Czy wiesz drogi rodaku, że siedzisz na ogromnej stercie złota? Czy ktoś Ci o tym powiedział? Wprowadzenie. Dalsze części w ciągu najbliższego tygodnia.

Obrazek użytkownika Jurand
Gospodarka
Zestawienie szacunkowej wartości głównych bogactw naturalnych Polski
 
1.  Złoża metali w okolicach Suwałk (tytan, wanad, żelazo i metale ziem rzadkich)
Zasobność – 1 500 000 000 ton rudy (1,5 mld ton);
Wartość samego tytanu to 355 000 000 000 $ (355 mld $). Całkowita wartość złoża przekracza 1 000 000 000 000 $ (bilion $).
W USA Mówimy trylion dolarów, bowiem Anglosasi na miliard mówią bilion.
Rzecz w tym, że prócz 50 milionów ton tytanu złoże to zawiera najwyższej jakości rudy żelaza (w całej Europie, włącznie ze Szwecją i Uralem złoża rud żelaza akurat pokończyły się) oraz ogromne ilości bezcennych dla techniki tzw. metali ziem rzadkich. Bez tych metali nie jest możliwa żadna nowoczesna produkcja elektroniczna czy militarna.
 
2.  Złoża molibdenu, wolframu, miedzi pod Myszkowem (Jura Krakowsko-Częstochowska). Obok tych metali zawsze występuje złoto, srebro i selen
Zasobność – 726 000 000 ton rudy (726 milionów ton);
Wartość samego tylko molibdenu – 14 520 000 000 $ (14,52 mld $).
 
3.  Złoża niklu pod Ząbkowicami Śląski. Obok niklu w złożach występuje złoto i platynowce
Zasobność – 14 000 000 ton rudy (14 mln ton);
Wartość tylko niklu około 4 000 000 000 $ (4,00 mld $).
 
4.  Złoża wysokiej jakości węgla kamiennego na Lubelszczyźnie. Węgiel „zanieczyszczony” jest złotem
Zasobność – 40 000 000 000 ton (40 mld ton);
Wartość – 4 800 000 000 000 $ (4 800 mld $ = 4,8 biliona $).
 
5.  Złoża węgla brunatnego pod Legnicą
Zasobność – 15 000 000 000 ton (15 mld ton);
Wartość – 87 000 000 000 $ (87,00 mld $).
 
6.  Złoża złota w różnych lokalizacjach głównie na terenie Dolnego Śląska
Zasobność – 350 ton kruszcu;
Wartość – 14 000 000 000 (14,00 mld $).
 
7.  Złoża miedzi i złota w rejonie Bytomia Odrzańskiego
Zasobność:
Miedź – 8 000 000 ton metalu (8 mln ton)
Złoto – 100 ton kruszcu
Wartość razem około 62 500 000 000 $ (62,50 mld $).
 
8.  Konwencjonalne (nie łupkowe) złoża gazu ziemnego, lokalizacja Ziemia Lubuska, Wielkopolska i Podkarpacie
Zasobność – 1,7 bln m3
Wartość – 510 000 000 000 $ (510 mld $)
 
 
RAZEM (podsumowując tylko wartość tytanu ze złoża pod Suwałkami) 5 847 020 000 000 $ (5 847,02 mld $ = 5,847 biliona / w USA 5,847 tryliona $)
 
 
Źródła. www. eprudnik.pl
 
Mój komentarz do tych wpisów będzie po zakończebiu cyklu. Uważam natomiast, że wisy te muszą być podane w całości jako wpisy , nie jako polecanki z prostej przyczyny, są zbyt ważne, aby wrzycić je na polecanki. Tak jak napisałem, mój komentarz do całości będzie na końcu cyklu wpisów.
 
Dziękuję
5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (21 głosów)

Komentarze

Serdecznie dziękuję za to zestawienie. Musimy to wiedzieć, bo chyba tak naprawdę o to własnie sie toczy walka i o tym mówił Friedman, kiedy prorokował, że Polska bedzie mocarstwem i tak samo ostatnio Stratfor (think tank CIA).

Wyliczyłeś dwa razy wiecej niż ja... choc ja bez złota a jeszcze przecież wody geotermalne...

Też o tym pisałem i swój post uzupełnie o Twoje dane...

http://krzysztofjaw.blogspot.com/2015/01/ratujmy-polskie-zasoby-naturalne.html

Pozdrawiam serdecznie i warto nagłasniać.

Ja tak to ująłem - wyliczenia są zawsze szacunkowe i mogą byc różne, niemniej jedno jest pewne. Jesteśmy bardzo bogatym i zasobnym krajem. I co ciekawe... wiekszośc tych badań było za E. Gierka...

Vote up!
7
Vote down!
0

krzysztofjaw

#1507494

oszacowanie ich dzisiaj z taka dokladnoscia - jak to robi Jurand  (zreszta korzystajac ze zrodel, ktorych nie podaje (Andrzej Lodzinski, Jan Wyganowski) - jest tylko i wylacznie szacunkowe (czyli moze tego byc zarowno kilkakrotnie wiecej - jak i mniej).

Jest tez problm wydobycia i przerobu: coz z tego, ze mamy wielkie zloza wegla kamiennego, skoro koszt wydobycia z nich wegla jest kilkakrotnie wyzwszy niz np. w kopalniach odkrywkowych (USA,. Australia,  RPA i inne), a na dodatek polityka UE ogranicza zuzycie wegla.

Zloza w Suwalskim - sa, ale ich dotychczasowe badania - to zaledwie kika odwiertow, znajduja sie na duzej glebokosci (ponizej 800 m - az do 2500 m), zlokaliaowane sa na dodatek na terenach specjalnie chronionych przyrodniczo.

Zeby zaczac eksploatacje - wpierw trzeba przeprowadzic dokladne badania (wiele mld zl), opracowac technologie pozyskiwania metali z rud ( w przypadku rud wieloskladnikowych jest to dosc trudne), zapewnic bezpieczenstwo  srodiwisku naturalnemu (chyba, ze chcemy zniszczyc Pojezierze Suwalskie)  - zadanie na lata, koszty idace w dziesiatki miliardow...

Oczywiscie - zalozenie, ze wydobycie rudy zelaza (chocby najbogatszej) w tych warunkach bedzie oplacalne - to czyste sicience fiction. Dzisiaj na swiecie nie wydobywa sie rud zelaza w kopalniach glebinowych - jest to zbyt drogie - a poki co zloz zelaznych na swiecie pod dostatkiem (Chiny, Brazylia, Australia, Afryka), a koszty wydobycia i wytopu surowki zelaza  w tamtych rejonach sa wielokrotnie nizsze niz w Europie.

Coz z tego, ze mamy ogromne zloza siarki - skoro dzisiaj nikt jej nie wydobywa (na swiecie), bo ogromne ilosci siarki odzyskuje sie przy spalaniu paliw kopalnych - ilosc ta przekracza zapotrzebowanie...

Nie nalezy porzucac mysli o wydobyciu bogactw naturalnych, ale trzeba podchodzic do tego rozwaznie - a nie na Huraaa...

Dzisiaj najcenniejszym zlozami w Polsce moga okazac sie wody geotermalne - wg fachowcow ilosc ich jest wystarczajaca do ogrzania calej Polski  i do produkcji taniej energii elektrycznej - za dziwne, ze nie prowadzi sie w tej dziedzinie powaznych badan i eksperymentow - zamiast tego serwujac nam idee energii jadrowej za grube miliardy - podczas gdy geotermia - to tania energia za male pieniadze mozliwa juz dzisiaj do zagospodarowania stosunkowo malym kosztem. 

Vote up!
3
Vote down!
0

mikolaj

#1507508

Jak napisałem, będzie to cykl dwuch lub trzech wpisów traktujących temat ukrytych przez Polakami ich bogactw naturalnych. Będą i źródła, będzie również komentarz polityczny. Nie mój. Będzie również o wodach geotermalnych, które są tylko jednym ze składników góry złota na której siedzą Polacy, nie zdając sobie z tego sprawy. Będzie również o tym dlaczego Polacy są pozbawiani wiedzy na temat swojego bogactwa. Powoli, a wszystko będzie. Mam nadzieję, że ten cykl otworzy moim rodakom oczy, szczególnie tym co zdecydowali się na zmiany, i zaczną w końcu te zmiany, ponieważ to silna i wydajna gospodarka, narodowa gospodarka decyduje o pozycji państwa i Narodu. Wszystko inne jest tylko pochodnym. A ci co oddają narodowe bogactwa naturalne w obce ręce, pozbawiając Naród i Państwo Polskie kontroli tego,  należy się natychmiastowa kula w łeb!

Vote up!
6
Vote down!
0

"...dopomóż Boże i wytrwać daj..."

#1507521

Skąd te zmasowane ataki na Polskę i próba zrobienia judeopoloni na zgliszczach Polski.

Żydo-masoneria takiego bogactwa jakie zalegają w ziemi Polskiej nie odpuszczą.

Geremek opisując jak POstępuje niszczenie Polski, do swego brata w USA.

Miało nas zostać 15 milionów zdrowych Polaków, do niewolniczej pracy, na rzecz żydo masonerii.

A wszystkie bogactwa Polskiej ziemi, żydo masoneria miała przejąć.

Vote up!
1
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1507581

to wszystko lub prawie wszysto bzdura. Nie tylko "zanieczyszczenie" węgla złotem; to się raczej nie zdarza, czy wskazane zasoby wolframu w podanej lokalizacji. W złożach istotna jest jeszcze opłacalność wydobycia. Czy powyższe dane zostały "wyartykułowane" przez kogoś kto się na tym zna? Z szacunkiem, ale szczerze wątpię. Przypuszczam, że większość powyższych informacji to bzdura. Kto jest źródłem i autorem? Podany link nie działa, a portal - jak na rodzaj informacji - jest niewiarygodny. W Internecie łatwo jest znaleźć "dowód" że np. Ziemia jest płaska a nawet wklęsła (pod innym linkiem), ale nie zamierzałbym nigdy czegoś takiego popularyzować na NP. 

Vote up!
0
Vote down!
0
#1507630