Oddał swoje młode życie za Polaka - żołnierskie braterstwo krwi

Obrazek użytkownika Tezeusz
Świat

Od pewnego czasu żołnierze wojsk amerykańskich na stałe stacjonują na terytorium RP. Ich obecność to gwarancja naszego bezpieczeństwa. Gościnni Polacy polubili żołnierzy USA. Znane są historyczne fakty wielu wspólnych militarnych akcji " Za waszą i naszą wolność". Amerykanie szczycą się także i faktem,że wielu Polaków walczyło i pracowało na ich ziemi o wyzwolenie i powstanie potęgi amerykańskiej.

Wielu amerykanów, nie tylko samej Polonii, ceni sobie przyjażń i kontakty z Polakami. A co zawdzięczają Polacy Amerykanom. Oto jedna z takich historii.

Wstęp.

Rodzice żołnierza amerykańskiego, który oddal swoje młode życie, by żyć mógł ktoś inny, są dumni z bohaterskiego czynu syna ratującego życie polskiemu żołnierzowi.

W Polskim konsulacie w Nowym Yorku odbyła się kilka lat temu skromna, lecz podniosła uroczystość. Pani Konsul Generalna RP w Nowym Yorku złożyła kondolencje rodzinie amerykańskiego żołnierza, który zginął w Afganistanie ratując życie polskiemu żołnierzowi. Wręczając pośmiertnie żołnierzowi amerykańskiemu nadany przez Prezydenta RP odznaczenie Gwiazdę Afganistanu dziękowała rodzinie zmarłego za wspaniałą postawę i bohaterski czyn.

28 sierpnia 2013 r. w wyniku ataku Talibów na polską bazę wojskową w Ghazni ginie 24-letni sierżant sztabowy armii USA Michael Ollins zasłaniając swoim ciałem przed atakiem samobójczym  polskiego oficera ppor. Karola Cierpicę. Polak atak przeżył.

Żołnierz amerykański za swój czyn został ogłoszony bohaterem narodowym. Rodzice poległego żołnierza, twierdzili, że ich syn zawsze chciał być żołnierzem  i oddał swoje młode życie za innego żołnierza zasłaniając go swoim ciałem. W tym geście poświęcenia swego życia dla innego człowieka - żołnierza tworzy się bohaterstwo i braterstwo krwi między żołnierzami i narodami. Polski oficer, w momencie gdy zrozumiał, że zginie zobaczył jak przebywający obok Amerykanin zasłania go sobą. Ich oczy spotkały się na moment. Ten moment został i już zostanie na zawsze w pamięci polskiego żołnierza.

Polski ocalały oficer odwiedził rodzinę człowieka, któremu zawdzięcza życie, był przez nich przyjmowany jak członek rodziny.

Ot i cóż to takiego - powiedziało by wielu, zwykła żołnierska sprawa, ryzyko wkalkulowane jest przecież w zawód. Takich czynów bohaterskich było wiele w czasie II wojny światowej powiedziałoby też wielu. Po co oni tam pojechali itp.

Może i tak było, może i ryzyko utraty młodego życia wkalkulowane jest w zawód żołnierski gdziekolwiek tę służbę się pełni. Ale kto spośród nas miałby odwagę  tak całkiem ''na zimno'' wiedząc i mając realną świadomość czającego się niebezpieczeństwa śmierci -  zasłonić swoim ciałem nieznaną nam osobę wiedząc iż możemy zginąć. No kto? A właśnie, bohaterstwa już nie ma, mamy przecież tylko jedno życie.

Cóż mógł myśleć dwudziestokilkuletni chłopak, który dopiero wchodził swoim młodym wiekiem do życia ginąc za kogoś całkowicie mu obcego. Co mógł myśleć ten chłopak, który tak naprawdę życia nie zaznał, przed nim pewno była wkrótce wielka być może miłość, rodzina wychowanie dzieci, kariera wojskowa itp.

Dlatego chylę czoła takim bohaterskim czynom, które nie zdarzają się często, chylę czoła w zadumie nad faktem autentycznego prawdziwego braterstwa krwi na polu walki.

Domyślam się jakie piętno ciężaru odpowiedzialności i zwykłej ludzkiej wdzięczności ten polski oficer - żołnierz będzie nosił do końca swego życia. A rodzina zmarłego amerykańskiego chłopaka już zawsze w tym człowieku będzie widzieć twarz i serce swego syna, bo on był z nim w momencie jego śmierci.

Zaduma

Zawsze, jak podawała nam historia, to my Polacy ginęliśmy za wolność Naszą i Waszą, lecz w tym opisanym przypadku było zgoła inaczej. W obecnym świecie nienawiści, braku zwykłej ludzkiej tolerancji, szacunku dla drugiego człowieka taki czyn jak przedstawiony powyżej, to nie tylko bohaterstwo na polu walki, a dowód ogromnego człowieczeństwa.

Ten przypadek dobitnie pokazuje jak nasz Polski chłopak jest postrzegany przez amerykańskiego chłopaka a przyjaźń, poświęcenie i braterstwo oraz bohaterstwo żołnierskie to już nie teoria napisana w podręcznikach, a samo życie.

Zapamiętajcie

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.9 (głosów:12)

Komentarze

Chylę czoła. Nie znałem tego zdarzenia.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-3

karzącaręka

#1612287

btw,

USMC BURIAL ARLINGTON NATIONAL CEMETERY

 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0


"Stworzyliśmy Rzeszę za pomocą propagandy" - dr Joseph Goebbels
wilre - "Viva il re"
Niech żyje król

#1612332

Tak, zachował się jak wojownik, prawdziwy bohater gdzie jest walka na śmierć i życie. To była decyzja w ułamku sekundy potwierdzona przez jego Rodziców ze zawsze chcial być żołnierzem. R.I.P.  Michael.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1612371

Czytałem że rodzice tego zabitego traktują Polaka jak swego syna. Ciekawe ?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

karzącaręka

#1612383

Co tu sugerujesz? Nie zrozumiałem, to dobrze czy źle?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2
#1612400

Napisane jak wół, że DOBRZE !!!!!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

karzącaręka

#1612433

Zrobiłeś znak zapytania po CIEKAWE, co jest ciekawe, wiec uprzejmie się zapytałem. A tu wyszło  ze jest wół.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2
#1612461

Będziemy pamiętać. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Tezeusz

#1612512