Ponury Potwór Bizancjum

Obrazek użytkownika jazgdyni
Idee


Ludzie mediów, z którymi mamy na co dzień kontakt:
- Gawryluk: - Dlaczego prezydent Duda nie respektuje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie trzech sędziów?
- Morozowski: - Dlaczego Andrzej Duda nie chce odebrać ślubowania od trzech sędziów?
- Olejnik: - Andrzej Duda łamie konstytucję nie odbierając ślubowania od trzech sędziów.
- Rymanowski: - Prezydent złamał konstytucję...
 
Pytają się tak, lub wprost atakują, ministrów Derę, Ziobro, Błaszczaka i innych. Ci cierpliwie i logicznie wyjaśniają, że prezydent stojąc na gruncie prawa, które nadal obowiązuje, prawa, co ważne, powstałego na gruncie prawa rzymskiego, które jest fundamentem naszej cywilizacji, musi działać, tak, jak to czyni, będąc dodatkowo zobligowany Konstytucją, która ustanawia go jej głównym strażnikiem.
 
 
 
Co z tych dialogów wynika? Nic... kompletnie nic. Gada dziad do obrazu... Redaktor Gawryluk i Rymanowskiego darzę nawet pewną sympatią i wydaje mi się, że starają się jak mogą być wierni zawodowi dziennikarza.
Olejnik i Morozowski to propagandyści. Płatni funkcjonariusze. Więc pies ich drapał.
 
Zacząłem więc się zastanawiać, skąd taka nieczułość na logiczne i rzeczowe argumenty. Wprost organiczna niemożność pojmowania prostych zasad sprawiedliwości.
I wydaje mi się, że rozszyfrowałem istnienie takich postaw, zakładając na wyrost brak hipokryzji, cynizmu i zakłamania. Postaw, w których jest nie do pojęcia, że organ sądowy, jaki by nie był wysoki, stoi poniżej elementarnej sprawiedliwości oraz woli narodu. Że litera prawa musi ustąpić przed nadrzędną rolą prawa, jaką jest sprawiedliwość.
 
Dzięki Panu Bogu (a także Kukizowi) do Sejmu ósmej kadencji trafił pan Kornel Morawiecki. Autorytet nie kwestionowany przez nikogo. Piękna karta historii niepodległości Polski, a na dodatek mądry idealista.
Stwierdził on z trybuny sejmowej, że prawo nie może stać w sprzeczności i ponad dobrem obywateli.
To jakże prawdziwe i bezdyskusyjne stwierdzenie natychmiast spotkało się z gwałtownym sprzeciwem. Kogo? Rzeszy posłów i ekspertów Platformy Obywatelskie, licznych gremiów sędziowskich, oraz, jak zwykle, funkcjonariuszy propagandy rynsztokowych mediów.
 
Dlaczego tak się dzieje, postaram się wyjaśnić poniżej.
Tym razem abstrahuję od walki politycznej, złej woli, propagandy i usiłowań zniszczenia przeciwnika. To, że nawet pani Gawryluk i panu Rymanowskiemu nie trafiają do przekonania twarde fakty jest symptomatyczne. Zresztą to nie tylko ci dziennikarze. Jest wielka grupa ludzi w Polsce, którz całkiem szczerze uważają to co oni.
 
Czyli, to że kolegialna instytucja, w tym wypadku Trybunał Konstytucyjny, wysoki urząd, jest z mocy swojego konstytucyjnego usadowienia i własnie tej piętnastoosobowej kolegialności, jest władzą najbardziej reprezentatywną. Ba, według nich jest władzą ostateczną.
I to nie tylko takie jedne ciało w wymiarze sprawiedliwości. Popatrzmy: - Trybunał Konstytucyjny, Trybunał Stanu, Sąd Najwyższy, Krajowa Rada Sądownicza, Naczelny Sąd Administracyjny. Itd, itd. Wystarczy?
A czy wszyscy, my obywatele, nie obawiamy się i darzymy wysokim respektem Urzędów Skarbowych i Izb Skarbowych?
A jednocześnie stać nas na drwiny z Prezydenta, Sejmu i rządu. To ciekawe rozłożenie akcentów i powszechny stosunek do władzy. Jakiejkolwiek władzy.
 
A oto dlaczego tak jest.
 
......................................
 
Prymat urzędu nad obywatelem
 
Bizancjum upadło, bo udławiło się swoją biurokracją, rzeszą urzędników i morzem przepisów. Kasta urzędnicza chciała skodyfikować wszystko; najdrobniejsze aspekty życia każdego człowieka.
Bizancjum upadło, ale nie jego idea i filozofia. To co nasz wybitny i ciągle niedoceniany w kraju historyk – filozof, Feliks Koneczny nazwał cywilizacją bizantyjską, żyje i ma się dobrze. I to pod samym polskim nosem.
 
Spadkobiercą i pilnym uczniem Bizancjum około X wieku zostało Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego (Sacrum Romanum Imperium Nationis Germanicae).
I poprzez wieki, a właściwie już tysiąclecie, Rzesza Niemiecka budowała tutaj, w centrum Europy swoją cywilizację bizantyjską. Jaskrawym egzemplifikacją tego był niesławny Zakon Krzyżacki, a kwintesencją bizantyzmu stały się Prusy.
 
Koneczny nazwał to zjawisko cywilizacyjne bizantynizmem niemieckim [1].
W wielkim skrócie, w takiej cywilizacji zakłada się supremację urzędu nad obywatelem. Naród sprowadzony jest do formy przedmiotowej i według mnie, nie ma to nic wspólnego z prawdziwą, republikańską wolnością człowieka.
To tu powstało słynne Cuius regio, eius religio. Prawo państwowe jest nadrzędne w stosunku do prawa prywatnego, a obowiązki publiczne są najważniejszą  powinnością ludności.
W rezultacie mamy potwornie rozbudowaną biurokrację i uregulowania prawne dotyczące każdej, że powiem kolokwialnie, pierdoły w ludzkiej aktywności.
Każdemu z nas najpewniej natychmiast staje przed oczami Bruksela (i jej nadrzędna metropolia – Berlin) z pięćdziesięcioma tysiącami urzędników w jednym miejscu, pracowicie zajmującymi się rezolucjami na temat kształtu bananów.
 
Od czasu rozbiorów wpływy niemieckiego bizantynizmu, jako modelu sprawowania władzy oraz struktury państwa, zaczęły silnie przeciekać do sąsiadów Rzeszy, w tym niestety do Polski. Zostaliśmy skażeni cywilizacją bizantyjską, a długie lata takiej idei wywarły nieusuwalne piętno na umysłach wielu, nawet nie najgłupszych Polaków. Pierwszym radykalnym etapem przesuwania się Polski z cywilizacji łacińskiej w stronę bizantyjskiej, był tak zwany pozytywizm. Potem już różnie bywało, lecz raz zaszczepiona myśl państwa urzędniczego przetrwała aż do dzisiaj.
 
Przeskakując etapy naszej historii do czasów współczesnych, śmiem twierdzić, że cała ta bizantyjskość, w głębi serca obca i wstrętna myślącym wolnościowo i republikańsko Polakom, cudownie się rozwinęła po transformacji 1989, a jej przodującymi funkcjonariuszami uznającymi prymat państwa nad obywatelem, stali się tacy ludzie jak Gieremek, Balcerowicz i cała ta Unia Wolności.
Jadąc dalej w czasie, Platforma Obywatelska, którą uważam za spadkobierczynię UW, rozhulała się w bizantyniźmie na całego. Dziesiątki tysięcy nowych urzędników. Rosnące podatki i dodatkowe metody łupienia obywateli. Że wspomnę tylko grabież pieniędzy z OFE i niesławne fotoradary. Coraz więcej ustaw regulujących najbanalniejsze sprawy Polaków. Oraz to na prawdę przerażające – zabieranie dzieci rodzinom w kłopocie. Państwo jest omnipotentne i ponad wszystkim. Wyżej jedynie jest Unia Europejska i Berlin, którym regularnie trzeba składać hołd lenny.
 
W całym tym pseudo – ładzie bizantyjskim, do którego sterowała nawę państwową PO, wspaniale rozwinęły się różnego rodzaju korporacje, oligopole oraz tworzone bez przerwy urzędy centralne. Zaczęły one decydować praktycznie o wszystkim.
 
Z tej bizantyjskiej mnogości najbardziej się rozwinęły i umocniły środowiska prawnicze. Tacy panowie jak, Kalisz, czy Giertych, którzy otarli się o politykę, tylko z racji, że są adwokatami, zostali wybitnymi autorytetami (co z drugiej strony wspaniale napędza im biznes (porada prawna od 500 do 1000 zł za godzinne spotkanie)).
A wymienione przeze mnie na wstępie liczne ciała prawnicze stały się nietykalnymi kolegiami demiurgów.
Profesorowie Zoll, Stępień, Safian, Czapliński, nota bene po prawdzie wielu z nich zwykłymi magistrami, lecz od czasów śp. magistra Bartoszewskiego, zwanego powszechnie profesorem, przyjęło się w celu dodawania prestiżu, nazywanie systemowych autorytetów profesorami, są Wielkimi Magami bizancjum, których słowo nigdy nie może być podważone. Są jak papież – nieomylni i ostateczni. I rzesze prawnych i medialnych akolitów, których umysł pracuje w ten charakterystyczny, niemiecki sposób, utwierdza ich w wielkości i składa im hołd.
Czy sympatyczni Gawryluk i Rymanowski już nie potrafią mentalnie uwolnić się z tych okowów bizantynizmu? Tak mocne było pranie mózgów?
 
Korporacje prawnicze, nasza polska super kasta czarodziejów, często przenika z drugim segmentem bizantyjskiej nietykalności, jakim są środowiska akademickie, głównie humanistyczne, uniwersyteckie.
Zauważmy, że to właśnie te dwa, bardzo hermetyczne klany – prawnicy i akademicy, nigdy nie dopuścili, żeby ich zlustrować, czy przeciąć nić łączącą ich z komunistycznym ancien regime. Bo właśnie absolutyzm jest tym co ich podnieca. Dodatkowo panowie profesorowie i sędziowie budują sobie zasieki immunitetów, nietykalności, nieomylności i wiecznego trwania w minionym splendorze.
 
Trybunał Konstytucyjny w takiej postaci, jak go dzisiaj mamy został utworzony przez komunistów. Kolejni przewodniczący TK, którzy dzisiaj brylują, robią za autorytety i atakują prezydenta, mają również komunistyczne korzenie.
Gdy Andrzej Duda zgłosił projekt pracy nowej ustawy o TK, to zmąceni ideą bizancjum natychmiast zapytali się, czy panowie Zoll, Stępień, Safian i Czapliński, ten ostatni, przypominam napisał ustawę, która łamała konstytucję, będą zaproszeni do pracy nad nową ustawą. A niby dlaczego mają być zaproszeni? Z przyczyn kurtuazyjnych? Przecież w ostatnich tygodniach codziennie dawali dowód, że nie potrafią pojąć potrzeby dobrej zmiany i zrozumieć prawdy czasu. To już są sypiące się gliniane posągi, tylko wierni uczniowie z Czerskiej i Wiertniczej przez swoje "mądre" okulary nie są w stanie tego dostrzec.
 
 
Dobre zmiany, które, mam nadzieję, niesie nowa władza, doprowadzą wreszcie do radykalnego zwrotu, odbudowania podmiotowości obywateli, uczynienia ich autentycznym, a nie malowanym suwerenem, a także, lub może przede wszystkim zerwania pajęczyny i wyczyszczenia mózgu wszystkich Polaków z miazmatów niemieckiego bizantynizmu. Urzędy i instytucje wrócą na właściwe miejsce. Szalona biurokracja powróci do odpowiednich rozmiarów.
Autorytetami będą ludzie mądrzy i uczciwi, a nie tylko ci, co mają tytuły profesorów i sędziów i noszą okulary. I sami sobie będziemy ich wybierać i nikt nie będzie ich nam narzucać poprzez zapraszanie przed kamery ( mój aktualny ulubiony autorytet, to towarzysz Cimoszewicz, który pół roku temu zadeklarował całkowite zerwanie z życiem publicznym).
 
A mądry rząd i prezydent zaczną realizować idee prawdziwej wolności obywateli, oraz, co bedę powtarzał do usranej śmierci, fundament Adama Smitha – "Państwo jest bogate bogactwem obywateli".
W każdym sensie. Nie tylko materialnym.
 
 
 
 
[1]   ]]>https://pl.wikipedia.org/wiki/Bizantynizm_niemiecki]]>
 
 
.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (13 głosów)

Komentarze

Mam dla Ciebie informację :

http://naszeblogi.pl/46356-profesor-bez-magistra-czyli-cuda-iii-rp

Vote up!
6
Vote down!
0

#1501421

;-)))))))))))))))))))))))))))

 

Piękne dzięki Cyborgu!

Ale maturę miał. To już coś. Mógł skończyć na sześciu klasach.

 

Och te profesory...

 

Serdeczności

Vote up!
6
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1501422

To nie matura, a chęć szczera zrobi z ciebie profesóra, a le POd jednym warunkiem, musisz być POlitycznie POprawny, Gierka z trzema klasami podstawówki inz. mag. od górnictwa.

Pamiętasz film "Poszukiwany poszukiwana" gdzie reporter pyta kobiety jaki pani mąż ma zawód, a ona odpowiada dyrektor, a ten dyrektor na planszy urbanistycznej, przestawia jezioro, a stawia domy, oklaski a potem kasa za pomysł nie do zrealizowania.

Tak te czerwone ścierwa stawiali cieci, na stanowiska dyrektorskie czy ministralne.

A dziś POtomkowie tych czerwonych mają studia, ale nic nie wiedzą, weż przykład bula gdzie magistra załtwili mu teściowie z SB, wystarczyło telefon do towarzysza rektora, a debil stawał się magistrem z historii by nikt się nie kapnął że to debil i nic nie wie, a nikt o daty historyczne nie będzie się pytał.

Jak teraz nie mają bronić czerwonego systemu, który dał im wykształcenie, stanowiska, olbrzymie zarobki, i ochronę tych dobrodziejstw, przez psy wartownicze z TK i towarzyszy sędziów i prokuratorów.

Pozdrawiam

Vote up!
8
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1501425

Witaj! Marku ,rozwiazac TK, ten relikt postkomunistyczny i PO balu! Zostanie wiecej kasy. Pozdrawiam!

Vote up!
5
Vote down!
0

ronin

#1501428

Czekam kiedy PIS uchwali uchwałę o dekomunizacji i lustracji, ale coś się ociągają.

Jak to uchwalą, to problem sam się rozwiąże i towarzysze z TK i sądów, oraz prokuratur znikną w niesławie, jako ci co wsPOmagali czerwony system.

Pozdrawiam cię serdecznie.

Vote up!
8
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1501432

to musialby "pozbyc sie" kilku (nastu?) poslow z wieloletnim stazem w PZPR (o innych "bratnich" stronnictwach nie wspominajac). Tak wiec nie nalezy raczej oczekiwac wiekszych dzialan w tym kierunku... a szkoda - bo dzisiaj to ostatni dzwonek...

Vote up!
1
Vote down!
0

mikolaj

#1501519

zogniskowana analiza bizantynizmu.

Szczególny szacunek za przywołanie Feliksa Konecznego.

Vote up!
5
Vote down!
0

Prawda jest cenniejsza od życia

#1501423

A żebyś wiedział, robią tylko zasłonę dymną. Bo jak tylko zrobi się za długo głośno o ważnych sprawach, to rozgrzebują jakieś mało ważne (oczywiście nie dla nich, bo z czegoś trzeba mieć hajs...) kwestie i rozwodzą się nad nimi miesiącami. Aż do obrzydzenia.

Vote up!
5
Vote down!
0

...jest git...

#1501427

Dzisiaj jest szansa na zawrocenie z tej drogi - drogi, polegajacej na tym, ze kazdy przejaw jakiejkolwiek dzialalnosci musi byc opisany w ustawie lub rozporzadzeniu, aby urzednik (jeden z wielu setek tysiecy..) mogl znalezc wlasciwy paragraf ...

Co prawda szukanie odpowiedniego paragrafu w zalewie tysiecy ustaw i setek tysiecy rozporzadzen nie jest latwe - za to stwarza niebywale warunki dla tych, ktorzy chca troche nagiac prawo do wlasnych celow (kiedys nazywalo sie to ladnie "falandyzacja prawa" - od imienia SP. Lecha Falandysza-prawdziwego prawnika z powolania...), lub po prostu wykorzystac sytuacje poprzez dzialania mafijne czy lapowkarstwo.

Ludziom "wychowanym" przez Unie Wolnosci,  KL-D,  PO i popierajacych te "ukladowe" partie "profesorow" i "autorytety" wydaje sie dzisiaj niemozliwe, ze mozna kierowac sie w zyciu czyms tak nieistotnym jak... zdrowy rozsadek... wszak kierowac sie powinno wylacznie przepisami... "dobro obywateli" - to pojecie (nawet dla uczciwych - ale "zaprogramowanych" wieloletnim wbijaniem w glowy przez mass-media nieomylnosci sedziow - w tym sedziow TK) zupelnie abstrakcyjne.

Tymczasem sedziowie - schowani za dozywotnim  immunitetem, konstytucyjnie uprawnieni do "wynagrodzenia odpowiadajacego godnosci urzedu" organizuja sobie "zycie jak w Madrycie"... kazdy kto blizej spotkal sie z polskim wymiarem sprawiedliwosci - wie o co chodzi... przeciez Sedzia tez czlowiek - i jesli pracodawca (panstwo) nie zapewnia mu  wynagrodzenia, ktore uzna on za godne - to musi sam sobie takie wynagrodzenie zorganizowac... a kto mu zabroni?

Vote up!
1
Vote down!
0

mikolaj

#1501518

Witaj

 

Sędziowie, o których piszesz, są, jako grupa wybitnie uprzywilejowana, zdegenerowani i wynaturzeni. Bezkarność daje im poczucie wielkiego znaczenia, bez żadnego zagrożenia. A ponieważ najczęściej dzieje się to z pokolenia na pokolenie, utrwala się stereotyp kasty wybranej. Oraz niestety proces ten, tuż po wojnie, został zapoczątkowany poprzez tzw. sądy ludowe, gdzie często niepiśmienny chłop zostawał pierwszym pokoleniem słynnych rodów prawniczych. W takiej sytuacji, odpowiednia kultura, moralność i etos nie miały żadnych szans na rozwój. No i mamy, to co mamy.

 

Pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1501521