Horrendalnie Fatalna PassA, czyli Złote Globy i czarne złoto

Obrazek użytkownika Krispin
Kultura

 

Jest afera. Towarzyska. W dobrym towarzystwie Hollywood Foreign Press Association (HFPA), czyli po naszemu w Hollywoodzkim Stowarzyszeniu Prasy Zagranicznej[1]. To bardzo elitarne towarzystwo. Ma swoje zasady. Nie przyjmuje więcej niż 5 nowych członków rocznie. Wielu dziennikarzy chciało do niego należeć, a odeszli z kwitkiem (nawet sądowym), bo HFPA chciała przyjmować dużo mniej niż 5 rocznie. I nagle chce, chętnie przyjmie dużo więcej. Za to aktorzy, którzy dotąd chętnie przyjmowali, oddają Złote Globy[2]. Przyjmowali od HFPA podczas wielkiej gali. Dotąd tak było, ale w tym roku jeszcze nie wiadomo jak to z tym wręczaniem będzie.

 

Cztery dni temu ]]>HFPA wydała oświadczenie]]>, że ogłoszenie zwycięzców Złotych Globów odbędzie się 9 stycznia (tak, już jutro) w hotelu Hilton w Beverly Hills o osiemnastej. Ale... do wejścia na ceremonię – prócz zaproszenia – wymagany będzie dowód szczepienia (pojedynczego bądź podwójnego) plus szczepienia przypominającego, a dodatkowo trzeba się będzie wykazać negatywnym wynikiem testu PCR (wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed wejściem do Hiltona). To nie wszystko. Jak karnawał to karnawał, więc wszyscy będą ZAMASKOWANI i trzeba się od innych gości dystansować... „społecznie przez cały czas przebywania w sali balowej”. Poza tym nie będzie czerwonego dywanu i żadnych dziennikarzy.

 

A kto będzie? Skoro Tom Cruise oddaje trzy Złote Głąby... pardon, Globy, a Scarlett Johansson jednego... Zaraz, czy ona nie dostała w roku 2003 dwóch Złotych Globów– po jednym za każdą pierś... pardon, za każdą rolę w dwóch różnych filmach? Czyżby jednak oddała dwa. A może jeden? Drugi schowała na pamiątkę? Kto teraz odda więcej? Jest ktoś, kto pobije wynik Cruisa? Ręka w górę! Markowi Ruffalo dostało się za to, że nie oddał. Rok temu – kiedy o HFPA zrobiło się bardzo głośno – przyjął Złoty Glob za rolę w telewizyjnym mini-serialu. A fe! W końcu aktor nie po to gra, żeby przyjmować nagrody i podobać się widzom, ale po to... no... po to gra... żeby... ten tego... Chyba zapytam Krystyny Jandy. Może przyjdzie z pomocą, bo ja po zjedzeniu rozmrożonego chleba utkłem... pardon, utknąłem i ani rusz... Już wiem! Przyjęcie nagrody przez Ruffalo było takim „oczkiem” puszczonym do nas wszystkich, bo Złoty Glob odebrał za rolę w „Wiem, że to prawda”!...

 

A ja wiem, że to nieprawda, co wmawiają nam ludzie z Towarzystwa: że ceremonia będzie bez czerwonego dywanu ze względu na pandemię, bezpieczeństwo zdrowotne i konieczne środki ostrożności. Odkąd to dywanik decyduje o stanie zdrowotnym? Na dywanik to można zostać wezwanym. Chyba z taką sytuacją mamy tu do czynienia, a wezwanym jest HFPA – stąd te środki ostrożności.

 

Koronnym argumentem w tej aferze było to, że wśród 87 dziennikarzy stowarzyszonych w HFPA nie było ani jednego Murzyna. Doniósł o tym „Los Angeles Times” w lutym 2021 r. Ostatnim niebiałym członkiem tego grona była urodzona w Indiach Meher Tatna (prezeska HFPA w 2002 r.). Teraz za to niedopatrzenie spadają na HFPA grona gniewu. A przecież to elitarne Towarzystwo. Nie tylko nie przyjmowało więcej niż 5 członków rocznie, ale każdy nowy musiał być polecony przez dwóch aktualnych członków. Były też inne wymagania dotyczące statusu „aktywnego członka” (posiadającego prawo głosu) – m.in. odpowiednia liczba artykułów opublikowanych poza USA (wycinki z prasy niezbędne), uczestnictwo w minimum 4 zgromadzeniach członkowskich i... zamieszkanie w południowej Kalifornii. Jak już wspomniałem, nagle wszystko się zmieniło, bo...

 

W marcu 2021 r. HFPA zatrudniła doradcę ds. „strategii różnorodnościowej” Shauna Harpera (dyrektor wykonawczy USC Race and Equity Center) oraz firmę zajmującą się komunikacją kryzysową (Ropes & Gray LLP). Złożono obietnice zmian, które miały doprowadzić do tego, że co najmniej 13% członków stowarzyszenia będą stanowili czarni. Jednak już w kwietniu wybuchła kolejna bomba. Philip Berk (były ośmiokrotny prezes HFPA) rozesłał do członków stowarzyszenia e-mail z artykułem, w którym Black Lives Matter nazwano „rasistowskim ruchem nienawiści”, i dodał ostry komentarz na temat Patrisse Cullors (aktywistki BLM), która kupiła dom w ekskluzywnej dzielnicy. Ukazało się wiele tekstów na ten pierwszy temat, ale o tym drugim drobiazgu (kupionym domu) wspomina niewielu. „Oto jest głowa zdrajcy” – krzyczą. Gdyby wspomnieli o tym drugim fakcie, ktoś mógłby zapytać: „którego zdrajcy?”, a tego przecież chcieli uniknąć. A chodzi o zdrajcę, który mówi prawdę. Ruffalo zagrał dobrze w „Wiem, że to prawda”. Dlatego Berk został wykluczony z HFPA...

 

...ale kto krytykuje BLM, nie może być przecież dobrym człowiekiem (ani dziennikarzem). A ktoś należący do tego samego stowarzyszenia... Zatem odtrąbiono polowanie. Króliczek był już oznaczony. Na dodatek zaczął uciekać. A jak króliczek ucieka, to przyjaciele się od niego odwracają i... jest coraz bardziej widocznym celem. HFPA zaczęło wprowadzać ekspresowe zmiany. Na początku maja 2021 r. ogłoszono wprowadzenie reform – w tym zwiększenie liczby członków o 50% w ciągu kolejnych 18 miesięcy (oczywiście z uwzględnieniem nowych czarnych członków). Przed tegoroczną galą przyjęto ponad 21 nowych członków (czyli odbijają sobie za poprzednie lata, gdy nie wykorzystywali limitu 5 rocznie), przyznając im status „aktywnych”, aby od razu uczestniczyli w głosowaniach kandydatur do nagród.

 

Te działania spotkały się z krytyką i zapowiedziami bojkotu HFPA. „Wicie... Rozumicie... To za mało, kochani. Za wolne te wasze zmiany i niepewne”. Przyjaciele jeden po drugim podwijali ogony i odwracali się od zacnego Towarzystwa: Amazon Studios, Netflix, WarnerMedia, a stacja NBC zapowiedziała, że nie będzie na razie transmitować gali. Może HFPA zorganizuje streaming? Ale czy w ogóle pojawią się aktorzy? Wśród nominowanych są: „Belfast” Kennetha Branagha, „Psie pazury” Jane Campion (oba po 7 nominacji) oraz mój cichy faworyt „Nie patrz w górę” Adama McKaya z DiCaprio w roli głównej (4 nominacje). Jak to będzie wyglądać i co z tego zostanie zapamiętane: filmy, aktorzy, czy smród, który wokół tych nagród powstał?

 

Podczas tegorocznej gali będzie kontynuowana dyskusja o „Koalicji Odnowy Wizerunku” - inicjatywie, która ma doprowadzić do „zwiększenia różnorodności, sprawiedliwości społecznej [dawniej nazywaliśmy to „równością”, a to nie to samo – przyp. K] oraz integracji w globalnym przemyśle rozrywkowym”. Chodzi o finansowanie i wspieranie „pionierskich inicjatyw, których ogólnym celem jest zapewnienie widoczności projektów artystów o różnym pochodzeniu rasowym i etnicznym; zwiększenie zróżnicowanej reprezentacji w branży; oraz budowanie ścieżek integracji dla młodych artystów i kolorowych dziennikarzy”[1].

 

Zdaje się, że tegoroczne Oskary trafią wyłącznie do rąk murzyńskich aktorów. Dlaczego? Bo... no bo... chyba... integracja i te sprawy... tak trzeba... Trzeba docenić ich pracę i w końcu muszą dostać wyrównanie. Wyrównanie za te wszystkie lata. Białych się chwilowo pominie. Tak jak pewna pani w Polsce chciała pominąć mężczyzn w wyborach parlamentarnych. To się nazywa równo... pardon, sprawiedliwość dziejowa. Szkoda, że właśnie zmarł Sidney Poitier. Ciekawe, czy też oddałby swój Złoty Glob. Chyba rosną szanse Idrisa Elby na przejęcie schedy po Danielu Craigu, gdy ten zakończy przygodę z postacią Jamesa Bonda. Na nieszczęście dawno powstały już odcinki, w których Bond musiał się maskować (rzecz jasna nie ze względu na covid) w Rosji lub na śniegu w przyjaznej Australii... pardon, Austrii (choć w obu ostatnio niezły kar-nawał i trzeba się dobrze maskować). Szkoda. Pozostają zatem plenery w „rasistowskiej” Polsce, gdzie z naturalnym wdziękiem Idris mógłby jednak skryć się w głębokim cieniu lub na tle reklamy „Black, Red, White”. Wtedy Czarny Glob... pardon, Złoty (a może nawet kilka złotych) murowany.

 

My też mieliśmy kilka złotych. I czerwony dywan wydawał się zwinięty. Mieliśmy też czarne złoto... Właściwie, dlaczego piszę w czasie przeszłym? Ktoś wie?

 

* * * * *

{1] Wikipedia: ]]>Hollywood Foreign Press Association]]>

[2] ]]>Golden Globe Awards]]>

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)