Sprostowanie

Obrazek użytkownika Jurand
Historia

Co to jest? Ukraina czy Galicvja czy ....? Ani jedno, ani drugie. Jedyna wŁaściwa, historyczna nazwa ziem zwanych dzisiaj Ukrainą to RUŚ!!!  Nazwa istniejąca od tysięcy lat i nie mająca nic wspólnego z Ukrainą, która to jest sztucznym tworem ze sztucznymi granicami. Powstała na bazie tzw Galicji czyli ziem Rusi w granicach Rzeczpospolitej Trojga Narodów pod zaborem austriackim w 1772 roku i istnialo to do 1918 roku z małą powtórką od 1841 do 1944 roku podczas okupacji nazistowskich Niemiec. Następnie taż Galicja dostała się pod okupację Rosji sowieckiej, a następnie została darowana (prawm kaduka) sowieckiej Ukrainie, tworowi bardzo sztucznemu.

Szxukając Ukrainy można ją znaleźć w okolicach Zaporoża, Ukraińcami zwani byli bowiem Kozacy zaporoscy, ale już naprzykład Kozacy dońscy odżegnywali się od Kozaków zaporoskich niczym diabeł od święcone wody, nazywając ich czernią i bandziorami. A kopiąc trochę głębiej w histori, okazuje się, że Zaproże powstało na ziemiach dawniejszej Chazarrii. Przywłaszczając sobie Godło tejże Chazarii, "TRYZUB" jako swój.

Teraźniejsza Ukraina próbuje rozpychać się łokciami, roszcząc sobie pretensje do coraz nowych ziem i narodów, i w ten to sposób z Polskich ziem ukraińskimi okazały się nie tylko Jarosław, Lublin, Zamość czy Rzeszów, ale także Kraków, Jasło, Nowy Sącz czy Tarnów, a widziałe już mapy wielkiej ukrainy z zaznaczonymi na nich takimi mistami jak Ostrowiec Św., Kielce, Radom, Lubartów czy Siedlce, niektórzy ukraińscy nacjonaliści twierdzą, że Warszawa jest również prastarym miastem ukraińskim. Przypuszczam, że Pomorze i Dolny Śląsk, jako, że jest tam spora ukraińska diaspora jest brany pod uwagę jako ukraina również.Apetyt banderowski nie zna granic.I jedynie pisowscy wazeliniarze nie są w stanie tego dostrzec.

A za chilę zostanę ruskim szpionem, bowiem historycznie rzecz biorąc tzw noworosja jak i Krym zostały zdobyte przez Rosję carską na Tatarach i Rzeczypospolitej Trojga Narodów. Nie wdając się w szczegóły ziemie te i innne takie jak Wołyń, Podole, Małopolska wschodnia czy węgierska Ruś Zakarpacka zostały darowane Ukrainie przez sowieckich kacyków. Wszystkie prawqem kaduka, czli Zamojskiego, który to darował Niderlandy królowi szwedzkiemu.

Najbardziej obrzydliwe jest to, że banderowcy nie byli w stanie nawet zdobyć tych ziem dla Ukrainy, mieli je podarowane. Jedyną rzeczą, którą umieli robić to mordowanie niewinnych ludzi na kresach, dzici, kobiety, straców, ale tylko wtedy kiedy nie było w pobliżu zbrojnej partyzantki polskiej z AK czy NSZ, be jeśli w trakcie mordów ktokolwiek się pojawił to uciekali gubiąc łapcie i zawartość portek, tak że smród roznosił się na kilometry, Nawet ich sojusznicy Niemcy nie używali ich w poważnych operacjach wojskowych, bo odznaczali się niesamowitą wręcz ochotą do "skracania frontu"

Gwoli przypomienia. Banderowcy żyjący dziś na Zachodzie żyją tylko dlatego, że Anders wstawił się za nimi, w innym przypadku wszyscy byliby odesłani po wohnie do Rosji sowieckiej i tam zgniliby w gułagach.

To byłby na tyle i bardzo pobierznie

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (22 głosy)

Komentarze

Niderlandy podarował Zagłoba, a nie Zamojski.

Poza tym dobrze napisane.

 

Pozdrawiam.

 

Jerzy.

Vote up!
6
Vote down!
0

Jerzy

#1550584

Zagłoba był autorem konceptu. Natomiast tym co walnął tym po łbie posła szwedzkiego był Zamojski. Była to praca, że tak powiem zbiorowa, według staropolskiego "kupą mości panowie, kupą"

Vote up!
7
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1550596

Co to za "twór" "nazistowskie Niemcy"?. To jakiś tajemniczy kraj na półkuli południowej?.
A może inna nazwa Atlantydy ?.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1550590

Nazistowskie w odróżnieniu od kajzerowskich, weimarowskich, federalnych i cholera wie jeszcze jakich.

Vote up!
6
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1550597

Uff... Ma Pan całkowitą rację, o mało nie pomyliłem federalnych z kajzerowskimi :).
Całkiem możliwe, że za jakiś czas Polskę początku 21 wieku będą nazywać "jurandowską", na cześć pewnego geniusza...

Vote up!
1
Vote down!
0
#1550608

No, nareszcie.... A tak swoją drogą, to po którym oceanie szanowny pan w tej chwili pływa?

Vote up!
5
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1550617

...po Oceanie Prawdy i Rozsądku Panie Jurand :).

Polecam :).

Vote up!
1
Vote down!
-1
#1550662

Aha, czyli żegluje pan po oceanie swojej prawdy i swojego rozsądku. Ażeby szanownemu panu uzmysłowić po czym pan żegluje przytoczę pewne powiedzonko. Pasuje jak ulał. Moja prawda, twoja prawda i gówno prawda. Mam obawy, że w pańskim przypadku to jest to ta trzecia.  Przyczyna bardzo prosta. Wyciągnął szanowny pan armatę aby ustrzelić komara. Życzę powodzenia, może się to panu uda.

Vote up!
3
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1550699

W takim razie, skoro mówimy o powiedzonkach, ja przytoczę Panu zupełnie inne, jak ulał pasujące do Pana wypowiedzi...

“ Nie dyskutuj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem. ”.

Zastosuje to wobec Pana i już kończę dyskusję z...

Bez odbioru ...

Vote up!
0
Vote down!
-1
#1550762

Buuuuum!!! Przeniosło. Marny puszkarz.

Vote up!
0
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1550766

Autorzy "Ukraińskich miejsc w Polsce" twierdzą między innymi, że Kraków to staro ukraińskie miasto, a Mikołaj Rej, Juliusz Słowacki i Jan III Sobieski to Ukraińcy.

Jeden z twórców przewodnika, deputowany obwodu lwowskiego Rostysław Nowożeniec powiedział tamtejszemu portalowi, że idea narodziła się, po podróżach - jak się wyraził "na nasze etniczne ziemie do Polski".

Książka powstała na podstawie publikacji historyka Towarzystwa naukowego imienia Tarasa Szewczenki, Swiatosława Semeniuka. Twierdzi on, że od V do X wieku niemal pół Europy zamieszkiwały plemiona ukraińskie. Twierdzi on między innymi, że Kraków był staro ukraińskim grodem, który w 999 roku pod naciskiem Niemców dostał się pod polską okupację.

https://wiadomosci.wp.pl/ukraincy-twierdza-ze-zalozyli-polske-6036134870016641a

Vote up!
6
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1550601

Jak słyszałam te opowieści ukraińskich przewodników do angielskojęzycznych turystów o "przemożnym" wpływie kultury ukraińskiej na Polskę - to pytałam właśnie o tę ukraińską cyrylicę. Nikt jakoś nie umiał tego "cudu" racjonalnie wyjaśnić - zwłaszcza że wszystkie zabytki w lwowskim muzeum etnograficznym nosiły polskie napisy, oczywiście alfabetem łacińskim. Podobnie z wszystkimi innymi zabytkami w lwowskich muzeach.

Trochę to przypomina dowcip z czasów po I WŚ, gdy szybko rozwijający się czeski przemysł powodował, iż czescy patrioci głosili czeską hegemonię we wszystkich dziedzinach historii, kultury, wiedzy i nauki europejskiej. Dlatego też - gdy Kolumb "odkrył" Nowy Świat, to na Dominikanie przywitała go mała grupa Europejczyków z czeską flagą i transparentem "My sem tedi"!

Żebyż chociaż dzisiejsi Ukraińcy wiedzieli cokolwiek na temat swoich ewentualnych związków z Rusią Kijowską. Albo Czesi - z Państwem Wielkomorawskim. I gdyby tak jedni i drudzy pamiętali ponadto o Braciach Sołuńskich - Cyrylu i Metodym. I o języku Słowian zapisanym głagolicą. Można szczycić się z prawdy, a można budować kłamliwe mity. Jest wybór.

Vote up!
10
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1550604

ukraińscy banderowcy bo nie Rusini desperacko poszukują punktu zaczepienia w historii, punktu z którego można wywieść jakąkolwiek historię Ukrainy. Niestety takiego punktu w historii nie ma. Ukraina rozpoczyna się w bez mała 2000 roku. Próba zrobienia z rezuna, bandziora, ludobójcy i ifamisa skazanego przez polskie sądy na więzienie za kryminalne sprawki Bohdana Chmielnickiego (nawiasem mówiąc polskiego szlachcica) dla ludzi znających trochę historię jest potwornie śmieszna, ale idąc tą drogą banderowcy czepili się następnych faszystów ludobójców Szuchewycza czy Bandery, a to już przestaje być śmieszne, to zaczyna być denerwujące!.

Najbardziej śmieszne jest to, że nie kto inny, tylko faszyści banderowcy conajmniej trzykrotnie zakopali możliwość pozyskania przez ukrainę niepodległości. Dlaczego? Czy byli aż tak głupi? Nie. Ponieważ do niepodległości prowadziła inna opcja polityczna, a więc trzeba było to utrącić. Wygląda na to, że i tym razem niepodległość Ukrainy zostanie przez banderowców pogrzebana.

Kim są faszyści banderowcy świadczy to, że całowicie ignorują sławną, ponad tysiącletnią przeszłość RUSI, na którwj można i trzeba budować byt Państwa, nie ukrainy a właśnie RUSI i bez tryzuba a z patronem świętej RUSI św. Jerzym. Czas najwyższy aby wazeliniarze z pisu zdali sobie z tego sprawę.

Vote up!
7
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1550643

Z Ukrainą to ciekawa sprawa. elity ukraińskie polonizowały się, dawały nam nawet królów, a plebs który  stanowili w dużej mierze zbiegli z Polski chłopi ukrainizował się. Magnateria ukraińska osiedlała na swoich ziemiach polskich chłopów dając im na 100 lat zwolnienie z poddaństwa. Gdy okres ten mijał wybuchały bunty. Z poddaństwa zwalniała służba w kozackim wojsku. zapisanie do tak zwanych kozaków rejestrowych. Polska miała na to za mało na to pieniędzy.

Na ilustracji obraz Ilii Riepina przedstawiający kozaków zaporoskich piszących list do sułtana tureckiego Mehmeda IV. List miał być odpowiedzią na list sułtana.

Niżej przedstawiam za wikipedią list sułtana i odpowiedź kozaków. Lojalnie uprzedzam, że naukowcy mają wątpliwości co do autentyczności tej korespondencji.

Oferta Mehmeda IV

Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję wam, Kozakom zaporoskim, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej waszymi napaściami przejmować.

Sułtan turecki Mehmed IV

Odpowiedź Kozaków

Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego!

Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz ty, sukin ty synu, synów chrześcijańskiej ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą, kurwa twoja mać. Kucharzu ty babiloński, kołodzieju macedoński, piwowarze jerozolimski, garbarzu aleksandryjski, świński pastuchu Wielkiego i Małego Egiptu, świnio armeńska, podolski złodziejaszku, kołczanie tatarski, kacie kamieniecki i błaźnie dla wszystkiego, co na ziemi i pod ziemią, szatańskiego węża potomku i chuju zagięty. Świński ty ryju, kobyli zadzie, psie rzeźnika, niechrzczony łbie, kurwa twoja mać.

O tak ci Kozacy zaporoscy odpowiadają, plugawcze. Nie będziesz ty nawet naszych świń wypasać. Teraz kończymy, daty nie znamy, bo kalendarza nie mamy, miesiąc na niebie, a rok w księgach zapisany, a dzień u nas taki jak i u was, za co możecie nas w dupę pocałować!

Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcam.

W każdym razie Listy te dają pojęcie jak kiedyś wyglądała korespondencja dyplomatyczna, nic dziwnego, że posłów zwykle duszono, nadziewano na pal, itp. itd. Służba dyplomatyczna wiązała się z dużym ryzykiem, nie to co teraz.

Pozdrawiam.

 

Vote up!
8
Vote down!
0
#1550621

Nazwa Ukraina pojawila sie juz "Latopisie Kijowskim". Mowiac o smierci ksiecia perejaslawskiego Wlodzimierza w roku 1187 kronikarz zapisal ze "za nim Ukraina wielce rozpaczala". Ukraina w tamtym czasie - to byly tereny miedzy Bohem a Dniestrem.

Tereny miedzy Ilmem a Dnieprem - to byla Rus. ( w XII w.)

W pismiennictwie Rzeczpospolitej okreslenie Ukraina pojawilo sie po raz pierwszy  w konstytucji sejmowej  Jana Zamoyskiego w 1590r. Okreslenie to odnosilo sie do terenow naddnieprzanskich. Oczywiscie wszyscy wiemy, ze ukrainska panstwowosc nie istniala przez wieki (ale przeciez i Polska nie istniala na mapach swiata przez ponad 120 lat, Czechy kolo 200 lat, Norwegia kolo 100 lat, panstwa baltyckie sa niepodlegle dopiero od 100 lat ( z dluga prszerwa) o panstwach powstalych po bylej Jugoslawii nie wspominajac).

Nie jest prawda, ze "terazniejsza Ukraina rozpycha sie lokciami" - wrecz przeciwnie: terazniejsza Ukraina ma wielkie trudnosci z obrona swojego terytorium i suwerennosci (Krym, wschodnia Ukraina). UPA nie jest na Ukrainie partia rzadzaca .

Oczywiscie jest sprawa "Rzezi wolynskiej" - nalezy wyjasnic wszelkie roznice pomiedzy historia pisana w Polsce a historia pisana na Ukrainie - i jest to w interesie obu narodow. Ukraincy w wiekszosci nie znaja dziejow "wolynskich" - dla wiekszosci z nich UPA to jedyna formacja, ktora przez blisko 10 lat walczyla z sowietami.

Vote up!
5
Vote down!
0

mikolaj

#1550627

Faktycznie Co tam Ukraina, Rosja ta to ma apetyt. Niedawno nauka rosyjska odkryła, że Etruskowie, to Rosjanie. Po Krymie przyjdzie kolej na Italię. Tak, tak, to nie żarty. Jak sobie Maltańczycy przypomnieli, że Car Paweł I był mistrzem zakonu szpitalników maltańskich, to odmówili zaprowiantowania rosyjskiego lotniskowca. Było to po zajęciu Krymu, przestraszyli się, że jak zawinie do portu to już tam zostanie.

P.S. Istambuł to też drewnij ruskij gorod. (stare rosyjskie miasto). Pozdrawiam.

Vote up!
7
Vote down!
0
#1550632

"Parcie" Rosji do podboju sasiadow (historycznie) mozna porownac tylko do czasow Czyngiz Chana.

Rosja bezlitosnie podbijala slabsze panstwa i rosla w sile - podczas, gdy Polska pograzala sie w wewnetrznych wasniach i zewnetrznych naciskach... po czym doswiadczyli nasi przodkowie jak to jest byc poddanym Cara...

Po nastaniu komunizmu w Rosji - apetyt na terytoria sasiadow... wzrosl, a po upadku komunizmu tylko na pare lat przychamowal (Jelcyn na tle historii Rosji jawi sie jako aniol pokoju...), by powrocic do normy.

A dzisiejsze rozwiniete panstwa przypominaja jako zywo swoim zachowaniam lata 1933-1939, z tym, ze agresorem jet wlasnie kolejny raz Rosja. 

Vote up!
1
Vote down!
0

mikolaj

#1550694

Witaj!

Tekst jak najbardziej potrzebny. Gdy od lat staram się udowodnić wszystkim, którzy nienawidzą Ukraińców an bloc, że Ukraina jest absolutnie sztucznym tworem, a w rzeczywistości to obszary wielkiej Rzeczypospolitej, więc ta nienawiść, to jakby do Ślązaków, albo Kaszubów. Ruś czerwona była kolebką i wylęgarnią polskiej arystokracji. Szlacheckie tytuły - hrabia, markiz, czy książę przyszły do Polski dużo później, natomiast oryginalnie istniał tytuł kniazia.

To, że dzisiaj jest właśnie taka Ukraina, zagubiona, w kłopotach, szukająca swoich korzeni i bohaterów, to głównie wina ruskich. Dziś ciągle połowa Ukraińców to człowiek sowiecki. Nas uczyli od dziecka języka rosyjskiego i nie nauczyli. Na Ukrainie wszyscy mówią po rosyjsku.

Wszelkie wygłaszane dzisiaj poglądy o Ukrainie są jeszcze za wczesne. Oni ciągle poszukują tożsamości i nie wiedzą, kto ma być narodowym bohaterem. Tak jest zawsze, gdy historię tworzą propagandziści, a nie naukowcy.

Wystarczy przypomnieć ile gnoju narobił Polsce skurwysyn Tomasz Gross.

Bardzo dobrze, że pokazuje się ludziom takie sprawy, jak Ruś, Chazaria, Kozacy, Tatarzy.

Ale trzeba też pamiętać, że z kniaziów wywodzą się : Giedroyciowie, Glińscy, Świrscy; z Rusi Kijowskiej : Wiśniowieccy, Woronieccy, Czetwiertyńscy, Massalscy, Ogińscy i Puzynowie.

A tacy Radziwiłłowie, Zamoyscy, czy Lubomirscy swoje tytuły dostali od obcych władców w innych krajach.

 

Więc jak to jest z tą Ukrainą? Dla mnie, w dużej części, to ciągle nasza ojczyzna, Rzeczypospolita, chwilowo oderwana od macierzy.

Więc rodaków nie będę traktował z pogardą i nienawiścią, jak wielu bogobojnych, chrześcijańskich internautów.

 

 

.

Vote up!
6
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1550635

.....przejmują się Waszymi rozmyślaniami, czy aby Ruś wyrosła stąd, czy stamptąd i czy Ukraina wyrodziła się z Rusi. Witam Jurandzie. Ode mnie naturalnie piąteczka za trud i za inicjatywę. Dziś Ukraina jasno i b. stanowczo określiła swoją tożsamość na początkach istnienia ruskich Księstw, zwanych potocznie Rusią oraz na współczesnej tradycji neobanderowskiej, ot i cała filozofia. Możemy tylko patrzeć, jak sprytnie nas Polaków rozgrywają, gdyż do bólu są świadomi, że Rzeczpospolita Polska i tak się nad nimi użali. To błędna i w skutkach katastrofalna polityka! Niestety! Tacy już jesteśmy! Także w wielu rodzimych sercach, do bólu naiwni! Pozdrawiam.

Vote up!
7
Vote down!
-2

Sławomir Tomasz Roch

#1550674