Minister Antoni Macierewicz blokuje Nowy Jedwabny Szlak

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  W Święto Trzech Króli w portalu Rebelya.pl ukazał się {TUTAJ} artykuł Wojciecha Jakóbika "Jakóbik: Macierewicz wypisuje Polskę z Nowego Jedwabnego Szlaku. W tle gra służb".  Jego autor jest redaktorem naczelnym portalu Biznes Alert.  Jakóbik pisze:

 "Minister obrony narodowej znany z krytycznych wypowiedzi na temat Chin doprowadził do zablokowania inwestycji chińskiej w Łodzi. Sprawa ma zagmatwane tło.

  Jak podaje łódzka "Gazeta Wyborcza", Agencja Mienia Wojskowego anulowała sprzedaż działki pod terminal kontenerowy, co spowodowało wycofanie się Chińczyków z inwestycji. Położyła w ten sposób kres staraniom samorządów i łódzkich firm, które liczyły na rozwój transportu kolejowego z Chin, przez polskie miasto, do Europy Zachodniej.

  Polska miałaby w ten sposób włączyć się w projekt Nowego Jedwabnego Szlaku, czyli budowy lądowego szlaku transportowego, który stanowiłby alternatywę dla dostaw morzem, które odbywają się pod kontrolą floty U.S. Navy. Szlak potrzebował centrum przeładunkowego w naszej części Europy i dobrą lokalizacją dla niego mogła być Łódź. O tym, że w polskim interesie jest zaangażowanie w ten projekt mówił w listopadzie 2015 roku prezydent Andrzej Duda.".

 Jakóbik przypomina też wypowiedź Macierewicza z 2015 roku:

 "Ta koncepcja ekspansji Chin jest częścią całościowej koncepcji porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i Chinami, a także wyeliminowania z obszaru eurazjatyckiego wpływów Stanów Zjednoczonych oraz zlikwidowania niepodległego bytu Polski, bo to Polska na styku między wpływami rosyjsko-chińskimi i niemieckimi jest jedynym krajem mogącym zorganizować alternatywę wobec takiej eurazjatyckiej super potęgi – powiedział minister. – Oczywiście w razie korzyści gospodarczych jesteśmy zawsze gotowi w nich wziąć udział i je promować, ale z perspektywy naszej siły, a nie budowy jakiegoś nowego, socjalistycznego imperium łączącego Niemcy, Rosję i Chiny – .".

 Wygląda na to, że minister nie tylko wypowiada się sceptycznie o chinskich koncepcjach, ale czynnie je sabotuje.  Jakóbik wiąże jednak tę sprawę raczej z problememi Orlenu w Czechach.  Nie jest dobrze, gdy prezydent Polski zachęca do porozumienia z Chinami, a minister Macierewicz jest mu przeciwny.  Pisze o tym też dzisiaj [10.01.2017] bloger An24 w Salonie 24 {TUTAJ}.  Pyta on wręcz:

 "Ministrowi Macierewiczowi, warto zwrócić uwagę, że kiedy Chiny za Dynastii Ming (1368 – 1644) są silne, to Polska też była silna. Kiedy upada Dynastia Ming, mamy zaraz Powstanie Chmielnickiego i aż do dnia dzisiejszego nie mamy odbudowanego. Uderzenie w fundamenty gospodarcze kończy się ostatecznej upada I RP, ku pomocy rewolucjonistów, wolnomularzy i jakobinów. Suger[uje], że największym nieszczęściem jest inicjatywa „Jeden pas. Jedna droga” i w dodatku Polska zniknie, a gwarantem polskiej niepodległości jest Pax Americana, więc należy zadać proste pytanie: Kto wyleci z Rządu minister Macierewicz czy Wicepremier Morawiecki?

Kiedy był Jedwabny Szlak – Polska była mocna.".

 Nie wiem, czy ktokolwiek wyleci z rządu, ale jedno jest jasne.  Stosunki z Chinami są bardzo ważne i Polska powinna w tej sprawie mówić jednym głosem, a ministrowie muszą schować swe ambicyjki do kieszeni.

 

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 4 (głosów:8)

Komentarze

a skąd wiadomo, że chodzi o ambicyjki?

może to opóźnianie wiążących uzgodnień, bez zniechęcania do handlu ale przeciw zalewowi chińszczyzny, która zniszczy przemysł Europy? Chiny są tak dziwnie pewne szlaku do Europy jakby sama Merkel im obiecała, z Putinem. skojarzenia z układem chińsko-rosyjsko-niemieckim ponad naszymi głowami jak najbardziej na miejscu. Nas mamią kokosami z przeładunku towarów, ale też bonanza, bo magazyny postawią i placyk kupią. Starczy, że wybiorą niemieckie firmy spedycyjne, zabroni ktoś? A nasza zarobiona kasa wróci z wielką nawiązką do Chin, otwarcie i zalanie rynku jest wielkim zagrożeniem, niestety. Gra idzie o coś więcej, niż obsługę Szlaku a wszędzie tylko pozytywy, bo krakanie jest oszołomsko-spiskowe. Kupię tańsze gatki a w zamian Niemcy coś wyeksportują sprawniej do Chin. Jak już się zacznie, narodowe ograniczenia na szlak będą tak mile widziane, jak na ruskie ropociągi czy niemiecki "korytarz".

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1530096

Tak sie sklada, ze Chiny to najwiekszy exporter na swiecie. Oczywiscie nie jest to korzystne - na dluzsza mete dla zadnego kraju - aby tylko kupowac a niewiele sprzedawac - a tak ma sie dzisiaj handel z Chinami. Na dodatek Chinczycy nie przejmuja sie ochrona srodowiska - tylko w tym roku maja otworzyc okolo... 100 nowych kopalni wegla - a spalaja juz go ponad 3 mld ton rocznie. Polska w pojedynke nie jest w stanie nic zrobic - ale powinna przynajmniej na forum UE podniesc te sprawe: importuje sie z Chin tanie produkty, ktorych cena jest niska bo niskie sa ceny energii pozyskiwanych w Chinach glownie ze spalania wegla - a UE zamiast negocjowac obnizenie spalania wegla z Chinami... nakazuje Polsce zamykanie kopaln, co oczywiscie przyczyni sie do zwiekszenia importu z Chin...

Polska nie jest w stanie sama nic zrobic - a odmowa budowy terminala w Lodzi zaskutkuje budowa takiego terminala na Wegrzech. Strata tysiecy miejsc pracy (rozladunek, transport do Europy Zach>) , strata potencjalnych mozliwosci eksportowych (puste wagony i kontenery wracajace do Chin moglyby wiezc np polskie jablka...) - ale "moralnie" bedziemy czysci... a jeszcze bardziej - jak zamkniemy ostatnia kopalnie wegla...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

mikolaj

#1530101

http://jerzy-kropiwnicki.blog.onet.pl/2017/01/09/09-01-2017-otrzymalem-nastepujacy-dokument-od-p-radnego-wlodzimierza-tomaszewskiego/

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

tgrz

#1530104

i "uwalenie" kolejnego kreta rosyjskiego.

A któż to jest red. Jakóbik? Dziwna ta jego rzetelność czy taki "rodzaj" patriotyzmu.

Dla mnie to uderzające, że minister Macierewicz jest regularnie atakowany i zawsze pod fałszywymi zarzutami.

A zaczął mój "ulubieniec" - profesor Wolniewicz rozkręcając oskarżenia o Nangar Khel. Za takim oskarżeniem min. Macierewicza stał gen. Dukaczewski. Ciekawostka? Czy metoda!

Pzdr,

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1530109

to albo handel ,albo wojna . Trzeciej możliwości nie ma . My jako najbardziej wschodnia część Zachodu powinniśmy jednak myśleć zgodnie z naszym położeniem geograficznym i uczyć się z historii , błędów najlepiej cudzych . I tak Obama i sekretarz stanu Hillary Clinton zresetowali relacje z Moskwą ,zapewne licząc na koalicję anty-ChRL . Zostali w paskudny sposób oszwabieni ,co wywołało emocję prawie wojenne . Teraz wszystko wskazuje na to ,że Trump będzie próbował jeszcze raz wejść do tej samej rzeki ,co zapewne skończy się w sposób bardzo podobny. Dla nas relacje z Moskwą (po tym co wydarzyło się w Smoleńsku ) jeszcze przez długi czas będą mocno problematyczne . Natomiast radziłbym nie zapominać o ChrL . A jeśli wojna ,to raczej USA nie uda się ani przeciągnąć ani Rosji przeciwko ChrL ,ani ChrL przeciw Rosji. Pewnie wybuchnie ,gdy amerykańska polityka zniesmaczy zarówno Moskwę i Pekin i połączy te stolice .

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1530140

nie musi być wojna światowa ani atomowa.

co do Rosji, zawsze gra tak samo. dużo huku, by się drożej sprzedać Zachodowi.

jak pomyśleć na zimno, to Rosja wcale nie ma wielkiego wyjścia,  chyba że ktoś wierzy w jej propagandę, jak to są bratni z Chinami.

Jeśli Rosja opowie się dalej przeciw Zachodowi, to będzie tylko wasalem Chin, mimo całej retoryki. W porównaniu gospodarczym już jest niczym, ma tylko przestrzeń i jeszcze ma surowce (zależne od zachodnich technologii i finansowania).

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1530175