Franek Vetulani -wyznawca 11 przykazania

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Idee

Franek Vetulani jest chyba najbardziej znanym studentem krakowskim ostatnich lat. Pochodzi ze znanej rodziny Vetulanich, silnie związany ze swoim dziadkiem -Jerzym (znanym profesorem, farmakologiem) którego był sekretarzem. Jeszcze bardziej znany i szanowany był pradziadek, prawnik Adam Vetulani, przyjaciel Karola Wojtyły.

Na swoim blogu Franek Vetulani pisze „zostałem wychowany przez bardzo religijną babcię – chrześcijankę. Odmawialiśmy razem pacierz przed snem. Babcia przed kościołem wykonywała znak krzyża. Szanowała papieża i biskupów…” Po latach tak pisze „muszę borykać się z traumą chrześcijaństwa ze względu na przemoc, której doznałem jako 7-, 8-, 9-latek.”  Obecnie w dorosłym już życiu przedstawia się jako antyklerykał, antykatolik, w wulgarny wręcz sposób odnosi się do Kościoła i św. Jana Pawła II

Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim pod opieką (jak pisze) Bronisława Maja, znanego poety i krytyka literackiego. Był nawet laureatem stypendium rektora UJ dla najlepszych studentów a w ramach stypendium Erasmus studiował też na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jest lewackim aktywistą i zasłynął w Krakowie zawieszając flagę tęczową na Smoku Wawelskim. Bierze udział w licznych manifestacjach „tęczowych”.

Nie jest obojętny na kult św. Jana Pawła II. W mediach społecznościowych grzmi: „Nie ma zgody na kult Jana Pawła II. Najpodlejszy Polak!  Wzywam wszystkich ludzi dobrej woli, by zniszczyć zgniłe dziedzictwo Jana Pawła II.

 Nie jest też obojętny na pochówek Lecha Kaczyńskiego na Wawelu, domagając się jego ekshumacji i usunięcia, ani na działalność dr Wandy Półtawskiej. Pisze o niej „ Antyaborcyjna oszołomka, katolicka fundamentalistka, opętana płodową obsesją szkodniczka, niszczycielka praw reprodukcyjnych, przebrzydła homofobka, przyjaciółka bestii z Wadowic, pionierka cywilizacji śmierci”

Nie był obojętny na decyzję władz UJ o wyciągnięciu konsekwencji służbowych wobec dr Samuela Nowaka  autora bulwersującego wpisu na Twitterze ”Płód nie jest człowiekiem, więc who cares? Mogą nawet robić z płodów farsz do pierożków, co za różnica?”

Franek Vetulani zareagował: „Cancel culture na Uniwersytecie Jagiellońskim, czyli skandaliczna reakcja władz UJ”   „Po szumie medialnym, jaki wokół tej wypowiedzi zrobiły środowiska chrześcijańskiej prawicy oraz anti-choice, sprawa dotarła do uszu władz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Władze UJ zareagowały z właściwą sobie bucerią i moralnym wzmożeniem, które nakazuje zamykanie ust, cancellowanie oraz traktowanie z pogardą ludzi, którzy walczą o podstawowe prawa kobiet oraz prawa wszystkich osób z macicami (także transmężczyzn).”

Nie jest obojętny na honorowanie żołnierzy wyklętych, uważając ich za zbrodniarzy, za żołnierzy przeklętych a IPN określa jako Instytut Podłości Narodowej, „organ propagandowy rządzącej partii, który realizuje politykę historyczną PiS oraz kształtuje na jego zlecenie zbiorową pamięć w oparciu o fałsz, zakłamanie i manipulację.” Uważa, że święto 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych winno być raz na zawsze zniesione.

Za oplucie pomników żołnierzy wyklętych („Łupaszki” i „Lalusia” w Parku Jordana) był postawiony przed komisją dyscyplinarną UJ i ukarany naganą Spotkało się to z protestem 50 akademików, o czym pisze:„Obroną godności najstarszej polskiej uczelni był publiczny list podpisany przez kilkadziesiąt naukowczyń i naukowców UJ, przesłany do władz uczelni oraz mediów. List, który powstał z inicjatywy doktora Jacka Malczewskiego, zawierał twardy i jednoznaczny apel do rzecznika dyscyplinarnego o umorzenie postępowania dyscyplinarnego w mojej sprawie. Wyrazy poparcia dla mnie zawierał z kolei przesłany do władz UJ list doktora habilitowanego Tomasza Sapoty, profesora Uniwersytetu Śląskiego.”

Akademicy broniący Franka Vetulaniego pisali: „Uważamy za w pełni wiarygodne złożone przez Franciszka Vetulaniego wyjaśnienia, że dokonując inkryminowanego czynu, kierował się wyniesionymi z domu rodzinnego pobudkami patriotycznymi i troską o prawdę historyczną, a radykalizm jego działania został podyktowany chęcią pobudzenia do szerszej debaty na temat polityki historycznej”.

List podpisał m.in. Prof. dr hab. Jan Hartman, który na Uniwersytecie Jagiellońskim jako wykładowca etyki niejako zastąpił Karola Wojtyłę. Słynie jednak–podobnie jak Franek Vetulani – z opluwania Kościoła, pamięci Jana Pawła II, a także żołnierzy wyklętych i wielu lewackich, bulwersujących opinię publiczną wypowiedzi. Odnosi się wrażenie, że w tej materii były już student i nadal etatowy profesor jagiellońskiej wszechnicy konkurują o pierwszeństwo. Korporacji profesorskiej nawet do głowy nie przychodzi aby z tego stanowiska został przeniesiony w stan nieszkodliwości, bo przecież może negatywnie wpływać na młodzież akademicką. Franek Vetulani jest wyraźnym objawem tego wpływu, ale ostatecznie od początku roku 2023 r., został skreślony z listy studentów UJ. Prof. Dr hab. Jan Hartman nadal może jednak wpływać na pozostałych.

Za opluwanie pamięci Jana Pawła II grozi Frankowi Vetulaniemu proces sądowy a za opluwanie żołnierzy wyklętych proces sądowy już się toczy. Przed sądem Franek Vetulani ujawnił moralne uzasadnienie swojego postępowania i przedłożył do akt treść przemówienia Mariana Turskiego propagującego XI przykazanie – nie bądź obojętny, które jak widać aktywnie wdraża w życie.

W encyklice Centesimus annus Jan Paweł II przestrzegał „Demokracja bez wartości łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm”

Warto mieć na uwadze, że przykazanie „nie bądź obojętny”, po unieważnieniu Dekalogu łatwo się przemienia w jawny lub zakamuflowany nihilizm, co ilustruje przypadek całkiem jawnego nihilizmu Franka Vetulaniego .

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (14 głosów)

Komentarze

Jako protest przeciw niewyskrobaniu go przez matkę. Od lat proponuję to róznym zwolennikom i zwolenniczkom aborcji i jakoś nie ma chętnych. ;)

Vote up!
5
Vote down!
0
#1652410

Takich jak on lewackich degeneratów chorych z nienawiści do normalnego świata powinno się leczyć z zakładach zamkniętych, by ich bolszewicka psychopatia nie zatruwała studentów i nie szkodziła społeczeństwu.

Akademicy broniący Franka Vetulaniego to nie są "akademicy" lecz bolszewicko-lewacka swołocz, swego rodzaju sowieccy politrucy - jacy nigdy nie powinni przestąpić progu szanującej się uczelni. Niestety UJ jest niczym sowieckie "GWno", czyli wylęgarnią nienawiści oraz bolszewickich kanalii.

Vote up!
6
Vote down!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1652413

Takich Franków w Polsce są już tysiące..To jest ta totalna opozycja. Cały czas zastanawiam się dlaczego oni się "rozmnażają"? Jaka jest przyczyna ich bezkarności.? Ludzie którzy nie uznają ogólnoludzkich wartości, "plują na DEKALOG" i zarażają swoją nienawiścią innych ludzi, powinni być traktowani zgodnie z prawem. Żadna tolerancja czy ustępstwa wobec ich dążeń. Jeżeli Prawica w Polsce się nie obudzi i nie zacznie radykalnie postępować z takimi Frankami, to skończy się to katastrofą. Jeżeli jest jakaś tego przyczyna w Polsce, to na pewno jedną z nich jest  błędna (chwiejna) polityka rządzących. Brak lustracji, brak reform, uleganie szantażom lewackich środowisk w Polsce i za granicą. Unia Europejska stała się "świętą krową".  Jeżeli już nas "ukarali" obcinając fundusze i nakładając grzywny, to co mogą więcej?  Dokończmy lustrację, zreformujmy sądownictwo, usuńmy wrogie Polsce media i zamknijmy na jakiś czas  "zdrajców i krzykaczy" ...Zróbmy to tak jakbyśmy byli gotowi na POLEXIT.

Vote up!
8
Vote down!
0

RAK

#1652417

Głupków podobno nie sieją.

głupki siem rodzom same.

Uma tam nie ma, więc nienawiścią ziejom.

Przykładem Vetulani Franek.

Vote up!
8
Vote down!
0
#1652421

Dzień dobry

 

Profesor Jerzy Vetulani to jeden z moich ważnych autorytetów. Przepraszam, ale określenie jego specjalizacji jako farmakolog, to "nieco ubogo". Od wielu, wielu lat śledzę jego prace i wypowiedzi jako kognitywista, niestety amator, bo u nas nie lubi się dualizmu w kwestiach umysłu i mózgu, i jestem zafascynowany jego wiedzą w takim właśnie zakresie 'homo sapiens". Dobrym kontynuatorem prof. Vetulaniego, jak dotychczas jest prof. Edward Nęcka.

Ale owszem, profesor farmakologię ma w małym palcu. I nie mówię tego tylko dlatego, że jestem zwolennikiem kannabinoidów, które prof. popiera. Sprawdzałem - mnie nie służą. Zamulają i rozleniwiają.

Dziękuję za informację, że cała rodzina jest wspaniała.

 

Pozdrawiam

 

Vote up!
3
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1652423

Margot, tylko (c)ujowski.

Vote up!
3
Vote down!
0
#1652429