Rola kłamstwa w peerelu i w postpeerelu

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Kłamstwo w peerelu miało charakter scentralizowany. Było zapisane w konstytucji, na jego straży stały komunistyczne instytucje państwowe, w tym instytucja cenzury nadzorująca media. Słabością systemu klamstwa było jego niskie zaawansowanie technologiczne.

W postpeerelu instytucje kłamstwa, bo przecież też mieliśmy do czynienia z kłamstwem założycielskim w postaci układu w Magdalence, które trzeba było chronić, zostały rozproszone w postaci struktury bardziej sieciowej – sieć instytucji ustawodawczych miała filtrować pomysły prawne – konstytucja, sejm, senat, TK. Nad cenzurą medialną czuwać mieli właściciele, którym przydzielono media – gazeta Michnika. Polsat,TVN i TVPubliczna. Nowe technologie znacznie zwiększyły zasięg i skuteczność oddziaływania kłamstwa. Pojawiły się nowe metody marketingowe wszczepiające cenzurę prosto do umysłów ( jak zaczipowano lemingi).

Instytucje będące pod władzą układu postkomunistycznego miały też czuwać i zapobiegać rozwojowi niezależnych mediów, utrudniając działalność niezależnym inicjatywom takim jak Radio Maryja czy Rzeczpospolita, posuwając się nawet do represji sądowych.

Ale jak to z ewolucją bywa – odbywa się wyścig między drapieżnikami a ich ofiarami. I pojawił się w systemie komunikacji internet, który nie daje się tak łatwo podporządkować i zmanipulować. I ta zmiana pozwoliła przełamać monopol informacyjny. A manipulatorzy zostają ukarani, tracąc swoją uprzywilejowaną pozycję, co widać szczególnie wyraźnie w przypadku Michnika.

Tym niemniej kłamstwo nie zostało do końca obalone, bo funkcjonuje przecież oczywista brednia, że tzw. III RP jest demokratycznym państwem prawa. Ani demokratycznym ani prawa, wręcz odwrotnie. Demokracja to ustrój oparty na instytucjach włączających, eliminujący instytucje wyzyskujące.

http://wpolityce.pl/media/316842-warzecha-do-michnika-dziadzius-adas-jest-bardzo-wkurzony-zajumali-dziadziusiowi-polske-kase-wplywy

http://wpolityce.pl/media/316802-oswiadczenie-o-jana-krola-cssr-w-zwiazku-z-nieustannie-pojawiajacymi-sie-w-mediach-artykulami-szkalujacymi-radio-maryja-oraz-o-tadeusza-rydzyka-cssr

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)

Komentarze

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1526533

zasada sformulowana przez Goebbelsa ciagle aktualna - i to niezaleznie, czy u wladzy sa faszycsi, komunisci czy "demokratycznie" wybrani przedstawiciele... 

Oczywiscie klamstwa czasow komunizmu byly "szyte" grubszymi nicmi - niz obecnie - a internet nie jest przeszkoda - wrecz przeciwnie: stwarza  nieosiagalne do tej pory mozliwosci "saczenia jadu" ... czyli zwalczania przeciwnikow politycznych - wszystko oczywscie 'dla dobra kraju" (co jest najwiekszym klamstwem)...

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1526535

Demokracja jest wtedy, gdy dwa wilki i owca głosują, co zjeść na obiad. Wolność jest wtedy, gdy uzbrojona po zęby owca może się bronić przed demokratycznie podjętą decyzją.

~ Beniamin Franklin

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

casium

#1526539

nastepny kret z PISu sie ujawnil.
Oto Glinski przeporasza ze odkryto afere zasilania fundacji resortowych dzieci corek Komorusa i Rzepy i ze TVP miala czelnosc to napietnowac.
Czy Glinskiemu sie POmieszalo, czy jego zona mu kazala bo to jej kolezanki, czy tez jest to planowe dzialnie Kreta szkodzace Polsce.
Jest to zielone swiatlo dla PObolszewi, odrazu po tej wypowiedzi Komoruski sie uaktywnil i pluje jadem na TVP.
Krety takie jak wiceprezes Glinski kiedys z Uni Wolnosci,Gowin PO,ktory zamiatal sprawe smolenska PO dywan,Waszczykowski co to sprowadzal na Polske gniew Komisji Weneckiej czy tez ochranial i dalej ochrania koszernych antypolskich ambasadorow czy konsuli.
Dodam tez Dude ktory tez zaliczyl zydowska Unie Wolnosci,ktory okazal sie falszrzem histori i propaguje zydowska antypolska propagande na temat zekomego udzialu w pogromie kieleckim Polakow. Duda jest tez kultywatorem klamstwa Jedwabnego - powiedzial ze nie pozwoli na eksuhumacje w Jedwabnym.
Jesli PIS sam sie nie oczysci i bedzie ukrywac prawde to sie stoczy jak PO i dlatego zwolennicy PISu musza punktowac PISowskie POdtkniecia, aby ta partie uchronic od kleski i od takich Marcinkiewiczow, Sikorskich, Dornow, Kaczmarkow czy Kluzikowek bis.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2
#1526546

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1526545

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1526548

Ostał mu się ino sznur!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1526549

Panie Gliński, to niech pan przeprosi PO że PIS przerwał ich złodziejstwo które było przez 8 lat.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1526551

I ja mu wtedy mówię:

Przeproś Rózię Rzeplińską i Zosię Komorowską,

a będziesz tak szanowany jak ja

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1526592