Joe Chal - "gen Tadeusz Bor Komorowski"

Obrazek użytkownika Joe Chal
Historia

Tadeusz Bor Komorowski - urodził się w Polsce w 1895 roku. Lepiej znany pod nazwą Bór-Komorowski (po jednym swoim wojennym kryptonimie: Bor - "Las"), wstąpił do Armii Polskiej i ostatecznie w 1938 roku został dowódcą Grudziądzkiej Szkoły Kawalerii.
Po napaści przez wojska hitlerowskie we wrześniu 1939 roku na Polskę Komorowski został szefem narodowego ruchu oporu. W marcu 1944 został awansowany na generała dywizji i został dowódcą Armii Krajowej.
1–go sierpnia 1944 44 słowami:
” ŻOŁNIERZE STOLICY! Wydałem dziś upragniony przez Was rozkaz do jawnej walki z odwiecznym wrogiem Polski, najeźdźcą niemieckim. Po pięciu blisko latach nieprzerwanej walki, prowadzonej w podziemiach konspiracji, stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by ojczyźnie przywrócić wolność i wymierzyć zbrodniarzom niemieckim przykładną karę za terror i zbrodnie dokonane na ziemiach Polskich.”
Od 30 września 1944 – Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych.Po upadku powstania i podpisaniu kapitulacji od 2 października 1944 do 5 maja 1945 w niewoli niemieckiej.

Przebywał kolejno w oflagach w Landwasser i Colditz.
Po wyemigrowaniu do Anglii pełnił w Rządzie Polskim na uchodźstwie od
1946 funkcję Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.
Odznaczenia i wyróżnienia!
Order Orła Białego (pośmiertnie, 1995)
Krzyż Komandorski Orderu Wojennego Virtuti Militari
Krzyż Kawalerski Orderu Wojennego Virtuti Militari
Krzyż Złoty Orderu Wojennego Virtuti Militari
Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
Krzyż Walecznych – trzykrotnie
Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami
Złoty Krzyż Zasługi
Srebrny Krzyż Zasługi
W 2004 gen. Tadeuszowi Borowi-Komorowskiemu został pośmiertnie nadany tytuł honorowego obywatela miasta Głowna.
Każdego kto to czyta zaraz razi w oczy - Dlaczego tak wybitny człowiek i d-ca Grudziądzkiej Szkoły Kawalerii a w okresie komunizmu uchodził nawet za wroga PRL-u nie jest honorowym obywatelem miasta Grudziądza ?”
Niebawem Polsko-Australijska Fundacja wystąpi z wnioskiem do Rady Miejskiej w Grudziądzu o nadanie tego tytułu i uhonorowanie gen Tadeusza Bora Komorowskiego tym wyróżnieniem.

Joe Chal - autor

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Joe Chal
Ja widze to inaczej! Gdyby oni nie zdecydowali sie na ta heroiczna batalie to po wojnie ruskie pacholki wymordowalyby nie 200 tys a 400 tys dodatkowo Polskich patriotow, poniewaz okolo 200 tys powstancow opuscilo ruiny Warszawy po kapitulacji.
Pozdrawiam Joe Chal

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Joe Chal

#279000