Kulisy srebrnego ekranu: komedia Andrzeja Wajdy pt. „Wałęsa”

Obrazek użytkownika Kapitan Nemo
Humor i satyra

Popularność dobrych filmów komediowych spowodowała, że także reżyser Wajda postanowił pójść w ślady Tadeusza Chmielewskiego – reżysera filmu pt. „Jak rozpętałem II Wojnę Światową”. Przygotowywany właśnie scenariusz do filmu pt. „Wałęsa”, nawiązywać będzie do przygód kanoniera Franka Dolasa, który nie tylko rozpętał II Wojnę Światową, ale także udało mu się oszukać gestapo, jako Grzegorz Brzęczyszczykiewicz.

Nie inaczej jest z elektrykiem Wałęsą, który nie tylko, że obalił komunę własnymi ręcamy, to udało mu się oszukać esbecję, jako agent Bolek. Scenariusz komedii Wajdy opisywać będzie zatem barwne przygody Lecha Wałęsy, w następstwie których w całej Europie wschodniej komunizm upada. Sceny komediowe, gdzie na przykład Wałęsa - przebrany za agenta Bolka - wyłudza od jeszcze głupszych od niego agentów bezpieki pieniądze na rzekome dojazdy tramwajem, już teraz budzą salwy śmiechu. Zapewnie równie zabawne będą sceny z okresu dojścia do władzy tow. Edwarda Gierka, kiedy to Wałęsa oszukuje nie tylko I sekretarza PZPR ale i robotników stoczni gdańskiej. Za wymyślone przez Wałęsę hasło „Pomożecie? - Pomożemy!” – Wałęsa otrzymuje mieszkanie, które miał otrzymać agent bezpieki, który Wałęsę do bezpieki zwerbował !

Takich zabawnych scen będzie w filmie znacznie więcej. Ale film rozpocznie się od roku 1970, gdy elektryk Wałęsa, jako pracownik stoczni, łącząc kable - myli plusy dodatnie z plusami ujemnymi. Następuje olbrzymie zwarcie, w wyniku którego cała stocznia staje. A jest to akurat dzień wypłaty. Marnie opłacani stoczniowcy wylegają pod budynek dyrekcji, by zaprotestować przeciwko wstrzymaniu wypłat wynagrodzeń. Gdy pod dyrekcję przychodzi także Lech Wałęsa - osmolony od wybuchu, w poszarpanym drelichu i z obłędem w oczach – stoczniowcy właśnie jego wybierają na swojego przedstawiciela…Tak rozpoczyna się kariera Wałęsy, jako przywódcy związkowego. Ale nie tylko…

Od czasu porażenia prądem, gdy pomylił plusy dodatnie z plusami ujemnymi – Wałęsa zaczyna prorokować… Wałęsa już wtedy, w 1970 roku wie, że za 10 lat zostanie przywódcą „Solidarności”, że przeskoczy mur stoczniowy, aby dostać się do strajkującej stoczni gdańskiej. A to oznacza, że Wałęsę najpierw wyleją z roboty… Istotnie, tak się staje, gdy komisja stoczniowa dochodzi do wniosku, że odpowiedzialnym za wielkie zwarcie w stoczni jest elektryk Wałęsa...

Wtedy właśnie wyrzucony ze stoczni Wałęsa - a zarówno przywódca przyszłej „Solidarności”, postanawia oszukać esbecję, jako agent Bolek. Naiwni esbecy nie tylko zatrudniają Wałęsę, ale także umożliwiają mu korzystanie z milicyjnej sali gimnastycznej, gdzie Wałęsa przygotowuje się do wielkiego skoku przez mur. Naiwni esbecy sprowadzają nawet dla agenta Bolka sprężynujące buty, których używał agent radziecki Stirlitz - nie spodziewając się, że zostaną za 10 lat bezczelnie przez Bolka wykiwani. Tak nadchodzi rok 1980 a z nim fala strajków na Wybrzeżu...

Esbecja postanawia przerzucić Wałęsę do stoczni gdańskiej przy pomocy motorówki Marynarki Wojennej, za sterami której już czeka kapitan Wachowski. W tym samym czasie bohater komedii Wajdy, siedząc pod stoczniowym murem zakłada sprężynujące buty, przymierzając się do skoku przez dwu i półmetrową wysokość. Napięcie rośnie….. Wałęsa bierze rozbieg, odbija się… i we wspaniałym stylu pokonuje wysokość 2,50 metra za pierwszym razem! Przechodzący obok strajkujący stoczniowcy wiwatują, biorą Wałęsę na ramiona i zanoszą wprost do Komitetu Strajkowego. Już wkrótce Wolna Europa komunikuje, że Wałęsa został przywódcą strajku, po wykonaniu wspaniałego skoku przez mur stoczni. Kapitan Wachowski, spluwa za burtę motorówki…Wałęsa kolejny raz wykiwał esbecję.

Już, jako przywódca strajku, gdy Wałęsa zamierza ogłosić przez radiowęzeł zakończenie protestu w stoczni gdańskiej, mozolnie odczytując napisany mu przez kapitana Wachowskiego tekst – nagle wyłączone zostaje zasilanie rozgłośni. Elektryk Wałęsa postanawia więc naprawić uszkodzony radiowęzeł i… ponownie myli plusy dodatnie z plusami ujemnymi, co powoduje gigantyczną awarię w tramwajowej sieci elektrycznej Gdańska. Tramwaj Henryki Krzywonos staje, Henryka przyłącza się do strajku jako ta, co zatrzymała gdańskie tramwaje. Strajk zostaje wznowiony….

W komedii Wajdy będzie też wiele zabawnych scen – paradoksalnie - także z okresu stanu wojennego, gdy gen. Jaruzelski aresztuje tysiące członków „Solidarności” – jednak oprócz Lecha Wałęsy… Wałęsa ujawnia bowiem generałowi tajny dokument, z którego wynika, że jest potomkiem cesarza Walensa – nie może więc przebywać w więzieniu, jak inni. Wałęsa kolejny raz oszukuje nie tylko esbecję, ale i samego generała, który lokuje kaprala Wałęsę z d. Walens w wilii w Arłamowie z lokajami i obsługą, jak przystało na cesarskiego infanta.

Tam w Arłamowie, Wałęsa przygotowuje się do ostatecznego obalenia komuny, ćwicząc różne warianty obalania z przybywającym do potomka cesarza gen. Kiszczakiem. Wałęsa ma bowiem kolejne widzenie od czasu porażenia prądem. Już wie, że w 1988 roku uda mu się wreszcie obalić Kiszczaka w Magdalence, co pozwoli powołać pierwszy, niekomunistyczny rząd z generałem Jaruzelskim, jako pierwszym, niekomunistycznym prezydentem. W tym widzeniu, jest też lewa nóżka, jest prawa nóżka. Jest też Wałęsa pośrodku dwóch nóżek...

Proroctwo Wałęsy się spełnia, Polska ma niekomunistyczny rząd i niekomunistycznego prezydenta, ale Wałęsę nadal dręczą istniejące jeszcze akta esbecji na temat agenta Bolka. Mimo tego, że Wałęsa obalił gen. Kiszczaka i jako człowiekowi honoru - obiecał powołać go do pierwszego niekomunistycznego rządu – ten, jako minister spraw wewnętrznych i wbrew ustaleniom, zawartym przy obalaniu – nie pali wszystkich dokumentów SB! Teczki agenta Bolka nadal pozostają nietknięte!

Wałęsa postanawia sam zostać prezydentem, chociaż chciałby - ale nie musi. Jednak o tych planach dowiaduje się  gen. Jaruzelski, który wzywa kaprala Wałęsę na prezydencki dywanik. Tam, na tym dywaniku - Wałęsa przysięga generałowi na noszony znaczek - nietykalność aż do śmierci. Zgodnie z wolą generała - Wałęsa musi jednak zatrudnić kapitana Mietka Wachowskiego, jako męża stanu…

O dziwo - Mietek bardzo się przydaje Wałęsie w „Nocnej Zmianie” – tj. przy kolejnym obalaniu - tym razem premiera Olszewskiego, który chciał ujawnić akta wszystkich agentów SB. W tym i akta Bolka. Wałęsa, przy pomocy dawnych towarzyszy z PZPR i Donalda Tuska  i razem z Mietkiem, obalają premiera Olszewskiego..

Ostatnia scena komedii Wajdy pt. „Wałęsa, czyli jak obaliłem komunę własnymi ręcamy”, przedstawia Wałęsę, jak wyrywa kartki z dostarczonych mu akt SB. Wałęsa jednak nie wie, że obalony przez niego w Magdalence gen. Kiszczak, zainstalował przedtem w gabinecie prezydenta kamery, które to wszystko nagrywają… Tak się kończy komedia pt. „Wałęsa” w reżyserii Wajdy, która zapewne będzie miała swój dalszy ciąg…

Brak głosów

Komentarze

Bardzo fajny wpis ;)

Vote up!
0
Vote down!
0
#139203

Bardzo dobry tekst.

Vote up!
0
Vote down!
0

miro

#139208

pytanie ,kto zagra główne role ?

to może być temat na kolejny świetny tekst.
pzdr.

http://podwodni-lowcy.phorum.pl/
http://spearo.republika.pl/centre.htm

Vote up!
0
Vote down!
0

http://www.polskawalczaca.com/index.php

http://forum.wolna-polska.pl/

#139230

Doczekałam się śmiesznej,polskiej komedii.Kapitalny scenariusz i jaki pouczający :)

Vote up!
0
Vote down!
0

markiza

#139229

plan filmowy!
Tu musi być burza mózgów z tymi od Mosfilmu!
Np konieczne zapożyczenia z "Świat się śmieje"
A kalambury-aforyzmy!>
pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0

antysalon

#139231

Tow. Kiszczak odkręcając półlitrówkę, mówi do Wałęsy: Jestem ciekaw Bolek, jak wy obalicie ten komunizm? Wałesa odpowiada: Bez zakąski, towarzyszu generale!

Vote up!
0
Vote down!
0
#139246

 Czyli o tym, jak służby specjalne potrafią zrobić coś z niczego. I naród bierze udział w spektaklu - za friko - w roli statystów i widzów jednocześnie.

Albo film o dzielnej motorniczej: "Bo wyłączyli prąd".

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#139236

"Gdzie pan był, jak ja walczyłem!?" :)

Na zakończenie komedii musi się znaleźć koncówka filmu Grzegorza Brauna "Plusy dodatnie i plusy ujemne"

http://www.youtube.com/watch?v=171hmh8-oc0&feature=related

:D

Vote up!
0
Vote down!
0
#139238

Wałęsa, nie potrafiąc wytłumaczyć się ze swej przeszłości pyta: Gdzie pan był, jak ja walczyłem?

Zaatakowany odpowiada: W więzieniu, panie przewodniczący !

Pozdrawiam!

 

Vote up!
0
Vote down!
0
#139250

z nieślubnym dzieckiem LW? - "Grzesiu się bawił, a później pływał buzią w dół..."

http://www.youtube.com/watch?v=tCP38jbLgO0

"Nie odzywając się w towarzystwie ryzykujesz uznanie za głupka, odzywając się rozwiejesz wszelkie wątpliwości" O. Wilde

Vote up!
0
Vote down!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#139253

- Będe jeździł z siekierą po kraju i ciął
złodziei
- Choćby sam prezydent został w kraju, to jednak
ten kraj dociągnie do normalności
- Dobrze się stało, że źle się stało
- A jak się nie wie, co się buduje, to nawet
szałasu nie można rozbierać, bo deszcz na głowę
będzie padał
- Dokonałem zwrotu o 360 stopni
- Furman nie może być koniem i odwrotnie
- Gdyby w jeziorze były ryby, wędkowanie nie
miałoby sensu
- Ja już nie szukam pieniędzy za książki, bo te
całkowicie udupiłem w sprawach społecznych
- Jak Pan w ogóle śmie mnie atakować? Atakowanie
mnie, myślenie źle o mnie jest zbrodnią!
- Jestem za, a nawet przeciw
- Kto to słyszał, żeby takie żarty wyprawiać.
Gdybym był w Polsce, wziąłbym pasa i sprał im
tyłki
- Miała być demokracja, a tu każdy wygaduje co
chce!
- Są plusy dodatnie i plusy ujemne
- Plusy Unii Europejskiej mają swoje plusy i
minusy
- Może założę jakiś biznes i będę bogaty
- Nie chcem, ale muszem
- powinna być lewa noga i prawa noga. A ja będę
pośrodku
- Ale jeżeli oni chcą tego skoku, żeby coś zrobić,
to trzeba im pomóc, trzeba troszeczkę przymrużyć
oko. Ale to jest ryzykowne, bo jak przymrużymy
dziś, to jutro będzie ciężko w ogóle otworzyć
- To są ostatnie godziny naszych pięciu minut
- Tonący brzytwy chwyta się byle czego
- Wyszkowski ma ksero, podróby i się wygłupia. To
jest chory człowiek, to jest małpa z brzytwą
- Widzę to jasno na białym
- Wyobraźmy sobie, przywódca związkowy
prezydentem, głową państwa! Czy to nie byłoby
wspaniale?
- Z kamieniami na czołgi nie pójdę, bo mam
przecież pokojową Nagrodę Nobla
- Za sto lat w każdym mieście będzie mój pomnik
- Ile ma Pan fabryk makaronu ? Walesa - ja nie
mam , moja ... zona ma
- Nic nie robię,tylko jestem
- Kto nie z Mieciem, tego zmieciem
- Kazdy dostanie 100 milionow

Vote up!
0
Vote down!
0
#139256

CzyTając (?) -> "elekt" elekTryków ...

to ELEKT Tryków, czy Owiec na wypasie POlitycznych kierdeli ?

Pozdrawiam
J.K.

Vote up!
0
Vote down!
0
#139259

Z przykrością muszę stwierdzić, że musi Kolega znaleźć innego reżysera, bo Wajda zbyt sieriozny. Fakt, na Lesia trzeba rozpisać ogólnoświatowy casting, natomiast rolę Heni może wziąć Stanisława Celińska.

O scenariuszu: bardzo fajnie wywiedziony powód strajku i noszenie Lesia na ramionach. Dycha!

A wracając do Lesia, to myślę, że tę rolę powinien przejąć co najmniej tuzin aktorów, bo tyle w tej postaci plusów dodatnich i ujemnych, że mniejszej ilości odtwórców może grożić, że co niektórym przydarzy się zejście śmiertelne.

Vote up!
0
Vote down!
0
#139266

Dzięki Wałęsie, nabraliśmy się wszyscy na upadek komunizmu w Polsce… Gen. Jaruzelski, jako doradca Bronka, to dalsza część komedii a la Bareja.

 A jeszcze Jaruzelski z Kiszczakiem nie powiedzieli ostatniego słowa o tym, jak „upadał” komunizm, pod wodzą Bolka !

Vote up!
0
Vote down!
0
#139262

"powinna być lewa noga i prawa noga. A ja będę
pośrodku""- no a miedzy nogami  jest  przyrodzenie .

Czy Lechu wiedzial co o sobie powiedzial ?

Zdaje sie , ze wyznal wtedy podswiadomie "chcem byc Ch..j..m....."

Vote up!
0
Vote down!
0
#139290

Dycha !

Pozdrawiam.
contessa

PS. Cholera, przecież to wcale nie jest śmieszne....

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#139304

Po tym filmie kino światowe już nigdy nie będzie nigdy takie samo. To ma być prawdziwa awangarda. Scenariusz zakłada, że wszystkie ujęcia w filmie będą pokazywały tylko jedną scenę - niesienie Bolka na barana. Tak przez cały film. Zamiast dialogów będzie słychać postękiwanie niosącego i delikatne popierdywanie noszonego. Film rozpocznie się od sceny przełażenia przez płot kapitana SB, na którym siedzi Bolek.

Vote up!
0
Vote down!
0

ixi band

#139301

Założył Bolek sznurek na worek,

Przyłożył pieczęć swą.

Pochwal się Bolku, co masz w tym worku

Zdradź tajemnicę swą.

 

Wróble ćwierkają, że już je znają,

Lecz Bolek chytry był.

Razem z wróblami, przed  rodakami,

W sejfie głęboko skrył.

 

Nobla odebrał, pokłony zebrał,

Polakom zrobił gest.

A Tyś Rodaku, biedny Polaku

Dalej gnębiony jest.

Vote up!
0
Vote down!
0

komar

#139316

Tekst super, nie będę odkrywcza.
Ale zdjęcie - no cóż, jak to wszystko się ładnie układa i pasuje do siebie.

Vote up!
0
Vote down!
0

molka

#139480

Zdjęcie jest wymowne. Popatrz na minę Lesia, ma coś na sumieniu, o czym wie Henia, więc stąd to lękliwe spojrzenie i motyw "Boże, ale ona prędka w tym gadaniu. Oby czegoś nie chlapnęła.

Vote up!
0
Vote down!
0
#139488

  to byłoby to nawet śmieszne.

Vote up!
0
Vote down!
0
#139501

Myślę że w filmie koniecznie musi pojawić się motyw z wierszem tow. Komorowskiego : http://video.pl.msn.com/watch/video/komorowski-lech-wa%C5%82%C4%99sa-zuch-starczy-na-tych-dwoch/pcjsoj1p
Pozdrawiam
JaRacz

Vote up!
0
Vote down!
0
#139636