Joe Chal: - W Supermarketach możesz płacić ponownie markami niemieckimi!

Obrazek użytkownika Joe Chal
Gospodarka

Ten środek płatniczy nie był prawnym przez ostatnie 14 lat, ale w styczniu niemiecka sieć handlowa supermarketów wznowi przyjmowanie marek niemieckich.

Supermarkety Kaufland będą przyjmowały dawną walutę RFN przez ich kasjerów.

Aby wesprzeć kampanię, wiele produktów firmy zostanie zaprojektowanych tak jak to bywało w latach 60-tych.

Ale nie stało się to tak nagle z dnia na dzień, ponieważ jest to proces od jakiegoś czasu zainspirowany przez wielkiego giganta żywnościowego, podchwycony przez członków prawicowej partii politycznej Alternatywa dla Niemiec (AFD) - która chce przywrócić starą niemiecką walutę.

Jest to ograniczona w czasie kampania i będzie  trwała od 4 do dnia 30 stycznia, a jego celem jest, aby Niemcy mogli wyzbyć się starej waluty, którą mają w skarpetach. Szacunkowa wartość tej waluty to ponad 6 mld euro.

Rzecznik firmy powiedział, że „klienci mogą robić wszystkie swoje normalne zakupy i zapłacić walutą, która wyszła z użycia w 2002 roku.

Kasjer będzie następnie przeliczał płatności w oparciu o kurs z 2002 roku, który będzie niezmieniony od 14 lat, czyli 1 euro do 1,95 DM.

Wychodzi na to, że niemieccy klienci zarobią na tej transakcji, ponieważ euro stało znacznie niżej niż w tej chwili.

Według sondażu przeprowadzonego przez bank Narodowy Niemiec, około 54  % Niemców przyznaje, że nadal posiada stare monety i banknoty /marki niemieckie/ i mają one dla nich tylko wartość sentymentalną.

Według szacunków Federalnego Banku z listopada tego roku wynika, że 168 milionów marek niemieckich w banknotach i 24 mld monet nigdy nie wróciły do banku po wymianie na euro.

W rzeczywistości te szacunki wskazują na to, że wiele starych środków płatniczych w postaci monet i banknotów marki niemieckiej jest nadal w rękach ogółu społeczeństwa.

Ale bankierzy liczą się również z tym, że duża część tych środków już nie istnieje - a przynajmniej nie ma ich na terenie Niemiec.

Bank Federalny wierzy, że wiele mniejszych monet po prostu bezpowrotnie zaginęła, a wydanie specjalne srebrnej monety mogły zostać przetopione, aby skorzystać z wysokich cen srebra na światowym rynku kruszców w ostatnich latach.

Przypuszcza się również, że dość znaczne ilości marek mogły zostać wywiezione do byłej Jugosławii, gdzie były wykorzystywane jako stabilny środek płatniczy.

W artykule tym wykorzystano informacje podane przez niemieckie media jak i ze źródeł własnych.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)

Komentarze

Chce tylko dodac, ze nie jestem pewien czy w Kauflandzie w Polsce mozna bedzie zaplacic markami?

Ale na balu sylwestrowym mozna bedzie porzucac fenigami do cylindra!

Szczesliwego nowego roku!!!

 

Vote up!
5
Vote down!
0

Joe Chal

#1503524