Sądownictwo należy zaorać

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Chciałbym uorządkować dywagacje na temat tego co się mówi o reformie sądownictwa. Moim zdaniem system sądownictwa musi być radykalnie przemodelowany. Co to oznacza ? Wariant najkorzystniejszy oznacza zaoranie go - wywalenie wszystkich sędziów, zmianna reguł i ponowny powolny, systematyczny nabór nowych, wiarygodnych kadr. Uważam, że brak przez jakiś czas sędziów zarówno wszystkich jak i tych ze starego ukladu nie tylko by nie zaszkodził praworządności w skali kraju, lecz zwiększyłby respekt dla stanu sędziwskiego. Przecież przez ostatnie 25 lat system nie funkcjonował poprawnie, więć wyłączenie go na jakiś czas nie spowodowałoby zawału państwa.

Dlaczego musi to być ruch radykalny ? Bo system składa się z elementów dwóch rodzajów - z jednostek i z reguł gry. Sama zmiana reguł funkcjonowania sądów dałaby niewiele, bo nosicielami reguł gry są indywidualni sędziowie i nie mamy żadnej gwarancji, że pozostawieni w sądach, przestrzegaliby nowych reguł gry. Nie dają oni żadnej gwarancji, bo gdyby dostrzegali, że dotychczasowe reguły są wadliwe, to by wystąpili z projektem zmian. A nie wystąpili.Tak więc należy zakładać, że stary system całkowicie im odpowiadał, więc muszą odejść wraz systemem.. 

Tu posłużmy się analogią do tego co się działo w pozostałych segmentach systemu postkomunistycznego. Przecież formalnie miał to być system demokratyczny, formalne reguły jednak w tzw. III RP nie obowiązywały, bo je zastąpiono nieformalnymi, ukrytymi regułami gry o charakterze układu postkomunistycznego. Jakim cudem to się mogło stać, że królowały reguły niedemokratyczne, skoro formalnie system miał być demokratyczny ? Otóż okazało się, że same formalne reguły gry to za mało , że muszą być nieskazitelni nosiciele reguł gry, a ci dotychczasowi nosiciele byli skorumpowani. 

Z tego rozumowania wynika, że tego samego rodzaju korupcyjne procesy społeczne przebiegały w systemie sądowniczym. System dąży przecież do ujednolicenia swoich elementów.

Dodatkowym dowodem powinien być fakt braku dekomunizacji i lustracji w polskim sądownictwie, który sprawił, że zadomowiły się w nim zarówno stare reguły gry, jak i starzy przedstawiciele byłego systemu a takżę rozpanoszyły się nowe patologie związane z konsumpcjonizmem.. 

Tak więc niezbędne są całościowe zmiany systemowe, i oczywiste jest, iż jedynym organem uprawnionym do przeprowadzenia tego zabiegu jest demokratycznie wybrana władza ustawodawcza. Koniec dyskusji, tym bardziej, że zwolenników domagających się tej zmiany jest dwa razy więcej niż wyborców PIS.

***

Dopiero po obejrzeniu tytułu na forum dotarło do mnie pełne znaczenie tytułu.Dawno na wsi nie byłem. Kulturowy, cywilizacyjny, postkomunistyczny ugór, na którym kwitły wszelkie chwasty, kłamstwo, złodziejstwo i cynizm trzeba, tak jak w naturze, zaorać, by na żyznej glebie mogły rozwinąć się działania prospołeczne.

 

 

 

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.8 (głosów:14)

Komentarze

naboru beda lepsi od tych dzisiejszych?  Przeciez wszyscy potencjalni kandydaci na sedziow musza miec wyksztalcenie prawnicze - wiec beda (chcac czy nie) wychowankami dzisiejszych sedziow - z ktorych wielu jest rownoczesnie wykladowcami na wyzszych uczelniach. Oczywiscie sedziow, ktorzy orzekali "na zyczenie" wladz komunistycznych nalezy odeslac na "zasluzona " emeryture, reszta nadaje sie do resocjalizacji.

Chyba, ze zastosujemy metode "nie matura lecz chec szczera"... - ale jakie ta metoda ma skutki widac z historii (chocby ZSRR , czy tez i naszej w latach 1944-55). Jednostki podporzadkowuja sie latwo regula gry, gdy te sa jasne , przejrzyste i jednoznaczne - wiec wystarczy stanowic dobre prawo

Sedziowie powinni byc oceniani po wynikach - czyli im wiecej uznanych apelacji - tym nizsza nota, ponizej pewnej granicy sedzia traci uprawnienie (co dzisiaj jest niemozliwe) - prosta i skuteczna metoda. Sprawami administracji w sadach winni zajac sie kontraktowi managerzy - a nie sedziowie - 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1570867

Służby, policja. Ale jeszcze bardziej wymowny jest przykład ....polityków. Jednak pojawiają się "nowi". Ale ponieważ cecha polskiej polityki jest ,że wyborcy nie pokazują czerwonej kartki po pierwszym, drugim ani trzecim wybryku to ci nowi okazują się szybko identyczni z tymi z układu. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1570950

  Witaj! Widzę, że rzeczywistość wreszcie realnie oceniasz..Mamy próbę stworzenia sztucznej anarchii wizerunku Polski. My jesteśmy przygotowani, jak UBole będą próbowali pukawkami zaatakować ulicą... Chyba służby państwa Polskiego równie sprawnie działają, bez nacji Dukaczewskich i innych...Nie powinno się poruszać takich skrajnych tematów, ale bezpieczeństwo społeczeństwa Polskiego Polskiej rodziny w kraju, powinien mieć najwyższy priorytet. Bezpieczeństwo rodzin. Wraże tematy, ale bardzo ważne dla społeczności Polskiej! Pozdrawiam!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1570991

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Orno (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Jak mogłeś tutaj coś takiego napisać i jeszcze coś gorszego "niezadowolonych jest więcej niż wyborców PIS" toż to profanacja portalu i produkujących się tutaj PIS-iorów :-))) Ale mnie się to podoba, widzę, że niektórzy zaczynają widzieć czym śmierdzi PIS, a śmierdzi tym samym co i Peło i ta nad rzędna kasta sędziowska czy czerwona!!!! Razem siedzieli przy stole okrągłym, czy może stożkowym na szczycie którego siedział Kiszczak i WSI a za plecami stał żydowski motłoch!!!! I to właśnie oni rozdawali karty i apanaże, za które do tej pory płaci nasz, wcześniejszy, jeszcze bardziej wczesny i obecny niby Rząd. Głupim być z urodzenia, nie hańba, ale być ślepym i głuchym na prawdę, niby intelektualistą, jakich tu pełno, wyznawców pisu, to już HAŃBA!!!!!!!Nie lubię Cejrowskiego(nie muszę) ale powtórzę jego słowa....." WSZYSCY WON" I PEŁO I PIS I KLER I CI CO ICH POPIERAJĄ "WSZYSCY WON" !!!!!!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-9
#1570868

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Orno (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

że ruszyłem pierwszego pisowskiego debila, a może tak zastanowiłbyś się zanim dasz minusa, może warto przeanalizować postępowanie naszych rządzących, może warto by ich było zebrać do jednego wielkiego worka i utopić razem z chazarskim motłochem???? Widzę jednak, że Tobie, wyznawco PIS-u, ta sytuacja zupełnie odpowiada, a może w gaciach jest nie wszystko w porządku według Polskiego obyczaju ??????

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-9
#1570870

w deseń za jaki MOSSAD w nastojaszczom wriemieni szabesgojom polskojęzycznym dobrze płaci. Nie bądź głupi zgłośsie po swoje. Nie idź na radiostację gliwicką za darmochę. A potem kup se kilka skrzynek wódki i szaflików fajek. Doczekasz do szaberka.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

Onufry Zagłoba

#1570872

szabas! nie szabes!..... 

gojom i jak ich masz to mi daj na pejsbogu  na prive....

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

zimny drań
 

#1570883

[3,14].r.dolisz jakby ch.... szmate gryz.... ale taka wasza uroda....wszyscy won...a ty ciociu pierwsza... bo widze lubisz "być ślepym i głuchym na prawdę (...) jakich tu pełno".
PS
A w gaciach jeszcze twardo?

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

zimny drań
 

#1570882

Co do PISu to ośmielę się mieć inne zdanie. A poza tym wskazówka praktyczna - lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1570888

...ja tam taki wspaniałomyślny nie jestem, wole metody Ksiecia Wiśniowieckiego

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

zimny drań
 

#1570881

Jest pewna gwarancja. Likwidacja obecnego systemu będzie nauczką dla kadr, a ludzie przecież potrafią się uczyć. Nowe reguły instytucjonalne wymuszą też lepszą jakość.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1570887

Potrzebna jest przede wszystkim nowa konstytucja na miarę Konstytucji 3 Maja, a nawet ponad Jej miarę! W Niej to powinien znaleźć się zapis o wybieralności sędziów, choćby w ramach wyborów samorządowych na pięcioletnie kadencje. Jeśli już totalniactwo szermuje hasłami o trójpodziale władzy i równowadze każdego z jej trzech filarów, to trzeba koniecznie ten postulat miłośników demokracji spełnić. W odróżnieniu bowiem do Sejmu czy Senatu oraz Prezydenta, sędziowie nie są wybierani a powoływani, co powinno ulec zmianie, żeby można było mówić o tym, czego tak głośno domaga się totalna opozycja.

Pozdrawiam   

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1570896

Pierwsza to wygrane wybory z większością konstytucyjną i nowa konstytucja. Druga to pełzające reformy i personalne przepychanki czyli to co teraz .Trzecia raczej tylko teoretyczna ale można spróbować by nie tracić czasu to próba zmiany konstytucji w części dotyczącej referendum (wiążące) i użycie referendum konstytucyjnego.

Tylko czy ktoś ma spójną wizję jakiegoś przyszłego ideału? I czy ten ideał da się posadowić na bagnie?

Bo w gruncie rzeczy największy problem z sędziami sprowadza się do braku mechanizmu dyscyplinarnego co kompletnie zrujnowało cały prestiż i etos zawodu. Wszystko jedno czy najpierw usunie się (usunie a nie wyśle na niezasłużony odpoczynek) tych najbardziej aktywnych politycznie czy tych najbardziej skorumpowanych czy tych obciążonych droga do zawodu i haniebną przeszłością. Tak czy inaczej to potrwa. Więc przez jakiś czas i prezydent z prawem łaski i Minister Sprawiedliwości będą musieli często sięgać po swoje nadzwyczajne uprawnienia. Być może nawet potrzeba będzie ławników w sprawach cywilnych albo uszczegółowienia prawa. To oznacza dodatkowe koszty i dodatkową niesprawność ale przynajmniej zabezpiecza podstawowe prawo do uczciwego procesu. I na przyszłość nieracjonalne bo to przecież formy ograniczania czy zastępowania wadliwego elementu (sędziego). 

 

  

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1570949

W kwestii systemu sądowniczego, to mam parę różnych, niedoprecyzowanych refleksji na przyszłość. Po pierwsze rekrutacja - tu powinny być demokratyczne wybory. Po drugie powinni być też ławnicy, jako kolejny element demokratyzacji. Po trzecie - eliminacja ustaw z systemu - orzekanie wyłącznie na podstawie konstytucji. Po czwarte - w takiej sytuacji sędzią może zostać tylko wytrawny, doświadczony życiowo prawnik. System powinien być podzielony na różna segmenty - proste, dotyczące prostych wykroczeń i bardziej złożone, wymagające większego doświadczenia, tak by uniknąć przeciążenia sędziów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1570976

Po wyrzuceniu wszystkich przyjdą podobni bo przecież na studiach prawniczych nadal dominują komunistyczni "naukowcy" i ludzie łże-elyty III RP, chyba lepiej karać za każde naruszenie prawa przez "kastę" wyrzuceniem z zawodu na zawsze....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1570978