Czy Niemcy są sprzymierzone z NATO czy z Rosją?

Obrazek użytkownika AS
Gospodarka

Wiemy na czym opiera ​się niemiecka lojalność, jeśli chodzi o Chiny: Niemcy są największym sprzymierzeńcem Pekinu w Europie.

Póki co, pytanie o wynik NATO kontra Rosja wydaje się posiadać jednoznaczną odpowiedź: NATO. Przecież Niemcy są jednym z trzydziestu państw członków NATO.

Nie tak szybko.

Berlin coraz bardziej wydaje się być członkiem NATO tylko z samej nazwy.

Rozważmy dowody.

Sześć lat po zobowiązaniu się do podstawowego wymogu 2% PKB dla celów budżetu obronnego NATO, Niemcy utrzymują go na poziomie około 1,5% PKB. Niemcy są również jednym z grupy pięciu członków NATO, którym nie udaje się zrealizować innego celu: wydawania co najmniej 20% budżetu obronnego na sprzęt. Istnieją obawy, że to się nawet pogorszy.

Kanclerz Angela Merkel ma odejść z urzędu, a lewicowy rząd kierowany przez SPD przypuszczalnie przejmie władzę. Perspektywiczny kanclerz, Olaf Scholz, zrezygnował nawet ze zobowiązania kontynuacji 2% PKB.

Weźmy choćby Ukrainę. Ukraina obecnie używa dronów do obrony przed siłami rosyjskimi, które zajęły jej terytorium. Reakcją Niemiec jest potępienie Ukrainy. Rosja oczywiście otrzymała carte blanche od Berlina. Jednocześnie Niemcy prędko się uwinęły z zatwierdzeniem rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2 w tym tygodniu. Berlin zrobił to po tym, jak Rosja warunkowo wstrzymała dostawy energii uzależniając je od szybkiej akceptacji gazociągu.

Niemcy będą mieli się dobrze dzięki Nord Stream 2. A Rosja wstrzymuje teraz eksport węgla energetycznego dla Ukrainy. Niemcy starają się udobruchać Rosję i zadowoleni pozostawiają Ukrainę w jej mroźnym zimowym piekle.

Mniej lodowaty jest stosunek Niemiec do rosyjskiego rządowego programu broni chemicznej. Niemcy pozwalają na jawną obecność tego programu na swoim terytorium. Pomiędzy piwem a kiełbasą naukowcy Putina i poszukiwacze materiałów opracowują nowe zabójcze trucizny.

Merkel ostatnio otrzymała pochwałę od byłego prezydenta Rosji Miedwiediewa. Merkel, powiedział Miedwiediew, była "dobrym kanclerzem Niemiec, pełnoprawnym i zrozumiałym, przewidywalnym partnerem Federacji Rosyjskiej."

No właśnie. Oczekujemy, że Scholz będzie podążał tym samym śladem. Kandydat z SPD na kanclerza, Gerhard Schroder, jest przecież dyrektorem Putina, który zasiada w zarządzie rosyjskiego energetycznego giganta, Rosneftu.

Nie dało by się takiej historii nawet wymyśleć.

 

Na podstawie artykułu w „Washington Examiner”

AgnieszkaS

]]>https://www.washingtonexaminer.com/opinion/is-germany-allied-to-nato-or-to-russia]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (15 głosów)

Komentarze

Jak Świat światem to nigdy Niemiec czy Rosjanin nie będzie nam bratem

Vote up!
0
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1634427

Szykuje nam się nowy pakt Ribbentrop-Mołotow. Taka powtórka, chociaż w innej formie, prawie sprzed stu lat. 

 

Pozdrawiam.

Vote up!
19
Vote down!
-4

AgnieszkaS

#1634433

I nawet widać to po zachowaniu naszych zachodnich "sojuszników" : Francji i UK oraz USA.

Teraz odwrotnie niż w 1939 roku chcą by pierwsza do wojny ruszyła Rosja a potem Niemcy wkroczą na tereny przed wojną nalężące do III Rzeszy i wtedy koalicja antyrosyjska(UK, Francja i USA uderzy na Rosję w nadziei podporządkowania sobie Rosji i osiągnięcia celu, jakiego nie udało się osiągnąć w latach 2009-2013, czyli powstania konfederacji UE i Rosji.

Vote up!
0
Vote down!
0
#1634455

Vote up!
0
Vote down!
0
#1634434

- i odsunąć tam żydo-komunistów i ludzi Putina od władzy. Chyba nawet ten proces już się rozpoczął jak Amerykanie uświadomili sobie w jaką matnie wpadli po wygranej Bidena.

Z Ameryką nic nam tu by w Europie nie groziło - ani militarnie ani gospodarczo.
Jeśli Ameryka chce się bratać z sowietami przeciw Chinom to muszą wiedzieć że nie ma bardziej zdradliwego i podstępnego kraju niż sowiety które jak się tylko nadarzy taka okazja zawsze Amerykanom wbiją nóż w plecy.

Jest jeszcze sprawa rozpadu UE co jak by widać Niemcom "wisi i powiewa" - ale kto powiedział że UE nie może być bez Niemców ? :)

- to by była całkiem fajna i sprawiedliwa UE. Z połowa firm niemieckich by zbankrutowała od ceł zaporowych.
Czekają nas naprawdę ciekawe czasy - oby tylko bez wojen.

Vote up!
0
Vote down!
0

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#1634465

"Kleider machen leute" -  ubrania tworzą ludzi - a ja dodam i maski.

Vote up!
7
Vote down!
-6

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#1634467

Vote up!
6
Vote down!
-3
#1634538

- interesuje się nią z powodów politycznych i wiem że ona zna się z putinem już kilkadziesiąt lat.
Oboje pochodzą z tych samych komunistycznych służb i mają zdemolowane ramy moralności i uczciwości.

PS. - na pierwszym zdjęciu ma fryzurę (chodzi mi o tą na głowie :) jak by miała na głowie niemiecki hełm z czasów II-ej wojny światowej.

Gorący babsztyl - może dlatego tak "walczy" z ociepleniem klimatycznym bo jej ciągle jest gorąco ;)

Vote up!
7
Vote down!
-2

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#1634599

Vote up!
0
Vote down!
0

Motto na dziś: "Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć".

#1634621