Meandry patriotyzmu

Obrazek użytkownika jazgdyni
Idee

Jako wytknięty palcem polonofob pragnę coś wyjaśnić i sprecyzować. Niektórzy, nie mając dość pojęcia i dostatecznej wiedzy tworzą mentalny kogel-mogel.


Patriotyzmem polskim wycierają sobie usta z lewa i prawa. Za prawdziwego patriotę ma się i Leszek Miller i Janusz Korwin Mikke. A nawet za patriotę i to wybitnego, ma się premier Donald Tusk.
Czyżby więc istniały różne patriotyzmy? Jak ten Millera podszyty służalczością wobec Moskwy i różnymi tak zwanymi internacjonalizmami? Lub czołobitny wobec Niemiec patriotyzm Tuska?
A nie sięgając daleko, czy patriotą jest ten nasz internetowy głupek biegający z biało – czerwoną chorągiewką i wydzierający się bez przerwy – Bóg, Honor, Ojczyzna? A może ten, który korzeni polskości poszukuje w prasłowiańskich puszczach i obrzędach kupały?

Jak widać, z patriotyzmem panuje niezły bałagan. Chyba z tysiąc różnych grup i ugrupowań używa w stosunku do siebie określenia Prawdziwi Patrioci. W odróżnieniu od nieprawdziwych, których należy zwalczać.
I tutaj mamy sytuację, która ex definitione udowadnia, że ci tak zwani prawdziwi patrioci nie są patriotami w ogóle.
Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.
Jak patriotą może być ten, który wyodrębnia siebie i swoją grupę z narodu. Stawia siebie ponad wszystkimi. Swoje utopijne teorie opiera na wydumanej wyjątkowości. Zatraca swoje więzi. Zrywa je. Tworzy, powielając judaistyczną, teorię narodu wybranego. Z kolei, zapewne jak Hitler, będzie decydował, kto może być członkiem tej wybranej społeczności. Historia pokazała, że wszystkie takie próby kończyły się źle. Nierzadko masakrą.

Patriotami jesteśmy wszyscy wtedy, gdy obserwujemy w telewizorach zwycięstwa naszych siatkarzy i duma chwyta nas za gardło, tylko dlatego, że jesteśmy Polakami i Polacy zwyciężają. Miliony z nas się wówczas nie zna, jednakże jesteśmy zjednoczeni tą więzią społeczną. Właśnie patriotyzmem Są to uczucia prawdziwe, nie wydumane przez rozmyślania w fotelu.

Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Nie można nagle odrzucić tysiącletniej historii swojego państwa i jego kultury i tworzyć jakieś sztuczne idee.
Jak pisze prof. Mieczysław Gogacz:

Kultura w sensie podmiotowym jako nasze życie duchowe, wyrażające się w tym, co myślimy, co wybieramy, czym się emocjonujemy i cieszymy, na co jesteśmy wrażliwi, jest dla nas zagrożeniem, gdy zamyka nas w sobie i kieruje do idei, teorii, modeli, gdy oddziela nas od osób i wszystkich realnych bytów. Izolując nas od realnych ludzi wprowadza nas, według Fromma, w chorobę psychiczną, a oddzielając od realnego świata bytów zamyka nas w getcie idei i teorii.

Czyli zamykanie się w getcie idei i teorii nie może mieć nic wspólnego z patriotyzmem, a co więcej, może prowadzić do obłędu. Niestety to jest szczera prawda. Szpitale psychiatryczne pełne są ludzi, którzy oderwali się od świata realnego, zamykając siebie w więzieniu własnej idei.

Patriotyzm może być tylko wśród ludzi i przez ludzi. Poprzez rzeczywisty kontakt i odczuwalną wspólnotę. Lansowana przez niektórych w internecie idea wyjątkowości narodu polskiego, lansowana przez ludzi niewykształconych i niedouczonych, którzy nie rozróżniają cywilizacji i kultury, to nie patriotyzm – to raczej szkodliwy etnocentryzm. Mącenie w głowach o wyjątkowości narodu. Teza mająca pokazać, że Polacy są ważniejsi niż Czesi, Litwini, Węgrzy czy Chorwaci. To teza kompletnie nieuprawniona. I nie tędy droga do budowania prawdziwego patriotyzmu.
Nie polega on na poniżaniu innych i wywyższaniu jednego narodu. To zawsze rodzi nacjonalizmy i ksenofobie.

Polski patriotyzm, zresztą, jak każdego innego narodu, to postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar; pełna gotowość do jej obrony, w każdej chwili.
Polski patriotyzm, to, jak już wspomniałem to umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji i kultury. Nieustanne przypominanie szczytnych epizodów historii. Poczucie dumy z osiągnięć i ciągłość tradycji. I nieustanne rozbudzanie tej godności i dumy. Nie na zasadzie jakiejś wyjątkowości. Lecz tylko dlatego, że jest się przynależnym do naszego narodu.

To także wielka misja edukacyjna. Każdy z nas, w miarę swoich możliwości powinien krzewić wiedzę i emocje związane z patriotyzmem.
Już w przedszkolu obowiązkowym powinno być zaszczepienie:

Kto ty jesteś?
Polak mały.

Jaki znak twój?
Orzeł biały.

- Gdzie ty mieszkasz?
- Między swemi.

- W jakim kraju?
W polskiej ziemi.

- Czym ta ziemia?
- Mą ojczyzną.

- Czym zdobyta?
- Krwią i blizną.

- Czy ją kochasz?
- Kocham szczerze.

- A w co wierzysz?
- W Polskę wierzę.

- Czym ty dla niej?
- Wdzięczne dziecię

- Coś jej winien?
- Oddać życie."


Tak, jak od maleńkości uczymy rozróżniania dobra od zła, tak również tym wierszykiem powinniśmy zaszczepiać patriotyzm. Kto z rodziców jeszcze uczy swoje pociechy tego wierszyka?

Wielu ludzi czuje patriotyzm, lecz nie w pełni go rozumie. Nie pojmuje, ze patriotyzm to ustawiczne ulepszanie swojego kraju i społeczeństwa. Czynienie go mądrzejszym, kulturalniejszym, ogólnie lepszym. To nie tylko ustawiczne wykrzykiwanie haseł i sloganów. Ustawiczne demonstrowanie polskości, noszenia orzełka w klapie, czy biało czerwonej flagi.
To codzienna żmudna praca. Jak najbardziej wszechstronna. To wysokie morale i odpowiednia postawa. To edukacja, kultura na co dzień. Miłość do polskiego krajobrazu, do polskiego obyczaju.

Oraz tworzenie poczucia wspólnoty. To jest bardzo ważne. Społeczeństwo jest bardzo zatomizowane. Ludzie zamykają się za własnym płotem.
To jest chyba jedno z najważniejszych zadań na dzisiaj.
Niestety, bardzo dobrze to pojmują nasi wrogowie. Każdy zalążek tworzącej się wspólnoty musi być za wszelką cenę rozbity. Popatrzmy co się dzieje w internecie. Wszystkie portale, gdzie powstają zalążki grup przeżywają wstrząsy. Natychmiast jest uruchomiany mechanizm niszczenia takiej struktury. Mamy być niezjednoczeni.
Pojedynczy, indywidualni patrioci, to jeszcze dla wrogiego systemu jest do przyjęcia. Natomiast grupa, stowarzyszenie Polaków nastawionych patriotycznie należy natychmiast rozwalić.

Na zakończenie, aby wyjaśnić pewnemu ideologowi, który tworzy teorie, a nie zna podstawowych prawideł, jeszcze raz profesor Gogacz:

Świat kultury to wszystkie mechanicznie komponowane wytwory z wcześniej bytujących tworzyw realnych lub mechanicznie uzyskane sprawności osób, a więc np. umiejętność postępowania (cnoty) i umiejętność wytwarzania (sztuka), także teorie, ideologie, instytucje, maszyny, samochody.
Kultura wobec tego w sensie przedmiotowym to zespół dzieł i dziedzin, wytworzonych przez człowieka w całych jego dziejach. Są to właśnie dzieła sztuki i techniki, uzyskane przez dodawanie tworzyw realnych, wyrażające myślenie, decyzje, emocje i przeżycia twórców.


A cywilizacja:

Cywilizacja– poziom rozwoju społeczeństwa w danym okresie historycznym, który charakteryzuje się określonym poziomem kultury materialnej, stopniem opanowania środowiska naturalnego i nagromadzeniem instytucji społecznych. Stanowi ona najwyższy poziom organizacji społeczeństw, z którymi jednostki identyfikują się. W skład cywilizacji wchodzą mniejsze jednostki np.: narody, wspólnoty pierwotne czy inne zbiorowości.

.

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.9 (głosów:18)

Komentarze

Patriotyzmem polskim wycierają sobie mordy wspólnoty pierwotne :

 

            

 

 

http://mind-service.neon24.pl/post/150305,walka-o-nasz-dusze-czyli-przeglad-komentarzy

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-2
#1600401

pierwotniaki

 

te akurat pierwotniaki

powinny trafić do paki

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

jan patmo

#1600420

- i mogę się tylko za pozwoleniem autora pod nim podpisać.

Komu tak bardzo przeszkadzamy ? - gdzie jest źródło tego szczucia Polaków na siebie ? - gdzie jest źródło tych intryg i prowokacji ? - na jaki grunt osobowo to trafia w Polsce aby uderzyć już w nas bezpośrednio bo widzimy że większość ataków jest od środka.

Dobrze by było odpowiedzieć na te pytania bo to daje szansę na rozwiązanie problemu lub chociaż na złagodzenie tych ataków. Zająłem przed laty dobre miejsce w Polsce w grze w szachy i analiza problemu i jego rozwiązanie dzieje sie u mnie jak by automatycznie.

Komuniści a właściwie gang złodziei w drogich garniturach bo tak należy ich postrzegać,- to kliniczne lumpy, nieroby i pasożyty - tylko nie wiem do końca czy z wyboru czy genetyczni.

Zmienianie znaczenia słów wypowiadanych przez nich to norma i przez to celowe wprowadzanie zamieszania . Znany Urząd Bezpieczeństwa (czyjego ?) - był najbardziej niebezpieczną instytucją w Polsce.
Dalej dajmy na to taka Barbara Nowacka to doktorek Mengele w spódnicy która z uśmiechem na gębie potwora zabijanie nienarodzonych dzieci nazywa pokrętnym hasłem - "Ratujmy kobiety" ! - to takie ich hasła które jaskrawo pokazują jak komuniści mają zorane szare komórki i jak naprawdę są niebezpieczni dla otoczenia.

Wszystko zniszczą, zabiją, rozwalą i podporządkowywują każdego aby osiągnać swój cel, czyli dążenie do ich dwóch bożków - władza i pieniądze.
Dobrze jest rozpoznać prawdziwe intencje wroga bo to daje możliwość pokonania go i zapanowania nad nim. Są to też jedyne cele w życiu Żydów dlatego tak chętnie współpracują z komunistami i rozumieją sie wzajemnie dorzucając walkę z Kościołem Katolickim którego wprost nienawidzą (jak znajdę link to może wrzucę jak żydowski rabin ubliża J.P.II).

Nie wykluczone że komuniści mają jakieś schizofrniczne odchylenia od normy lub są pozbawieni genetycznie ludzkich wyższych uczuć bo i taką opcję należało by rozważyć po tym jak całe swe podłe życie atakują Kościół Katolicki z zabijaniem księży włącznie a na chwilę przed śmiercią u kresu życia proszą o ostanią spowiedź i ostatnie namaszczenie a potem ze swoim trupem pchają się na cmentarze katolickie (patrz. bierut, kiszczak, jaruzelski i wielu innych) - zamiast wejść do szklanej gablotki jak ich guru lenin lub chociaż do urny z prochami i na półeczkę do domciu bo przecież oni są jak sami deklarują - niewierzący !

PS-dodam tylko że sowiecki pasożyt i ludobójca który okupował Polskę od 1945 roku przez ponad 45 lat, celowo z premedytacją i planowo rozbijał jedność Polaków i ogromy procent dzisiejszych kłótni i nieporozumień to skutek wieloletniego szczucia Polaków na siebie. Sowiecki pasozyt (bo tylko do pasożytowania wpowadził ten swój socjalizm) - premiował zdradę talonikami na samochody, mieszkaniami oraz dzieci zdrajców wysyłali na wyższe uczelnie w tym i prawnicze aby w przyszłości to oni wiedli prym w kraju.

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-4
#1600403

Witam

 

Ludzie bardzo często nie rozumieją patriotyzmu, a nawet się z tego śmieją, z bardzo prozaicznej przyczyny - niektórzy mają bogate życie uczuciowe, a inni ubogie. Nie wiedzą, bo nigdy tego nie zaznali, co to miłość, współczucie, czy patriotyzm.

Są też inni, czymś omamieni. Na przykład chciwością. Oni oczywiście pójdą za tym, kto więcej da.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-3

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1600418

"Elity pogardzające własnym narodem dewastują przestrzeń publiczną i hamują rozwój państwa." Tak K. Wołodźko ocenia tę nienawidzącą polskości i polskiego patriotyzmu - elitopodobną bolszewicką czy też postbolszewicką mafię z PO i zdegenerowanego lewactwa - w artykule opublikowanym w tygodniku "wSieci" (nr 25, 20-26 czerwca 2016 r.).

W artykule cytuje on m.in. Janusza Rudnickiego z "Newsweeka": "Lud nas tak urządził. Prosty polski lud i odłamy jakiejś krzywej polskiej inteligencji, robiącej mu populistyczną laskę." Jest to wulgarna, lecz do dzisiaj bardzo popularna opinia postbolszewickich pseudo elit nawykłych do bezkarnego rabowania Polski i Polaków w okresie rządów Tuska i jego zbrodniczych i mafijnych partii występujących jako PO i PSL.

Ci elitopodobni osobnicy, pisze Wołodźko: "To byli ludzie z wnętrza komunistyczneej sekty, wypróbowani w wierności także w sowieckich łagrach, bardziej niż Polsce i polskości wierni ideologii stalinowskiej czy - szerzej - radzieckiemu marksizmowi i 'ojczyźnie światowego proletariatu.'"

Stalin i jego sowieccy zbrodniarze postawili na swoich wiernych agentów NKDW i im podobnych zbrodniarzy - których sowiecki okupant mianował na swoich komunistycznych namiestników rządzących w tzw. PRL. Władzę w kraju zapewniały im wyłącznie sowieckie wojsko okupujące Polską oraz wymordowanie polskich patriotów przez komunistycznych zbrodniarzy z NKWD i UB.

W ten sposób, w miarę upływu czasu, komunistyczni zbrodniarze stworzyli sobie zbrodniczą bolszewicką mafię zwaną przez K. Wołodźkę “wyrobem elitopodobnym” - bo związanych jedynie z sowieckim okupantem.

Jak pisze Wołodźko, “Grupa pełniąca obowiązki elity do perfekcji opanowała język wyklucznia/upodlania słabszych i innych. We własnych oczach uchodzą za miłośników tolerancji i wolności, ale w rzeczywistości - z faaktyczną szkodą dla pewnych standardów życia społecznego! - bronią przede wszystkim wąskiego modelu politycznej poprawności.”

Można tu dodać, że tym modelowym przykładem siania nienawiści do Polaków, polskości i polskiego patriotyzmu, przez parę dziesiątków lat była antypolska propaganda uprawiana przez politruków z bolszewickiej gazety Michnika znanej jako “Gazeta Wyborcza”, albo krócej “GWno”...

Ta bolszewicka nienawiść wyrobu elitopodobnego w PRL-bis utworzonego przez agentów stalinowskiego NKWD Kiszczaka i Jaruzelskiego dla swojej agentury z SB i WSI - doczekała sie nawet nazwy “michnikowszczyzna”.

Do dzisiaj podstawowymi czynnikami działania tych wyrobów elitopodobnych jest żądanie "by było, jak było czyli powrót do bezkarnego rabowania Polski i Polaków, a także nienawiść do polskości i polskiego patriotyzmu oraz strach przed Polakami.

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1600673

kacapska para

 

Polakiem być się

bardzo stara

ale z walonek wali mu

kacapska para 

 

PS Czy może zostać Polakim, który kocha swoją Ojczyznę ktoś, kto został wychowany przez antypolaków wściekle nienawidzacych Polskę i Polaków? A chodzi nie tylko o osobników przywleczonych tu na sowieckich tankach, określanych jakże trafnie jako czerwona zaraza, lecz również miejscowych degeneratów. 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-4

jan patmo

#1600424

Sporej grupie tu piszacych wydaje się, że można coś ukryć między przysłowiowymi wierszami. Podam taki z pozoru niewinny przykład, który może posłużyć jako ilustracja jednej z głównych tez tekstu jazgdyni o patriotyzmie. A mianowicie jedna (czy jeden) z najbardziej "patriotycznych" blogerek skomentowała masowy udział mieszkańców Katowic i Śląska w defiladzie z okazji Dnia Wojska Polskiego w Dzień Wniebowzięcia NMP, jako przejaw typowo polskiej emocjonalności.

Przykładem wręcz wzorcowym osobnika, który takich emocji nie potrafii pojąć, jest Urban - czym się zresztą ta zakuta antypolska łysa pała nie raz chlubiła! 

Pozdrawiam Autora    

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-6

jan patmo

#1600430

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika panMarek został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

panMarek

#1600437

Ile masz lat człowieku?

Ja szujowatość JKM obserwuję od 40 lat. Jak byłem młody też się dałem nabrać.

Wyrośniesz z tej kanalii, jak lepiej poznasz.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-4

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1600448

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika panMarek został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

62 lt mm.

Jk byłm młdy t g cnłm tk sm jk trz.

N mż trz trchę węcj cnę JKM trz z względ n wyjątkwą stłść jg pglądów.

Stłść n wzór Pn Bg.

Cnę, g tż z t, ż p 40 ltch m tk sm rcję jk kdyś w ltch '80 gdy g prwszy rz pznłm.

panMarek

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-7
#1600449

egzemplarz stałości

 

narodowy liberalizm

w gabinecie osobliwości

zakonserwowany

egzemplarz stałości

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-6

jan patmo

#1600451

W niczym nie odbiegający od Tuska i Millera, a jedynie będący na innym froncie robót.

To ile ten sukinsyn zmarnował młodych i utalentowanych ludzi z pokolenia urodzonego w latach 80" i 90",  ile setek tysięcy młodych ludzi zniechęcił do angażowania się w politykę, to jeden Bóg raczy wiedzieć.

Ten facet jest po to, by kompromitować prawicę i dbać, by nie przekroczyła 5% w żadnych wyborach.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2
#1600474

uniżone ukłony

 

lichwiarze mu podsuwają

najlepsze rozwiązania

Unia Polityki Realnej

uniżenie się kłania

 

PS Nie ma to jak realizm! Nieprawdaż?!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4

jan patmo

#1600446

"Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością."

Czyli elity tworzące PO-KO, ich elektorat, ich media nie mogą być patriotyczne, bo:

Oni nienawidzą tubylczego społeczeństwa, nienawidzą tubylczej wspólnoty kulturowej i gardzą tubylczym narodem. Dla nich Polska to jedynie Tenkraj, bo Polski tak nienawidzą, że im to słowo przez gardło przejść nie chce.

Tak nienawidzą mieszkańców Tenkraju, że gotowi - jak ostatnio Nergal - tłumaczyć turystom, którzy ośmielili się powiedzieć "jaki piękny kraj, jacy fani ludzie", że się mylą, bo to kraj ludzi pozornie miłych.."

Zresztą polecam całość sobie znaleźć. Nergal idealnie wywalił kompleksy i obsesje wobec Polski i Polaków całej tej pseudopostępowej pseudoelity, za jaką także sam siebie uważa.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1600477

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Rzeczpospolita został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Jazgocząca dynio,
dużo napisałeś, a mogłeś w tym czasie zrobić coś pożytecznego, np. skopać swój ogródek, pozbierać śmieci w lesie.

Patriotyzm jest umiłowaniem ojczyzny i narodu, ojczystej kultury i historii. Patriotyzm nie zawiera w sobie krytycyzmu, nie analizuje i nie ocenia żadnych kwestii związanych z życiem i funkcjonowaniem narodu w ojczyźnie, czyli nie wyciąga wniosków mogących konstruktywnie kształtować rozwój własnej państwowości. Jest patriotyzm sentymentalnym uczuciem miłości do ojczyzny i narodu z całym dobrodziejstwem inwentarza, z jego wszystkimi zaletami i wadami, a nawet szerzej – jest uczuciem miłości do społeczeństwa, czyli do narodu z mniejszościami wpływającymi pozytywnie i negatywnie na całokształt tych wszystkich spraw, które tworzą obraz ojczyzny i państwa.
Patriotą polskim można sobie być na Grenlandii, w RFN, Argentynie, ale nic więcej z tego nie wynika.

https://programwps.wordpress.com/2016/05/15/dlaczego-nacjonalizm/

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

DK

#1600532

...podczas zakupów sprawdzam kod kraju pochodzenia. 590, to ten właściwy przy wyborze produktu. Jeśli w napływie potrzeby szukam auta, omijam te z Europy zachodniej. W rachubę wchodzą marki raczej dalekiego wschodu i tylko dlatego, że nie mamy własnego, polskiego przemysłu motoryzacyjnego.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

...

#1600671