82 rocznica agresji Sowietów na Polskę!

Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Historia

 

Dzisiaj kolejna, już 82 rocznica najbardziej tchórzliwego, barbarzyńskiego i chamskiego ataku na Polskę w całej jej historii.

17 września 1939 r., łamiąc traktaty międzynarodowe, w tym: obowiązujący polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Sowiecka wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując tym samym nazistowsko-komunistyczne ustalenia zawarte w tajnym protokole zawartego 23.08.1939 roku (i zmodyfikowanego we wrześniu 1939 roku) paktu Ribbentrop-Mołotow a właściwie Stalin-Hitler. Ta zbrodnicza i barbarzyńska napaść na broniącą się cały czas Polskę była niczym innym właśnie jak realizacją IV Rozbioru Polski dokonanego przez socjalistycznych, marksistowskich oraz nazistowskich, niemieckich nieprzyjaciół, od zawsze nienawidzących Polskę i Polaków. Sowieci tym samym "wbili nam nóż w plecy" i ostatecznie doprowadzili w kampanii wrześniowej do naszej tragicznej w skutkach klęski.

Nie był to atak przypadkowy a jego przygotowania Sowieci rozpoczęli zaraz po swojej klęsce w wojnie z Polską w 1920 roku a nawet wcześniej. Był po prostu realizacją zapowiedzi - wcale nie uważającego się za człowieka rosyjskiego a nawet gardzącego rodowitymi Rosjanami i dowiezionego na rewolucję ze Szwajcarii - W.I. Lenina: "Im silniejszą Polska będzie, tym bardziej nienawidzić jej będą Niemcy, a my potrafimy posługiwać się tą ich niezniszczalną nienawiścią. Przeciwko Polsce możemy zawsze zjednoczyć cały naród rosyjski i nawet sprzymierzyć się z Niemcami".

Po wojnie polsko - bolszewickiej z 1920 roku w Moskwie stało się jasne, że sami sowieccy bolszewicy nie są w stanie pokonać Polski i rozszerzyć swojego panowania na całą Europę. Potrzebna im zatem była nowa wielka wojna, której sojusznikiem mogły być jedynie upokorzone - w swoim mniemaniu - Traktatem Wersalskim Niemcy - tak samo nienawidzący Polski i niezgadzający się na jej istnienie jak Sowieci. Oba kraje łączyła wspólna historia i dokonanie rozbiorów Polski, oba kraje w latach 20-tych XX wieku były geopolitycznie alienowane...

16 kwietnia 1922 roku komisarz spraw zagranicznych Rosji Gieorgij Cziczerin i minister spraw zagranicznych Niemiec Walther Rathenau podpisali we włoskim Rapallo układ militarno - handlowy. Zmieniał on diametralnie sytuację zarówno Niemiec jak i Rosji. Inicjatorami podpisania owego układu byli Sowieci. Niemniej zarówno dla nich, jak dla Niemców był to układ idealny. Niemcom pozwalał ominąć obostrzenia Traktatu Wersalskiego i swobodnie szkolić oraz zbroić się militarnie na terenach sowieckich, dla Rosjan był niezbędny dla budowy swojego przemysłu zbrojeniowego i swojej gospodarki.

Punktem zwrotnym współpracy sowiecko-niemieckiej było objęcie w Niemczech władzy przez socjalistę i szefa Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP), Adolfa Hitlera.  Program jego partii  oparty był - podobnie jak komunistów w Rosji Sowieckiej - na ideach K. Marksa i nie miał nic wspólnego z ówczesnym ruchem faszystowskim. Wielu nazistów wywodziło się z szeregów niemieckich komunistów. Sam Hitler uważał się za ucznia Stalina, choć obaj myśleli o sobie jako o wrogach konkurujących między sobą w dążeniu  do identycznego celu, jakim było wojenne opanowanie jak największej ilości narodów Europy a nawet świata.

Kulminacyjnym aktem owej współpracy było podpisanie wspomnianego paktu Ribbentrop-Mołotow. Warto zwrócić uwagę, że inicjatorem jego tajnego protokołu - m.in. likwidującego ostatecznie Polskę - był sam J. Stalin. W. I. Lenin to właśnie jego obwiniał za klęskę z 1920 roku. J. Stalin z tej nienawiści nie chciał nawet, aby Polska istniała jako jedna z republik sowieckich. Dlatego też już w 1938 roku  zlikwidował polską sekcję kominternu (jako przyszłego zalążka komunistycznego rządu w Polsce) a jej członków wymordował. Już wtedy chyba zdecydował, że Polska w żadnej formie nie będzie istniała, nawet jako kolejna republika ZSRR.

Zgodnie z zapisami owego paktu CCCP miała graniczyć z Rzeszą na Wiśle. Ten IV Rozbiór Polski  dawał Sowietom ponad połowę naszego kraju, razem z prawobrzeżną częścią Warszawy. Ponadto zapisy paktu dawały Stalinowi: Łotwę, Estonię, Finlandię i część Rumunii. Oczywiście też Niemcy zyskali: Sowieci przekazali im olbrzymią ilość surowców, w tym stali, paliw i zboża, niezbędnymi dla rozwoju niemieckiej armii. Niemcy ponadto przekazali Rosjanom plany swych najlepszych pancerników i czołgów. W myśl postanowień umowy niemieccy doradcy pomagali w sowieckich fabrykach wprowadzać nowe technologie a sami uczyli się od Sowietów, jak wykorzystywać więźniów obozów do pracy. Uzgodniono też ścisłą współpracę NKWD z niemieckim gestapo, zwłaszcza w zwalczaniu polskiego ruchu oporu.

Jedną z tragiczniejszych kart naszej historii jest fakt, że treść paktu Ribbentrop-Mołotow  i jego tajnego załącznika znana była aliantom tuż po jego podpisaniu. Nie przekazano go jednak Polsce! Można to oceniać jedynie w kategoriach zdrady Polski dokonanej przez jej sojuszników: Anglię i Francję. Gdyby Polacy znali zapisy tajnego protokołu inaczej wyglądałaby cała kampania wrześniowa i inaczej musielibyśmy zareagować na sowiecką agresję! Inaczej też musieliby zachować się alianci w obliczu żądania przez Polskę pomocy w czasie agresji przez dwa ludobójcze totalitaryzmy. A my czekaliśmy naiwnie na pomoc aliantów w dniu 3 września i później...

Mimo tego - po agresji Niemiec - Polska broniła się.  16 września 1939 sytuacja Niemiec była bardziej niż beznadziejna. Brakowało paliwa i pojawiały się problemy logistyczne. Luftwaffe musiała odwołać szereg lotów. Straty w sprzęcie zmotoryzowanym wynosiły połowę stanu. Polskie wojska postępowały według planu defensywnego przygotowanego przed wojną, trwała bitwa nad Bzurą, którą - gdyby nie sowiecka agresja - mogliśmy nawet wygrać i zmienić losy kampanii wrześniowej. A. Hitler wielokrotnie wzywał J. Stalina do wypełnienia ich umowy i ataku na Polskę. Nastąpiła ona 17 września, po zakończeniu w dniu 16 września na wschodzie japońsko-sowieckiej bitwy nad Chałchin – Goł. J. Stalin musiał - zanim zaatakuje Polskę -  mieć pewność, że nie będzie walczył na "dwóch frontach", co charakteryzowało poczynania Niemców.

Należy też  wskazać, że Francja i Anglia zdecydowały 12 września 1939 roku (podczas konferencji w Abbeville) o nie udzieleniu przez nich zbrojnej pomocy  Polsce w walce z Niemcami. Była to ich ostateczna zdrada, o której też wiedział J. Stalin i jego wówczas przyjaciel w walce A. Hitler.  Ci zdrajcy jeszcze okłamali Polskę, że uderzą właśnie 17 września.

Pod koniec dnia 16 września do oddziałów sowieckich zgromadzonych w strefie przygranicznej dotarł tajny rozkaz K. Woroszyłowa nr 16634 o treści: "Uderzać o świcie siedemnastego", czyli od samego początku wojny Sowieci byli gotowi do uderzenia...

Jakże wtedy pomiędzy 3 a 6 rano Józef Stalin musiał być zadowolony. Czekał tyle dni, bo aż 17 od momentu kiedy jego serdeczny, socjalistyczny przyjaciel Adolf Hitler napadł równie barbarzyńsko na Polskę - tego "koszmarnego bękarta Traktatu Wersalskiego" jak określał to jego przecież ukochany minister Wiaczesław Mołotow (często można też spotkać łagodniejsze tłumaczenie tegoż cytatu - moim zdaniem łagodzone "na siłę": "poroniony płód traktatu wersalskiego").

Łącznie Sowieci skierowali do walki z "Polskimi Panami" prawie - według różnych źródeł - od 0,6 do 1,5 miliona żołnierzy, od 4 do 6 tys. czołgów i od 1800 do 3500 samolotów bojowych. W sumie w starciach z Armią Czerwoną zginęło ok. 2,5 - 3 tys. polskich żołnierzy, a ok. 20 tys. było rannych i zaginionych. Do niewoli sowieckiej dostało się ok. 200 - 250 tys. żołnierzy, w tym ponad 10 - 18 tys. oficerów (dane zróżnicowane: zależnie od źródła i sposobu kwalifikacji). Wielu z tych oficerów i i innych znamienitych Polaków zostało później - w roku 1940 - bestialsko zamordowanych na terenie Rosji Sowieckiej w jednej z największych zbrodni ludobójstwa, tzw: Zbrodni Katyńskiej. Na obchody jej 70 rocznicy leciał w kwietniu 2010 roku do Katynia śp. Lech Kaczyński i wielu patriotów, którzy w dzisiejszych czasach walczyli o polskość i naszą niepodległość. Trudno oprzeć się wrażeniu podobnego celu jaki przyświecał śmierci tych elit... z roku 1940 i 2010...

W czasie wojny z sowietami i po niej, w wyniku, agresji, deportacji, przesiedleń zginęło około 2 miliony Polaków...

Warto o tej dacie przypominać, bo znów dla wielu staje się niewygodna... choć stanowi jedną z najważniejszych i najbardziej haniebnych dat w historii stosunków sowiecko-polskich.

 

Jest to dziś tym bardziej potrzebne, że obecne Niemcy znów dogadują się ponad naszymi głowami z Rosją (Moskwą), co widać na przykładzie Nord Stream 1 i 2. Teraz raczej i ze strony Moskwy (choć tego nie jestem do końca pewny), i ze strony Niemiec nie grozi nam wojna militarna, ale wojna ekonomiczna oraz walka informacyjna, które wespół tworzą efekt synergii w postaci tzw. wielokierunkowej wojny hybrydowej. I niestety też utraciliśmy naszego sojusznika w postaci USA za J. Bidena, który najprawdopodobniej już "sprzedał" Polskę Niemcom a tym samym i Rosji. Historia podobno "kołem się toczy". Oby już nie dla Polski, choć mam co do tego coraz więcej wątpliwości. 


Źródła informacji, z których korzystałem i które były inspiracją niniejszego tekstu:
]]>http://krzysztofjaw.blogspot.com/2011/09/najgorszy-wrog-cham-i-tchorz-za...]]>,
]]>https://krzysztofjaw.blogspot.com/2013/05/pakt-ribbentrop-mootow-nadal-t...]]>
]]>http://pl.wikipedia.org/wiki/Agresja_ZSRR_na_Polsk]]>ę,
]]>http://www.polskiedzieje.pl/pozostale-artykuly/agresja-zsrr-na-polske-17...]]>,
]]>http://www.1939.pl/bitwy/sowieci/agresja-zsrr-na-polske/index.html]]>,
]]>http://lju.nowyekran.pl/post/27006,17-wrzesnia-1939]]>,
]]>http://blogmedia24.pl/node/51913]]>
]]>http://krzysztofjaw.blogspot.com/2010/09/tak-to-juz-koniec-zyjemy-w-pols...]]>,
]]>http://www.kresy.pl/kresopedia,historia,ii-wojna-swiatowa?zobacz/agresja...]]>

 

 

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad... 

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw) 

]]>http://krzysztofjaw.blogspot.com/ ]]>

kjahog@gmail.com

 

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)

Komentarze

17.09.1939 sowieci dołączają do Niemców jeszcze bardziej rozkręcając spiralę zła, ludobójstwa, okrucieństwa, zezwierzęcenia. Była to ZAPLANOWANA zbrodnia, eksterminacja nie tylko żydów ale także narodu POLSKIEGO. To co się dzieje teraz wokół Polski jak i wewnątrz budzi niepokój!

Vote up!
5
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1630893

Akurat 17 września Rosjanie publikują dokumenty w których pochylają się nad strasznym losem Niemców prześladowanych przez Polaków

Sowjetische Archivdokumente über Vertreibung von Deutschen aus Polen nach dem Krieg veröffentlicht

https://de.rt.com/international/124207-vetreibung-deutscher-polen-sowjetische-archiv-dokumente-veroeffentlicht/

Vote up!
5
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1630899

Wydaje mi sie ze jakas niekonsekwencja jest w tym co Pan pisze:

"J. Stalin z tej nienawiści nie chciał nawet, aby Polska istniała jako

jedna z republik sowieckich" 

Jak to pogodzic ze stworzeniem Pierwszej i Drugiej armii polskich na terenie ZSRR?

Jak to pogodzic z przesunieciem bardziej na zachod granicy Polski z pierwotnie\

uzgodnionej granicy na Nysie Klodzkiej na Nyse Luzycka? Dlaczego tez Stalin nie

wchlonal Polski jako republiki podobnie jak Litwy? Polityka Stalina wobec Polski

nie jest tak jednoznaczna jak sie niektorym wydaje. Czy Stalin mogl Polske zrobic

republika ZSRR? Oczywiscie ze mogl, nawet mogl wprowadzic od razu kolektywizacje

rolnictwa. Tzw alianci nie kiwneliby nawet palcem. Trzeba pamietac ze Stalin byl Gruzinem

podczas gdy cala wierchuszka kPZR to byli rosyjscy Zydzi. Jaki oni mielis stosunek do

Polski nie trzeba tlumaczyc. W Rosji sie mowi ze  Stalin byl nieslubnym synem generala

Przewalskiego. On podobno biednego syna szewca wyslal do seminarium finansujac

jego studia. Wystarczy porownac zdjecia tych dwoch by nie miec zadnych watpliwosci.

NIe chce tutaj czynic oceny dzialan Stalina w roku 1939. Jest oczywistym gdybaniem

czy bez udzialu ZSRR 17 wrzesnia Polska bylaby w stanie stawic opor Niemcom?  

17 wrzesnia chociaz kapitulacji nie bylo, tak na prawde Polski juz nie bylo. 

Najdziwniejsze jesto to ze ze wzgledu za nasza obecnosc w unii, przyszla moda na zapominanie

o tym kto byl rzeczywistym sprawca napadu na Polske, a coraz glosniej sie mowi o Rosji.

Gdyby Stalin chcial napasc na Polske, nie musialby czekac az to zrobi Hitler.

Czy z ta iloscia czolgow i samolotow mialby jakis problem zrobic to sam? 

Niemcy zaczeli wojne, jak pokazal jej ciag dalszy bylo tylko kwestia czasu ze pojda na ZSRR.

Hitler wcale tego nie kryl ze jego celem bylo zwalczenie komunizmu. Najpierw to zrobil w Niemczech pozniej probowal w Rosji. To pisal w swojej ksiazce o tworcach komunizmu.

Pozdrawiam

 

Vote up!
0
Vote down!
-1

JanStefanski

#1630911

//Jak to pogodzic ze stworzeniem Pierwszej i Drugiej armii polskich na terenie ZSRR?//

 

Darmowe mieso armatnie

Proste?

Vote up!
2
Vote down!
0
#1630938

Paradoksalnie najgorzej bylo przezyc wojne tym ktorzy nie wstapili do armii polskiej na terenie

ZSRR. Armia dawala wikt i opierunek, dlatego garneli sie do niej luciekinierzy tysiacami.

Niestety najgorzej wyszli na wojaczce ci od Andersa, bo krew oddawali za bezczelnych angoli

ktorzy w podziece kazali sobie placic za umundurowanie i uzbrojenie odliczajac od przechwywanego zlota to co ich kosztowala armia Andersa. NIe zatkneli sztandarow w Berlinie, nie pozwolono im defilowac w Londynie. Czesci nawet nie pozwolono pozostac w Anglii, Jakie zaslugi mieli w wyzwoleniu Polski? Do dzis Anglicy nie chca wyciagnac z archiwow okolicznosci zabojstwa Sikorskiego. To samo swiadczy ze oni byli sprawcami. Atak na klasztor pod Monte Casino byl kompletnym bezsensem. O tej sprawie mowi sie i gloryfikuje ja jedynie w Polsce.

Amerykanie wchodzili do Europy poprzez polwysep wloski by przeciagac te operacje.

Mogli wejsc od poludnia Francji, wczesniej byliby w Berlinie. Plan byl jednoznaczny, Berlin mieli zdobyc Rosjanie bo chodzilo o podzial Europy na dwie strefy wplywow. Gdyby oni zdobyli

Berlin, plan by nie wypalil. To wszystko bylo dobrze poukladane. Kalkulacja w pelni zrealizowana.

Znowu cos nowego sie wykluwa. Lukaszenka juz mowi ze Bialystok wszedl do Polski przez

blad Rosjan. Czyli znowu dal go Polsce Stalin wbrew woli Bialorusinow? Jakis dziwny byl ten

wujek Soso. Z powodu "nienawisci" do Polski, obdarowywal ja ziemiami niemieckimi i bialoruskimi

pewnie dlatego zeby Polska padla z obfitosci?

Pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
0

JanStefanski

#1630976