Macron - too little, too late

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

 Dziś [4.12.2018] rząd francuski i prezydent Macron nareszcie się ugięli.  Według RMF24.pl:

  "premier Edouard Philippe ogłosił zawieszenie na sześć miesięcy planowanej od 1 stycznia podwyżki akcyzy na paliwo. Zapewnił również, że zimą nie dojdzie do wzrostu cen gazu ani energii elektrycznej. Jak jednak donosi paryski korespondent RMF FM Marek Gładysz: wszystko wskazuje na to, że ustępstwa rządu nie położą kresu fali protestów. "Nie zadowolimy się okruchami ze stołu" - takie stanowisko prezentuje wielu przedstawicieli ruchu "żółtych kamizelek", który już od ponad dwóch tygodni protestuje przeciwko polityce prezydenta Emmanuela Macrona." {]]>TUTAJ]]>}

  Jest to typowa sytuacja "too little, to late".  Dwa tygodnie temu szybkie ustępstwo mogłoby załagodzić sytuację.  Obecnie jest już na to za późno.  Po weekendowych gwałtownych zamieszkach w Paryżu - sprawy zaszły za daleko.  Jak doniosły dzisiejsze Wiadomości TVP, manifestanci żądają teraz dymisji rządu i Macrona oraz przedterminowych wyborów.  Protesty nadal trwają i przyłączają się do nich coraz to nowe grupy.  Wczoraj byli to taksówkarze, kierowcy ambulansów oraz uczniowie liceów, a dziś studenci z Marsylii.  Według PAP {]]>TUTAJ]]>} dziś protestujący okupowali wiele składów paliwa, punkty poboru opłat na autostradach oraz przejście graniczne z Katalonią.  Dzisiejsze ustępstwa to pierwsza w ciągu 18 miesięcy rządów Macrona ewidentna zmiana planów.  Ekonomiści ostrzegają, iż protesty "żółtych kamizelek" mogą kosztować francuską gospodarkę nawet miliardy euro.

  Gdy Macron dochodził do władzy poparło go 60% Francuzów.  Dziś to poparcie nie przekracza 23%..  Za to protesty cieszą się poparciem [według różnych źródeł] od 70 do 85% Francuzów.  Na najbliższą sobotę planowana jest kolejna wielka manifestacja w Paryżu.  Macron będzie miał dużo szczęścia, jeśli wykpi się tylko dymisją premiera..

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.6 (9 głosów)

Komentarze

konstytucja!  - nie nie będzie. A tak by się chciało.

Vote up!
2
Vote down!
0

Apoloniusz

#1576471

Ani słowa o sputnikowych krzewicielach buntu społecznego we Francji. Jak na rozkaz 0 informacji. Wszystkie ruchy to przecież są oddolne - hahaha dokładnie tak jak oddolnie KGB zamordowała Ceausescu w Rumunii. Dobrze pisałem o francuskim Poznaniu'56 ale nie przebiło się, szkoda.

Vote up!
4
Vote down!
0

norwid

#1576543

W soboty i w niedzielę protestują a od poniedziałku do piątku sprzątają
I od nowa

Vote up!
2
Vote down!
0
#1576544

Pani pisze? Czy nie należało napisać, zbyt mało i zbyt późno? Czasem zastanawiam się czy Polakom potrzebny jest polski język? Jeżeli nasi poeci i pisarze widzą co Polacy zrobili z polskim językiem to chyba przewracają się w grobach.  Te minusy to nie ode mnie.

Vote up!
1
Vote down!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1576623