowskim - cudow nie dokona.

Vote up!
3
Vote down!
0

mikolaj

#1628115

Gowin jest z innej "bajki", a nie z PiSu, bliżej mu do ŻydoPiSu co ktoś tu opisał podając info z "interiii". PiS się rozpada bo w ter5enia partię opanowały "kacyki" ("leśni dziadkowie") wykaszający każdego konkurenta zdolnego im zagrozić. Tak jest w Elblągu gdzie niejaki Krasulski (kto o nim słyszał i widział jakieś wystąpienie w sejmie?)dba jedynie o swoje i rodzinne synekury, wyrzuca każdego młodszego od siebie chociaż o 5 lat do spółki z Wilkiem którego jedynym osiągnięciem była "prezydentura" Elbląga przez kilkanaście miesiecy po której zostawił szambo prywatnych uzależnień. Tak jest w moim Pasłęku gdzie dzisiejszy W-ce Wojewoda totalnie wyczyścił PiS pozostając sam z inkasentem za wodę po zasadniczej szkole zawodowej. A kiedyś była tu bardzo prężna i stosunkowo liczna struktura młodych ludzi. Natomiast pan W-ce Wojewoda skumplował się z Burmistrzem (PO) i wzajemnie się wspierają. Na obecne wybory Pasłęk nie powołał dotychczas ani jednej Komisji (z 15) Wyborczej chociaż termin minął już dawno, a pana W-ce Wojewody to nie obchodzi, nie obchodzi go, że jego przyjaciel Burmistrz sabotuje wybory. Dwa dni temu wysłałem m.inn. do J. Kczyńskiego (wrzuci na spam tak jak wiele poprzednich), A. Dudy, mediów, PiSu itd.. tekst zawarty pod linkami (mnie się otwierają ale innym prawdopodobnie "pejs-zbook" blokuje. Jestem daleki od obecnego ŻydoPiSu ale mierzi mi profanacja wyrażeń "Prawo I sprawiedliwość" dlatego piszę i sygnalizuję decydentom PiS o sytuacji ich partii w terenie.

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=833054913841165&id=100014099925970&notif_id=1588053776055541&notif_t=close_friend_activity

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=833054913841165&id=100014099925970

Vote up!
3
Vote down!
-4

antyleming

#1628125

a ja myślałam,ze tylko mnie sie tak wydawało :)

serdeczne pozdrowienia

Tomek koperta i fałszywy  jak zawsze gowin 

pozdrowienia 10/10

Vote up!
4
Vote down!
0

gość z drogi

#1628178

 Ktoś podpowie czego mu jeszcze brakuje?

Vote up!
6
Vote down!
0
#1628205

Proponuję zobaczyć na co ten szanujący prawo i sprawiedliwość rząd przeznaczył czas zakazu wstępu do lasów w Polsce. Fajnie? Kochacie ich dalej, murem?

https://www.youtube.com/watch?v=DXqmGSsy-3A&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2D2zmz7CfAwNTOb-m8GoTwmw4okh7sXLgtLYDsk73ySV6Wrv5ALUX2NWo

Vote up!
1
Vote down!
-3
#1628269