Piramida głupoty gorsza niż Amer Gold

Obrazek użytkownika Zygmunt Zieliński
Kraj

Zastanawiam się nad granicą głupoty. W sferze indywidualnej zapewne albo jej nie ma, albo uchwycenie jej jest niewykonalne, gdyż czynnik subiektywizmu będzie ją zawsze stawiał pod znakiem zapytania. Innymi słowy, nie można obiektywnie stwierdzić, że ktoś nie może uczynić nic głupszego nad to, co już w tej materii osiągnął. Sferze publicznej można by jednak przynajmniej starać się zakreślić głupocie jakąś granicę, choćby tylko teoretycznie nieprzekraczalną. Teoretycznie, to słowo tutaj szczególnie zaakcentujmy, gdyż w praktyce coraz to coś nas zaskakuje, co naszej tezie przeczy. Do niedawna wydawało się, że najbardziej absurdalną inicjatywą jest KOD. Jest to, jak się kiedyś mówiło, kiedy jeszcze maturzysta coś niecoś wiedział, a magister sporo więcej: contradictio in adiecto, mówiąc językiem zrozumiałym: sprzeczność sama w sobie. A to dlatego, że samo istnienie takiej organizacji, nie mającej żadnego umocowania w mandacie społecznym, a będącej tylko inicjatywą stricte prywatną, już jest owocem demokracji, a biorąc pod uwagę wybryki, jakich się ta organizacja dopuszcza, można twierdzić, iż jest to przejaw przerostu demokracji. A wydawało się, że KOD to apogeum uwiądu intelektualnego w połączeniu ze znieczulicą na normy etyczne (choćby machinacje finansowe kierownictwa).

            A jednak tak nie jest. Wczoraj (27 I 2916) p. Struzik (PSL), marszałek województwa mazowieckiego, ponoć od 16 lat, oznajmił, że wobec w jego przekonaniu niszczącej samorząd ustawy o samorządzie, głównie z powodu zaprojektowanej kadencyjności sprawowania urzędów, zakłada Komitet Obrony Samorządu Polskiego (chyba jakoś tak to nazwał). Oczywiście nie zabraknie mu zwolenników, bo będą nimi wszyscy ci, którym tyłki przyrosły do tłustych synekur w gminach i miastach, ich pociotki i znajomkowie. Ale co to ma do rzeczy  z dobrem wspólnym?  Już nie mówić o zdrowym rozsądku i choćby ograniczonej uczciwości. A przecież pana Strusika zwykło się kiedyś uważać, za polityka zrównoważonego. Lekarz z wykształcenia, a więc żaden człowiek  ulicy, opłotków. Czyli po prostu: punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

            Wyskoków trudnych do zaakceptowania, przy największej nawet licencji pozostawionej byłem lub aktualnym, jakimsiś tam, autorytetom, to wynurzenia pani Staniszkis, a pośród nich wysunięcie kandydatury pana  Rzeplińskiego na prezydenta RP. Oczywiście każdy może kandydować, ale akurat w tym przypadku zbyt świeże są wyczyny tego pana, by liczyć na amnezję społeczną. A więc dziwna jest to kandydatura, choć nie dziwne postawienie jej przez panią Staniszkis, która przekonana jest, iż stoi ponad wszystkimi i wszystkim. To jest wynik robienia komuś autorytetu przez określone środowiska. Nie można się dziwić, że ludzi o mniejszym samokrytycyzmie sami w to zaczynają wierzyć, że są guru i nagle, znalazłszy się na marginesie buntują się, domagając się dalszego homagium. To jest także casus Wałęsy, i wcale nie uchybiam tym porównaniem pani Staniszkis, gdyż walczy ona o podobny, co on, status autorytetu. 

            Obok indywidualnych odsłon osobliwych sposobów myślenia i dawania temu wyrazu, mamy, niestety, niemal kompletną zapaść w polityce, którą nazwałby zorganizowaną, gdyż uprawiają ją odpowiednie gremia. Najważniejszym jest parlament, u nas sejm. Przecież nie trzeba tu przypominać, kto w nim zasiada. Nikomu nie chcę ubliżać, ale pewni ludzie sami o sobie wystawiają świadectwo. Czy trzeba wymieniać nazwiska? Niestety, w gorszej kondycji jest młoda generacja posłów, często bez wychowania, kultury osobistej, o wiedzy nawet nie wspominając. Winą za to, że tacy ludzie znaleźli się  sejmie obarczyć trzeba społeczeństwo – wyborców. Dopóki takie indywidua będą w ławach sejmowych nie liczmy na nic dobrego. Nie cofną się one przed żadnym chamstwem, by przeszkadzać w pracy sejmu, a śmieszności się nie boją, bo sądzą, że są zabawni i że na tym polega ich rola w sejmie.

            Głupota jest wszakże niekiedy tak rażąca, że mimo woli podejrzewa się obcą reżyserię. Nie lubię teorii spiskowych, bo one zawsze prowadzą do łatwizny. Ale kiedy zobaczyłem w TV napis na rondzie w Gdański, przypominający złe  czasy Freie Stadt Danzig, pomyślałem sobie, czy aby tylko głupota? Przecież  Państwem Polskim kierują wszak – może nie wszyscy ale większość – ludzie, którzy dobrze wiedzą, że Auschwitz to było dzieło niemieckie, a nie jakichś nazistów, którzy wiedzą jak krwawą i smutną była ta nasza historia w tym chybionym tworze Konferencji Wersalskiej, jakim było Freie Stadt Danzig, którzy choćby pobieżnie słyszeli o Prusach, rozbiorach itd. A więc dlaczego ta tolerancja dla głupoty, a nawet jawnej dywersji?

            Patrząc na to wszystko, można rozumieć wściekły jazgot opozycji przeciwko uzdrowieniu polskiej oświaty. Tylko naród ogłupiały, a do tego dążyły wszystkie machinacje około okaleczenia szkoły polskiej w ostatnich latach, może być zapleczem takiej opozycji, jaką dziś w Polsce mamy. Przed rozbiorami także ciemnota nie pozwalała na umocnienie i uzdrowienie państwa. I wiemy, co z tego wynikło. Czyżby dziś podobne rozwiązanie miało by być w perspektywie, a nawet może w zamyśle tych, którzy własne pożytki przedkładają nad dobro Ojczyzny?

            Piramida finansowa Amber Gold wielkie przyniosła szkody zwyczajnym ludziom. O ileż gorsza dla ogółu zwanego Narodem jest piramida głupoty? 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:15)

Komentarze

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

....a więc nie ma granic, na tym polega tajemnica zła. Pisze ksiądz; "Winą za to, że tacy ludzie znaleźli się sejmie obarczyć trzeba społeczeństwo – wyborców". Pełna zgoda. Ale czy może mądre społeczeństwo wybierać złych i głupich parlamentarzystów ? I tu znajdujemy odrazu odpowiedź skąd ta tolerancja dla głupoty, czy jawnej dywersji. Nawet jeśli są dobrzy Polacy w naszym społeczeństwie, wystarczy aby "dobrzy" nic nie robili a zło rozpleni się błyskawicznie. Spójrzmy na Niepoprawnych. Ile osób reaguje na zło i głupotę takiej, jednej, niezrównoważonej? Dwie może trzy osoby....a wejść jest podobno tysiące. Pozostali cieszą się tym co sami napiszą i tym że im odsłon przybywa. A to Polska właśnie. Pozdrawiam.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-8

Verita

#1531512

Skąd możesz wiedzieć, kto z czego się cieszy? Rozumiem że sądzisz po sobie! Nie przyszło Ci do głowy, że ludzie obserwują politykę, świat, a potem opisują co czują, jak to widzą, co wiedzą w danym temacie! Jesteś osobą bardzo małostkową i  przypisujesz tę wadę innym? Musi Ciebie interesować, co piszą tutaj w większości mądrzy ludzie, bo zaglądasz na ten portal społecznościowy non-stop! Tyle, że jedni na przykład piszą o chlebie, a Ty czytasz o niebie! Ty widzisz osobę niezrównoważoną, a inni odwrotnie! Czy, aby siebie zbyt mocno nie katujesz? 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

viki

#1531515

Szkoda dyskusji, una wie najlepiej i basta.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1531519

Wydaje mi sie ze zle rozumiesz to co odczytujesz  w róznych blogach na np.Powinnas bardziej zagłebic sie w tresc a pózniej analizowac i wysnuc odpowiednie wnioski za czym podejmiesz próbe komentarzu.Twoje okraslenie o ilosci wejsc jest tak samo nie na miejscu jak zachowanie idiotów posłow w sejmie w ostatnim czasie.Ja bardzo duzo czytam ale nie zawsze komentuje i mam głeboko w dupie ilosc wejsc czy popularnosci.Nie tedy droga chyba ze tak jestes wyszkolona.Pozdrawiam

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1531526

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

l sznję z zsdy wtrnów tylk dltg dpwdm.Twój kmntrz śwdczy tym, ż t ty n prznlzwłś tg c npsłm.. c mn zrzcsz z względ n wszą "sldrnść" klswą. Pły msz w dp? T źl, t znczy ,ż n rzmsz p c są pły. Wdłg "sprwdlwj" ntlgncj gwrn są tk sprprwn,ż njwżnjsz rtykły mrytryczn kmntrz pprzz płwn stją sę nwdczn bzdty pltk wszą tygdnm. Pplrnć n m znczn n t dz. dz zwykłą, ldzką sprwdlwść, n którj c wdć n zlży. Ps. t cytt mrk z sąsdng blg:"T jż spcyfk tg prtl, ż ptrf dsyłć w nbyt tych, którzy n psją "grp trzymjącj włdzę", któr wszystk ptrf sprwdzć d pzm mcjnlng sbstg. Dlg tż wymg smdzlng myśln – skąd sę m brć smdzln myśln, jk fnkcję myślących przjęł „grp trzymjących włdzę”. Kt glądł flm „Mtrx” tn w, ż tn, kt nrzc spsób myśln, czyl myśl z nmyślących zstj włścclm cywlzcj ( c mw prtl). C, c przstją myślć stją sę jż zmb w krc mtrx. Męsm rmtnm bz ldzkj gdnśc wlnj wl. Pzdrwm mrk #1531520

Verita

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-7
#1531536

""To już specyfika tego portalu, że potrafi odsyłać w niebyt tych, którzy nie pasują "grupie trzymającej władzę"" Ciekawość moja, możesz wymienić kilka tych "odesłanych w niebyt?

Dałem "pałę" wyżej za to zdanie: " Ile osób reaguje na zło i głupotę takiej, jednej, niezrównoważonej?" - bo jest niczym innym właśnie, jak takim "pałowaniem", głupim i bezmyślnym.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Stasiek

#1531551

 Skup się na tematach dnia, a nie na moralizowaniu osób dorosłych! Biadolisz, zamiast pisać na temat! Mam wrażenie, że pisząc o zombi piszesz właśnie o sobie! Masz cholerne kompleksy, to idź do psychologa! W każdym temacie węszysz spisek, widzisz grupę trzymającą władzę i kreujesz się na ofiarę, a jesteś cwańsza niż ustawa przewiduje!! Myśl samodzielnie, nie bedziesz miała wrażenia, że żyjesz w "Matrixie"! I tak już od lat! Włącz myślenie to nie boli! Ksiądz Zieliński pisze ciekawe spostrzeżenia, a Ty wciąż odnosisz się do piszących, a nie do meritum! 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

viki

#1531552

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika a nie mówiłem (niezweryfikowany) został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Szkoda Twojego czasu. Musisz zdawać sobie z tego sprawę, że za pięknymi nickami na tym portalu, kryją się też płatne szuje i agentura, której zadaniem jest sianie zamętu, prowokowanie konfliktów i eliminowanie z portalu uczciwych, myślących Polaków.
Widać wyraźnie ciągłe próby zaniżenia poziomu portalu , choćby notorycznym promowaniem chamskich i wulgarnych wpisów.
W ogóle, szkoda gadać :).

Przykład poniżej...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-7
#1531576

Myjcie się dziewczyny, bo nie znacie dnia ni godziny.

(Sztaudynger)

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2
#1531543

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika a nie mówiłem (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

A jednak jesteś prymitywny...
Żadnego szacunku dla kobiet...
Typowy prymityw...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-7
#1531585

pranie mózgów zrobiło swoje co ?

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0
#1531590

Ano zrobiło. Jesteś tego konkretnym przykładem...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4
#1531603

W samorządach to nie głupota kieruje tymi tłustymi geszefciarzami...oni po prostu nadal czuja sie bezkarni. A nowa ustawa zabiera im stołki od razu - więc wrzeszczą i buduja "komitety"...

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1531523

Zgoda, tak to widzę i tak właśnie napsialem, ale to, co Struzik powiedział, nie jest poza tym mądre. 

Podoba mi się!
14
Nie podoba mi się!
0
#1531528

ciemne sprawki skrzętnie zamiatane pod dywan,przez wiele,wiele lat rządzenia miejscowwych kacyków,Warto sobie przypomnieć,o czym przed laty mówił "miszcz" Geremek" na temat właśnie samorządów,a mówił to na różnych szkoleniach  specjalnie w tym celu organizowanych przed wielu,wielu laty  świetny artykuł,ukłony dla Kapłana -Autora :)

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1531534

dostaja sie poslowie o niskim poziomie (ponizej poziomu?) umyslowym, moralnym, brakach w wyksztalceniu i etyce.

To przede wszystkim wina obowiazujacej Ordynacji Wyborczej.

Zeby nie byc goloslownym: do Sejmu mozna sie dostac otrzymujac poparcie niewiele ponad tysiaca wyborcow (Posel Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej uzyskal... 1011 glosow).

"Rekordowe" poparcie  uzyskali tez :Jacek Wilk, Roman Kosecki, Marek Polak,  Krzysztof Paszyk, Joanna Fabisiak,  Zbigniew Biernat, Ewa Filipiak, Kornelia Wroblewska - wszyscy ponizej 4000 glosow.

Jak przy tym oceniac polska demokracje, skoro w Sejmie nie znalezli sie :

- Barbara Nowacka (ponad 75 tys. glosow) czy Janusz Palikot (ponad 15 tys. glosow)... jak widac poparcie nie zawsze idzie w parze z pogladami, ale (moim zdaniem) jesli mowimy o demokracji to jak wytlumaczyc fakt, ze pan Gryglas jest poslem z poparciem tysiaca wyborcow, a Barbara Nowacka nie jest - mimo, ze reprezentuje 75 tys wyborcow?

czy to nie kpina z demokracji?

-

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-5

mikolaj

#1531557

Niepowetowaną to stratą gdy waść nie widzisz w sejmie takie postacie jak Palikot czy Nowacka.
Masz kolego traumę z tego to powodu ?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1531573

Wcale nie znaczy to, ze ich popieram - ale przytaczam wylacznie fakty... Taki Niesiolowski uzyskal prawie 30 tys. glosow...

Osobiscie uwazam, ze Nowacka bylaby lepszym poslem niz Niesiolowski - ale decyzje podejmuja wyborcy, ktorzy czesto glosuja "dla jaj" (wybierajac na posla Niesiolowskiego czy Lukasza Tuska - z zawodu pomocnika tapicera...).

Przede wszystkim wazne sa fakty - bo zeby przeprowadzic zmiany (ktore sa konieczne) trzeba  (poki co) umiec uzyskac wiekszosc w parlamenice- najlepiej wiekszosc konstytucyjna...

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

mikolaj

#1531606

19.11.2016 roku wszystko stało się nowe (w Polsce).
Byłem tam, widziałem, czułem...
Widziałem tęczę przed Krakowem około 7 rano. Widziałem, jak dwie minuty przed rozpoczęciem Mszy Świętej w Łagiewnikach zaświeciło słońce. Widziałem na telebimie Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, przedstawicieli Rządu RP (co prawda tylko w osobach ministra Szyszki i Ziobry, ale faktem jest że byli, a to w świetle logiki absolutnie wystarczy), przedstawicieli Episkopatu, niestety nie wszystkich, lecz przypomniałem sobie, że wśród apostołów był też Judasz, co stanowi ponad 8% zespołu i absolutnie nie ma w tym żadnego złośliwego podtekstu, gdyż złośliwością się brzydzę...

Był też ks. Piotr Natanek - niekoncelebrans wśród koncelebransów...

Widziałem Ich na ekranie, jak wśród 100 000 Polaków z kraju i zagranicy klęczeli przed Chrystusem, uznając Jego panowanie!

Stało się.

Król Jan Kazimierz we Lwowskiej katedrze 01.04.1656 r. zapewnił nam Polakom ochronę Królowej Niebios. To też był Akt Prawny...Nikt, nigdy go nie odwołał.

Od tamtej pory Opatrzność prowadziła nas przez burzę historii niezwykle precyzyjnie, o ile ustalimy a priori fundament aksjologiczny, a mianowicie, że tak naprawdę to chodzi o Zbawienie i po to Bóg powołał Narody do istnienia i tzw. politykę. która w istocie powinna służyć rozwojowi społeczeństw na drodze do zbawienia. W każdy razie to teoria.

To, czego byłem świadkiem w Łagiewnikach to był AKT PRAWNY! W pełnym sensie!

No to Król zaczął na serio dbać o swoje Królestwo, czego dowodem jest nagłe zduraczenie "totalnej opozycji".

Na marginesie dodam, iż parę lat temu czytałem książkę Friedmanna ze Stratforu pt. "Polska następne 100 lat". Ni mniej ni więcej, stało tam tak, że w połowie 21 wieku Polska i Turcja będą potęgami w Europie. I tu nasuwają mi się następujące myśli.

Gdyby Polską nie rządzili komuniści i złodzieje to zbyt szybko umościliby na naszej ziemi swoje barłogi tzw."uchodźcy", którzy mają tylko jeden cel - wysadzenie Jasnej Góry w powietrze - z powodu bogactwa, które kusi i nęci.

Gdyby "żelazna kurtyna" upadła wcześniej stalibyśmy się ofiarami rewolucji seksualnej `68...

I tak dalej, i tak dalej...

I tak Zabory, Powstania i Męczennicy, a nawet Stalin stali się narzędziami Nieba, które wykorzystało wszystkie środki by nas chronić.

Na szczęście opozycja nie ma zielonego pojęcia z Kim się starła, i niech tak zostanie.

Ps. Uszanowanie dla Szanownego Księdza Profesora, któremu pacholęciem będąc usługiwałem do Mszy Świętej w małej , jeszcze wtedy, kaplicy MBKP w Lublinie.
A teraz w dużym już kościele wiszą moje żyrandole...

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

marekwu

#1531577

uczciwym i prawym czlowiekiem i obywatelem...

Bylbym jednak sceptyczny do oddawania calej ziemskiej wladzy w rece "wyzsze" - bo tak po prawdzie to okazuje sie po pewnym czasie, ze glownym celem religijnych celebransow jest uzyskanie i utrzymanie wladzy oraz wzbogacenie sie...

Oczywiscie chwalebne jest oddanie Polski przez Jana Kazimierza pod ochrone Krolowej Niebios, ale fakty sa takie, ze I Rzeczpospolita byla wtedy w epoce schylkowej - i mimo najszczerszych checi w Niebie - niewiele udalo sie zrobic dla Polski i Polakow. Przyszly rozbiory, ucisk, powstania - wszystko chwalebne - ale czy na pewno swiadczace o Opiece Opatrznosci?

 

Moze lepiej zyc -  w Korei Pn.? - Przeciez tam do dzisiaj nie wiedza co to "rewolucja seksualna"? A "Batiuszka" Stalin wiecznie zywy???

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4

mikolaj

#1531608

Witam Panie Profesorze!

 

Półwiecze prania mózgów zrobiło swoje. Świadomie oduczano ludzi od samodzielnego myślenia. Lewacka i neo-liberalna cywilizacja, jaką usiłowano nam narzucić, opierała się na zasadzie utworzenia biernego i bezrozumnego społeczeństwa. I efekty niestety widać gołym okiem. Siedem z dziesięciu osób publicznych nawet nie potrafi wysłowić swoich myśli. Proszę popatrzyć, jak również wprowadza sie kalki właściwych wypowiedzi, tzw. przekazy dnia i potem posłowie konkretnego ugrupowania trąbią tą samą melodię, czy to ma sens, czy nie.

Na dzisiaj myślenie stało się towarem deficytowym. A kreatywność? A wyobraźnia? Czy tak ważne myślenie analityczne?

Nawet jedna z najważniejszych funkcji życiowych - podejmowanie decyzji jest kulawe. Lepiej, by ktoś inny decydował.

Wg mnie, to poważny problem cywilizacyjny. Tylko - na szczęście - nie udało się. Chyba ponownie odzyskamy zbiorowy i indywidualny rozum.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

JanuszK

Trolle, agenci i wredni nie mają co liczyć na moją uwagę. Próżne ich wysiłki.

 

 

 

 

#1531586