Nie bądź obojętny ! – jedenaste przykazanie ?

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Idee

Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych – Ewangelia Marka 12:29-31

75 rocznica wyzwolenia Auschwitz [czy raczej wkroczenia Armii Czerwonej do KL Auschwitz] [ https://jwfotowideo.wordpress.com/2020/01/28/75-rocznica-wkroczenia-armii-czerwonej-do-kl-auschwitz/ stała się okazją do spopularyzowania w przestrzeni publicznej propozycji 11 przekazania – nie bądź obojętny ! To za sprawą wypowiedzi więźnia Kl Auschwitz Mariana Turskiego,

który przypomniał słowa prezydenta Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego Romana Kenta sprzed 5 lat wygłoszone w tym samym miejscu. Prezydent – jak mówił Marian Turski – „wymyślił 11. przykazanie, które jest doświadczeniem Shoah, Holokaustu, strasznej epoki pogardy. Brzmi tak: nie bądź obojętny.”

To przykazanie winno być oczywistością dla każdego człowieka i nie tylko po Auschwitz.

W końcu już w ewangelii Marka czytamy „Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych” (Mk 12, 29-31).’

Gdyby to przykazanie było respektowane przez człowieka nie byłoby obojętności człowieka wobec drugiego człowieka, nie byłoby wykluczenia, nienawiści, nie byłoby Auschwitz, ani innych ludobójstw Auschwitz poprzedzających i późniejszych. A zatem nie ma potrzeby tworzenia kolejnego i to dopiero 11 przykazania, ale respektowanie przykazania największego i już istniejącego od czasów biblijnych.

„Auschwitz nie spadł nagle z nieba. Auschwitz tuptał, dreptał małymi kroczkami, zbliżał się… Aż stało się to, co stało się tutaj” – mówił Marian Turski przypominając oczywiste słowa jakie kiedyś wygłosił prezydent Austrii Alexander Van der Bellen.

W tej drodze do Auschwitz nie wspomniał nawet o ludobójstwie Ormian, gdy znany jest argument Hitlera uzasadniający eksterminację ludności polskiej w 1939 r. „Kto dziś pamięta o rzezi Ormian?”

Czy obojętność świata wobec ludobójstwa Ormian nie stanowiła kroku [nie tylko kroczku] ku Auschwitz ?

Dlaczego się tego nie przypomina, podobnie jak wcześniejszego ludobójstwa ludności Wandei podczas rewolucji francuskiej, którą się czci do dnia dzisiejszego a ludobójstwo jest tematem tabu. Skąd ta obojętność ?

Po tzw. wyzwoleniu KL Auschwitz przez Armię Czerwoną „ Enkawudziści w lutym 1945 r. utworzyli dwa podobozy oznaczone numerami 22 (na terenie obozu macierzystego) i 78 (w obrębie Birkenau)….’Na każdym kroku chciano nam pokazać, że jesteśmy teraz niczym. Grozili nam, że jak nie będziemy bystro rabotali, to nas na Sybir wywiozą – wspomina jedna z więźniarek ….. https://wiadomosci.onet.pl/kraj/po-wyzwoleniu-auschwitz-nkwd-stworzylo-tam-wlasny-oboz/b814tbs …Obóz zlikwidowano wiosną 1946 r., a rok później Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę, na mocy której teren miejsca zagłady miał się stać miejscem pamięci. Tylko jednak po więźniach, którzy przebywali tu i zginęli w latach niemieckiej okupacji. Kolejne dwa lata działalności Auschwitz wymazano z historii. „

Ta historia niestety nie została przypomniana podczas 75 roczny wyzwolenia Auschwitz, także przez Mariana Turskiego, który jakby proponowanego 11 przykazania do siebie nie odnosił.

Sam przeszedł piekło a jednak piekła zgotowanego innym jakby nie zauważał. Po wojnie włączył się w budowę systemu totalitarnego, tylko że czerwonego, odpowiedzialnego za eksterminację milionów ludzi, zwanego jednak demokratycznym i za zasługi w budownictwie nowej Demokratycznej Polski [ działał w młodzieżowej organizacji PPR] odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydium Krajowej Rady Narodowej [13 lipca 1946 r] .

W tym samym czasie, inny więzień KL Auschwitz rtm. Witold Pilecki, który trafił tam ochotniczo, bo nie był obojętny na to co się tam działo, działał po drugiej stronie, walcząc po wojnie z instalacją ludobójczego systemu komunistycznego.

Nadal nie był obojętny.

Nie był za to odznaczany, lecz wtrącony do nieludzkiego więzienia, przy którym, jak mówił, ‚Oświęcim to była igraszka”.

Budowniczowie nowej komunistycznej Polski, nawet jak byli współwięźniami z Auschwitz, byli na Jego los obojętni.

Jakie kolejne przykazanie należałoby dodać ?

Przecież respektowanie przykazania z ewangelii Marka – będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego – byłoby wystarczające, aby tak nie było.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:8)

Komentarze

Słusznie zwrócił Pan uwagę na ten aspekt,wynikający z już istniejących przykazań chrześcijańskich. W świetle tych przykazań propozycję Turskiego należy potraktować brzytwą Ockhama.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1616760

Jakie są przyczyny antysemityzmu? Dlaczego wszędzie gdzie się pojawili byli nie lubiani...?
W 1012 roku - Cesarz Niemiecki Henryk II wypędza Żydów z Moguncji... w1288 roku - Regent Królestwa Neapolu Robert d'Artois nakazuje wypędzenie Żydów z całych południowych Włoch... 18.07.1290 roku Król Anglii Edward I wydaje edykt o wygnaniu Żydów (wszystkich Żydów, w liczbie ok. 16 tys., załadowano na statki i odesłano na kontynent, dotarli tylko nieliczni, bo większość Anglicy najpierw obrabowali, a potem potopili)... W 1346 roku wygnano Żydów z Bazylei, w Szwajcarii.. W 1360 roku wygnano ich z Węgier. W 1394 roku z Francji. W 1421 roku z Austrii... W 1491 roku - wygnano Żydów z Rawenny... 31.03.1492 roku Królowie Hiszpanii Izabela I Kastylijska i Ferdynand II Aragoński wydali edykt nakazujący wypędzenie Żydów z Królestwa Hiszpanii i wszystkich jej posiadłości... W 1493 roku Król Sycylii Ferdynand II Aragoński wyrzuca Żydów ze swojego królestwa...W latach 1495-1503 Żydzi zostali wygnani z Litwy... Z Portugalii wypędzono ich w 1496 roku (edykt Króla Manuela I Szczęśliwego), również w tym samym roku Cesarz Rzymski Maksymilian I Habsburg wypędził Żydów ze wszystkich swoich dziedzicznych ziem... W 1510 roku - Żydzi zostają wygnani z Brandenburgii... W 1547 roku - Car "Wszech Rusi" Iwan Groźny odmawia Żydom prawa zamieszkania w Rosji, a nawet przejazdu przez swoje państwo!... W 1550 rok - Żydzi zostają wygnani z Genui... W 1571 - Republika Wenecka podejmuje decyzje o wygnaniu wszystkich Żydów z Wenecji i z wysp adriatyckich...Kiedy w 1528 roku Niderlandy dostają się pod władzę Cesarza Rzymskiego Karola V Habsburga wszyscy Żydzi zostają wypędzeni.. W 1590 roku - Król Hiszpanii Filip II nakazuje wyrzucenie Żydów z Lombardii..
..Wszystkim wygnaniom Żydów towarzyszyły krwawe pogromy i powszechne prześladowanie.. uciekali głównie do Polski, którą sami nazwali "Paradisus Ludaeorum" (Żydowski Raj).. w XVI wieku 3/4 wszystkich Żydów żyjących na świecie mieszkało w Polsce!.. Niedawno ich premier , Benjamin Netanjahu w przemówieniu wygłoszonym, na terenie Polski, w gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich (wybudowanym przez Polaków kosztem 300 mln zł i utrzymywanym przez Polaków kosztem ponad 10 mln zł rocznie!), oskarżył cały Naród Polski, o to że współpracowaliśmy z nazistowskim reżimem w zabijaniu Żydów w ramach Holokaustu... Takie wypowiedzi ciągle są powtarzane w mediach przez różne osoby...No i ciągłe żądania, pretensje..o zamykanie kościołów, nienależne odszkodowania, skryte intrygi, wrogie działania.. Można odnieść wrażenie, że to ta „specyficzna forma wdzięczności” jest przyczyną nieustannego antysemityzmu.. Wiem, że nie wszyscy Żydzi są tacy sami. Wiem, że są wśród nich też sprawiedliwi i uczciwi.. Dlaczego milczą?
 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

RAK

#1616894

Pytanie bardzo ciekawe i dobrze udokumentowane. Zaloze sie, ze wiekszosc ludzi, wlacznie z zainteresowanymi, zna odpowiedz. Tylko co innego jest wiedziec, a co innego, mowic. Szczegolnie kiedy na kazde slowo, czyha iles tam "polskich" organizacji, specjalizujacych sie w obronie zaklamanych, obcych racji. Mysle, ze w Polsce i na calym swiecie, nie ma organizacji tropiacej, tak powszechne, antypolonizmy. Jak Panstwo mysla - dlaczego? 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1616930

Ciekawa inicjatywa 

Prawo do Prawdy

Stowarzyszenie Kontynuatorów Pamięci o Zagładzie Narodu Polskiego

http://prawodoprawdy1.pl/index.php/aktualnosci/

https://wrealu24.tv/film/rocznica-wyzwolenia-obozu-auschwitz-prawo-do-prawdy

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Fiona

#1616970

po panu Turskim? Przecież on dobrze wiedział o tym, że obozy niemieckie zostały natychmiast wykorzystane przez NKWD. tTak było w Auschitz ale wcześniej, bo już w 1944 roku uruchomili obóz w Majdanku dla żołnierzy AK. Dziś trzecie pokolenie byłych sług sowieckich bolszewików walczy z trzecim pokoleniem AK. Pan Turski od początku był po stronie bolszewików i w swojej wypowiedzi nie zająknął się, że od 1940 roku do 1942 roku Auschwitz był przeznaczony dla Polaków. To tym "sklerotykom" trzeba ciągle przypominać.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Skorpion48

#1617071

po panu Turskim? Przecież on dobrze wiedział o tym, że obozy niemieckie zostały natychmiast wykorzystane przez NKWD. tTak było w Auschitz ale wcześniej, bo już w 1944 roku uruchomili obóz w Majdanku dla żołnierzy AK. Dziś trzecie pokolenie byłych sług sowieckich bolszewików walczy z trzecim pokoleniem AK. Pan Turski od początku był po stronie bolszewików i w swojej wypowiedzi nie zająknął się, że od 1940 roku do 1942 roku Auschwitz był przeznaczony dla Polaków. To tym "sklerotykom" trzeba ciągle przypominać.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Skorpion48

#1617072