Ex cathedra?

Obrazek użytkownika Anonymous
Kraj

Mówiąc oględnie, wywiad którego prymas Polski udzielił dziennikarzowi „Rzeczypospolitej” wprawił mnie w niejakie... zdumienie. Ponieważ raczej nie zwykłem komentować działań i wypowiedzi przedstawicieli Episkopatu, to i tym razem zachowam powściągliwość, ograniczając się do zacytowania jednego z wątków owego interwiu, który wydał mi się szczególnie kuriozalny.

 

Ksiądz Prymas był łaskaw wypowiedzieć się o ewentualnym referendum w Warszawie:

 

Czy zniechęcanie przez prezydenta i premiera do udziału w referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy, mimo że zebrano ponad 140 tys. podpisów pod wnioskiem o nie, mieści się w ramach demokratycznego dialogu?

Warszawskie referendum, na rok przed wyborami, jest aktem politycznym o jednoznacznym celu. Ma obalić  panią prezydent wywodzącą się z partii rządzącej, żeby łatwiej było obalić cały rząd. W Warszawie przez ostatnie lata dokonano wiele dobrych poczynań. Kataklizmy zdarzają się za rządów wszystkich koalicji i władz, ale nie można obwiniać za nie władz miasta. Panią prezydent można za wiele dokonań pochwalić. Potknięcia zdarzają się każdemu.

I dlatego wielu warszawiaków chce odwołania prezydent miasta.

Referendum jest prawną możliwością do wypowiedzenia się za lub przeciw. Ale to nie jest żaden przymusowy obowiązek. Referendum jest instytucją konstytucyjną, z której można skorzystać lub nie. Jeśli zaś referendum staje się narzędziem do rozgrywki politycznej i ma doprowadzić nie do stabilizacji, ale do jej zachwiania, to każdy obywatel ma prawo wyrazić swoje poparcie lub swój sprzeciw.

Absencja w referendum nie jest grzechem. Jeśli ktoś publicznie wyraża swój głos sprzeciwu względem akcji politycznej, jaką jest, jak się wydaje, warszawskie referendum, to nic złego nie czyni. Podobnie jak ten, kto wyraża swoje wsparcie. W demokratycznym państwie, każdy może publicznie zadeklarować, że w referendum weźmie udział lub nie.

 

http://www.rp.pl/artykul/107684,1040095-Kosciol-od-gejow-sie-nie-odwroci.html

 

Hmm... Roma locuta, causa finita?

 

PS. A nie  mówiłem, żeby przyglądać się Nizinkiewiczowi?

 

 

 

0
Brak głosów

Komentarze

Treść i termin publikacji wywiadu księdza Prymasa zdumiewa jeszcze bardziej w świetle opublikowanej przed chwila informacji, że referendum w Warszawie odbędzie się w ciągu dwóch najbliższych miesięcy.

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/referendum-ws-odwolania-gronkiewicz-waltz-odbedzie-sie/kvh0j

Vote up!
0
Vote down!
0
#376646

Absolutnie nie zdumiewa, gdyż o Prymasie pisał już jakiś czas temu ks T. Isakowicz w tonie : Nowy Prymas, stary układ.

Już dziś z pewnością władza zasięgnie języka u NASA w sprawie długoterminowej prognozy pogody, żeby móc wybrać na referendum odpowiedni dzień (wolny od pracy). A będzie to dzień zimny, dżdżysty i ponury, ewentualnie odwrotnie, piękny i słoneczny skłaniający do ostatnich letnich wyjazdów w plener........... w celu "zwiększenia" frekwencji, ma się rozumieć.

Czy znajdzie się w Stolicy 400.000 zmokniętych i zziębniętych sprawiedliwych lub skłonnych zrezygnować z ostatniego grilla i skwierczącej karkówki?

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
0
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#376656

Wezwanie do rezygnacji z grilla? Równie zdumiewające jak ten wywiad.

Vote up!
0
Vote down!
0
#376657

Abp. Józef Kowalczyk miał różne dziwne wypowiedzi (szczególnie jako Nuncjusz Apostolski) i przypadłości np. znajomość z ppłk. Edwardem Kotowskim (SB), który nota bene wystawiał mu świadectwo moralności, że nie współpracował...
Jakoś nie dziwi nic.
Jedynie irytuje, oburza, wkurza... to, że ks. abp. nosi tytuł Prymasa Polski. Po pierwsze ten tytuł nosił Stefan kard. Wyszyński, a po drugie Prymas Polski pełnił funkcję interrexa. Noblesse oblige

..............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

Vote up!
0
Vote down!
0

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#376651

Znam oczywiście fakty i interpretacja związane z osobą apb. Kowalczyka. Ale nie zmniejsza to mojego zdziwienia. Jeśli przeszłość księdza Prymasa miałaby byś jedynym wytłumaczeniem faktu udzielania tego wywiadu, to wypadałoby tylko zapytać, dlaczego akurat teraz szyto takimi grubymi nićmi?

Tak wytrawny dyplomata mógł zbyć dziennikarza...

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#376652

A nuż paru lemingów warszawskich posłucha "zasłużonego" hierarchy i w domach zostanie?

Na nic tu dyplomatyczne wytrawności i wdzięki ;)

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

Vote up!
0
Vote down!
0

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#376663

... "czy sprawa jest zakończona i czy zdanie Kościoła obowiązuje wiernych?" Jeśli prawdziwy katolik wierzy, to wierzy w Boga, nie zaś w "nieomylne" słowo pasterza Kościoła w osobie Prymasa Polski. Mamy w KK hierarchów, którzy czasem coś publicznie chlapną bez głębszego zastanowienia się. I abp. Józef Kowalczyk jest tego przykładem.

A niby dlaczego mamy nie komentować Jego słów? Czyżby Prymas był jakąś wyrocznią, czy innym ponadziemskim autorytetem?
Pamiętam, kiedy ludzie z Samoobrony Andrzeja Leppera wnerwili sie na zaniżenie cen skupu polskiego zboża i import zboża z Zachodu i Ukrainy. Podjęli wtedy akcję wysypywania importowanego zboża z wagonów na tory. Ówczesny Prymas abp Józef Glemp posunął się wówczas w TVP do publicznego napiętnowania tego czynu zdesperowanych rolników. Chyba nikt, kto dba o polski interes narodowy, o polskich rolników, - nie posunąłby się do potępienia rolników. Ale jak widać było, trudno przypisywać J. Glempowi dbałość o swoje owieczki.

Tak więc jeśli Prymas Kowalczyk utożsamia hamowanie procesu dewastacyjnego m. st. Warszawy prowadzone przez "bufetową" z... grą polityczną, to chyba jest niespełna rozumu. Zachował się tak, jakby nie wiedział, że zło trzeba tępić w zarodku. Jeśli już to zło jest w pewnym stadium rozwoju, to trzeba postawić tamę dalszemu rozwojowi tego zła. I tu nie ma nad czym dywagować. 

No cóż,... "redachtor" J. Nizinkiewicz - młody wilczek mainstreamów ponownie daje o sobie znać. Twojego zdania, iż należy się baczniej jemu przyglądnąć - nie podważałem, ale byli tacy, którzy nie widzą zagrożenia ze strony tego pismaka. Tylko czekać nam na kolejną jego "aktywność" w rozbijaniu jedności w Narodzie.      

Pozdrawiam,
                   

__________________________
"Stan skrajnej niewiedzy czasem potrafi doprowadzić
do stanu skrajnego ogłupienia". (Satyr)

Vote up!
0
Vote down!
0
#376658

Ależ komentuj sobie słowa Prymasa, Satyrze ;-)! To ja powstrzymuję się od komentarza, ale nie zabraniam tego innym ;-).

Bardzo generalizując sprawę można powiedzieć, że w KK są dwa podejścia do zagadnienia posłuszeństwa władzy świeckiej.

Paulinistyczne, wyrażone przez apostoła Pawła w Liście do Rzymian, i tomistyczne, wyrażone przez Doktora Kościoła, Tomasza, w Summa Theologiae. Bliższe mi jest to drugie, nie tylko z racji patrona ;-).

Zaprezentowane w wywiadzie podejście księdza Prymasa jest moim zdaniem niebezpiecznie paulinistyczne ;-)))!

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#376660

W uzupełnieniu, Satyrze, stosowne cytaty ilustrujące poglądu Pawła i Tomasza:

"1.Każdy człowiek niech się poddaje władzom zwierzchnim; bo nie ma władzy, jak tylko od Boga, a te, które są, przez Boga są ustanowione. (2) Przeto kto się przeciwstawia władzy, przeciwstawia się Bożemu postanowieniu; a ci, którzy się przeciwstawiają, sami na siebie potępienie ściągają. (3) Rządzący bowiem nie są postrachem dla tych, którzy pełnią dobre uczynki, lecz dla tych, którzy pełnią złe. Chcesz się nie bać władzy? Czyń dobrze, a będziesz miał od niej pochwałę; (4) jest ona bowiem na służbie u Boga, tobie ku dobremu. Ale jeśli czynisz źle, bój się, bo nie na próżno miecz nosi, wszak jest sługą Boga, który odpłaca w gniewie temu, co czyni źle. (5) Przeto trzeba jej się poddawać, nie tylko z obawy przed gniewem, lecz także ze względu na sumienie. (6) Dlatego też i podatki płacicie, gdyż są sługami Bożymi po to, aby tego właśnie strzegli. (7) Oddawajcie każdemu to, co mu się należy; komu podatek, podatek; komu cło, cło; komu bojaźń, bojaźń; komu cześć, cześć." (Do Rzymian 13, 1-7)

„Władza tyrańska nie jest sprawiedliwa, gdyż nie kieruje się ku dobru wspólnemu, ale ku prywatnemu dobru rządzących. Dlatego sprzeciw wobec tej władzy nie jest buntem – chyba że byłby to sprzeciw tak nieuporządkowany, iż społeczność więcej straciłaby na skutek samego sprzeciwu niż na skutek rządów tyrana. Raczej bowiem tyran jest buntownikiem, gdyż podtrzymuje niezgody i bunty, aby bezpieczniej mógł rządzić. Na tym właśnie polega tyrania, że celem jej jest własne dobro rządzących ze szkodą dla społeczności” (S.th. 2-2 q.42 a.2 ad 3).

„Ponieważ tyran szuka dobra prywatnego z pogardą dla wspólnego, w rezultacie w różnoraki sposób uciska poddanych, gdyż sam podlega różnorodnym namiętnościom, które pchają go ku jakimś dobrom [prywatnym] (...).
Tyran obciąża poddanych nie tylko w zakresie dóbr cielesnych, ale przeszkadza im w dobrach duchowych. Ponieważ bardziej pożąda władzy niż bycia pożytecznym, utrudnia wszelki postęp poddanych, podejrzewa bowiem, że jakakolwiek wyższość poddanych szkodzi jego niegodziwemu panowaniu. Bardziej podejrzanymi dla tyranów są dobrzy niż źli i zawsze straszliwie boją się tyrani cudzej cnoty. Zatem starają się nie dopuścić do tego, aby ich poddani stali się cnotliwi i nabrali ducha wielkoduszności, bo wówczas nie znieśliby ich niegodziwego panowania. Zabiegają również o to, aby pomiędzy poddanymi nie utrwalały się związki przyjaźni i aby nie radowali się oni wzajemnym zyskiem pokoju: kiedy bowiem jeden drugiemu nie ufa, nie mogą niczego podejmować przeciw ich panowaniu. Toteż sieją niezgody wśród poddanych, a istniejące podtrzymują, oraz zakazują tego, co łączy ludzi, na przykład małżeństw i zebrań ludzi oraz tym podobnych rzeczy, dzięki którym rodzi się wśród ludzi zażyłość i zaufanie. Wysilają się ponadto, aby poddani nie stali się silnymi ani bogatymi – podejrzewają ich bowiem według przewrotności swego sumienia, a ponieważ sami używają potęgi i bogactwa dla szkodzenia, obawiają się, żeby siła i bogactwo poddanych im nie zaszkodziły. Toteż czytamy u Hioba na temat tyrana: «Ciągle słyszy zgiełk niebezpieczeństwa, i chociaż pokój jest – to znaczy choć nic mu nie grozi – on wszędzie podejrzewa zasadzki” (O władzy, lib.1 cap.3, s. 138139)

Prawda, że Tomasz brzmi bardzo aktualnie ;-)?

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#376671

własnoszyjnie przekonał się, że władza "nie na próżno miecz nosi".

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

Vote up!
0
Vote down!
0

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#376676

Kocisko, nie chciałbym się wdawać w dysputy teologiczno-historyczne, ale może w myśleniu Pawła zostało też coś, co było tam zanim udał się do Damaszku ;-)?

Vote up!
0
Vote down!
0
#376677

W końcu Sanhedryn jakoś sobie radził w okupacyjnej rzeczywistości ;)

Choć wolałabym widzieć tutaj świeżą pokorę, może nieco naiwną, ale mam nadzieję, prawdziwą. To jednak wchodzi już w dysputę teologiczną, więc zaniecham ;)))

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

Vote up!
0
Vote down!
0

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#376683

Niechaj, niewiasto :-)))!

Vote up!
0
Vote down!
0
#376684

Z chęcią bym jeszcze brał udział w tej dyskusji, ale obowiązki wzywają.

Pozdrawiam,
                   

__________________________
"Stan skrajnej niewiedzy czasem potrafi doprowadzić
do stanu skrajnego ogłupienia". (Satyr)

Vote up!
0
Vote down!
0
#376678

po podpisaniu pachtu z Cyrylem nie dziwi nic.

Vote up!
0
Vote down!
0

Bóg - Honor - Ojczyzna!

#376662

Jak kogo. Mnie dziwi. "Pakt" z Cyrylem to był "grubszy deal", wystąpienie w interesie HGW to "bardzo cieniutki deal". Dorazniutki ;-). I dlatego mnie tak dziwi.

Vote up!
0
Vote down!
0
#376664

Cappino nadaje - wypełnia sumiennie swoje obowiązki.
oszołom z Ciemnogrodu

Vote up!
0
Vote down!
0

oszołom z Ciemnogrodu

#376673

Zdumiewający jest kaliber. Kaliber nadawcy w stosunku do kalibru sprawy.

Nie pasuje. Ale może uznano, że referendum to sprawa najwyższego, państwowego kalibru?

Vote up!
0
Vote down!
0
#376674

I właściwie to by było na tyle.

Pozdrawiam.
contessa

PS. Prymas 13 sierpnia odbył prywatne spotkanie z naczelnym rabinem Polski.
To też przypadek ?

Ktoś tu się chwalił i jeżył, że nie będzie przed księdzem klękać co można było odczytać również "nie będę klękał przed księdzem bo ksiądz będzie klękał przede mną". No i... słowo stało się ciałem, ksiądz Kowalczyk klęknął w Rzepie.
_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#376685

Złowróżbne znaki...

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#376686

Wierzę w Boga,a w księdza już nie koniecznie,bo człowiek różne ma POkusy.

pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#376697

Jest pewna sprzeczność w Twojej deklaracji. Ale doskonale ją rozumiem. I podzielam ;-). Kościół Powszechny i kościół instytucjonalny... Bywało i bywa nadal, że do siebie nie przystają...

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#376699

nawala kręgosłup...
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#376700

Wiesz, Contesso, kto to jest pesymista? To były optymista ;-).

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#376702

jakby zestawić wywiad Kowalczyka z poniższym cytatem to... wnioski do optymistycznych trudno by zaliczyć. Właśnie dostałam pocztą takie coś, oto cytat :

"- Termin upływa jutro i nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do terminu wydania postanowienia. Mamy czas dziś i jutro na wykonanie tych ostatnich czynności - powiedziała szefowa delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie Anna Lubaczewska.

Jest wymagalna liczba podpisów?

Według nieoficjalnych informacji, komisarz doliczył się już wymagalnej liczby podpisów pod wnioskiem o referendum, tj. 133 tys. 576 (to 10 proc. uprawnionych do głosowania w Warszawie; organizatorzy akcji zbierania podpisów informowali, że zebrali ich ponad 230 tys. - red.). Pytana o tę informację Lubaczewska powiedziała, że zakończenie liczenia głosów nie oznacza, że pod wnioskiem znajduje się wymagalna liczba podpisów. - To niewłaściwie sformułowany wniosek - powiedziała."

Całość tu:
http://fakty.interia.pl/polska/news-nieoficjalnie-jest-wymagana-liczba-podpisow-pod-wnioskiem-o-,nId,1013798

Dość bizantyjsko brzmi to "zakończenie liczenia głosów nie oznacza, że pod wnioskiem znajduje się wymagalna liczba podpisów".
Widocznie nie zaprzęgnięto jeszcze ruskiego serwera bo gdyby tak to komisarz już by dał głos. A on cusik dziwnie się OP..... . A może wcale nie dziwnie ?

Oczywiście portal, z którego pochodzi cytat należy do tych, które mam w tzw."głębokim poważaniu", niemniej słowa Lubaczewskiej dają do myślenia.
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#376707

Pożyjemy, zobaczymy... Komisarz wyborczy musi wypowiedzieć się jutro. Zapewne Halicki et consortes chowają coś jeszcze w zanadrzu...

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#376708

Pisząc te komentarze miałam przez cały czas na uwadze hura-wypowiedzi komisarza po sprawdzeniu wymaganej liczby głosów. Był dość słowoochotliwy i nagle cisza, nagle zwrot o 180 stopni w przysłowiowe "za 5 dwunasta" ?
Mi to (przy całym moim optymizmie) pachnie oświadczeniem jutro, że referendum w sprawie odwołania bufetowej się nie odbędzie bo coś tam, coś tam z rodzaju "bo zupa była za słona".

Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#376718

Potraktuj to bez emocji. Komentarze w Onecie, czy Interii, a szczególnie ich tytuły, przesądzały sprawę, ale ich treść przeczyła euforycznym tytułom. Komisarz ma się wypowiedzieć jutro... Poczekam.

Tak, czy inaczej, wypowiedz abp. Kowalczyka jaka jest, każdy widzi ;-).

Vote up!
0
Vote down!
0
#376719

No widzisz, Contesso, komisarz dał głos nawet wcześniej ;-)!

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/referendum-ws-odwolania-hanny-gronkiewicz-waltz-13-pazdziernika/yp2ek

Referendum 13 października.

Vote up!
0
Vote down!
0
#376728

Oby się okazał feralnym 13-tym dla westalki tuskowego ogniska.
;);)

Platfonsy mają czas do 13.10. "wyregulować" ruski serwer...
Mam jednak nadzieję, że łapki nadzorujących głosowanie również będą pod szczególnym nadzorem.
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#376736

Westalki? Kojarzyłbym to raczej z prostytucją świątynną :-)))!

Vote up!
0
Vote down!
0
#376737

A nawet oberwestalka...
;)
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#376754

Wolę myśleć, że Eminencja (75) niewiele już wie o rzeczywistości, niż, że świadomie manipuluje, gorsza na zamówienie.
Bo wypowiedź Eminencji jest kalką oficjalnego przekazu, bez śladu własnej refleksji nad problemem Bufetowej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#376701

Rozumiem, że wolisz ;-). Też bym wolał...
Ale jestem odmiennego zdania.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#376703

Widać lęk ogarnął na raty
A może to zasada domina?
Jeden za drugim się nagina
By ratować bazę Prymusów Oszukańców
Mających zadatki na więziennych zesłańców
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#376777

Pozdrawiam wzajemnie :-).

Vote up!
0
Vote down!
0
#376779

Mówiło.
"Nie przyszła góra do Mahometa, przyszedł Mahomet do góry"...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Vote up!
0
Vote down!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#376812