Jak długo w sieci przetrwa anonimowość ?

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Anonimowość w sieci ma swoje zalety, dając pewne poczucie bezpieczeństwa ludziom mniej odważnym, ale wady przeważają. Ja wprawdzie nie korzystam z nicka, lecz jedynie z inicjałów, ale i to się przydało, gdy parę lat temu tropiła mnie bezskutecznie policja.

Tym niemniej, jest anonimowość zjawiskiem negatywnym, bo natura ludzka jest ułomna i ma klopoty z utrzymaniem standardów, a wspierająca ją we własnym interesie polityka portalów internetowych problem pogłębia, bo kryterium prawdy zdecydowanie anonimowość wyklucza, z uwagi na interes długofalowy.

Poza tym wiadomo z teorii gier, że w społeczeństwie występuje pewien procent oszustów, cwaniaków żyjących na cudzy rachunek i anonimowość sprzyja rozprzestrzenianiu się takich postaw. Stąd w necie pojawiają się tacy osobnicy jak sweet czy splin, którzy psują obyczaje i w gruncie rzeczy działają na własną niekorzyść, przyczyniając się do tego, że w końcu anonimowość zostanie wykluczona.

Na razie można sobie pomarzyć, ale wyobraźcie sobie Państwo, że nagle w s24 zaczyna się operować nazwiskami autorów. Co to by się porobiło, ciekawe ile by się ostało odważnych.

Niestety, w systemie konsumpcjonistycznym rządzi teoria gier, a nie zdrowy rozsądek no i na tym problemie się ten system niedługo potknie, pardon, potknąć to już się on potknął, teraz tylko czekać aż się zawali.

To że anonimowość jest złem udowodnili występujący jawnie sowieccy dysydenci czy członkowie KORu. Jawność jest zabójcza dla przestępców i cwaniaków. A prawda wymaga czasami ryzyka i to jest najlepsze sito, oddzielające plewy od ziarna.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4 (głosów:9)

Komentarze

Jawność jest drogą do prawdy, jak słusznie zostało wspomniane, a wszystko co fałszywe się prawdy boi. Część pewnie stara się oddzielić swoje "prywatne" życie od tego politycznego, jakie uprawiają na forach i blogosferze, ale czy na pewno są to dwa odrębne światy?

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Prawdę można przysypać stosem kłamstw- nie da się jej jednak nigdy zmienić

#1518306

To powinny być  te same światy. Ale nie każdy jest gotowy na to, żeby za głoszenie  własnych poglądów oberwała rodzina.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1518309

Sytuacja jest juz taka ,że nie można zrobić procesowego użytku z ustalonej niezbyt czystymi metodami tożsamości. I tylko tyle. Wzamian żyjący iluzjami i zanurzeni nadmiernie w internetowej rzeczywistości pozwalają aby powoli ulegało ograniczeniu prawo do wolności słowa i kilka innych fundamentalnych praw. Trochę jak z pieniądzem - tu też występuje podobna regułą - gorsza wolność wypiera lepszą. Wolność czynienia czegoś jawnie jest w końcu o wiele więcej warta niż wolność czynienia czegoś tajnie , tak długo póki nikt się nie dowie .

Możliwości technicznych kontrolowania internetu jest bez liku i wszystkie są aktualnie wykorzystywane. To nie tu była bariera - problem tkwił w braku możliwości zapisywania ogromnych ilości informacji ,ale ten szkopuł jest juz przeszłością. Jedyne co dziś chroni przeciętnego użytkownika to brak skutecznych algorytmów przeszukiwania dużych zbiorów danych. Ale jeśli ktoś osiągnie już jaki taki status majątkowy czy społeczny to należy do mniejszego zbioru i na żadną anonimowość nie może liczyć. Być może to jest przyczyną wysypu marionetek w różnych sferach życia - skoro tak łatwo o materiał do szantażu. 

Ludzie niestety nie zdają sobie sprawy jak im szkodzi anonimowość. Inwigilować kogoś w jawnej cześci życia jest trudno , ryzykuje się i konflikt z prawem i wykrycie , w internecie rozmaite służby specjalne czy korporacyjne mają dla siebie raj.  

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1518339