Scenariusze dla PiS, Kukiza i nowej konstytucji

Obrazek użytkownika zuberegg
Kraj

Rośnie gorączka przed wyborami parlamentarnymi, dowodem tego jest kuriozalny wynik sondażu w którym prowadzi Kukiz 24,2% przed PiS 24% i PO 21%. Dlaczego jest kuriozalny? Wcale nie z powodu notowań Kukiza. Kuriozalny jest poziom poparcia PiS i PO. PiS który zawsze miał i ma poparcie koło 30%-nagle po zwycięstwie swego kandydata-ma tracić:)? Dobry żart. Podobnym kuriozum jest wynik PO skąd poparcie 21% skoro ostatnie wyniki wyborcze PO oscylowały lekko ponad 30%? Przecież nawet dziecko wie że ogromna część wyborców Kukiza to dawni wyborcy PO. Pamiętać też trzeba że w tym samym sondażu Nowoczesna.pl ma 8%-to kolejny odpływ elektoratu PO.. Skąd więc te niby 21%? Skoro już tak się chcieli bawić ludzie z sondażowni IBRIS to PO winna mieć ok. 15 %. 

To tyle w sprawie baśniowego wyniku "sondażu". Wszak prawdziwym celem tych wyborów jest zdobycie większości konstytucyjnej. I tu leży podstawa nagłego spadku notowań wszystkich partii-spadku według sondażowni. Realny wynik PiS w tym momencie szacuję na ok. 34-36% poparcia.     (Skąd tyle? Zwycięzca zawsze zyskuje, więc dlaczego teraz ma być inaczej?)

Takie poparcie sprawia że PiS jest bardzo blisko samodzielnych rządów, a wynik Kukiza sprawia iż możliwe uzyskanie większości do zmiany konstytucji. I ta możliwość jest teraz czarnym snem "rozumnych", będą oni robić wszystko by ją storpedować...

Widzę kilka możliwych scenariuszy wyborczych. Większość z nich jest dla PiSu pozytywna. PiS może przegrać wybory tylko w jednym przypadku-nagłego przepływu wyborców PO do Kukiza. Wariant ten jest mało prawdopodobny ponieważ ogromna większość wyborców PO całą wiedzę czerpie z TV, a tu straszy się Kukizem. Wątpię w możliwość nagłej zmiany wajchy i promowanie jego osoby. Dla nich przygotowano Petru przecież..A i straszenie PiSem nie działa. Myślę że Kukiz zdobędzie max. 20%. Zresztą chyba każdy wie że na premiera to on się nie nadaje, to będzie drugi główny powód hamowania wzrostu jego poparcia...

PO daje zerowe szanse na wygraną. Powody są dwa-od pięciu lat stopniowo spada poparcie dla platformy. Pojawiły się Kukiz i Nowoczesna co odpływ elektoratu przyspieszy. Nowych wyborców PO nie zdobędzie bo niby czym? Jeśli ktoś nie głosował na nią wcześniej nie zrobi tego teraz...

Zostaje PiS. Utrzymanie swego stałego poparcia daje tej partii zwycięstwo wyborcze. PiS bije się o rozmiary tego zwycięstwa. Rozmiar w polityce ma znaczenie. Im większa przewaga PiSu, tym stabilniejszy rząd. Im więcej posłów będzie brakować do większości tym większe będą problemy. Wątpię by Kukiz był w stanie utrzymywać dyscyplinę w swoim klubie. Jego klub będzie bardzo zróżnicowany wewnętrznie, inne partie będą się to starały wykorzystać.  Paradoksalnie uważam że łatwiej może być zmienić konstytucję niż rządzić z Kukizowcami przez całą kadencję. Boję się problemów z koalicją, tak jak w latach 2005-07. Dobry wynik PiSu pozwoli oprzeć się na najbardziej konserwatywnej części posłów Kukiza (narodowcach np.). Myślę że oni będą stabilniejsi niż byli platformersi których zapewne sporo tam, wyląduje. (nie mówię tu oczywiście o politykach tej partii. Mówię o sympatykach, co to się tam nie załapali, ale popierali).

By wyjść ponad swój stały elektorat PiS musi skierować swój program do młodych ludzi. Jak już kiedyś pisałem:30-40 latków zaczadzonych strachem przed Kaczyńskim nie przekona. Jedyną grupą której bliżej do PiS niż do PO są młodzi ludzie mający dość ośmiu lat rządów platformy. Resztę pozyskać będzie trudno, można próbować starszych ludzi (co zresztą próbuje robić Duda-przyciągnąć takimi występami jak ten z Arką Noego). Ale moim zdaniem główne rezerwy są wśród młodych. Na młodych opierają się sukcesy Korwina, Kukiza, Narodowców. Urwanie z tych elektoratów 5% może dać samodzielne rządy.

Nie podzielam obaw że Kukiz zrobi koalicję z PO. Taki ruch byłby jego końcem, dla młodych PO jest jądrem systemu. Wsparcie tego jądra byłby samobójem Kukiza. Myślę że kierunek zmian w konstytucji jaki mu się marzy jest w wielu miejscach zbieżny z poglądami PiS. Na pewno bliższy niż PO.

Dlatego PiS nie może zmieniać swojej strategii wyborczej. Musi pokazywać nową twarz, musi pokazywać nowych polityków. Uwierzono Dudzie, uwierzą np. Szydło. Ludzie chcą nowych twarzy. Nad PiSem wisi groźba pyrrusowego zwycięstwa i powtórka z niestabilnej koalicji. Uniknięcie tego scenariusza MUSI być celem tej kampanii. Nagrodą może być uzyskanie-wraz z Kukizem- konstytucyjnej większości

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika JSC (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

nie.

Mówisz, że wygrana Dudy powinna conajmniej konserwować stan posiadania PiSu. Byłoby tak, gdyby ta wygrana była niesymboliczna, a Duda uzyskał conajmniej 60%.

Dziwi cię, że PO i PiS spada... A mnie nie. Przecież PiS to jest antyPO, a PO jest antyPiS, czyli są od siebie uzależnione jak dwa bieguny tego samego magnesu. A tu wchodzi Kukiz i nagle pojawia się alternatywa.

Teka Premiera dla Kukiza... a kto powiedział, że jest naturalnym kandydatem, gdyby jego partia by wygrała? Właściwie to nie sądzę, żeby powstała jakaś większość rządowa. Sam zauważyłeś:
(...) Paradoksalnie uważam że łatwiej może być zmienić konstytucję niż rządzić z Kukizowcami przez całą kadencję.(...)
On jest predysponowany na przewodniczącego konstytuanty.

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-6
#1483365

Przecież PiS to jest antyPO, a PO jest antyPiS, czyli są od siebie uzależnione jak dwa bieguny tego samego magnesu. 

Nie zgadzam się. PiS powstał z jakiś powodów, te powody są aktualne i teraz. PO jest tworem takim samym jak Nowoczena.pl-bezidowa, nastawiona na ochronę zysku kapitału zagranicznego. 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

zuberegg

#1483369

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika JSC (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

pełne szuflady ustaw. Było ich tyle, że 2 lata były za krótkie, aby je uchwalić...

Ponadto uważam, że powinno być śledztwo w sprawie układu minusującego.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-7
#1483370

Przez te dwa lata spełniono więcej obietnic niż PO za osiem

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

zuberegg

#1483371

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika JSC (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

- 3 mln. mieszkań
- blokada prywatyzacji
- rozbicie układu (nawet go nie wykryli, a jeśli nawet to byli oni sami)
- ochrona życia poczętego
- wyrównanie różnych aspektów członkostwa Polski w UE
- sprawiedliwe podatki
- "polityka jagiellońska"
leżały i kwiczały.

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-7
#1483373

"Polityka Jagiellońska" działała o czym świadczy wyjazd prezydentów do Gruzji.

Układ był i jest wykryty-WSI oraz sojusz różowych z czerownymi. 

Wszystkiego w niecałe dwa lata zrobic się nie da..

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

zuberegg

#1483383

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika tańczący z widłami został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1483388

okazała się po czasie dobrze zakamuflowana "polityką judopolonii"

To jest Pańskie zdanie....

Co do PSL-przy wyniku Kukiza ta partia traci znaczenie. Przy wysokiej frekwencji PSL będzie poza parlamentem.

PS. Już poprawiłem:)

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

zuberegg

#1483404

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika JSC (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Angelika Borys miała olbrzymie problemy na Białorusi, a na Litwie liteunizacja trwała w najlepsze, a na Ukrainie chwała Banderze...

A ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-6
#1483390

Nie o to chodzi zwolennikom Kukiza i wiekszosci mlodych, ktorzy poparli Dude.

Najwazniejszym problemem jest zapewnienie takich zmian w gospodarce, zeby ludzie mogli bez przeszkod prowadzic dzialalnosc gospodarcza, produkowac, eksportowac, zarabiac - jednym slowem : zarabiac i zyc godziwie we wlasnym kraju.

Do tego potrzeba zmian prawa gospodarczego, budowlanego, podatkowego, wprowadzenie odpowiedzialnosci urzedniczej, zmniejszenie administracji i uprawnien organow kontrolnych, wprowadzenie zasady, ze decyzje urzednika nie maja mocy prawnej jesli sa zaskarzone...

Jesli ludzie beda mieli pieniadze a prawo budowlane nie bedzie blokowalo inicjatywy - to 3 mln mieszkan zbuduje sie w kilka lat...

Blokada prywatyzacji - to utrwalanie skansenu ( energetyka, kopalnie...) - nalezy prywatyzowac - ale z glowa, nie sprzedawac za bezcen inwestorom zagranicznym - ale preferowac krajowych, panstwo w waznych dziedzinach winno zostawic sobie "zlota akcje" -  ale na codzien nie ingerowac, a zwlaszcza nie mianowac dyrektorow i prezesow.... 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1483426

Taki PiS miał program, a po niezdolności do propozycji programowych w stronę wyborców Kukiza pokazuje, że z niego nie zrezygnował. A zapowiedzi, że trzeba dyskutować i poważnie się zastanowić (wg. Dudy w języku dyplomacji to oznacza Niet) zwiastuje kolejny rząd strajku włoskiego.

A prywatyzacja to powiem tak, że jest potrzebny poważny program. Chociaż w naszej sytuacji od likwidacji jest lepsze sprzedanie im choćby i Marsjanom. Ponadto prywatyzowano za tzw. bezcen, bo to ratowało budżet... Państwo przystępowało do każdej prywatyzacji z pozycji nie poważnego oferenta, a żebraka. A po za tym one szły za przejęcie długu (czyli za przywrócenie płynności finansowej) + złotówkę (tak żeby pogłębić nasze upokorzenie). A co właściciela rąk to taka kwestia może ekscytować tylko przy braku ładu, strategii czy jak nazwiemy gospodarki narodowej...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2
#1483452

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika tańczący z widłami został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#1483385

ludzi mlodych, wuksztalconych i blyskotliwych - jak Duda. Wazne, zeby mysleli samodzielnie - bo do tej pory to byl najwiekszy mankament - nie tylko PiS-u...

Co do Pani Szydlo: byc moze jest ona pracowita i rozgarnieta, ale na "frontmena" nie bardzo sie nadaje - sprawia wrazenie ciagle nadasanej (zupelnie jak Fotyga), majacej pretensje do otaczajacego swiata - byc moze w kontaktach osobistych jest sympatyczna - ja przedstawiam tylko odczucia na podstawie wywiadow i obrazow TV.

Kukiz  nawet jesli wygra wybory nie musi byc premierem  - wszak mowi wyraznie, ze jest zwolennikiem rzadu fachowcow -  wydaje sie, ze taki rzad (majacy wiekszosc parlamentarna) bylby najlepszy dla Polski - bo krajowi potrzeba zmian fundamentalnych - a politycy boja sie kazdej zmiany, bo moze sie okazac, ze beda juz niepotrzebni... a oni nic (lub niewiele) nie umieja.  O dobrych fachowcow dzisiaj trudno - ale mysle, ze w 38 mln narodzie paru sie znajdzie: zatrudnic takich, przeprowadza szybko potrzebne zmiany - i wroca do swoich zajec...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1483424

Kukiz  nawet jesli wygra wybory nie musi byc premierem  - wszak mowi wyraznie, ze jest zwolennikiem rzadu fachowcow

Ale żeby rządzić trzeba mieć zdyscyplinowany klub. Czy Kukiz będzie to potrafił zrobić? 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

zuberegg

#1483425

Cala propaganda wlacznie z wszelkiego rodzaju firamai od sadazy sa w rekasch postkomuny aby urabiac opinie publiczna,zas powtarzanie tch bzdetow za tymi sadazami jest tylko wspoltworzeniem tej klamliwej opini :)
Ale serio oczywiscie ze nie wierze w te procenty,ale trzeba byc ostroznym za owczym pedem niezorjentowanych kim jest Kukiz.
Kukiz to nastepny (po Palikocie)KON TROJANSKI "nowych wlascicieli Polski"
Kukiz jest tworem WSIkow i UKLADU trzymajacego wladze w Polsce.
Jest to twor grozny, gdyz on zagospodaryzuje cholote wyborcza i postkomune, ktora ucieka z pod ochrony tonacej platwormy.
Najgorsze jest to PIS przy obecnym 50%zdebilnieniu Polakow nie ma szans na rzady samodzielne.Do momentu kiedy te 50% mieszkancow Polski nie poczuje sie Polakami i pojdzie do wyborow nie ma co liczyc ze Polaka bedzie Polska jaka bysmy chcieli.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1483437